REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Liczba miejsc pracy może wzrosnąć nawet o 120 tyś.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że liczba miejsc pracy wzrośnie o 85 tys. - 120 tys. Na etaty mogą liczyć między innymi mieszkańcy województwa śląskiego, Podkarpacia i Mazowsza.

Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)

Od 1 lipca 2017 r. ma wejść w życie większość przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, której projekt przygotował minister zdrowia. Obecnie projekt ten przechodzi konsultacje publiczne.

Świadczenia rodzinne w 2017 r.

Warunki, zgodnie z którymi rodzice mogą otrzymać świadczenia rodzinne są określone w odpowiednich ustawach. Co zmieni się w systemie zasiłkowym w 2017 roku? Na jakie świadczenia rodzinne mogą liczyć rodzice?

Spółki Skarbu Państwa nadzorowane przez ministrów

W dniu 3 stycznia 2017 r. Rada Ministrów przyjęła (i tego samego dnia opublikowano w Dzienniku Ustaw) rozporządzenie w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne. Na wykazie znalazły się 432 spółki Skarbu Państwa. Przykładowo spółki energetyczne i KGHM będą nadzorowane przez ministra energii, a GPW, LOT i Grupa Azoty przez ministra rozwoju i finansów.

REKLAMA

Wycinka drzew bez zezwolenia - nowe przepisy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. właściciele prywatnych posesji mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy, jeżeli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Zmianie uległy również opłaty za zgodę na wycinkę.

Opłaty za przedszkole dla 6-latka zniesione - zmiany od 2017 r.

Opłaty za pobyt sześciolatka w przedszkolu zostaną zniesione - wynika z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rodzice będą wnosić opłaty jedynie za wyżywienie w placówce. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Jakie są zasady określania poboru podatków i opłat w formie inkasa

Koniec roku wiąże się z koniecznością podjęcia przygotowań do przyszłorocznego wymiaru podatkowego. Przy tej okazji gminy mogą się też zdecydować na pobór tych należności od podatników (osób fizycznych) w formie inkasa.

Kiedy można nałożyć dodatkową opłatę roczną na użytkownika wieczystego nieruchomości

Jednostki samorządu terytorialnego dysponujące niezagospodarowanymi gruntami, często oddają je w użytkowanie wieczyste. Niewywiązanie się użytkownika wieczystego z terminów zagospodarowania może być przesłanką do nałożenia dodatkowej opłaty rocznej.

REKLAMA

Tajemnica przedsiębiorcy a udostępnianie informacji przez samorządy

Dostęp do informacji publicznej nie jest prawem nieograniczonym, a jednym z ograniczeń tego prawa jest potrzeba ochrony tajemnicy przedsiębiorcy. Jej ochrona uzależniona jest jednak od podjęcia przez samego przedsiębiorcę działań zapewniających poufność informacji.

Nowe instytucje w prawie administracyjnym od 1 czerwca 2017 r.

Sprawniejsze państwo, szybsze procedury, zminimalizowanie przewlekłości procedur oraz promowanie partnerskiego podejścia administracji do obywateli i współpracy między organami, mają być efektami zmian w prawie, jakie przygotował resort rozwoju i finansów.

Modernizacja służb mundurowych do 2020 r.

Prezydent RP podpisał ustawę ustanawiającą program modernizacji służb mundurowych. Do końca 2020 roku do policji, Straży Granicznej, PSP i BOR trafi 9,1 mld zł.

Raport z cyfryzacji szkół 2016/2017

Od 1 września 2017 r. w ramach cyfryzacji szkół zaplanowano naukę programowania, budowę infrastruktury internetowej oraz szkolenia dla nauczycieli.

Centralizacja rozliczeń VAT w samorządach od 1 stycznia 2017 r.

Zgodnie z nowymi przepisami prawa od 1 stycznia 2017 r. zostanie wprowadzona obowiązkowa centralizacja rozliczeń w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie podatku VAT. Jednostka samorządu terytorialnego od nowego roku wstępuje w prawa i obowiązki swoich jednostek organizacyjnych, które dotychczas były samodzielnymi podatnikami podatku VAT. Centralizacja rozliczeń VAT oznacza, że jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do generowania oraz wysyłania zbiorczej deklaracji VAT oraz zbiorczego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), zawierającego zapisy Rejestru VAT wszystkich jednostek podległych.

Gmina będzie mogła finansować sterylizację zwierząt

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada możliwość finansowania przez gminy kastracji lub sterylizacji zwierząt domowych posiadających właścicieli. Obecne przepisy stanowią, że gmina może jedynie finansować kastrację lub sterylizację wyłącznie zwierząt bezdomnych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Program wsparcia "Za życiem" od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązywać program "Za życiem", który obejmuje rozwiązania wsparcia kobiet w ciąży w postaci opieki medycznej, psychologicznej. Jakie są główne założenia projektu?

Czy gmina może sfinansować wydatek na tablicę pamiątkową

Planujemy w przyszłym roku ufundować z budżetu gminy tablicę pamiątkową i pomnik. Nie mamy jednak pewności, czy taki wydatek majątkowy będzie zgodny z prawem, skoro przepisy budżetowe wprost na to nie zezwalają, a regionalna izba obrachunkowa może wydatek unieważnić. Czy jest podstawa prawna do finansowania takiego wydatku z budżetu?

Karta Dużej Rodziny - ważne zmiany w 2017 r.

Zmiany w programie Karta Dużej Rodziny 2017 r. to m.in. zwiększenie liczby firm w programie, specjalna aplikacja mobilna czy ułatwienia korzystania z Karty. W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki i dodatkowe uprawnienia dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych.

Podwyżki dla policjantów i strażaków od 1 stycznia 2017 roku

Rząd planuje podnieść w 2017 roku wynagrodzenia dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, zawodowych strażaków i funkcjonariuszy BOR o ponad 250 złotych. Takie propozycje znalazły się w projektach rozporządzeń opublikowanych 15 grudnia przez Rządowe Centrum Legislacji.

Fundusze unijne dla gimnazjów po reformie szkolnictwa

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że likwidacja gimnazjów nie oznacza automatycznej utraty dotacji unijnych na realizowane przez nie projekty. Zobowiązania podjęte przez beneficjentów w zakresie zachowania trwałości rezultatów przedsięwzięć sfinansowanych ze środków funduszy europejskich w sytuacji zmiany struktury szkół, w tym stopniowego wygaszania szkół gimnazjalnych, będą każdorazowo wymagały szczegółowej analizy pod kątem możliwości dalszego wykorzystania tych rezultatów do osiągnięcia celów edukacyjnych i zachowania ich funkcji oświatowych.

Ustawa o programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020

W dniu 15 grudnia br. Sejm uchwalił ustawę o programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020. Nowe regulacje przewidują m.in. zakup uzbrojenia i pojazdów, remonty więzień, modernizację systemów informatycznych i łączności oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników.

Zmiana ustawy o drogach publicznych

Sejm uchwalił 15 grudnia 2016 r. nowelizację ustawy o drogach publicznych. Przewiduje ona możliwość finansowania przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) inwestycji infrastrukturalnych przy drogach krajowych. Chodzi np. o chodniki czy ścieżki rowerowe.

Co zmieni się dla wykonawców w PZP?

Nie będzie można już powoływać się na potencjał podmiotów trzecich w celu wykazania spełnienia kryteriów selekcji. Jest to istotna zmiana dla wykonawców, zaś wszelkie wątpliwości zostały w końcu rozwiane.

Opłaty za wodę i ścieki w gminach - kto o tym decyduje

Zanim wysokość opłat zostanie ustalona, propozycje przedsiębiorstwa wodociągowego muszą sumiennie zweryfikować wójt i rada gminy. Przepisy w tym zakresie nie są jednak jasne. Nawet sądy mają z nimi problem.

Kto ma obowiązek odśnieżać i sprzątać chodniki?

Co roku zimą na osiedlu, przez które muszę przejść, idąc do pracy, nie ma komu sprzątać. Chodnik jest śliski, a w miejscu przeznaczonym do parkowania zalegają zwały odgarniętego śniegu. Zastanawiam się, kto powinien dbać o porządek, gdyż parter budynku zajęty jest przez butiki i inne sklepy oraz restauracje. Gdy spytałam w sklepie, dlaczego nie sprzątają, odpowiedzieli, że za chodnik nie odpowiadają i odesłali mnie do zarządcy bloku – żali się pani Krystyna

Zmiany w prawie administracyjnym od 1 czerwca 2017 r.

Usprawnienie postępowań administracyjnych, szybsze procedury, wprowadzenie instytucji ponaglenia, mają być efektami zmian w prawie administracyjnym, jakie przygotował resort rozwoju i finansów. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2017 r.

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dróg samorządowych w 2017 r.

Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na drogi w 2017 r. Na ten cel zostanie przeznaczonych 336 mln zł.

Subwencja oświatowa również dla 6-laktów od 2017 r.

6-latki zostaną objęte od 2017 r. subwencją oświatową. To skutek zniesienia od początku roku szkolnego 2016/2017 obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Opłaty urzędowe za pomocą smartfona

Od końca września 2016 r. w wybranych urzędach można uiszczać opłaty urzędowe za pomocą smartfonów, m.in. za wydanie prawa jazdy, rejestrację pojazdów. W najbliższych miesiącach płatności mobilne za pośrednictwem aplikacji mają być dostępne w większości urzędów w całym kraju. Jak działa aplikacja?

Jak prowadzić dokumentację VAT w JST po centralizacji

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) zobligowane są do przeprowadzenia scalenia i najpóźniej od 1 stycznia 2017 r. rozliczania podatku od towarów i usług razem ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. To oznacza, że najpóźniej z początkiem nowego roku jednostki organizacyjne JST utracą status samodzielnych podatników VAT.

Medyczne wykorzystanie marihuany - minister zdrowia szykuje przepisy

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował PAP, że trwają prace nad umożliwieniem legalnego stosowania w leczeniu pacjentów preparatów zawierających marihuanę. W początkowej fazie lekarze mogliby przepisywać jedynie zagraniczne preparaty, bo polski przemysł farmaceutyczny nie ma jeszcze takiej oferty.

Nowe zasady nadawania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia od 1 marca 2017 r.

W dniu 6 grudnia 2016 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Chodzi m.in. o specjalistów w dziedzinach fizjoterapii, inżynierii medycznej, neurologopedii, psychologii klinicznej, epidemiologii. Ustawa nie dotyczy lekarzy, dentystów, pielęgniarek, czy położnych, bo te zawody mają odrębne regulacje prawne. Ustawa ta ma wejść w życie 1 marca 2017 roku, chociaż już od lipca 2016 r. nie ma podstawy prawnej do nabywania tytułów specjalistów w tych dziedzinach.

Ustawa o dokumentach publicznych - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lepiej chronione

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował i skierował 6 grudnia 2016 r. do konsultacji publicznych projekt ustawy o dokumentach publicznych. Ustawa ta ma dać podstawę prawną dla lepszej ochrony przed fałszerstwami takich dokumentów, jak m.in. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, książeczka żeglarska itd. Powstanie Rejestr Dokumentów Publicznych, pozwalający na sprawdzenie wzorów obowiązujących dokumentów z ich opisem, a także opisem zabezpieczeń i sposobem weryfikacji ich autentyczności, który będzie dostępny przez internet.

Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy służb mundurowych

Regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawicieli służb mundurowych będą określone w ustawie, a nie jak dotychczas w zarządzeniach i wewnętrznych regulaminach tych służb - takie rozwiązanie zawiera ustawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, podpisana przez prezydenta w dniu 2 grudnia br.

Opłaty za balkony nad ulicami - dokąd sięga pas drogowy

Wieść o tym, że Szczecinek chce pobierać opłaty za balkony i ocieplenie, wprawiła mieszkańców miast w osłupienie. Także wielu samorządowców. Jednak nawet ci, z początku skonsternowani, po chwili potwierdzają, że zgodnie z prawem jest to możliwe, o ile elementy budynku nie tyle wystają poza jego obrys, ile wchodzą w przestrzeń pasa drogowego. Sporną kwestią pozostaje, czy ustalona uchwałą opłata powinna dotyczyć tylko nowych inwestycji, czy także tych już zakończonych. Powstaje też pytanie, jak wysoko sięga przestrzeń pasa drogowego. Prawnicy są podzieleni. Przeważa jednak pogląd, że przestrzeni nic nie ogranicza, a można ją mierzyć od piekła aż do nieba.

Postępowanie administracyjne - orzekanie w sposób reformatoryjny przez organy odwoławcze

Postępowania administracyjne mogą się toczyć przez wiele lat, wędrując niekiedy nawet po kilka razy między pierwszą i drugą instancją. Tymczasem wiele z nich powinno być rozstrzygane co do meritum przez SKO, a nie krążyć między instancjami.

Jak dokumentować pobyt w izbie wytrzeźwień po centralizacji VAT

Izba wytrzeźwień jest jednostką budżetową gminy. Obecnie pobyt w izbie nie jest objęty ustawą o VAT. Wystawiamy rachunki za pobyt z własną pieczątką. Jak należy dokumentować pobyt po 1 stycznia 2017 r. – bez zmian czy z pieczątką gminy? Rachunkiem czy fakturą? Czy po 1 stycznia 2017 r. nadal nie będziemy mieć obowiązku stosowania kasy rejestrującej?

Ewidencja księgowa wpłat na Fundusz Wsparcia Policji

Czy wpłaty przekazywane przez powiat na podstawie zawartych porozumień na Fundusz Wsparcia Policji (§ 230 lub § 617) powinny być ujęte na koncie 409? W której pozycji rachunku zysków i strat (wariant porównawczy) powinny być te wpłaty wykazywane?

Nowa podstawa programowa dla 8-letniej szkoły podstawowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi od 30 listopada 2016 r. wstępne konsultacje projektu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej. Nowa podstawa programowa obejmie już od września 2017 r. klasy I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej, a w następnym roku kolejne klasy. MEN zapowiada też, że do końca pierwszego kwartału 2017 r. opublikuje projekt podstaw programowych dla liceów i techników.

Centralizacja rozliczeń VAT w samorządach - od kiedy?

Najpóźniej od 1 stycznia 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek podjęcia rozliczania VAT wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Oznacza to m.in. obowiązek składania przez samorząd do urzędu skarbowego skonsolidowanej deklaracji VAT-7. Jak ustalać wysokość podatku do odliczenia?

Zwrot kosztów prywatnej opieki medycznej dla poszkodowanego w wypadku drogowym

Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczeniobiorcy mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Świadczeniobiorca ma między innymi prawo do leczenia szpitalnego, opieki psychiatrycznej, świadczeń wysokospecjalistycznych, rehabilitacji leczniczej, zaopatrzenia w wyroby medyczne czy leki.

Statystyka publiczna w służbie samorządu terytorialnego – nowe perspektywy i wyzwania

W dniach 1-2 grudnia br. we Wrocławiu, odbędzie się ogólnopolska konferencja pt. „Statystyka publiczna w służbie samorządu terytorialnego – nowe perspektywy i wyzwania”, której organizatorami są Główny Urząd Statystyczny i Urząd Statystyczny we Wrocławiu.

Refundacja leków dla osób po 75 roku życia - nowe regulacje prawne

Dnia 7 października 2016 r. weszła w życie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakładająca, że osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków z wykazu ogłaszanego przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki może przepisać pacjentowi tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), wskazany w deklaracji wyboru.

Nowe zasady zarządzania mieniem państwowym od 2017 roku

1 stycznia 2017 r. zostanie zlikwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP). Rolę swoistego koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów. Powstanie Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, która będzie zastępowała polskie państwo (w tym Skarb Państwa, organy administracji rządowej, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także określone w ustawie osoby prawne inne niż Skarb Państwa) w postępowaniach przed sądami, trybunałami i innymi organami orzekającymi.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości dla kolei - zmiany od 2017 roku

Od 2017 roku nie będzie podatku od nieruchomości ani od budowli, ani od gruntów i budynków wchodzących w skład infrastruktury kolejowej. Może to oznaczać ogromne straty samorządów. I otwiera furtkę dla optymalizacji.

Kto może starać się o mieszkanie komunalne

Do zadań gminy należy zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, w tym zapewnianie ich członkom tzw. mieszkań komunalnych. Szczegółowe zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, stanowiące realizację przedmiotowego zadania, określa rada gminy w drodze uchwały.

Kolejne województwa uruchamiają środki unijne dla przedsiębiorców

Województwa łódzkie i zachodniopomorskie powierzyły Bankowi Gospodarstwa Krajowego wdrażanie programów unijnych służących wspieraniu przedsiębiorców w tych regionach.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Trwają prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który zakłada zlikwidowanie prawnych i proceduralnych barier realizacji inwestycji. Kodeks zastąpi kilka obowiązujących obecnie ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo budowlane, specustawy branżowe, a także część ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Domy opieki – jak zapewnić jakość opieki długoterminowej

Co jakiś czas przez prasę przetaczają się smutne doniesienia o skandalicznym standardzie w domach opieki. Przykładem mogą być ostatnio głośno relacjonowane wypadki w Zgierzu, gdzie po śmierci sześciu podopiecznych zamknięto dom opieki (działający formalnie jako noclegownia). Jak im zapobiec?

Dowód osobisty i prawo jazdy w telefonie już w 2017 r.

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wdrożeniem możliwości korzystania z dowodu osobistego i prawa jazdy w formie elektronicznej za pomocą telefonu komórkowego. Planowane zmiany mają obowiązywać już od 2017 r.

Polskie drogi nie nadążają za standardami EU

Komisja Europejska skierowała skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału sprawiedliwości z powodu niedostosowania sieci drogowej do nośności 11,5 t/oś.

REKLAMA