Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samorząd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samorząd.
Metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Aktualizacja: 22.09.2020
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, rada gminy nie może różnicować stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli opłata została ustalona metodą od gospodarstwa domowego. W szczególności niedopuszczalne jest w opinii Sądu, różnicowanie ze względu na wielkość tego gospodarstwa. »
Wyższe maksymalne stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Aktualizacja: 24.04.2020
Opublikowanie nowego obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie dochodu rozporządzalnego pozwala gminom na ustalenie wyższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. »
Nowelizacja ustawy o odpadach 2018 r.
Aktualizacja: 09.07.2018
Rewolucyjne zmiany w ustawie o odpadach. Wprowadzenie kaucji finansowych ma zabezpieczyć samorządy przed porzucaniem śmieci. Sejm znowelizował ustawę o odpadach. »
Ustawa śmieciowa – zmiany 2015
Aktualizacja: 02.06.2014
Rewolucyjna ustawa śmieciowa do tej pory budzi kontrowersje. Podstawowe założenia, na jakich opiera się nowy system utrzymywania czystości w gminach nie został podważony przez Trybunał Konstucyjny, jednak już za rok można oczekiwać pewnych zmian w ustawie. »
Aktualizacja: 22.08.2011
Gminy przejęły obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Teraz to samorządy stworzą regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji. »
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.1)
Aktualizacja: 25.11.2010
Od 2005 r. , po wejściu Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, gminy muszą wspierać powstawanie systemu selektywnej zbiórki „elektrośmieci”. »
Odpady ulegające biodegradacji w gminnej gospodarce odpadami
Aktualizacja: 11.08.2010
Gminy mają obowiązek ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania do nie więcej niż 75% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. »
Administracja a obywatel – ekologia, przepisy, praktyka (2)
Aktualizacja: 14.04.2010
Jak w praktyce na gruncie obowiązujących przepisów powinna być zorganizowana selektywna zbiórka odpadów? Co powinna zrobić gmina aby zbiórka selektywna była również efektywna? »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?