Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych
09 lip 2015
Czy możliwe jest wprowadzenie zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych? W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem?
W jaki sposób rozliczać faktury gotówkowe
26 cze 2015
W placówce jednostki sektora finansów publicznych dokonywane są zakupy za gotówkę. Zbiera się faktury gotówkowe, po czym wystawia czek na taką kwotę, na jaką dokonano zakupów. Następnie czek ten realizowany jest w banku. Czy jest to prawidłowa forma rozliczania zakupów gotówkowych? Czy najpierw należy wypłacić zaliczkę na poczet planowanych zakupów i dopiero potem ją rozliczyć? Jednostka niekiedy nie ma pieniędzy na koncie, by móc wypłacić taką zaliczkę.
Gmina podatnikiem podatku od nieruchomości
25 cze 2015
Gmina będąc osobą prawną, może co do zasady być podatnikiem podatku od nieruchomości. Wątpliwości jednak powstają z uwagi na możliwość wystąpienia sytuacji, w której gmina jako osoba prawna będzie właścicielem nieruchomości i jednocześnie organem podatkowym pobierającym podatek.
Odliczenie VAT przy nabyciu lub wytworzeniu nieruchomości
24 cze 2015
W przypadku inwestycji dotyczących nabycia lub wytworzenia nieruchomości, które następnie będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych, jak i nieopodatkowanych, zasady obliczania proporcji dla odliczenia VAT zależą m.in. od daty poniesienia wydatków. Kolejna zmiana w tym zakresie nastąpi 1 stycznia 2016 r.
Opłaty śmieciowe - wyjaśnienia RIO w Lublinie
09 cze 2015
Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wyjaśniła wątpliwości w kwestii stosowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy weszły w życie 1 lutego 2015 r.
Opłaty śmieciowe 2015 - nowe uchwały nie zawsze konieczne
03 mar 2015
Jeżeli uchwalone przez radę gminy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym nie przekraczają maksymalnych stawek określonych w nowych przepisach, to organ stanowiący gminy nie musi podejmować nowej uchwały w tym zakresie - stwierdza RIO w Katowicach.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - zmiany w 2015 roku
03 lut 2015
Nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzają możliwość zwolnienia właścicieli nieruchomości w całości lub części z opłat za wywóz śmieci. Co najważniejsze opłaty za odpady nie będą podlegały zaokrągleniu.
Egzekucja dochodów poza granicami państwa
16 sty 2015
Nowe przepisy o egzekwowaniu należności poza granicami Polski nie tylko stanowią dla lokalnych samorządów istotne wsparcie w odzyskiwaniu wierzytelności. Są też źródłem nowych obowiązków, zwłaszcza w zakresie udzielania informacji czy prowadzenia konkretnych czynności w związku z dochodzeniem należności dla innego państwa.
Ograniczenie wolności gospodarczej w zakresie organizacji gier hazardowych - czy zgodne z Konstytucją?
10 gru 2014
W obecnym stanie prawnym wyłącznym podmiotem uprawnionym do prowadzenia tego typu działalności są kasyna gry, działające na podstawie uzyskanej koncesji. NSA ma jednak wątpliwości odnośnie zgodności z Konstytucją RP ustawy o grach hazardowych.
Niedobór lub nadwyżka dochodów z opłat śmieciowych
05 lis 2014
Za źle skalkulowane opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów odpowiedzialność ponosi gmina. Dotyczy to sytuacji, gdy wpływy z opłat zarówno nie pokrywają, jak i przekraczają koszty systemu gospodarowania odpadami.
Pojęcie "zainteresowanego" w Ordynacji podatkowej
28 paź 2014
Zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, jest ten, u kogo opisane we wniosku zdarzenia spowodowały lub mogą spowodować odpowiedzialność podatkową. Co to oznacza w praktyce?
Grunt pod liniami energetycznymi a podatek od nieruchomości
22 paź 2014
Czy grunty pod liniami energetycznymi podlegają podatkowi od nieruchomości? Co z prowadzeniem na takim gruncie działalności leśnej?
Samorządowy zakład budżetowy jako inkasent opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
29 wrz 2014
Czy istnieje możliwość upoważnienia dyrektora samorządowego zakładu budżetowego do poboru i windykacji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wyznaczenie jako inkasenta tej opłaty samorządowego zakładu budżetowego?
Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka: Podatek płacony przez gminy to absurd
15 wrz 2014
Czy uzasadnione jest, aby samorządy lokalne, w myśl przepisów prawa, wpłacały pieniądze same sobie? Od kilku lat polskie gminy borykają się z absurdalnymi przepisami prawa, kwalifikującymi je jako płatnika podatku od nieruchomości, co ma bardzo istotny wpływ na ich finanse.
Podatek od nieruchomości - historia
09 wrz 2014
W Polsce geneza podatku od nieruchomości sięga czasów Kazimierza Wielkiego. W III RP Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne.
Podatki i opłaty lokalne 2015 - stawki maksymalne
28 sie 2014
Podatki i opłaty lokalne w 2015 roku otrzymują nowe maksymalne stawki kwotowe. W dniu 7 sierpnia Minister Finansów podpisał obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 roku. Określanie ich wysokości jest prawnym obowiązkiem ministra do spraw finansów publicznych.
Zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
18 cze 2014
Czy istnieje podstawa prawna umożliwiająca zwrot części wniesionej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy, którego zezwolenie straciło ważność przed upływem okresu, na który zostało udzielone wskutek wygaszenia (bez względu na przesłanki tej czynności) bądź cofnięcia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Opolu.
Tajemnica skarbowa na podstawie Ordynacji podatkowej
14 maja 2014
Czy sołtysi i inkasenci zobowiązani
są do zachowania tajemnicy skarbowej? Czy mogą oni otrzymywać od burmistrza
informacje o podatnikach lub kwotach rat podatku? Odpowiedzi na te dość istotne
pytania przedstawiła opolska Regionalna Izba
Obrachunkowa.
Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT
07 maja 2014
Niemal rok temu Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę stwierdzającą, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT gminne jednostki budżetowe nie są odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Orzeczenie to wywołało mnóstwo wątpliwości i spowodowało zamieszanie w zakresie statusu samorządowych jednostek budżetowych. Jaka jest obecnie sytuacja tych jednostek? Jak powinny postępować ich macierzyste gminy, powiaty i województwa?
Opłata skarbowa przy dodatku energetycznym
16 kwi 2014
Nowe przepisy rozstrzygnęły problem nałożenia opłaty skarbowej na decyzje o przyznaniu dodatku energetycznego. Przyjęte rozwiązania mają obowiązywać jedynie dla wniosków złożonych w 2014 roku.
Dodatkowe opłaty za wywóz odpadów nie stanowią wynagrodzenia za usługi opodatkowane VAT
02 kwi 2014
Niektóre gminy wprowadzają opłaty za dodatkowe usługi związane z wywozem odpadów na podstawie art. 6r ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i próbują opodatkować swoje świadczenia VAT. Jest to zrozumiałe jeżeli dotyczy rzeczywiście dodatkowych, obiektywnie odrębnych czynności. Wątpliwości pojawiają się natomiast, gdy gminy na tej właśnie podstawie próbują opodatkować VAT sam wywóz odpadów w ilości przekraczającej określone uchwałą normy.
Wydatki na wytworzenie lub ulepszenie nieruchomości gminnej a VAT
02 kwi 2014
W jaki sposób należy oceniać wydatki związane z nabyciem/wytworzeniem nieruchomości, w tym np. modernizacją i rewitalizacją budynku urzędu gminy? Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 86 ust. 7b ustawy o VAT wprowadza szczególny tryb odliczeń podatku naliczonego w przypadku nieruchomości i nakłada obowiązek określenia wysokości udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość została lub zostanie wykorzystana do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
VAT przy inwestycjach przekazywanych w trwały zarząd
20 mar 2014
Nierozstrzygnięta kwestia odrębności podatkowej samorządowych jednostek budżetowych powoduje, że organy skarbowe wciąż traktują je jak samodzielnych podatników. W jednym z najnowszych wyroków WSA sędziowie wskazali, że są w tej sprawie związani uchwałą NSA z 24 czerwca 2013 r. i dlatego uznali jednostki budżetowe za nieposiadające odrębności do celów podatkowych VAT.
Ordynacja podatkowa - zmiana przepisów w 2014 r.
13 mar 2014
Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa liczy 125 regulacji. Jak tylko nowa ustawa wejdzie w życie – a resort finansów liczy, że część przepisów zostanie wdrożona jeszcze w 2014 roku – ma zostać powołana Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniodawczy panel ekspercki niezależny od administracji podatkowej.
Umorzenie odsetek od zaległości gminy w podatku od nieruchomości i podatku leśnym
11 mar 2014
Problem składania przez gminy deklaracji w zakresie podatku od nieruchomości i podatku leśnym pozostaje nadal zagadnieniem wzbudzającym wiele kontrowersji i sprzecznych opinii. Kontrole prowadzone przez Urzędy Kontroli Skarbowej w całej Polsce wykazują, że duża liczba gmina nadal uchyla się od obowiązku składania deklaracji oraz płacenia podatków. Rodzi to konsekwencje w postaci obowiązku uiszczenia zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Wątpliwości w tej materii budzi możliwość wnioskowania i umarzania tych odsetek lub też analogicznie stosowania innych ulg w spłacie zobowiązań.
Podatek od nieruchomości za garaż - zmiany
13 lut 2014
Podatek od nieruchomości za garaż ma wzrosnąć. Zmiany proponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Status jednostek organizacyjnych nadal nierozstrzygnięty
05 lut 2014
Kwestie statusu podatkowego jednostek organizacyjnych gmin dla potrzeb rozliczeń VAT rozstrzygnie ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do czasu jego decyzji gminy będą działały w niepewności co do ewentualnych skutków swoich decyzji.
VAT od usług budowlanych 2014
30 sty 2014
Od 1 stycznia 2014 r. istotnie zmieniły się zasady rozliczania VAT od usług budowlanych. Zmienił się bowiem moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług budowlanych oraz budowlano-montażowych.
Zaliczki w związku z eksportem a VAT od 1 stycznia 2014 r.
23 sty 2014
Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu eksportu towarów, podobnie jak przed 1 stycznia 2014 r., powstaje na zasadach ogólnych. W związku ze zmianą zasad ogólnych, zwłaszcza wobec braku możliwości odroczenia momentu powstania obowiązku podatkowego przez wystawienie faktury (obowiązku jej wystawienia), zmieniają się zasady powstawania obowiązku podatkowego w eksporcie. Obecnie więc, dokonanie dostawy towaru rodzi obowiązek podatkowy w eksporcie towarów.
Opodatkowanie dotacji 2014
22 sty 2014
Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 roku zasadniczo nie uległo zmianie. Obowiązek podatkowy wciąż powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze mającymi wpływ na cenę sprzedawanych towarów i usług.
Zaokrąglanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
15 sty 2014
Zaokrąglanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbywa się zgodnie z art. 63 §1 Ordynacji podatkowej. Tym samym nie ma tutaj zastosowania wyjątek odnoszący się do opłat określonych w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.
Zwolnienia z VAT 2014 - nowe rozporządzenie
08 sty 2014
Rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług.
Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.
08 sty 2014
W 2014 r. czynności związane z użytkowaniem wieczystym opodatkowane są VAT na zasadach zbliżonych do wcześniej obowiązujących. Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, a więc w dacie dostawy towaru (wydania nieruchomości) lub otrzymania przedpłaty.
VAT 2014: Faktury ze zwolnieniem w 2014 r.
08 sty 2014
Zmiany w zakresie VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. dotyczą również faktur ze zwolnieniem. W nowym stanie prawnym sprzedawca świadczący usługi zwolnione z VAT w ogóle nie ma obowiązku wystawienia faktury na rzecz nabywcy, chyba że ten nabywca w odpowiednim terminie zgłosi żądanie otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż zwolnioną.
Zwrot podatku dla rolników
18 gru 2013
W 2014 roku stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 0,95 zł na litr oleju.
Usługi zakładu budżetowego
18 gru 2013
Usługi świadczone przez samorządowy zakład budżetowy na rzecz gminy nie są świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT – tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 19 listopada 2013 r.
Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich
27 lis 2013
Koszty uzyskania przychodów z zawieranych umów cywilnoprawnych oraz z praw autorskich zostały określone w art. 22 ust. 9 updof. Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty potrąca się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
Nowe zasady obliczania podatku rolnego
19 lis 2013
Zmiany w zakresie naliczania podatku rolnego zmniejszają wpływy gmin. To kolejna, przyjęta przez parlament zmiana przepisów, która uszczupla dochody własne samorządów bez zapewnienia im z tego tytułu rekompensaty.
Opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego w Polsce
29 paź 2013
Przepisy regulujące kwestie opodatkowania wydobycia węglowodorów, w tym gazu łupkowego w
Polsce znajdują się obecnie na etapie projektu, który z całą pewnością ulegnie
jeszcze modyfikacjom w trakcie prac legislacyjnych. Można jednak już na obecnym
etapie wskazać podstawowe ramy prawno – podatkowe, które dotyczyć będą
działalności związanej z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu łupkowego.
Opłata śmieciowa - przedawnienie
23 paź 2013
Ile lat wynosi termin przedawnienia dochodzenia dla opłaty śmieciowej do budżetu? Kiedy bieg terminu ulega przerwaniu?
Nowe zasady wystawiania faktur od 2014 r.
23 paź 2013
Nowe zasady wystawiania faktur będą obowiązywały od 1 stycznia 2014 r. Zmieni się m.in. krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur oraz zasady powstawania obowiązku podatkowego.
Usługi administrowania targowiska a VAT
23 paź 2013
Usługa administrowania targowiska gminnego przez samorządowy zakład budżetowy nie podlega VAT. Stanowisko takie zajął Naczelny Sąd Administracyjny. Czy teza tego orzeczenia znajdzie zastosowanie do usługodawców innych niż jednostki budżetowe?
Umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu płatności opłaty śmieciowej
15 paź 2013
Jak umarzać, rozkładać na raty i odraczać termin płatności opłaty śmieciowej? Czy znajdzie tu zastosowanie ustawa o finansach publicznych?
Szkoły i inne gminne jednostki budżetowe a VAT
27 wrz 2013
Dotychczas szkoły i inne gminne jednostki budżetowe na sprzedawane przez siebie usługi wystawiały faktury VAT, bo zgodnie z interpretacjami organów podatkowych były uznawane i rejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług. Uchwała NSA uznała taką praktykę za nieprawidłową.
Nota korygująca w przypadku zmiany adresu nabywcy
12 wrz 2013
Jednostka budżetowa zmieniła na początku sierpnia 2013 r. siedzibę, o czym poinformowała niezwłocznie kontrahentów. Jeden z nich jednak przez pomyłkę przesłał na nowy adres jednostki kilka faktur, na których w pozycji „oznaczenie nabywcy” widnieje stary adres. Czy w takim przypadku trzeba wystawić notę korygującą? A jak należy postępować z fakturami wystawionymi od początku roku do czasu przeprowadzki, czy też trzeba na nich korygować adres?
Dane o nieruchomościach leśnych - wzór formularza ZL-1/A
03 wrz 2013
Ministerstwo Finansów opublikowało wzór formularza ZL-1/A. Stanowi on pomoc w określeniu przez rady gmin na mocy uchwał obowiązującego wzoru formularza podatkowego.
Podatki i opłaty lokalne 2014
21 sie 2013
Podatki i opłaty lokalne w 2014 r. mogą wzrosnąć. Przyczyną prognozowanych zmian jest wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. o 0,9%.
Podatek od nieruchomości 2014
19 sie 2013
Podatek od nieruchomości w 2014 r. może wzrosnąć o 0,9 proc. O tyle bowiem ulegną podwyższeniu stawki maksymalne tego podatku.
Podatki w samorządach - propozycje zmian systemowych
13 sie 2013
Zmianom w konstrukcji oraz sposobie zasilania samorządów podatkami i opłatami powinno towarzyszyć przemodelowanie otrzymywanych przez nie transferów z budżetu państwa.
Uchwała NSA w sprawie VAT w gminach - Forum Od-nowa
13 sie 2013
Czy Uchwała NSA w sprawie VAT w gminach to początek rewolucji organizacyjnej w samorządach i szansa na oszczędności?