Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samorząd terytorialny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samorząd terytorialny.
Powrót do pracy sprzed wykonywania funkcji w samorządzie
Aktualizacja: 19.02.2015
Część samorządowców na czas sprawowania funkcji korzysta z urlopu bezpłatnego w miejscu, w którym wcześniej pracowali. Z reguły udzielenie takiego urlopu zależy od woli pracodawcy, ale czasem jest obligatoryjne. Po tym, jak przestaną być samorządowcami, mają prawo wrócić do poprzedniego pracodawcy, ale pod pewnymi warunkami i nie zawsze na to samo stanowisko. »
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych
Aktualizacja: 02.09.2013
Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zakaz obsadzania stanowiska sekretarza gminy, powiatu i województwa w drodze powierzenia obowiązków (p.o.). »
Pracownicy samorządowi - ocena NIK
Aktualizacja: 24.07.2013
Samorządy nie stosują odpowiednio przepisów Ustawy o pracownikach samorządowych. NIK przyjrzała się bliżej 45 urzędom samorządowym na szczeblu powiatu, gminy i województwa. »
Aktualizacja: 23.11.2011
Taktyka wręczania wizytówek zależy od pozycji zawodowej pracownika. Pracownicy niższego szczebla mogą rozdawać swoje wizytówki w dużej liczbie, żeby uzyskać jak najwięcej kontaktów. Starszej osobie wręcza się wizytówkę tylko wtedy, gdy o nią poprosi, bo bardziej godny inicjuje wymianę lub tylko przyjęcie wizytówki. »
Podwyższenie kwalifikacji pracownika samorządowego a podwyżka wynagrodzenia
Aktualizacja: 05.10.2011
Pracownik samorządowy musi posiadać kwalifikacje wymagane do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli kwalifikacje te posiada, ale dodatkowo postanowił podwyższyć poziom wykształcenia i robi to z własnej inicjatywy, to nie przysługuje mu roszczenie o podwyżkę wynagrodzenia z tego tytułu »
Odwołanie ze stanowiska pracownika zatrudnionego na podstawie powołania
Aktualizacja: 13.09.2011
Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68 § 1 Kodeksu pracy). Powołanie jest jedną z podstaw zatrudnienia, wyróżniającą się tym, że ze stosunkiem pracy wiąże się powierzenie określonej funkcji. »
Praca w urzędzie: zarobki czy prestiż
Aktualizacja: 17.06.2011
Obecnie na jeden wolny wakat na pracownika niższego szczebla do urzędów napływa około 500 aplikacji. Czym kuszą urzędy potencjalnych pracowników? Chodzi o prestiż czy zarobki, a może jedno i drugie. »
Różne normy czasu pracy pracowników samorządowych
Aktualizacja: 09.03.2010
Wobec pracowników samorządowych możliwe jest stosowanie elastycznych norm czasu pracy. Ważne jest jednak indywidualne podejście do pracownika i dobór odpowiedniej normy pracy w określonej dziedzinie działalności samorządu. »
Wynagrodzenia w samorządach - ramy prawne i praktyka
Aktualizacja: 06.10.2011
Obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowa ustawa o pracownikach samorządowych zmieniła zasady ich wynagradzania. Pracodawcy zyskali w tym zakresie więcej swobody w porównaniu z regulacjami poprzedniej ustawy, co jednak nie oznacza, że system płacowy każdego urzędu stał się prostszy i przejrzystszy. »
Aktualizacja: 05.05.2010
Wielokrotnie pojawiają się głosy oceniające pracę urzędnika. Często są to opinie uwzględniające punkt widzenia tylko jednej strony – klienta. Warto więc popatrzeć na pracę osoby zza biurka także jej oczami... »
Wynagrodzenia w samorządzie w pytaniach i odpowiedziach
Aktualizacja: 24.03.2010
Czy nagroda jubileuszowa przysługuje w okresie próbnym? Czy w wynagrodzeniu urlopowym uwzględnić dopiero co zlikwidowany dodatek? Jak naliczyć dodatek stażowy w okresie zasiłkowym? Na te pytania odpowiadamy poniżej. »
Jak obliczyć odprawy dla pracowników samorządowych
Aktualizacja: 01.09.2011
W zakresie uprawnień do odpraw pracownicy samorządowi są w korzystniejszej sytuacji niż pracownicy, których obowiązują tylko przepisy prawa pracy. Obliczanie wysokości takich świadczeń przysługujących samorządowcom, bywa jednak nieco trudniejsze. »
Co musi zawierać regulamin wynagradzania pracowników samorządowych
Aktualizacja: 19.05.2011
Termin na przygotowanie regulaminów wygradzania mija 2 lipca 2009 r. Muszą je opracować wszystkie jednostki, do których ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych. Warto więc wiedzieć, jakie są wymogi dotyczące treści regulaminu »
Kwalifikacje pracowników samorządowych
Aktualizacja: 30.05.2011
Wymagania kwalifikacyjne, jakim musi sprostać przyszły pracownik samorządowy, zależą w dużej mierze od tego, na jakim stanowisku ma zostać zatrudniony. Wyższe wymagania dotyczą stanowisk kierowniczych, a niższe pracowników niższego szczebla. Wynika to z zakresu powierzonego przyszłemu pracownikowi obowiązków i zadań oraz odpowiedzialności. Jest jednak kilka warunków, które bezwzględnie musi spełniać każdy pracownik samorządowy niezależnie od tego, jakie stanowisko piastuje. »
Aktualizacja: 23.03.2010
Pracownikowi samorządowemu poza wynagrodzeniem zasadniczym, dodatkiem za wieloletnią pracę, jednorazową odprawą w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowym wynagrodzeniem rocznym przysługuje nagroda jubileuszowa. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?