REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brak waloryzacji płac policjantów do TK

Na tle innych grup zawodowych ze sfery budżetowej policjanci są dyskryminowani, jeśli chodzi o waloryzację płac - uważa NSZZ Policjantów. Związkowcy zapowiadają, że wkrótce skierują do Trybunału Konstytucyjnego skargę w tej sprawie.

NIK pozytywnie o kształceniu pielęgniarek, położnych i ratowników

NIK pozytywnie, choć z uwagami, oceniła system kształcenia pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Zastrzeżenia Izby dotyczą m.in. przekraczania limitów przyjęć na uczelniach, braku pełnej wiedzy ministerstw nt. potrzeb kadrowych w skali kraju.

MF: W funkcjonowaniu Lasów Państwowych nic się nie zmieni

Nic się nie zmieni w funkcjonowaniu Lasów Państwowych po projektowanym włączeniu ich do systemu finansów publicznych - zapewniał podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Ograniczenie prawa do zasiłku pogrzebowego niekonstytucyjne

Ograniczenie prawa do zasiłku pogrzebowego do 12 miesięcy od dnia zgonu bliskiej osoby jest niezgodne z konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny, który badał przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 roku.

REKLAMA

Nowość inwestycyjna - lokalne centra outsourcingowe

Polskie miasta zabiegają o inwestycje BPO, bo to nowe miejsca pracy, nie tylko dla osób bezpośrednio zatrudnianych przez koncerny zagraniczne, ale również zlecenia dla całej infrastruktury dodatkowej, podatki i rozwój gospodarczy gmin.

Lokalni Globalni: Będziemy inwestować w turystykę

Z Andrzejem Przygodą, wójtem gminy Brody (woj. świętokrzyskie) rozmawiamy o turystyce i problemach związanych z efektywnym wykorzystaniem walorów turystycznych. Nie omieszkaliśmy również zapytać o najważniejsze inwestycje i zadłużenie samorządu.

Sejm: od 2011 r. pieniądze za nadgodziny dla strażaków

Od przyszłego roku zawodowi strażacy mają dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy - wynika z nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, którą w piątek przyjął Sejm.

Zbliża się termin przedłożenia projektów budżetów

Projekt uchwały budżetowej na 2011 rok po raz pierwszy należy przygotować według zasad przewidzianych w ustawie z 27 sierpnia z 2009 r. o finansach publicznych. Dotyczy to nie tylko trybu prac nad projektem uchwały budżetowej i trybu uchwalania budżetu, lecz przede wszystkim opracowania wieloletniej prognozy finansowej i jej wpływu na podstawowe wielkości budżetu.

REKLAMA

Zmiany prawne, które weszły w życie w 2010 roku

W 2010 roku weszły w życie przepisy dotyczące finansów publicznych, zamówień publicznych, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także zakazu palenia w miejscach publicznych. Prezentujemy zestawienia zmian w prawie istotnych m.in. dla samorządu.

KRS: Ustawa traktuje rodziny i dzieci przedmiotowo

Krajowa Rada Sądownictwa krytycznie oceniła rządowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. "Rodzina i dziecko traktowane są w tej ustawie przedmiotowo" - napisała KRS w swej opinii.

WSA: Opłaty za kartę pojazdu uiszczone przed 2006 r. – do zwrotu z tytułu nadpłaty

Uznane za niekonstytucyjne przepisy o wysokości opłaty za kartę pojazdu są nieważne od momentu ich wydania. Można więc domagać się zwrotu uiszczonych opłat – w trybie właściwym dla zwrotu nadpłaty – orzekł WSA w Gliwicach.

Prezydent podpisał ustawę kompetencyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o współpracy rządu z parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

MSWiA: 80 proc. wynagrodzenia dla funkcjonariusza na chorobowym

MSWiA chce, by funkcjonariusze służb mundurowych, którzy chorują, otrzymywali 80 proc. - a nie jak do tej pory - 100 proc. wynagrodzenia. Wyjątkiem mają być ci, którzy ulegli wypadkowi na służbie, w drodze do lub z pracy, a także kobiety w ciąży.

Elektroniczne formy kształcenia sprawdzają się wśród urzędników

E-learning postrzegany jest jako korzystna forma kształcenia dla urzędników odpowiedzialnych, dojrzałych, chcących się uczyć bez ciągłej i bezpośredniej kontroli. Korzystanie z e-learningu rozwija samodyscyplinę i uczy wyznaczania sobie celów. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej pracowników administracji dokształca się za pomocą tej metody.

Konflikt pracowniczy a jakość pracy

Pojawiający się w pracy konflikt to element zaburzający normalne funkcjonowanie, bowiem następuje niezgodność interesów i poglądów. Konflikt to także jasny sygnał, że określona sytuacja lub sposób postępowania wymagają natychmiastowej zmiany. Od nas zależy jak ten komunikat zostanie zinterpretowany, a problem rozwiązany – boleśnie i kosztownie, czy konstruktywnie i mobilizująco.

Dłużnik alimentacyjny odwoła się od decyzji gminy

Samorządowe kolegium odwoławcze rozpatrzy odwołanie dłużnika od decyzji gminy, dopiero wtedy starosta będzie mógł odebrać prawo jazdy – przewiduje projekt zmian w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Wzory kart do głosowania w uchwałach PKW

Wzory informacji o sposobie głosowania oraz kart do głosowania zawierają uchwały Państwowej Komisji Wyborczej, ogłoszone właśnie w Monitorze Polskim.

Od 12 stycznia - uproszczone druki zwolnień lekarskich

O pięć rubryk zmniejszy się liczba pól, które musi wypełnić lekarz wystawiając zwolnienie lekarskie. Druki zostały uproszczone po długiej batalii lekarzy, którzy argumentowali, że im krócej wypełniać będą druk, tym więcej czasu pozostanie im dla pacjenta.

Sejmowe komisje o telefonii komórkowej na terenie uzdrowisk

Rządowe propozycje zmian w ustawie o uzdrowiskach wzbudziły kontrowersje wśród posłów dwóch komisji sejmowych. Chodzi m.in. o ścisły zakaz budowy stacji bazowych telefonii komórkowej, który miałby obowiązywać w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk.

Nabór do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek

W styczniu 2011 r. ruszy nabór do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek, którego celem jest uczynienie z bibliotek na wsi i w małych miejscowościach nowoczesnych lokalnych centrów wiedzy, informacji i kultury - poinformował prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski.

Zakres planowanych zwolnień w administracji

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.

Nakaz usunięcia odpadów z nieruchomości

Niemal każda gmina w mniejszym lub większym stopniu boryka się z problemem nielegalnego składowania (rzadziej: magazynowania) odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Często ustalenie sprawcy naruszenia prawa stwarza poważne trudności praktyczne.

Dzienniki urzędowe mają być wyłącznie w formie elektronicznej

Dziennik Ustaw i Monitor Polski - m.in. te akty dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej; wyjątkiem od tej reguły mają być dzienniki urzędowe wydawane m.in. przez szefów: MSZ, MON i MSWiA, w których znajdą się akty zawierające informacje niejawne.

Rząd nie zaakceptował propozycji podwyższenia kryteriów dochodowych

Rząd nie zaakceptował czerwcowej propozycji Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, dotyczącej podwyższenia od 1 października 2010 r. kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Uzasadnił to trudną sytuacją sektora finansów publicznych.

Zabudowa siedliskowa zamiast przekształcania nieruchomości rolnej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż w niektórych przypadkach zamiast przeprowadzania żmudnego procesu przekształcania nieruchomości rolnej w celu wybudowania domu, co nie jest zawsze możliwe istnieje szansa na zabudowanie terenu zabudową siedliskową.

TK: składki zdrowotne z budżetu za wszystkich rolników - niekonstytucyjne

Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny, który badał przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników.

Załatwienie wniosku o udzielenie informacji, gdy organ informacji nie posiada

Jeśli przedmiotem wniosku o udzielenie informacji publicznej są informacje, których organ nie posiada, powinien on bez zbędnej zwłoki pisemnie zawiadomić stronę o tym fakcie. Inne zachowanie organu może go narazić na zarzut bezczynności – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Kto skorzysta na redukcji zatrudnienia w urzędach

Redukcja etatów w urzędach przyniesie 1 mld zł oszczędności. Urzędy chcą te pieniądze zatrzymać dla siebie ale resort finansów ma inne plany – poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Postępowanie koncesyjne - odwołania i skargi

Zgodnie z art. 19 Ustawy o koncesji, Koncesjodawca odwołuje postępowanie, o ile zaistnieją okoliczności przewidziane w ogłoszeniu o koncesji. Zastrzeżenie w ogłoszeniu o koncesji możliwości odwołania postępowania bez podania przyczyn jest nieważne.

11 miast zawiązało "Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016"

11 polskich miast, które się starały, i te, które nadal walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, zawiązało w Szczecinie "Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016" - porozumienie, które ma wspólnie realizować projekty z dziedziny kultury.

Wezwanie do pracy w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia odbywa się za jego zgodą. Bez zgody pracownika jest to możliwe jedynie wtedy, gdy wymaga tego uzasadniony interes pracodawcy, a celem zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika.

Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?

"Metro": Dwulatki do przedszkola

Przedszkola dla dwulatków proponuje Związek Nauczycielstwa Polskiego - informuje "Metro". Pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty podpisało się blisko 150 tys. Polaków, a za kilka dni zajmą się nią posłowie.

Czym tak naprawdę jest umowa dożywocia?

Wiele osób słyszało zapewne kiedyś o umowie dożywocia, lecz tak naprawdę czemu i komu ma służyć? Jakie skutki odnosi wobec osób ją zawierających? Poniższy artykuł charakteryzuje występującą w prawie polskim możliwość przeniesienia własności nieruchomości w zamian za określone świadczenia.

Spis rolny dobiega końca

Dobiega końca spis rolny. Dotychczas spisano ponad 1 mln 760 tys. gospodarstw (91 proc.) . Przez internet ankiety wypełniło 38 tys. osób - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.

Rząd o obniżeniu długu publicznego

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych, którego celem jest obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi. W projekcie wprowadzona zostaje m.in. tzw. reguła wydatkowa.

GIS: piasek w przedszkolnych piaskownicach ma być czysty, nie sterylny

Wymiana piasku na początku sezonu i 2-3 razy w ciągu roku, zakrywanie piaskownic na noc - to zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które pozwolą na utrzymanie czystości na placach zabaw.

LOKALNI GLOBALNI: Przekształcenie szpitali wymaga debaty publicznej

Tak jak w przypadku szkół jest subwencja oświatowa, tak w przypadku szpitali powinna być subwencja zdrowotna - mówi w rozmowie z serwisem "Lokalni Globalni" Jan Kowalczyk, starosta powiatu tomaszowskiego.

Zmiana zasad rachunkowości i planów kont

Radny nie wynajmie gminnego terenu pod tablicę reklamową

Mandat radnego, który wynajął od gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji plac na ustawienie tablic reklamujących jego prywatną działalność gospodarczą – wygasł – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Skarga na przewlekłość postępowania administracyjnego

Skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania, sprecyzowane prawo strony do kopiowania dokumentów zawartych w aktach sprawy, ocena załatwiania skarg i wniosków dokonywana nie rzadziej niż raz na dwa lata – to zmiany jakie przyniesie nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego nad którą już pracuje Sejm.

Wpływy z CIT i PIT w 2011 r. będą rosły szybciej niż PKB

Dochody budżetu państwa z CIT i PIT od działalności gospodarczej są związane z cyklem koniunktury i rosną szybciej niż PKB. Tak będzie w 2011 r. - zapewnił resort finansów podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej komisji finansów.

W 2011 r. pojawi się konkurencja dla NFZ

W 2011 r. w dwóch województwach ruszy program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Administrator hipoteki-nowa instytucja

Zupełnie nowa instytucja, która będzie obowiązywać od 20 lutego 2011 r. w nowym brzmieniu Ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Prace nad projektem ustawy ws. odpowiedzialności urzędników

Ponad rok trwały prace sejmowej podkomisji nad projektem ustawy, która ma doprowadzić do tego, aby funkcjonariusze publiczni płacili odszkodowania za "rażące przekroczenie prawa". W środę sprawozdanie z jej prac przyjęły sejmowe komisje.

Senacka debata nad ustawą o fotoradarach

Senatorowie zgłosili w środę poprawki do noweli przepisów o ruchu drogowym. Jedna z nich zakłada, by stosować tolerancję do 10 km/h w stosunku do przekraczających obowiązujące ograniczenia prędkości. Ustawa uchwalona przez Sejm ten limit ogranicza do 5 km/h.

Ostatnie dni na zgłoszenie kandydatów

Tylko do 22 października terytorialne komisje wyborcze przyjmują listy kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw oraz kandydatów do rady Warszawy i rad dzielnic stolicy.

Będą nowe obowiązki w zakresie efektywności energetycznej

Przy obecnym nasileniu działań proekologicznych, szczególnie w zakresie oszczędności energii oraz odnawialnych źródeł energii, nie ma chyba podmiotu, który stałby obojętnie wobec tych wyzwań. Tematykę ekologiczną z powodzeniem od lat realizują m.in. samorządy. Obecnie państwo i Unia Europejska stawiają przed nimi nowe wyzwanie – zwiększenie efektywności energetycznej.

Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową

Pracownik obsługi od 19 lat jest zatrudniony w policealnej szkole zawodowej (samorządowa jednostka budżetowa). W sierpniu 2009 r. uzupełnił on dokumentację z wcześniejszego okresu zatrudnienia, wskutek czego okazało się, że już w lipcu 2008 r. przysługiwała mu nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Nagrodę w wysokości 75% wynagrodzenia wypłacono w sierpniu 2009 r. Jak należy postąpić z wypłatą kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy), do której pracownik nabędzie prawo w lipcu 2013 r.? Czy wypłacić ją w tym terminie, czy też w sierpniu 2014 r. – czyli po upływie 5 lat od wypłaty poprzedniej?

Komisja finansów poparła podwyżkę VAT i obniżenie zasiłku pogrzebowego

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej. Posłowie wprowadzili do projektu dodatkowe ograniczenia dotyczące możliwości nieodpłatnego przekazywania nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

REKLAMA