Naruszenie prawa przez otwarte sieci wi-fi
14.08.2013
Niezabezpieczone, czy też z premedytacją otwarte dla zadowolenia klientów restauracji sieci wi-fi to fakt, który nikogo w dzisiejszych czasach już nie dziwi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy przez otwarte sieci wi-fi zostaje dokonane naruszenie prawa, a w związku z tym, kto za takie naruszenie powinien odpowiadać?
W 2014 r. wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę; o dwa lata
przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej
przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił prezydent
podpisując nowelizację ustawy o systemie oświaty.
Dobre prawo - sprawne rządzenie
03.02.2012
Ruszył największy projekt systemowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Realizowany jest w ramach Działania 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wsparciem zostanie objętych ponad 7 tysięcy urzędników jednostek samorządu terytorialnego, organów nadzoru nad samorządem oraz Samorządowych Kolegiów Odwoławczych.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu z dniem 30
stycznia 2012 r. rekrutacji na szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego
i ich jednostek organizacyjnych w ramach projektu "Dobre prawo sprawne
rządzenie".
Mieszkańcy Europy powinni czuć się swobodnie, mieszkając, podróżując lub robiąc zakupy w państwie członkowskim niebędącym ich krajem. Bez względu na miejsce przebywania na terenie Unii powinni oni mieć zapewniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Na różnych etapach postępowania egzekucyjnego środki zaskarżenia mają się wzajemnie uzupełniać, tak aby w możliwie najszerszym stopniu chronić interes stron. Postępowanie egzekucyjne nie zostaje jednak wstrzymane z powodu jego zaskarżenia.
Pracownik samorządowy wykorzystujący zajmowane stanowisko do wypłaty wynagrodzenia, które mu nie przysługiwało, musi je zwrócić na żądanie pracodawcy. Inaczej będzie w przypadkach, gdy do wypłaty nienależnego wynagrodzenia doszło wskutek błędów pracodawcy lub osób działających w jego imieniu. Przedstawiamy kilka przykładów różnych rozstrzygnięć.
Czy należy sporządzić aneksy do zawartych umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy po zmianie przepisów?
Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy
18.10.2011
Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?
Komu można ujawnić dane pracownika
27.09.2011
Są sytuacje, gdy firmy windykacyjne domagają się od działu kadr ujawnienia informacji o fakcie zatrudnienia osób, które mają różne zobowiązania. Czy jednostka jako pracodawca ma obowiązek udzielić przedstawicielowi firmy windykacyjnej informacji o zatrudnieniu i dochodach pracownika?
Awans zawodowy nauczyciela kontraktowego
21.09.2011
Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela
mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od uzyskania
stopnia nauczyciela kontraktowego.
Od początku 2012 r. wyłącznie w formie elektronicznej dostępne będą dzienniki urzędowe, w których
publikowane są akty prawne oraz decyzje władz państwowych. Wyjątkiem pozostanie Monitor Polski B - nadal wydawany w postaci papierowej.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oprócz przepisów ustawowych obowiązują przepisy stanowione na szczeblu lokalnym, czyli akty prawa miejscowego. Czy jednak każda uchwała podjęta przez radę danej jednostki samorządu terytorialnego jest takim aktem?
Zmiany w zatrudnianiu pracowników socjalnych
02.08.2011
Liczba pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej będzie proporcjonalna do liczby osób objętych opieką – wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowością jest możliwość korzystania przez pracownika socjalnego z pomocy superwizorów.
Czas pracy głównego księgowego
02.08.2011
Czy głównego księgowego obowiązuje 40 godzin pracy tygodniowo, czy też ma on nienormowany czas pracy? Czy można pracować krócej niż 8 godzin dziennie? Czy można zmienić umowę na zadaniowy system pracy?
W dniu 25 maja 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów
z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze
mandatu karnego za wykroczenia skarbowe.
Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie karania grzywną sprawców wykroczeń
skarbowych, a więc czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym
skarbowym, zagrożonych karą grzywny określoną kwotowo.
Nauczycielom mianowanym, jak też zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje prawo do przejścia w stan nieczynny. Skorzystanie z tego uprawnienia może nastąpić tylko w konkretnych sytuacjach – tj. np. w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie określonych zmian organizacyjnych.
W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?
Zdarza się, że praca samorządowca jest oceniana w sposób krytyczny z użyciem ostrych słów. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby pociągnąć autora takich wypowiedzi do odpowiedzialności?
Za grzywnę wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego odpowiedzialność
może ponosić również inna niż sprawca osoba lub jednostka organizacyjna.
Od tej dodatkowej osoby będzie wówczas wyegzekwowana niezapłacona w
terminie grzywna, której nie można ściągnąć od skazanego w drodze
egzekucji. Ten rodzaj odpowiedzialności, typowy dla prawa karnego skarbowego, nazywa się odpowiedzialnością posiłkową.
Ustawa "żłobkowa" weszła w życie
26.05.2011
Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"
Formy zatrudniania nauczycieli
23.03.2011
Dyrektor szkoły lub innej placówki oświatowej jest zobowiązany do
zatrudniania nauczycieli w tej formie, jaka wynika z przepisów Karty
Nauczyciela. Karta Nauczyciela zaś uzależnia formę zatrudnienia
nauczycieli przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego posiadanego
przez kandydata do pracy na stanowisku nauczyciela. Wszystko o awansie zawodowym nauczycieli znajdziesz w Poradniku Oświatowym.
Minister Infrastruktury doszedł do wniosku, iż warto
ujednolicić system oznakowania pojazdów straży gminnych/miejskich.
Wszystko po to, by system wizualizacji i identyfikacji pojazdów straży stał się spójny i jednolity.
21 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która nakłada na pracodawców nowe obowiązki dotyczące wydawania świadectw pracy. Zmieniają się także zasady kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników ponownie przyjmowanych do pracy.
Mobbing
17.02.2011
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub
skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i
długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego
zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu
poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z
zespołu współpracowników.
Ministerstwo Finansów pogrążyło samorządy
21.02.2011
Nowe przepisy w sprawie zasad obliczania długu publicznego spowodowały, że z dnia na dzień prawie 100 samorządów i związków samorządowych jest zagrożonych przekroczeniem dopuszczalnego poziomu zadłużenia. Jednostki te muszą wdrożyć programy ostrożnościowe.
Zdarza się, że praca samorządowca jest oceniana w sposób krytyczny z użyciem ostrych słów. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby pociągnąć autora takich wypowiedzi do odpowiedzialności?
Czy od podstawy trzynastki odliczamy 2 dni przysługujące w roku z tytułu opieki na dzieckiem (art. 188 Kodeksu pracy)? Czy odliczamy też dni wolne przysługujące z tytułu ślubu pracownika bądź dziecka, a także dni wolne z tytułu zgonu członka rodziny?
Ochrona szczególna pracowników
11.02.2011
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem nie zawsze jest możliwe. Pracodawca powinien liczyć się z faktem, że niektórzy pracownicy objęci są ochroną szczególną. Prawo pracy przewiduje konsekwencje dla pracodawcy związane z próbą zwolnienia takich osób za wszelką cenę.
Pracownicy samorządowi powołani po wyborach
04.02.2011
Pracownicy samorządowi zatrudniani na podstawie powołania zajmują ważne posady w administracji samorządowej. Często więc po wyborach następują zmiany na tych stanowiskach. Przedstawiamy, kto jest uprawniony do występowania z inicjatywą powołania lub odwołania skarbnika i zastępców.
Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść w każdym miejscu, czyli także na stanowisku pracy. Są jednak takie okoliczności, które nie kwalifikują się jako wypadek w pracy.
W dniu 5 sierpnia 2010 roku, zmieniono ustawę dotyczącą ochrony informacji niejawnych. Ustawa określa zasady ochrony informacji, które wymagają zabezpieczenia przed
nieuprawnionym ujawnieniem - czyli „informacji niejawnych”,
niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania, także w trakcie ich
opracowywania.
Jednym z podstawowych sposobów rozwiązania stosunku pracy zawartego
na czas nieokreślony, jest wypowiedzenie. Wypowiedzenie umowy o prace
jest jednostronną czynnością prawną, do ważności której wymagane jest
złożenie oświadczenia woli tylko jednej strony.
Czas pracy w 2011 roku
24.01.2011
Ubiegłoroczne zmiany związane z wprowadzeniem nowego dnia ustawowo wolnego od pracy oraz likwidacja niektórych przywilejów pracowników wypłynęły na tegoroczny wymiar czasu pracy, a tym samym na współczynnik wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Błędy zdarzają się w wielu dokumentach czy pismach. Nie omija to także uchwał i decyzji administracyjnych. Są jednak jasne zasady, kiedy i jak można je poprawić.
Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.
Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym
określa zasady organizacji rynku transportu publicznego, zarządzania
usługami przewozowymi na tym rynku oraz reguluje kwestie związane z
finansowaniem transportu publicznego w zakresie przewozów o charakterze
użyteczności publicznej.
Zastępstwo prawne starostwa
20.12.2010
Zawarto umowę cywilnoprawną z kancelarią prawną w celu obsługi starostwa. W umowie jest zapis, że koszty zastępstwa poza wynagrodzeniem należą się obsługującej nas kancelarii. Po uregulowaniu należności przez dłużnika koszty zastępstwa procesowego księgowane są w budżecie i wprowadzane po stronie wydatków w planie budżetu w celu wypłacenia kancelarii. Czy istnieje możliwość wypłacania kosztów zastępstwa procesowego, pomijając budżet przez rachunek depozytowy?
Zima i związane z tą porą roku ujemne temperatury oraz opady śniegu to czas wytężonego wysiłku organizacyjnego i finansowego dla niektórych podmiotów wchodzących w skład sektora samorządowego. Dotyczy to zwłaszcza zarządców dróg i budynków komunalnych.
Konsekwencje wzrostu płacy minimalnej
08.12.2010
Rada Ministrów zdecydowała o podniesieniu od 1 stycznia 2011 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od nowego roku wyniesie ono 1386 zł. Zmiana wysokości najniższej pensji pociągnie za sobą m.in. zmianę kwot innych świadczeń przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Od 2005 r. , po wejściu Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i
elektronicznym, gminy muszą  wspierać powstawanie systemu selektywnej
zbiórki „elektrośmieci”.
Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie głosowania wymaga między
innymi zachowania porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej, gdzie
należy wyborcom zapewnić możliwość realizacji ich praw. Temu służą
stosowne uregulowania zawarte w ordynacji wyborczej.
Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których
wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków
rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie
mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której
jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu
zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub
zameldowania?
Służba przygotowawcza jest integralnym elementem kultury organizacyjnej i systemu rozwoju zawodowego pracowników administracji publicznej. Doświadczenia z funkcjonowania tej zasady doskonale sprawdzają się w administracji samorządowej.
Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść w każdym miejscu, czyli także na stanowisku pracy. Są jednak takie okoliczności, które nie kwalifikują się jako wypadek w pracy.
Są sytuacje, kiedy w jednej instytucji dochodzi do zawarcia umowy o pracę i kilku innych umów, np. o dzieło z tą samą osobą. Czy jest to możliwe w przypadku dyrektora gminnej biblioteki?
Obywatel polski nie będzie musiał informować urzędów administracji o
każdorazowym, nawet okazjonalnym wyjeździe poza miejsce zamieszkania, rejestr PESEL stanie się zbiorem danych wyjściowych dla innych centralnych rejestrów państwowych - to niektóre skutki zbliżających się zmian w regulacji prawnej obowiązku meldunkowego.
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przestrzega gminy przed zbieraniem danych osobowych dzieci i ich rodziców w procesie rekrutacji do przedszkoli. Takie postępowanie może narazić samorządy na konsekwencje prawne.
Praktyczne aspekty umów o dzieło
28.09.2010
Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.