REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koronawirus. Bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły

Uczniom należy zapewnić bezpieczeństwo nie tylko na terenie szkoły, ale też w pojazdach transportu zbiorowego. Należy pamiętać przede wszystkim, że zarówno uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.

Koronawirus. Zasady bezpiecznego korzystania z publicznego transportu zbiorowego

Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Sprawdź jakie obowiązki ma pasażer, kierowca i obsługa pojazdu oraz przewoźnik.

Jak odnaleźć się w szkole w czasie pandemii - poradnik

Rok szkolny 2020/2021 będzie inny niż wszystkie. Wielu uczniów ma prawo czuć się zagubionymi. Fundacja Przestrzeń dla Edukacji przygotowała poradnik dla uczniów i uczennic, który ma im pomóc w funkcjonowaniu w szkole podczas pandemii koronawirusa.

Renta rodzinna - zaświadczenie o kontynuowaniu nauki

Uczniowie i studenci, którzy otrzymują rentę rodzinną powinni do końca września złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dotyczy to uczącej się młodzieży, która ukończyła 16 lat. Studenci mają czas do 30 października 2020 r.

REKLAMA

Założenia kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Pod koniec sierpnia w Ministerstwie Klimatu odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu Jacka Ozdoby oraz samorządowców reprezentujących Związek Samorządów Polskich. Podczas konferencji przedstawiono główne założenia opracowywanej kolejnej nowelizacji prawa odpadowego, w tym ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wnioski o zasiedzenie składane przez gminę nie stanowią informacji publicznej

Żądanie udostępnienia kserokopii wniosków o zasiedzenie nie podlega realizacji w reżimie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Udostępnieniu podlega jakkolwiek wyciąg działek, które były przedmiotem wniosków o zasiedzenie składanych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Zespół do nadzoru nad realizacją udzielonego zamówienia

Nowe P.z.p. nie tylko wprowadza dotychczas nieznane rozwiązania ale również żegna niektóre spośród aktualnie obowiązujących. W przepisach nowego P.z.p. próżno szukać trybu zapytania o cenę czy licytacji elektronicznej jak również unormowań dotyczących zespołu do nadzoru nad realizacją udzielonego zamówienia. Powyższe ukazuje, że pomimo, że przepisy nowego P.z.p. w szerszym zakresie niż aktualne regulacje zamówieniowe zauważają etap realizacji umowy, to ustawodawca nie powielił wszystkich dotychczasowych rozwiązań dotyczących wskazanego etapu procesu nabywczego.

Rada gminy nie może głosować korespondencyjnie

Zdaniem Wojewody Śląskiego rada gminy – podobnie jak inne organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego – nie może podejmować uchwał w trybie korespondencyjnym.

REKLAMA

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021 - prawie wszystkie szkoły w trybie stacjonarnym

Niemal 100 proc. szkół funkcjonuje w trybie stacjonarnym – poinformował Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Minister zaznaczył, że wytyczne przygotowane przez MEN, MZ oraz GIS mają elastyczny charakter i pozwalają dyrektorom szkół na stworzenie wewnętrznych regulaminów odpowiednich do warunków panujących w danej szkole.

Szkolenie pracowników jako niezbędny element wdrożenia Compliance w JST

Niezbędne są szkolenia dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Zaczynając od marszałków, starostów, wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych, poprzez wiceprezydentów, dyrektorów, a kończąc na szeregowych pracownikach.

Nowy rok szkolny - spotkania dyrektorów z inspektorami sanitarnymi

Od piątku mają się odbyć spotkania dyrektorów szkół z powiatowymi inspektorami sanitarnymi. Celem spotkań jest udzielenie odpowiedzi, które pojawiają się przed początkiem nowego roku szkolnego.

Koronawirus skomplikował kwestię bonifikaty?

Dla niektórych osób uwłaszczenie gruntów pod blokami i domami to już historia. Warto jednak pamiętać, że wiele postępowań w tej sprawie wydłużyło się przez koronawirusa.

Czy noszenie maseczek w szkołach będzie obowiązkowe?

Czy Ministerstwo Edukacji wprowadzi obowiązek noszenia maseczek w szkołach? Minister Edukacji Dariusz Piontowski zapewnia, iż resort edukacji nie wprowadzi obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach wspólnych w każdej szkole.

Wytyczne GIS dla przedszkoli - IV aktualizacja

Zgodnie z IV aktualizacją wytycznych przeciwepidemicznych GIS w sali przeznaczonej na zbiorowy pobyt dzieci powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m kw. Nie obowiązuje zapis, zgodnie z którym w grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci. Prezentujemy szczegółowe wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Szkoła od 1 września - obawy i oczekiwania nauczycieli oraz dyrektorów

Zdecydowana większość dyrektorów opowiada się za rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września, podkreślając zaniedbaną w czasie nauczania zdalnego społeczną funkcję szkoły. Tak wynika z sondy, którą przeprowadził Instytut Humanites. Osoby kierujące placówkami oświatowymi były również pytane o nastawianie, obawy i potrzeby. Przedstawiamy komentarz do niektórych z nich.

Umowa o świadczenie usług przedszkolnych - jakich danych nie trzeba podawać?

Rodzice przyjętych dzieci składają pisemne potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola, zawierając umowy. Do UODO docierają pytania rodziców dotyczące zakresu pozyskiwanych danych w ramach umów o świadczenie usług przedszkolnych. Jakich danych nie trzeba podawać? Czy forma placówki ma znaczenie?

Rok szkolny 2020/2021: MEN pozostawiło sobie prawo do zawieszenia zajęć w całym kraju

Ministerstwo edukacji pozostawiło sobie w przepisach prawo, by w sytuacji dużego zagrożenia koronawirusem podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rekomendacje dla szkół w Warszawie - mieszany model kształcenia

Warszawski ratusz wydał rekomendacje dla stołecznych szkół. Zaproponowany został m.in. mieszany model nauki dla uczniów, którzy na zmianę będą uczyli się w szkołach i z domu.

Systemy Compliance w spółkach komunalnych i spółkach Skarbu Państwa

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii nakłada również na spółki komunalne i spółki Skarbu Państwa obowiązek ustanowienia kanałów i procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych.

Wpływ na przedawnienie zaległości podatkowej przestępstwa skarbowego

Prawomocne zakończenie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ma istotny wpływ na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Mimo regulacji ustawowej Ordynacji podatkowej w tym zakresie, zagadnienie to wywołuje w dalszym ciągu liczne spory, a bieżące orzecznictwo stara się je eliminować.

Nowe uprawnienia strażników gminnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, związane m.in. z gospodarką odpadami komunalnymi.

Budynek gospodarczy a działy specjalne produkcji rolnej w podatku od nieruchomości

Przy zwolnieniu z podatku od nieruchomości dla działów specjalnych produkcji rolnej istotne znaczenie ma definicja budynku gospodarczego. Okazuje się, że jej ustalenie może stwarzać sporo problemów.

Rezygnacja z sesji otwarcia ofert

Na gruncie nowego P.z.p. zrezygnowano z nakładania na zamawiających obowiązku zorganizowania sesji otwarcia ofert. W rezultacie z końcem 2020 roku społeczność zamówień publicznych pożegna „jawne otwarcia ofert” i towarzyszące im spotkania zamawiających z wykonawcami w trakcie których następowało otwieranie kopert/plików z ofertami.

Ważne zmiany w gospodarce odpadami

Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami, zaostrzenie kar za zaśmiecanie i określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu przez gminy to niektóre z propozycji zmian, których celem jest uelastycznienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenie kosztów jego funkcjonowania – poinformował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Bezpieczeństwo pracy szkół od 1 września 2020 r. - stanowisko OPZZ

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o powrocie od 1 września 2020 r. do stacjonarnej nauki w szkołach. Przedstawiamy postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podwyżki dla nauczycieli 2020 - opinia związków zawodowych

Od 1 września 2020 r. pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 6%. Związki zawodowe zgłaszają postulaty bardziej systemowych zmian w wynagrodzeniach nauczycieli.

Koronawirus. Coraz więcej zakażeń, otwarcie szkół niezagrożone

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski uspokaja, że pomimo dużej liczby zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie szkoły 1 września 2020 r. zostaną otwarte oraz zostanie w nich zapewnione bezpieczeństwo.

Koronawirus. Nie będzie obowiązkowych testów dla nauczycieli

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapytany o postulat zgłaszany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kwestii testów dla nauczycieli odpowiedział, że jest on absurdalny.

Zwiększenie subwencji oświatowej na zajęcia wyrównawcze w roku szkolnym 2020/2021

Słabsze tegoroczne wyniki egzaminów skłoniły ministra edukacji do wystąpienia o dodatkowe środki na zajęcia wyrównawcze w pierwszym semestrze. Według niego podobnie powinny zachować się samorządy.

Organizacja pracy szkoły w czasie epidemii koronawirusa - rozporządzenia Ministra Edukacji

12 sierpnia 2020 r. Minister Edukacji Narodowej podpisał projekty 5 rozporządzeń, które pozwolą szkołom i placówkom w razie zagrożenia epidemicznego wprowadzić odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Publikujemy treść rozporządzeń.

Koronawirus. Zamówienia na bezpłatne środki ochrony dla szkół

Od 18 sierpnia 2020 r. dyrektorzy mogą składać zamówienia na bezpłatne płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla personelu szkolnego. Wszystkie szkoły, które złożą formularz do 20 sierpnia otrzymają płyny i maseczki do 1 września 2020 r.

130 mln zł na zakup komputerów dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej

Rząd przeznaczy kolejne środki na wsparcie uczniów w kształceniu na odległość. Odbiorcami wsparcia są dzieci z domów dziecka, jak i innych placówek rodzinnych.

Organizacja pracy szkoły w czasie epidemii koronawirusa - zalecenia dla dyrektorów

Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej, a także możliwe modele kształcenia w czasie epidemii, procedury postępowania dyrektora i służb sanitarnych w sytuacji wystąpienia zagrożenia zakażenia koronawirusem w szkole lub placówce.

Jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia?

Zbliża się nowy rok szkolny. W związku z tym rodzice muszą dokonać wielu ważnych zakupów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

Okolicznościowy upominek dla nauczyciela

Wraz z końcem roku szkolnego kilkoro nauczycieli z gminy przechodzi na emeryturę. Z tej okazji gmina postanowiła kupić i wręczyć im drobne, skromne upominki pamiątkowe z wygrawerowanymi życzeniami (np. długopisy, pióra lub statuetki), a także dyplomy z podziękowaniami oraz książki. Czy przekazanie tych przedmiotów spowoduje powstanie przychodu po stronie obdarowanych nimi nauczycieli?

Wdrażanie Compliance w jednostkach samorządu terytorialnego – na co zwrócić uwagę

Obowiązek wdrożenia systemów Compliance w jednostce samorządu terytorialnego nie wynika wprost w przepisów. Jednocześnie każda jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana zarządzać ryzykiem prawnym. A przecież to jest istota Compliance.

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

Podatek od nieruchomości 2021 - wysokość, podatnicy, terminy

Zasady prawne w zakresie podatku od nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. O wysokości podatku w 2021 r. zdecydują poszczególne gminy. Może on jednak wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uiszczania tego podatku w przyszłym roku.

Nauka w szkołach od 1 września 2020 r. - projekty rozporządzeń

Nowe rozwiązanie prawne regulujące naukę w szkołach od 1 września 2020 r. zostały skierowane do konsultacji. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez MEN w związku z koronawirusem rozwiązaniami.

Wyniki matur 2020 - dodatkowe środki na lekcje uzupełniające dla uczniów

Wyniki matur w 2020 r. są słabsze niż rok temu. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że wystąpi do premiera i ministra finansów o dodatkowe środki na lekcje uzupełniające dla uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - kiedy?

Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w kolejnym roku w terminie późniejszym niż dotychczas. Zmianę zapowiedział Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

Wyniki matur 2020

Dziś maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. W tym roku egzamin wyjątkowo odbył się później i był przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Jak wygląda zdawalność matur w 2020 r.?

Wnioski o dofinansowanie retencji wody w miastach - nabór do 28 sierpnia 2020 r.

Trwa nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie projektów zwiększających ilość retencjonowanej wody na terenach miejskich. Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w formie papierowej i online do 28 sierpnia 2020 r.

Dofinansowanie inwestycji z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie z programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Wnioski będzie można składać od 24 sierpnia 2020 r. do 30 czerwca 2022 r.

"Aktywna tablica": w 2020 r. wszystkie środki na zakup laptopów

W 2020 r. wszystkie środki z rządowego programu "Aktywna tablica" zostaną przeznaczone na zakup laptopów dla szkół – zakłada skierowany do konsultacji projekt uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu "Aktywna tablica" na lata 2020-2024.

Szkoła od września 2020 - zmiany związane z żółtymi i czerwonymi strefami

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że wprowadzenie czerwonych i żółtych stref w powiatach o zwiększonej liczbie zakażeń koronawirusem wiąże się z modyfikacją działań dotyczących funkcjonowania szkół od 1 września 2020 r.

Koronawirus. Strefa żółta i czerwona - jakie ograniczenia?

Od 8 sierpnia 2020 r. w powiatach z największym wzrostem zakażeń w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim wrócą niektóre obostrzenia. Zobacz jakie ograniczenia będą obowiązywać w poszczególnych strefach. 

Fundusz sołecki - termin podjęcia uchwały

Czy w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19 i na podstawie art. 15zzr i art. 15zzs specustawy z 2 marca 2020 r. rada gminy mogła podjąć uchwałę o niewyodrębnianiu funduszu sołeckiego w budżecie na 2021 r. po 31 marca 2020 r.?

Epidemia koronawirusa a pomoc publiczna

Czy udzielane przez JST w związku z epidemią COVID-19 zwolnienia podatkowe oraz ulgi w spłacie należności podatkowych i cywilnoprawnych należy traktować jako pomoc publiczną? Czy stosować tu zasady udzielania takiej pomocy, czy też można ich udzielać z pominięciem tych zasad i procedur?

Wynagrodzenie nauczyciela jest informacją publiczną

Do szkoły wpłynął wniosek o udostępnienie - w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - informacji o wynagrodzeniu każdego nauczyciela zatrudnionego w szkole - z podaniem imienia i nazwiska. Wniosek zawiera też żądanie podania tych informacji w podziale na przedmiot nauczania, staż pracy i wymiar godzin pracy. Czy dyrektor szkoły może udzielić takiej informacji, czy też powinien odmówić ze względu na fakt, że nie są to informacje publiczne?

REKLAMA