Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samorząd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samorząd.
Siedem samorządów od 2019 r. uzyska prawa miejskie
Aktualizacja: 31.12.2018
W roku 2019 aż siedem świętokrzyskich samorządów uzyska statut miasta. W sumie w Polsce od nowego roku pojawi się aż 10 nowych miast. »
Karta Krakowska, czyli rekomendacje dotyczące polityki miejskiej
Aktualizacja: 30.10.2017
Podczas I Kongresu Polityki Miejskiej, w dniu 17 października br. podpisana została tzw. Karta Krakowska. Jest to dokument, zawierający rekomendacje dotyczące polityki miejskiej w wymiarze krajowym, regionalnym i lokalnym, który przygotował Związek Miast Polskich, obchodzący w tym roku stulecie istnienia. »
Konferencja „SMART CITY – założenia i perspektywy”
Aktualizacja: 25.09.2017
Zapraszamy do udziału w konferencji „SMART CITY – założenia i perspektywy”, która odbędzie się 9 listopada 2017 r. w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl. »
Ogólnopolski Kongres "SMART CITY – założenia i perspektywy"
Aktualizacja: 20.02.2017
Zapraszamy do uczestnictwa w Ogólnopolskim Kongresie ,,SMART CITY – założenia i perspektywy’’, który odbędzie się 28 marca 2017 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl. »
Miasta w mediach społecznościowych
Aktualizacja: 18.08.2016
W lipcu 2016 r. Fundacja Pro Progressio przeprowadziła analizę aktywności w mediach społecznościowych największych polskich miast. Najczęściej publikowanymi informacjami w tym okresie były aktualności kulturalne oraz sportowe. »
Aktualizacja: 30.09.2015
Żadne z największych polskich miast nie traktuje obojętnie potencjalnych studentów i absolwentów. W okresie niżu demograficznego samorządy prześcigają się w pomysłach jak zwabić do siebie potencjalnych studentów. Włodarze miast, mają również nadzieję, że część ze studentów na stałe osiedli się w ich mieście. »
W Europie bezpośrednie wybory organu wykonawczego to rzadkość
Aktualizacja: 24.02.2015
Wyłanianie organu wykonawczego w wyborach powszechnych „zaprogramowało” w polskim samorządzie konflikt: skoro i władza wykonawcza, i stanowiąca wybierana jest bezpośrednio, nie sposób rozstrzygnąć, która ma większą legitymizację społeczną. Mówiąc kolokwialnie – która jest ważniejsza. W zachodniej Europie ten problem nie istnieje, a u nas skutkuje marginalizowaniem pozycji radnych przez silnego włodarza. »
Informacja publiczna - definicja
Aktualizacja: 18.12.2015
Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie. »
Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 22.01.2014
Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego są nieważne jeżeli zostały dokonane przez radnych bez udziału organu jednostki. Przepisy wskazują na wyraźny podział kompetencji pomiędzy organami gminy w zakresie sporządzania projektu uchwały budżetowej oraz projektu o zmianie uchwały budżetowej a uchwalaniem budżetu i jego zmian. »
Siła portali społecznościowych w gminie
Aktualizacja: 29.03.2011
Konsultacje, opinie, wymiana poglądów na temat gminy lub jej włodarzy to tylko kilka z możliwości, jakie dają portale społecznościowe. Ale jest to także miejsce, które buduje relacje i wspólnotę między mieszkańcami. »
Estetyka przestrzeni miejskiej - porady praktyczne cz.2
Aktualizacja: 11.01.2011
Rozrastające się miasta, zacieśnianie miejskiej zabudowy, rozbudowa sieci podziemnej infrastruktury, to powody wypierania zieleni miejskiej. Zieleń jako element krajobrazu miast, staje się dla nas dobrem coraz bardziej ograniczonym, coraz bardziej niedostępnym. »
Zbliża się termin przedłożenia projektów budżetów
Aktualizacja: 29.10.2010
Projekt uchwały budżetowej na 2011 rok po raz pierwszy należy przygotować według zasad przewidzianych w ustawie z 27 sierpnia z 2009 r. o finansach publicznych. Dotyczy to nie tylko trybu prac nad projektem uchwały budżetowej i trybu uchwalania budżetu, lecz przede wszystkim opracowania wieloletniej prognozy finansowej i jej wpływu na podstawowe wielkości budżetu. »
Przygotowanie strategii marketingowej miasta
Aktualizacja: 11.10.2010
Przygotowaniem strategii marketingowej miasta powinna zająć się zewnętrzna firma posiadająca doświadczenie w pracy z samorządami, a cena nie może stanowić podstawowego kryterium jej wyboru – twierdzą zgodnie przedstawiciele miast, które w ostatnim okresie wzbogaciły się o tego typu dokumenty oraz przedstawiciele agencji. »
Innowacyjne projekty w administracji
Aktualizacja: 01.07.2014
W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów. »
Jak skutecznie promować samorządowych liderów i ekspertów
Aktualizacja: 09.01.2012
„Wizerunek lidera jako eksperta budzi z reguły podziw i szacunek, wpływa na prestiż jego oraz całego miasta, gminy lub powiatu” – twierdzi dr Magdalena Florek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, specjalizująca się w zakresie marketingu terytorialnego. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?