Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samorząd terytorialny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samorząd terytorialny.
Pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych już w 2020 r.
Aktualizacja: 17.12.2019
W dniu 17 grudnia 2019 r. rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Projekt zakłada pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych. »
Likwidacja wieczystego użytkowania - krok w dobrym kierunku?
Aktualizacja: 20.04.2016
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło zamiar likwidacji wieczystego użytkowania gruntów we wspólnotach mieszkaniowych. Dr inż. Michał Domińczak, ekspert CA KJ ds. gospodarki przestrzennej, podkreśla, iż z jednej strony należy ułatwić przekształcanie wieczystego użytkowania w spółdzielniach mieszkaniowych i budynkach indywidualnych, z drugiej strony zapewnić możliwość wyboru dla tych użytkowników, którzy z różnych względów nie będą zainteresowani pełną formą własności. »
Wykup mieszkania będącego własnością gminy
Aktualizacja: 04.10.2011
Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach. Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy gminni będą stanowczo egzekwować. »
Scalanie i wymiana gruntów - nowe przepisy
Aktualizacja: 13.09.2011
Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów reguluje kwestie dotyczące zagospodarowania poscaleniowego oraz obowiązków starosty związanych z wykonywaniem zadań z tego zakresu oraz ich finansowaniem. »
Koniec z obligatoryjnymi bonifikatami przy przekształcaniu użytkowania
Aktualizacja: 08.09.2011
Więcej osób złoży wniosek o przekształcenie użytkowania w prawo własności, raz na trzy lata będzie aktualizowana opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej a samorządy nie będą zmuszone do przyznawania bonifikat od opłat za przekształcenie nieruchomości - to główne założenia nowych przepisów regulujących instytucję użytkowania wieczystego. »
Postępowanie eksmisyjne z lokalu będącego własnością gminy
Aktualizacja: 12.08.2011
Nieużywane w obowiązujących przepisach słowo eksmisja to budzące wiele kontrowersji postępowanie mające na celu usunięcie z zajmowanego lokalu osób i rzeczy oraz wydanie lokalu uprawionemu do niego podmiotowi. W kontekście niniejszego artykułu - uprawnionym podmiotem jest gmina jako właściciel lokalu. »
Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego
Aktualizacja: 26.10.2010
Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania? »
Postępowanie w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego
Aktualizacja: 09.03.2010
Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej. Sprawę o przyznanie dodatku prowadzi w oparciu o przepisy k.p.a., z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Ustawa) i wydanych do niej rozporządzeniach wykonawczych. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »