REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Innowacyjne studia podyplomowe

Public relations and media marketing to innowacyjne studia anglojęzyczne prowadzone - pierwszy raz - w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie według międzynarodowych standardów (opartych na metodach dydaktycznych m.in. z Islandii i Belgii). Zajęcia opierają się na kształceniu poprzez zabawę i pobudzanie kreatywności. Rekrutacja trwa do 7 października.

Projekt ustawy Prawo oświatowe z nowymi typami szkół

8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych, likwidacja gimnazjów, sprawdzian z czterech przedmiotów po szkole podstawowej - to główne założenia projektu ustawy Prawo oświatowe z nowymi typami szkół.

Rada Narodowego Kongresu Nauki powołana

Powołano Radę Narodowego Kongresu Nauki, która zajmie się wypracowaniem propozycji reform w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Rada składa się z 52 uczonych a jej przewodniczącym został prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Zadania z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych mogą być realizowane przy współpracy z różnymi podmiotami, np. samorządowymi instytucjami kultury. Przy czym środki na realizowanie zadania przez taką instytucję powinny pochodzić z udzielonej na ten cel dotacji celowej.

REKLAMA

Kto ma prawo zmieniać nazwy miejscowości?

Rada gminy nie jest organem właściwym w sprawie zmiany urzędowych nazw miejscowości. Rada gminy, na której obszarze jest położona miejscowość, może jedynie wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego organu.

Szkolenie "Audytowanie kluczowych obszarów w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji"

Szkolenie "Audytowanie kluczowych obszarów w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji" odbędzie się w dniach 8-9 listopada 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Szkolenie „Wprowadzenie do audytowania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji”

Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska zaprasza na szkolenie „Wprowadzenie do audytowania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji”, które odbędzie się w dniach 25-26 października 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Już 12 października zapraszamy na VI Konferencję Finansową IIA Polska

Bądź na Konferencji Finansowej razem z nami, słuchaj, dyskutuj, dziel się doświadczeniem i wymieniaj poglądami. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 7 października 2016 r. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

REKLAMA

Cyfryzacja to oszczędności dla obywateli i państwa

Cyfryzacja może przynieść korzyści nie tylko dla obywateli, ale także dla państwa. W perspektywie finansowej na lata 2014–2020 na realizację projektów e-administracji i otwartego urzędu w ramach Polski Cyfrowej przeznaczono ponad 1,1 mld euro.

Za szkody z udziałem zwierząt bezdomnych odpowiada gmina

W przypadku zdarzenia drogowego warto skontaktować się z policją lub strażą miejską. Instytucje te powinny wskazać adres zakładu leczniczego, z którym gmina ma zawartą umowę na świadczenie bezpłatnej pomocy lekarsko-weterynaryjnej, w sytuacjach nagłych, i w przypadku zdarzeń drogowych.

Dowód osobisty w smartfonie, czyli nowość w e-administracji

Trwają prace nad wdrożeniem możliwości połączenia obecnie funkcjonujących różnych metod potwierdzania swoich uprawnień za pomocą kart plastikowych (karty kredytowe, lojalnościowe, mieszkańca, dowody osobiste) w jedną elektroniczną formę zapisaną na nośnik teleinformatyczny, jakim jest m.in. smartfon.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2017 roku

W 2017 roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych po raz kolejny będą niższe niż w ubiegłych latach lub pozostaną na niezmienionym poziomie. Największe spadki dotyczą podatku od środków transportowych.

Zakaz łączenia określonych placówek w jednym budynku - nowe przepisy

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zabrania łączenia określonych placówek w jednym budynku i na jednym terenie. Centra administracyjne do obsługi placówek wsparcia dziennego i jednostek instytucjonalnej pieczy zastępczej będą mogły działać na dotychczasowych zasadach.

Zasiłek stały 2017 – planowane zmiany

Od 1 stycznia 2017 r. zasiłek stały ma być wypłacany osobom niepełnosprawnym według zmienionych zasad. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby świadczenie było przyznawane od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

Metropolia w woj. śląskim - opóźnia się termin powstania związku

Od kilku miesięcy trwają prace nad nowym projektem, przewidującym powstanie metropolii w województwie śląskim. Szefowa Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Małgorzata Mańka-Szulik podkreśla, iż istotne jest, aby metropolia powstała. "Rok oczekiwania metropolii na pewno nie przewróci. Natomiast każdy rok to szkoda czasu, bo musimy wykonać ogrom pracy" - zastrzega przewodnicząca.

Skorzystają mieszkańcy i administracja

27 mln Polaków ma dostęp do bankowości internetowej i już teraz 66 proc. z nas płaci rachunki za pośrednictwem internetu, a w dużych miastach jest to już 78 proc. Klienci sklepów internetowych przyjęli bardzo dobrze płatności za pomocą linku, czyli przelewy pay-by-link, i aż 70–80 proc. zakupów opłacanych jest za pomocą tej metody. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że różne formy rozliczeń elektronicznych znajdą wkrótce rzeszę zwolenników również w obszarze administracji centralnej i samorządowej.

Jeden system, by wszystkimi rządzić

Wzrost populacji o 34 proc. do 2050 roku, powiększanie się stref zurbanizowanych oraz wzrastające koszty społeczne i ekonomiczne zatorów drogowych to tylko niektóre z wyzwań stojących przed obecnym pokoleniem i przyszłymi

Ze współpracy będzie więcej zysków niż strat

Warto rozwijać całe regiony, a nie tylko poszczególne miejscowości czy gminy. Warunki do tego tworzą związki metropolitalne, które można już w Polsce tworzyć

O zmianach zdecydują samorządy

Długofalowa współpraca sąsiadujących miast i gmin przyczyniłaby się do rozwoju przestrzennego regionów, w których decyzje o inwestycjach wreszcie zapadałyby z większą rozwagą, z uwzględnieniem interesów wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców, a nie tylko tych z wybranego terenu

Stawki podatków i opłat lokalnych w 2017 r. - konieczne uchwały

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie przypomina o konieczności podjęcia nowych uchwał w związku ze zmianą górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r.

Czy głównemu księgowemu można powierzyć obowiązki w zakresie zatwierdzania dokumentów księgowych do wypłaty

W instytucji kultury nie ma osoby zatrudnionej na stanowisku zastępcy dyrektora (takie stanowisko nie jest przewidziane w regulaminie organizacyjnym). Czy w takim razie można na czas nieobecności dyrektora (np. urlopu wypoczynkowego) udzielić upoważnienia do zatwierdzania do wypłaty dowodów księgowych głównemu księgowemu?

Rok szkolny 2017/2018 bez rekrutacji do gimnazjum

W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie rekrutacji do gimnazjum. Reforma oświaty przewiduje istnienie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum.

Jeszcze możesz zostać partnerem MFI!

Jest nas już 30, organizujemy ponad 60 wydarzeń, a to jeszcze nie wszystko. Ty też jeszcze możesz się przyłączyć i wspólnie z nami zorganizować największy festiwal innowacji w Polsce! Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Innowacji (MFI) odbędzie się od 17 do 23 października.

Kodeks postępowania administracyjnego 2017 – nowe zasady

Od 1 czerwca 2017 r. mają obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. W procedurze pojawi się kilka nowych zasad. Jakich?

Forum Informatyki w Administracji

Forum Informatyki w Administracji "Profesjonalne oblicza administracji publicznej - bezpieczeństwo teleinformatyczne, aspekty społeczne i prawne" odbędzie się w dniach 19-20 października 2016 r. w Radziejowicach. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Zmowa przetargowa a odrzucenie oferty

Kiedy zmowa przetargowa stanowi podstawę do odrzucenia oferty? W jaki sposób należy potraktować wykonawcę, który zgodził się wstępnie na wpłynięcie niezgodnie z zasadami uczciwej konkurencji na wynik postępowania przetargowego, ale się z tego wycofał?

NIK: Programy rewitalizacji nie rozwiązują wszystkich problemów

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Lokalne Programy Rewitalizacji nie pozwaliły na rozwiązanie wszystkich problemów zdegradowanych obszarów miast. Samorządom brakuje spójności podejmowanych działań.

Profil Zaufany od 10 września 2016 r.

10 września 2016 r. Moduł Profilu Zaufanego został wydzielony z systemu ePUAP do osobnej infrastruktury i obecnie jest dostępny pod adresem https://pz.gov.pl/. Celem zmian jest udostępnienie obywatelom możliwości korzystania z elektronicznych usług administracji przez całą dobę.

Janosikowe dla województw w latach 2017-2019 bez zmian

Dotychczasowe przepisy dotyczące tzw. janosikowego dla województw zostaną przedłużone na lata 2017-2019. Nowelizacja ustawy została przyjęta przez Sejm.

Bezpłatne leki dla seniorów - jakie zmiany w 2017 r.?

W 2017 r. będzie więcej środków na realizację programu bezpłatnych leków dla seniorów. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, iż dzięki temu rozszerzona zostanie liczba jednostek chorobowych oraz preparatów.

Wynagrodzenia nauczycieli z dotacji celowej budżetu państwa

Projekt Związku Nauczycielstwa Polskiego zakłada, iż środki na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach będą pochodziły z dotacji celowej budżetu państwa. Obecnie pensje wypłacane są z subwencji oświatowej.

Czy palenie e-papierosów w miejscu pracy będzie jeszcze dopuszczalne

Nie będzie można palić e-papierosów w miejscach pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych został wprowadzony zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych oraz na terenie pomieszczeń w zakładach pracy.

W jakich okolicznościach organ powinien wydać decyzję kasacyjną

Rozpatrując odwołanie od decyzji administracyjnej, organ II instancji powinien wydać decyzję merytoryczną, a tylko w szczególnych sytuacjach może wydać decyzję kasacyjną, tj. uchylającą poprzednią decyzję i przekazującą sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji.

Błąd w obliczaniu ceny

Kiedy błąd w obliczaniu ceny stanowi podstawę do odrzucenia oferty? Czy z błędem co do ceny mamy do czynienia w przypadku nieprawidłowego wyniku działań arytmetycznych?

XIX edycja Nagrody im. Grzegorza Palki

Do 30 września 2016 r. można zgłaszać kandydatów do tegorocznej Nagrody im. Grzegorza Pałki, która przyznawana jest za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. To jedna z najbardziej prestiżowych wyróżnień samorządowych.

Poczta Polska wesprze e-administrację

E-skrzynka oraz Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna mają odegrać kluczową rolę w projekcie włączenia Poczty Polskiej do planu cyfryzacji państwa. Nowe usługi powinny ułatwić obywatelom kontakt z urzędami.

Bezpłatne leki dla seniorów w 2017 r.

Czy w 2017 r. seniorzy nadal będą mogli nabywać bezpłatne leki? Ministerstwo Zdrowia, zapewnia, że środki na ten cel zostały zagwarantowane w budżecie.

Zasady żywienia w szkołach w roku szkolnym 2016/2017

Od 1 września 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, dotyczące żywienia w szkołach. Do końca 2016 r. szkoły mogą jednak stosować "stare" przepisy.

Becikowe 2017

Na 2017 rok nie zaplanowano zmian w zakresie wysokości becikowego ani zasad jego otrzymywania. Jak wygląda procedura przyznania świadczenia?

Jakie czynniki wpływają na zrównoważony rozwój miast

Idea zrównoważonego rozwoju jest priorytetem w polityce unijnej i staje się coraz bardziej istotna w polityce krajowej. Ranking o zrównoważonym rozwoju miast pokazał, jak dużo jeszcze polskie miasta mają w tym zakresie do zrobienia.

Zmiana nazwy ulicy także przez wojewodę – znikną ostatni totalitarni patroni placów i ulic

W dniu 2 września 2016 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 1 czerwca 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa przyznaje wojewodzie kompetencję do stwierdzenia nieważności uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej, w zakresie, w jakim propaguje komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Konto 500 „Koszty działalności podstawowej”

Konto 500 służy do ewidencji kosztów działalności podstawowej, do której zalicza się poszczególne typy działalności stanowiące zasadnicze przedmioty działania, zgodne z celem utworzenia jednostki.

Subwencja oświatowa w 2017 r.

W 2017 r. subwencja oświatowa co do zasady pozostanie na poziomie z 2016 r. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w 2017 r. podwyższeniu ulegnie kwota bazowa służąca do wyliczania tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Średnia kwota bazowa Kbk w kraju na 2017 rok

Ministerstwo Finansów podało średnią kwotę bazową Kbk w kraju na 2017 rok. W jaki sposób oblicza się taką kwotę?

Rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienią się zasady, dotyczące obowiązku szkolnego. Likwidacji ulegną tzw. godziny karciane. Co jeszcze zmieni się w roku szkolnym 2016/2017?

Stypendia w roku szkolnym 2016/2017

Wnioski o stypendia socjalne uczniowie mogą składać do 15 września 2016 r. Pomoc wynosi od 94,40 zł do 236 zł miesięcznie.

Baza PESEL w pytaniach i odpowiedziach

Dostęp do bazy PESEL mają tylko uprawnione podmioty. Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualną kradzież danych?

Zasiłek stały - zmiany w 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby prawo do zasiłku stałego można było uzyskać w miesiącu, w którym występuje się o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Mała ustawa reprywatyzacyjna - założenia

Mała ustawa reprywatyzacyjna czeka na podpis Prezydenta. Jakie są jej główne założenia?

500 zł na dziecko dla pracujących za granicą

Czy rodzinie, w której jeden z jej członków pracuje za granicą, przysługuje świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus"? Jaki organ rozpatruje takie sprawy?

REKLAMA