REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wynagradzać za dodatkowe obowiązki podczas wykonywania pracy

Pracownik zatrudniony w księgowości, w ramach swoich godzin pracy, dodatkowo prowadził zajęcia z zakresu rachunkowości na kursie organizowanym przez pracodawcę. Czy zamiast przyznania dodatku pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę cywilnoprawną o przeprowadzenie zajęć?

"Miasta w internecie" o problemach w społeczeństwie informacyjnym

Aż 13 mln osób w Polsce nie potrafi obsługiwać komputera - wynika z badań społecznych. Ma to negatywny wpływ na rozwój gospodarczy - twierdzi prezes stowarzyszenia "Miasta w internecie" Krzysztof Głomb.

Prawo gmin do pełnej rekompensaty z PFRON

Publikacji w Dzienniku Ustaw doczekał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego chroniący prawa gmin do pełnej rekompensaty utraconych dochodów z tytułu zwolnień dla zakładów pracy chronionej.

Od 1 lipca ruszy nabór do Narodowych Sił Rezerwowych

Od pierwszego lipca ruszy nabór do Narodowych Sił Rezerwowych; do końca tego roku przyjętych zostanie 10 tys. ochotników, a kolejne 10 tys. w 2011 roku - poinformowano w czwartek na konferencji w MON.

REKLAMA

Urząd poprawi wniosek

Według najnowszych wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego urzędnicy sprawdzający wnioski przedsiębiorców o unijne dotacje powinni korygować drobne i oczywiste pomyłki w dokumentach – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą wykup gruntu na cele przeciwpowodziowe

Sejm przyjął w czwartek ustawę pozwalająca na prosty i szybki wykup gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe: wały, poldery czy zbiorniki retencyjne. Projekt ustawy złożył marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonujący obowiązki prezydenta.

Protokoły elektroniczne - w praktyce od jesieni

Projekt protokołów elektronicznych w sądach nie wystartuje na początku lipca, choć ustawa to umożliwia; w praktyce realizację projektu rozpoczniemy od jesieni bieżącego roku - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Procedura zmiany opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

Aktualizacja wysokości opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntu jest narzędziem, które zmierza do powiązania wartości świadczenia wieczystego użytkownika z rzeczywistą wartością gruntu oddanego mu do używania. Aktualizacja może skutkować zarówno podwyższeniem opłaty, jak i jej obniżeniem, jednak najczęstszą sytuacją jest właśnie zwiększenie obciążenia użytkownika wieczystego.

REKLAMA

Powiaty i województwa będą tworzyć Centra Integracji Społecznej

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za nowelizacją ustawy o zatrudnieniu socjalnym, m.in. rozszerzającej o powiaty i samorządy województw grupę podmiotów mogących tworzyć Centra Integracji Społecznej.

Reorganizacja Straży Granicznej na południu kraju

W Komendzie Głównej Straży Granicznej od 1 czerwca działa specjalny zespół, który ma przygotować opinię w sprawie reorganizacji oraz funkcjonowania oddziałów SG na południu kraju - poinformował w środę wiceszef MSWiA Adam Rapacki.

Zaliczka w zamówieniach publicznych

Nowym rozwiązaniem w systemie zamówień publicznych jest możliwość wypłacania wykonawcom zaliczek na wykonanie zamówienia publicznego. Wprowadzenie do systemu zamówień publicznych możliwości zaliczkowania ponoszonych przez wykonawców wydatków ma się przyczynić do sprawniejszej realizacji zadań i samej umowy w sprawie o udzielenie zamówienia publicznego.

Urzędniku pozywaj urząd, a nie prezydenta

Dla pracownika samorządowego pracodawcą jest urząd i to przeciw niemu należy kierować pozwy ze stosunku pracy – stwierdził Sąd Najwyższy.

Ustawa o pracownikach samorządowych pod lupą Unii Metropolii Polskich

Półtora roku wystarczy aby móc ocenić skutki obowiązywania ustawy – uznała Unia Metropolii Polskich i dokonała krytycznej analizy uregulowań zawartych w ustawie o pracownikach samorządowych.

Sejmowa komisja edukacji o bezpłatnych zajęciach w przedszkolach

Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie - taki zapis znalazł się w komisyjnym projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Czy samorządy podejmują zbyt wiele uchwał

Samorządy często tworzą uchwały tam, gdzie prawo nie nakłada na nie takiego obowiązku. A przecież wiadomo nie od dziś, że zbyt wiele regulacji prawnych nie służy przejrzystości gospodarki finansowej i może prowadzić do nadużyć.

Rozpoczęły się kontrole bacówek na Podhalu

O konieczności zdobycia certyfikatów Unii Europejskiej będą przekonywać baców inspektorzy, sanepid, lekarze weterynarii i samorządowcy. We wtorek rozpoczęła się wizytacja bacówek na terenie powiatu tatrzańskiego.

Komisja za specustawą przeciwpowodziową

Uproszczenie i przyspieszenie wykupu gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe - wały, poldery czy zbiorniki retencyjne zakłada projekt ustawy przeciwpowodziowej, którą przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. projektów związanych z likwidacją skutków powodzi.

NIK o wykonaniu budżetu w zakresie subwencji samorządowych

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie budżetu państwa za 2009 r. w części 82 – Subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego.

Przeprowadzanie inwestycji pomimo kryzysu

Jednostki sektora finansów publicznych muszą ostrożnie gospodarować środkami będącymi w ich dyspozycji. Pod uwagę powinny wziąć nie tylko korzyści, jakie przyniosą inwestycje, ale i ryzyko na siebie wzięte. Powinny też stale poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania działalności.

Błędy w realizacji zamówień finansowanych ze środków unijnych

Udzielanie zamówień publicznych podlega kontroli m.in. Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Szczególna uwaga skupiona jest na zamówieniach współfinansowanych ze środków unijnych, o czym świadczy ich liczba. W 2009 roku kontrolą objęto 177 postępowań.

Lokalny polityk skazany za zniesławienie wygrał w Strasburgu

Przewodniczący Rady Miasta Knyszyn, skazany w Polsce na grzywnę za zniesławienie dyrektora szkoły w tym mieście, wygrał w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu sprawę o wolność słowa. Trybunał uznał, że Polska ją naruszyła i zasądził mu 3 tys. euro.

Trzy dni na wydanie cenzurki przedszkolaka

Do końca tego tygodnia przedszkola powinny przekazać rodzicom pięcio i sześciolatków informacje o ich przygotowaniu do nauki w szkole.

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy – lista laureatów

Przedsiębiorcy nagrodzili 78 urzędów skarbowych – wyróżniających się pod względem jakości obsługi podatników, łatwości komunikacji oraz kompetencji pracowników. Laureaci otrzymali tytuły "Urzędu Skarbowego Przyjaznego Przedsiębiorcy".

"Rzeczpospolita": Powodzenie e-sądu

Do dziś do XVI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie, czyli e-sądu, wpłynęło 180 tys. e-pozwów, z czego 142 tys. zaopatrzono już w nakaz zapłaty - informuje "Rzeczpospolita". W 98 proc. spraw nikt się nie odwołał, wyroki nabrały mocy prawnej i nadają się do egzekucji komorniczej.

Wspólna odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy – nowe regulacje

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów regulujące zasady zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za mienie powierzone.

Ruszył internetowy serwis o kąpieliskach

Informacje dotyczące jakości wody w polskich kąpieliskach można znaleźć w specjalnym internetowym serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest on dostępny na stronie www.gis.gov.pl.

Wały przeciwpowodziowe i zbiorniki retencyjne w podatku od nieruchomości

Z pewnością w wielu gminach w najbliższym czasie podjęta zostanie dyskusja w przedmiocie potrzeby modernizacji lub budowy wałów ochronnych czy też zwiększania sztucznej retencji wód. W tym kontekście warto przyjrzeć się przepisom regulującym prawnopodatkowy status wałów przeciwpowodziowych i zbiorników retencyjnych w podatku od nieruchomości.

Lokalni Globalni: Samorządowcy o "janosikowym"

„Janosikowe" - jednym umożliwia realizację wielu inwestycji, innym spędza sen z powiek i zmusza do minimalizowania wydatków. Najbogatsi płacą najwięcej i najbardziej zależy im na tym, by zmienił się sposób naliczania „janosikowego". Póki co nie ma jednak szans by coś w tym zakresie się zmieniło. Co myślą na ten temat sami samorządowcy?

PKW: Komorowski - 41,54 proc., Kaczyński - 36,46 proc.

W wyborach prezydenckich Bronisław Komorowski uzyskał 41,54 proc., a Jarosław Kaczyński - 36,46 proc. - to oficjalne wyniki niedzielnego głosowania podane w poniedziałek wieczorem przez Państwową Komisję Wyborczą. Kandydaci PO i PiS spotkają się 4 lipca w II turze wyborów.

MSWiA: na pomoc i walkę z powodzią - już 621 mln zł

W związku z powodzią MSWiA przeznaczyło dotychczas 621 mln zł; z czego 213 mln na zasiłki dla powodzian, 108 mln na naprawę wałów oraz 97 mln dla samorządów na terenie, których prowadzono akcję ratowniczą, m.in. na zakup paliwa i worków.

"Parkiet": Urzędnicy chcą lepszych emerytur

Samorządy i instytucje państwowe coraz częściej pytają Towarzystwa Funduszy Emerytalnych o pracownicze programy emerytalne. Ale, choć chcą, nie mogą ich zakładać, ubolewa "Parkiet".

Czy negatywną ocenę pracownika samorządowego można zaskarżyć do sądu

Od ponad roku sprawy pracownicze pracowników samorządowych regulowane są przez nową ustawę. Przez ten czas powstało wiele niejasności i trudnych do wyjaśnienia wątpliwości. Jedną z nich jest kwestia zaskarżenia oceny pracowniczej do sądu.

Ustawa "antyprzemocowa" to prymat urzędnika nad rodziną

W ocenie Tomasza Elbanowskiego z zarządu Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców nowela ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadza prymat państwa i jego urzędników nad rodziną. Ustawę podpisał w piątek pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski.

MS: już blisko 300 tys. razy obejrzano on-line księgi wieczyste

Przez trzy dni po umożliwieniu w internecie elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych blisko 300 tys. razy internauci obejrzeli on-line wybrane przez siebie księgi - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości.

Promesy dla Podkarpacia na usuwanie skutków powodzi

Promesy na prawie 103 mln zł na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej przez powódź przekazał w sobotę w Tarnobrzegu 47 samorządom z Podkarpacia minister spraw wewnętrznych i administracji, Jerzy Miller.

W Małopolsce powstanie szlak agroturystyczny dla rodzin z dziećmi

Gospodarstwa agroturystyczne przyjazne dla rodzin z dziećmi - to kolejna oferta, którą władze województwa małopolskiego chcą stworzyć, by zachęcić turystów do odpoczynku w regionie.

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – umowa o świadczenie usług

W rządowym projekcie ustawy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego wybór trybu, w jakim nastąpi wybór operatora pozostawiono do decyzji organizatora.

"Parkiet": Nowy pomysł na Janosika

940 mln zł czyli 70 proc. wpływów podatkowych i ponad połowę wszystkich dochodów odda innym województwom z tytułu tzw. janosikowego Mazowsze - informuje "Parkiet". Z powrotem dostanie 153 mln zł.

Gmina nie zakaże inwestycji telekomunikacyjnych bez uzasadnienia

Ustawa, która ma pozwolić na szybsze pozyskiwanie pieniędzy z Unii Europejskiej na budowę sieci szybkiego internetu, została opublikowana w Dzienniku Ustaw - poinformował w czwartek Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Woj. śląskie rozpoczęło promocję w Nadrenii Północnej - Westfalii

Kampanię promocyjną w Nadrenii-Północnej Westfalii prowadzi samorząd woj. śląskiego. Jego przedstawiciele chcą pokazywać polski region w Niemczech jako ciekawe turystycznie miejsce na weekend, eksponując m.in. Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

NIK: tylko dwie z siedmiu oczyszczalni funkcjonowały prawidłowo

Tylko dwie z siedmiu wielkopolskich oczyszczalni ścieków komunalnych prawidłowo badały osady powstające po procesie oczyszczania i trafiające na pola w celu użyźniania gleby - to wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).

Pierwsze miliony dla samorządów dotkniętych przez powódź

Szef MSWiA Jerzy Miller przyznał pierwsze pieniądze - 25,1 mln złotych - na odbudowę i remont infrastruktury komunalnej zniszczonej przez tegoroczną powódź. Dziś (17 czerwca) Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA wręczył promesy 10 samorządowcom z Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

MSWiA: prace porządkowe na terenach dotkniętych powodzią

Na terenach popowodziowych prowadzone są prace porządkowe i akcja odkomarzania. Odpompowywana jest woda z zalanych piwnic, domów oraz gospodarstw. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna. Badane są próbki wody z sieci wodociągowych i studni.

Samorządowy Lider Zarządzania 2010

22 czerwca br. w budynku Senatu odbędzie się konferencja podczas której zostaną wyłonieni laureaci czwartej edycji konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2010 - Usługi techniczne i Usługi zdrowotne. Nagrodą dla laureata konkursu będzie wyjazd studyjny do Norwegii dla dwóch przedstawicieli danego samorządu.

MS: ruszył internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Od środy możliwy jest publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Na razie w ten sposób można zajrzeć do ponad 12 mln spośród 18,8 mln ksiąg.

ZNP i bibliotekarze chcą zmienić przepisy ws. bibliotek szkolnych

Szkoła musi zapewnić uczniom bibliotekę szkolną - centrum informacji, czynną w godzinach pracy szkoły - m.in. takie zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowanym przez ZNP i organizacje bibliotekarzy.

Lokalni Globalni: Problemem jest frekwencja - nie powódź

Pewnie mieszkańcy zalanych terenów będą mieli utrudnioną możliwość głosowania, lub będą nim mało zainteresowani. Jednak nawet gdy wybory odbywały się w optymalnych warunkach, to i tak frekwencja regularnie wynosiła poniżej 50 proc. I to jest moim zdaniem większym problemem, niż to, że wybory odbędą się w okresie usuwania skutków powodzi - stwierdza Piotr Absalon - Sekretarz Miasta Radlin

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o komercjalizacji PKP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych, który przewiduje m.in., że PKP S.A. będą mogły przekazywać gminom dworce kolejowe wraz z należącymi do nich gruntami.

"Gazeta Wyborcza": Dalej poczekamy na e - administrację

W czwartek miała rozpocząć się obiecana przez rząd rewolucja w e-administracji. Nic z tego. Jak na ironię projekt ugrzązł w trybach machiny urzędniczej - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Nagrody jubileuszowe funkcjonariuszy celnych


Wysokość nagrody jubileuszowej celnika uzależniona jest od wysokości uposażenia w dniu nabycia prawa do nagrody lub jeśli jest to korzystniejsze - w dniu wypłaty nagrody – stanowi rozporządzenie ministra finansów z dnia 13 maja 2010 r w sprawie sposobu obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym.

REKLAMA