Praktyczne aspekty umów o dzieło
28.09.2010
Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.
Rady gmin, wykorzystując swe uprawnienie do podejmowania uchwał w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości, często nadużywają tych kompetencji. W praktyce wprowadzają zwolnienia, które są adresowane do konkretnych podmiotów. Prawo zezwala jednak gminom tylko na zwalnianie z tego podatku określonych typów nieruchomości – niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem lub posiadaczem.
Zamówienia publiczne do 14 000 euro
24.10.2013
Odbiurokratyzowanie postępowań przy zamówieniach o wartości poniżej 14 000 euro ma charakter formalny. Dotyczy braku obowiązku spełniania wymogów związanych z prowadzeniem procedur przetargowych i innych trybów (niekonkurencyjnych), powoływania komisji przetargowej, prowadzenia dokumentacji czy też stosowania odpowiednich formularzy.
Samorządy coraz powszechniej udzielają zamówień na różnego rodzaju kredyty. Standardem stały się zamówienia na bankową obsługę budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Niestety, przy prowadzeniu tych postępowań pojawia się wiele wątpliwości, a analiza specyfikacji istotnych warunków zamówienia pokazuje, że o błędy nie jest trudno.
Pozew zbiorowy
27.08.2010
Instytucję pozwu grupowego wprowadzono Ustawą z
dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, obowiązującą od 19 lipca bieżącego roku.
W kolejnej części cyklu poświęconego rządowemu projektowi ustawy o publicznym transporcie zbiorowym omawiamy instytucję Centralnej Ewidencji Przewoźników, funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie nim.
W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę
jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego
pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.
Przewoźnik, czyli przedsiębiorca
zajmujący się przewozem ludzi będzie mógł wykonywać działalność po
zgłoszeniu tego faktu do właściwego terytorialnie organizatora tego typu
przewozu. Będzie on musiał ponadto postarać się o potwierdzenia zgłoszenia
przewozu, które wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.
Ocena okresowa pracownika samorządowego
28.06.2010
Otrzymanie przez pracownika negatywnej oceny wymaga dokonania ponownej oceny nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia przeprowadzenia poprzedniej. Konsekwencją uzyskania kolejnej negatywnej oceny jest rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia.
W rządowym projekcie ustawy o świadczenie usług w zakresie publicznego
transportu zbiorowego wybór trybu, w jakim nastąpi wybór operatora
pozostawiono do decyzji organizatora.
W rządowym projekcie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym uregulowano m.in zasady finansowania transportu publicznego, katalog uprawnień i korzyści przyznanych operatorom, prawo do rekompensaty strat poniesionych przez operatora oraz dodatkowe źródła finansowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej.
Wadium w zamówieniach publicznych
11.05.2010
Wadium odgrywa bardzo ważną rolę w procesie udzielania zamówień publicznych. Nie jest to instytucja nowa przy tego typu przedsięwzięciach, jednak w dalszym ciągu interpretacja ustawowych zasad dotyczących wnoszenia, rozliczania i zwrotu tej formy zabezpieczenia oferty rodzi liczne problemy – zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.
Urzędnik – zjawisko nadprzyrodzone
07.05.2010
Czy jest w RP taki zawód, stanowisko lub funkcja, z których odejście automatycznie skutkuje utratą nabytych tam doświadczeń, stażu? Ba, nawet udokumentowanych osiągnięć związanych ściśle z pełnioną tam funkcją w konkretnym miejscu i czasie? Lekarz, kierowca, pielęgniarka, pracownik naukowy? Otóż nie. Takim ewenementem okazuje się być pracownik administracji rządowej. Zwany precyzyjnie i naukowo członkiem korpusu służby cywilnej.
Wójt też wydaje interpretacje
21.09.2011
Wśród porzekadeł dotyczących podatków można znaleźć i taki, wedle
którego podatek jest jak twoja matka: nigdy go nie rozumiesz, ale zawsze
o nim pamiętasz. Niestety jest w nim sporo prawdy, bowiem pamiętać o
podatkach trzeba a zrozumieć je często niełatwo.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, ministrowie proponują poszerzenie kręgu osób uprawnionych do ubiegania się o wyższe
stanowiska w służbie cywilnej.
Rodzaje i wzory umów
21.01.2010
Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.
Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa i prokury
24.10.2013
Na podstawie ustawy o opłacie skarbowej, opłacie tej podlega „złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury”. Czy wobec takiego unormowania należy rozumieć, że ustne udzielenie pełnomocnictwa do protokołu nie rodzi obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej?
Nie tylko pracownicy będą mogli występować do sądów ze sprawami dotyczącymi dyskryminacji. Takie prawo zyska każdy obywatel, który spotka się z nierównym traktowaniem.
O stosowaniu prawa łaski decyduje prezydent i dlatego każda prośba o ułaskawienie powinna do niego dotrzeć. Sąd nie może pozostawiać jej bez dalszego biegu.