REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienia nauczycieli w roku szkolnym 2014/2015

Od przyszłego roku szkolnego pracę ma stracić ponad 3 tysiące nauczycieli, a kolejne 8 tysięcy będzie mieć zmniejszoną liczbę godzin pracy.

Pakiet kolejkowy przyjęty przez rząd

Pacjenci z podejrzeniem raka mają otrzymywać Kartę Pacjenta Onkologicznego. Będzie ona uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

Problemy ze sprawozdawczością odpadową

Niejasne przepisy dotyczące sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi powodują, że mają z nimi problemy zarówno przedsiębiorcy zobowiązani do ich składania, jak i gminy przygotowujące na tej podstawie własne sprawozdania. Część wątpliwości można jednak wyjaśnić.

Wynagrodzenia w sferze budżetowej w 2015 roku

Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2015 roku nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2015, przedłożoną przez ministra finansów.

REKLAMA

Deregulacja zawodu urbanisty a jakość planów zagospodarowania przestrzennego

Samorządy urbanistów uważają, że na deregulacji zawodu ucierpi interes społeczny, ponieważ pogorszy się jakość planów zagospodarowania przestrzennego.

Karta Dużej Rodziny - wnioski od 16 czerwca 2014 r.

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program zniżek dla rodzin z minimum trójką dzieci. Ma służyć ułatwieniu rodzinom wielodzietnym dostępu do instytucji kultury, aktywnego wypoczynku oraz obniżenia codziennych kosztów funkcjonowania. Rodziny będą mogły składać wnioski o wydanie karty od 16 czerwca 2014 r.

Tajemnica przedsiębiorstwa w prawie zamówień publicznych

Tajemnicą przedsiębiorstwa są nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe lub organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Nie można za tajemnicę uznać informacji powszechnie znanej, do której dostęp ma szeroki krąg osób.

Nieruchomości zajęte pod drogi gminne - kontrola NIK

Tylko w trzech gminach (ze skontrolowanych 20) prawo własności gminy było ujawnione w księgach wieczystych dla wszystkich nieruchomości zajętych pod drogi gminne. W pozostałych 17 gminach aż 17,5 proc. działek nie miało stosownych wpisów.

REKLAMA

Targi Nauki i Kooperacji

W dniach 26-27 czerwca 2014 roku odbędą się Targi Nauki i Kooperacji. Celem wydarzenia jest stworzenie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz instytucjami i przedstawicielami świata nauki prowadzącymi działalność innowacyjną. Uczestnicy Targów mają możliwość zwiększenia wiedzy na temat możliwości rozwoju ich potencjału poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie innowacji.

Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Czy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na organizację imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Został tylko tydzień!

25 drużyn, 300 osób, 105 meczy i dwa dni pełne emocji – tak właśnie zapowiadają się 7. Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Samorządów w Piłce Nożnej MazoviaCup 2014.

Skonsolidowany bilans za 2013 rok - przekazanie do RIO do 30 czerwca 2014 r.

30 czerwca 2014 r. upływa termin przekazania do RIO skonsolidowanego bilansu za 2013 rok. Zarządy jednostek samorządu terytorialnego powinny przekazać bilanse w formie pisemnej i w formie dokumentu elektronicznego.

Błędne pouczenie strony

Strona postępowania błędnie pouczona w decyzji administracyjnej o przysługujących jej prawach związanych z odwołaniem się od rozstrzygnięcia nie może zostać pozbawiona możliwości ubiegania się o ponowne rozpatrzenie jej sprawy. Błędne pouczenie nie daje jej jednak żadnych dodatkowych uprawnień.

Karta Dużej Rodziny - rusza ogólnopolski program

"Honorowanie Karty Dużej Rodziny podnosi prestiż, ale także może wpłynąć na zwiększenie zysków. Szacujemy, że z Karty korzystać będzie nawet 3,4 mln osób." - podkreśla Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Resort zachęca firmy i instytucje do włączenia się do programu.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Ustawa śmieciowa – zmiany 2015

Rewolucyjna ustawa śmieciowa do tej pory budzi kontrowersje. Podstawowe założenia, na jakich opiera się nowy system utrzymywania czystości w gminach nie został podważony przez Trybunał Konstucyjny, jednak już za rok można oczekiwać pewnych zmian w ustawie.

Oświadczenia majątkowe - więcej osób ujawni swoje dochody

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości ujawnieniu w oświadczeniach powinny podlegać dochody osób pełniących funkcje publiczne. Społeczeństwo ma bowiem prawo wiedzieć czy wykorzystuje ona to stanowisko dla dodatkowych źródeł dochodu.

Konkurs na materiał prasowy „Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej”

Zapraszamy młodzież, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie na materiał prasowy „Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej”.

I rata odpisu na ZFŚS do 31 maja 2014 r.

I ratę odpisu podstawowego na rachunek ZFŚS do 31 maja 2014 r. powinny wpłacić prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych od 2017 roku

Ogólnoeuropejski standard faktury elektronicznej ma zacząć obowiązywać od 2017 r. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Prawo o aktach stanu cywilnego 2015

Od 1 stycznia 2015 roku rejestracja stanu cywilnego ma być prowadzona w postaci elektronicznej. Takie założenia zawiera nowy projekt ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Druga linia metra na Targówku elementem rewitalizacji prawej strony Warszawy

Przedłużenie drugiej linii metra na Targówku przebiega zgodnie z planem. Prezydent Warszawy zapowiada rewitalizację prawobrzeżnych dzielnic Warszawy.

Zimowe igrzyska olimpijskie Kraków 2022 - referendum

Zimowe igrzyska olimpijskie w Krakowie w 2020 roku? Najbliższe referendum pokaże, czy mieszkańcy Krakowa chcą u siebie tego wydarzenia.

Warsaw Startup Space ma pomóc w rozwoju stolicy

Warsaw Startup Space to wspólny projekt m.st. Warszawa, Giełdy Papierów Wartościowych oraz Stowarzyszenia Aula. Według prezesa GPW, ma on stworzyć kompleksową przestrzeń dla młodych przedsiębiorców, która będzie ułatwiała zakładanie i rozwijanie własnego biznesu.

Ustawa samorządowa 2015 a sektor pomocy społecznej

Ustawa samorządowa, która ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku jest akceptowana przez środowiska samorządowe. Czy sektor pomocy społecznej jest przygotowany na zmiany, jakie wynikają z proponowanych przepisów?

Pierwsza część darmowego elementarza do druku

Minister Edukacji Narodowej podpisała decyzję o dopuszczeniu do druku pierwszej części przygotowywanego przez MEN darmowego podręcznika. Wcześniej elementarz był przedmiotem konsultacji społecznych.

Dowód osobisty 2015

Dowód osobisty w 2015 roku będzie zawierał nową informację: określenie obywatelstwa. Od 1 stycznia 2015 roku pojawią się jeszcze inne zmiany. Jakie? O odpowiedź poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Stan nieczynny i odprawa w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela

W przypadku wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela nauczyciel, który nie korzysta z prawa wniesienia odwołania do sądu pracy, ma prawo złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny albo prawo do odprawy.

Łódzkie: unijne środki na promocję regionalnych produktów

W celu wsparcia produktów regionalnych w województwie łódzkim przeprowadzona zostanie akcja tworzenia Mapy Produktów Regionalnych Łódzkiego, wsparta plebiscytem na najlepszy produkt w regionie.

Gaz łupkowy - brakuje przepisów dotyczących bezpiecznego stosowania chemikaliów

Regulacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego w Polsce są obecnie przedmiotem prac sejmowych. Jak podkreślają eksperci wciąż brakuje przepisów, które zapewniałyby bezpieczeństwo chemiczne przy jego wydobyciu.

Rowery miejskie w Białymstoku, Lublinie i Konstancinie

Coraz więcej samorządów chce mieć własny system. Do końca maja Nextbike uruchomi kolejny w Białymstoku. Będzie się on składał z 30 stacji i 300 rowerów. Latem zacznie działać liczący 40 stacji i 400 rowerów system w Lublinie, gdzie rowery będą wyposażone w audiobooki. Najmniejszym tegorocznym projektem jest Konstanciński Rower Miejski – to tylko 5 stacji i 55 rowerów (Konstancin liczy niespełna 18 tys. mieszkańców). Trwają także przetargi w Łodzi i Bydgoszczy, w których Nextbike liczy na zwycięstwo.

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Zdaniem ministra edukacji narodowej, wszelkie inne niż realizowane w szkole formy organizacyjne wykonywania zadań szkolnych (np. formy krajoznawstwa i turystyki) są integralnym elementem systemu kształcenia.

Zobowiązania wyłączone z limitu zadłużania

Samorządy w swoich dokumentach planistycznych muszą uwzględniać wyłączenia z limitu zadłużenia wydatków związanych z projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że finansowanie takiego projektu nie zagraża przekroczeniem dopuszczalnego poziomu długu.

Tajemnica skarbowa na podstawie Ordynacji podatkowej

Czy sołtysi i inkasenci zobowiązani są do zachowania tajemnicy skarbowej? Czy mogą oni otrzymywać od burmistrza informacje o podatnikach lub kwotach rat podatku? Odpowiedzi na te dość istotne pytania przedstawiła opolska Regionalna Izba Obrachunkowa.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 i 2015 roku czekają zmiany. Wszystko za sprawą nowego zasiłku dla opiekuna. Pierwsza zmiana wchodzi w życie 15 maja 2014 r., a kolejna – 1 stycznia 2015 r.

Należyte wykonanie zamówienia - brak obowiązku przedstawiania dowodów

W przypadku, gdy zamawiający jest podmiotem, na rzecz którego roboty budowlane, dostawy lub usługi wskazane w odpowiednim wykazie zostały wcześniej wykonane, wykonawca nie ma obowiązku przedkładania dowodów, o których mowa w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.

Asystent nauczyciela - nowe przepisy

Nowe przepisy wprowadzą możliwość zatrudnienia, jako asystenta nauczyciela osoby posiadającej wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Osoby te będą mogły być zatrudniane na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.

Elektroniczna komunikacj z urzędem - nowe przepisy

Dzięki ustawie o informatyzacji droga normalna, urzędowa, zostanie zrównana z drogą elektroniczną. Jeżeli obywatel wybierze drogę elektroniczną w kontakcie z urzędem, to urząd także będzie miał obowiązek mu odpowiedzieć drogą elektroniczną - tłumaczy minister Administracji i Cyfryzacji.

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku zmieni się diametralnie. 29 kwietnia Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 24 kwietnia o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Sejmowa batalia rodziców niepełnosprawnych dzieci przyniosła korzystne zmiany dla wszystkich uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Było o co walczyć – znacznie podniesiono wysokość zasiłku i ułatwiono postępowanie administracyjne w urzędach. Zmiany są już obowiązujące – weszły w życie z dniem 1 maja tego roku.

Więcej pieniędzy dla administracji celnej i skarbowej

Ministerstwo finansów chce usprawnić pobór podatków. Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym wydzielenie i zapewnienie większej niezależności tych departamentów ministerstwa, które zajmują się obsługą obywateli.

8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w całej Polsce obchodzony jest 8 maja. W tym dniu warto przyjrzeć się samym bibliotekom, które w o ostatnich latach przeszły prawdziwe przeobrażenie. Wypożyczalnie są coraz nowocześniejsze. Wiele bibliotek oferuje na przykład kursy językowe oraz e-booki.

Zmiany zasad sporządzania sprawozdania Rb-Z-PPP

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej ustawodawca wprowadził zmiany zarówno we wzorze, jak i instrukcji sporządzania sprawozdania Rb-Z-PPP o stanie zobowiązań wynikających z umów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika korpusu służby cywilnej

Dodatkowy urlop pracownikom korpusu służby cywilnej przyznaje ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. 2008 nr 227 poz. 1505 z późn. zm). Tym urzędnikom oprócz „podstawowego” urlopu wypoczynkowego przysługują dodatkowe dni wolne w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni.

Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT

Niemal rok temu Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę stwierdzającą, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT gminne jednostki budżetowe nie są odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Orzeczenie to wywołało mnóstwo wątpliwości i spowodowało zamieszanie w zakresie statusu samorządowych jednostek budżetowych. Jaka jest obecnie sytuacja tych jednostek? Jak powinny postępować ich macierzyste gminy, powiaty i województwa?

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2016 r.

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2016 r. przewidział ustawodawca w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2010 nr 217 poz. 1427 z późn. zm.). Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku. Wprowadza ona zmiany mające na celu uproszczenie niektórych formalności urzędowych. Dopiero jednak rok później zniesieniu ulegnie instytucja zameldowania. Posługiwać się będziemy określeniem miejsce zamieszkania.

Trzynastka a dodatek specjalny

Pytanie: Przygotowujemy listy do wypłaty trzynastki dla pracowników naszej jednostki. Czy dodatek specjalny przyznany urzędnikowi samorządowemu powinien być wliczony do podstawy wymiaru dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Jest to dodatek przyznany na jeden miesiąc, lub dwa kolejne miesiące, czasami za okres od stycznia do maja lub od sierpnia do grudnia.

"Systemy do zarządzania kryzysowego" - konferencja w Warszawie

Co jest podstawą sukcesu w komunikacji kryzysowej? Jak wiele możliwości dają nam systemy informatyczne? Co jest piętą achillesową w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych? Na te jak i na inne pytania odowiemy na konferencji: Systemy do zarządzania kryzysowego, która odbędzie się 22 maja w Warszawie.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi - orzecznictwo TK

W czasie gdy ustawa nadal obowiązuje to Sejm będzie musiał ustalić, jaka ma być maksymalna stawka opłaty i na jakiej podstawie obliczana. Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat należy też doprecyzować przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach.

Forum Kontrolerów i Audytorów Zamówień Publicznych

APEXnet i Infor.pl zapraszają na trzecią edycję Forum Kontrolerów i Audytorów Zamówień Publicznych, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2014 w Warszawie.

REKLAMA