REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Billboardy nie zasłonią okien

zmiana prawa - Zakaz umieszczania reklam na oknach budynków mieszkalnych zacznie obowiązywać jeszcze przed świętami.

Agenci polują w urzędach pracy

Pracownicy urzędów pracy w woj. warmińsko-mazurskim skarżą się na agentów ubezpieczeniowych, którzy - by zdobyć nowych klientów - podszywają się pod pracowników pośredniaków. Agenci ubezpieczeniowi zaprzeczają, by stosowali takie praktyki.

Dieta a całodzienne wyżywienie pracownika

Pracownik został wysłany w trzydniową podróż służbową. Wyjechał 5 października o godz. 10.00, a wrócił 7 października o godz. 18.00. W pierwszym dniu miał zapewniony obiad (o godz. 14.00) i kolację (o godz. 18.00). W drugim dniu miał śniadanie (o godz. 9.00), obiad (o godz. 14.00) i kolację (o godz. 18.00). W trzecim dniu było śniadanie (o godz. 9.00) i obiad (o godz.14.00). Ile wyniesie dieta z tytułu podróży służbowej?

Gminne becikowe bez zaświadczenia lekarskiego?

Niektóre gminy wymagają zaświadczenia lekarskiego, jeśli rodzic chce otrzymać dodatkowe gminne becikowe. Dzieje się tak, gdy uzależniają jego przyznanie od prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego.

REKLAMA

Więcej rodzin dostanie świadczenia

Urzędnicy tracą dodatek specjalny, a firmy zatrudniające niepełnosprawnych otrzymają mniej pieniędzy. Poszerzy się krąg uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego i więcej dzieci otrzyma darmowy posiłek.

Stawianie granic

Kiedy zaczynasz pracę w nowym miejscu, musisz sam/a „ustalić” pewne zasady współpracy. Początki w firmie są najważniejsze – każdy będzie próbował sprawdzić, na ile może sobie wobec Ciebie pozwolić. A jeśli nie wyznaczysz ram współdziałania, tego na co przystajesz, a na co nie – nikt za ciebie tego nie zrobi. Bądź sobą, a wszystko w pracy dobrze się ułoży i szef będzie Cię cenił.

Samorządy skarżą sposób wypłacania nauczycielskich pensji

Samorządy nie chcą wypłacać nauczycielom dodatku uzupełniającego i skierują przepisy, które im to nakazują, do Trybunału Konstytucyjnego.

Nagrody "Innowator 2009" przyznane najlepszym samorządowcom

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Starosta Powiatu Kieleckiego Zenon Janus znaleźli się w gronie samorządowców uhonorowanych w czwartek (3.12) nagrodami „Innowator 2009”.

REKLAMA

Gminy odzyskują coraz więcej zaległych alimentów

Największą skuteczność w ściąganiu zaległych alimentów mają te gminy, które stosują wszystkie sposoby walki z dłużnikami alimentacyjnymi.

Wydatki strukturalne w instytucjach kultury

Wiele wątpliwości i problemów dotyczących wydatków strukturalnych mają również instytucje kultury. Właściwe kwalifikowanie jest podstawą prawidłowego sporządzenia sprawozdania Rb-WS. Wskazujemy, jakie wydatki kwalifikować jako strukturalne oraz których do nich nie należy zaliczać.

Traktat Lizboński opublikowany w Dzienniku Ustaw

Traktat Lizboński, który we wtorek (1.12) zaczął obowiązywać w całej Unii Europejskiej, został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jak poinformowało Rządowe Centrum Legislacji, Traktat opublikowano w środę (2.12) wieczorem i udostępniono m.in. na stronie internetowej RCL.

Odprawa emerytalna przysługuje tylko raz

Instytucja zatrudnia emeryta na 1/2 etatu. Obecnie jest on w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Czy należy mu ponownie wypłacić odprawę emerytalną?

Architektoniczny koszmar nareszcie zniknie

W bieżącym tygodniu władze Warszawy podpiszą umowę na rozbiórkę i sprzedaż byłej hali Kupieckich Domów Towarowych. Wybrana w drodze negocjacji firma „Kruszer” zapłaci miastu 103 tys. zł i usunie halę na własny koszt, szacowany na około 4 mln zł

Będzie łatwiej leczyć się w nocy

NFZ będzie zawierał ze świadczeniodawcami odrębne kontrakty na leczenie pacjentów w święta i dni wolne od pracy, czyli w czasie, kiedy nie działają przychodnie.

Gminy rzadko proponują bon zamiast pieniędzy

Brak odpowiedniej liczby pracowników socjalnych i osób zajmujących się rodzinami powoduje, że pomoc dla najbiedniejszych często jest marnowana.

Traktat Lizboński wzmacnia kompetencje samorządów

Obowiązujący od 1-go grudnia 2009 r. Traktat Lizboński zakłada, że każda nowa inicjatywa legislacyjna Unii Europejskiej będzie musiała zawierać oszacowanie administracyjnych i finansowych skutków dotyczących gmin i regionów.

Sprawozdania budżetowe za 2009 r.

Już od pierwszych dni stycznia każdego roku jednostki zobowiązane do składania sprawozdań budżetowych rozpoczynają prace związane z ich sporządzaniem. Aby uniknąć błędów i stresu związanego z późniejszym składaniem korekt, należy przestrzegać zasad wskazanych w tym artykule, m.in. tej, że przed zamknięciem ksiąg rachunkowych trzeba dokonać dokładnej weryfikacji pozostałych na koniec roku sald, a następnie wyjaśnić i skorygować wszystkie wykryte rozbieżności.

Rektorzy chcą częściowej odpłatności za studia

Wprowadzenie "zasady częściowej odpłatności za studia stacjonarne w uczelniach publicznych" zakłada projekt "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego: 2010-2020", zaprezentowany w środę (2.12) na Uniwersytecie Warszawskim.

Rodzaje i wzory umów

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia o ciągłości świadczeń z NFZ

W 2010 r. nie będzie zakłóceń w dostępie do świadczeń zdrowotnych - zapewnił wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Umowy na przyszły rok będą aneksowane tak, że poradnie ambulatoryjne i szpitale będą mogły funkcjonować na tych samych zasadach co w 2009 r.

Ponad tysiąc gmin utworzy fundusze sołeckie

1207 gmin, czyli około połowy wszystkich gmin w Polsce, zdecydowało o utworzeniu w 2010 r. funduszy sołeckich w celu wsparcia finansowego lokalnych inicjatyw.

Obszar Natury 2000 opodatkowany

Grunty znajdujące się na obszarze objętym programem Natura 2000 nie zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości.

Korekta odpisów na ZFŚS

Z końcem roku pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinien ustalić przeciętną liczbę osób zatrudnionych w zakładzie w danym roku i dokonać stosownej korekty odpisów przekazanych na ten fundusz.

Maleje liczba uczniów w szkołach

Do połowy grudnia dyrektorzy olsztyńskich szkół podstawowych i gimnazjów mają przedstawić plany reorganizacji swoich placówek. Powodem jest malejąca liczba uczniów i konieczność dostosowania sieci szkół do potrzeb. Oszczędności po reorganizacji szkół mają wynieść około milion złotych.

Kampania zapobiegania żebractwu w mieście

Urząd m.st. Warszawy rozpoczął walkę z żebractwem. We wtorek (2.12) ruszyła kampania "Pomagam, nie daję", mająca na celu dotarcie z informacją o formach pomocy do jak największej liczby osób proszących o jałmużnę, jak również uświadomienie mieszkańcom Warszawy, że udzielanie wsparcia finansowego „na ulicy” nie jest odpowiednią formą pomocy.

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę

Nawet zgodna z prawem decyzja o pozwoleniu na budowę, jeśli nie jest wykonywana, traci swą moc obowiązującą.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury rozpoczęła działalność

W Krakowie rozpoczęła w poniedziałek (30.11) działalność Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP), kształcąca kandydatów na prokuratorów i sędziów.

MSWiA zatwierdziło plan dofinansowania dróg lokalnych w 2010 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, które samorządy otrzymają dofinansowanie na przebudowę dróg lokalnych w przyszłym roku.

Sposoby przekształcenia zakładów budżetowych

Ponad rok pozostał samorządom na zlikwidowanie niektórych zakładów budżetowych. Okres ten gminy powinny wykorzystać na wybór rozwiązań, które zastąpią likwidowane jednostki i będą najlepsze dla mieszkańców. Możliwości obecnie jest wiele, a po 1 stycznia 2010 r. będzie jeszcze więcej.

Szpitale nie chcą sie przekształcać

Z planu B, który zakładał oddłużenie służby zdrowia, skorzystały tylko trzy samorządy

Polskie "nie" dla szerszej opieki medycznej w UE

Minister Zdrowia Ewa Kopacz przyznała, że Polska jest przeciwna dyrektywie UE o transgranicznej opiece medycznej w jej obecnym kształcie.

Lubelskie: szpitale nie chcą przedłużać umów z NFZ

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego zobowiązał w ubiegłym tygodniu dyrektorów szpitali powiatowych, aby nie podpisywali aneksów przedłużających wieloletnie umowy z NFZ. Powodem jest niższy poziom finansowania zaproponowany przez Fundusz.

Kwalifikacje opiekunów dzieci są za niskie

Opiekunowie w domach pomocy społecznej nie mają odpowiedniego przygotowania do opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Za brak kontroli budynku właściciel zapłaci karę

Dziś upływa termin na przeprowadzenie kontroli budynków o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. Właścicielom i zarządcom, którzy tego obowiązku nie wykonają, grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.

Koniec mianowania na polskich uczelniach

Od przyszłego roku akademickiego tylko profesorowie będą pracować na podstawie mianowania. Adiunkci będą musieli maksymalnie w ciągu 8 lat zdobyć habilitację. Na uczelniach, także medycznych, będzie zakaz podległości służbowej między krewnymi.

Warszawa: nowe stawki lokalnych podatków

Stołeczni radni uchwalili w zeszłym tygodniu wysokość stawek podatków lokalnych, od nieruchomości i środków transportowych, które będą obowiązywać w Warszawie w 2010 roku.

Częstochowa ma już komisarza

Dotychczasowy Przewodniczący Rady Miejskiej Częstochowy, Piotr Kurpios, odebrał w piątek (27.11) nominację na stanowisko komisarza tego miasta. Po odwołaniu w niedawnym referendum Prezydenta Tadeusza Wrony, Kurpios będzie zarządzał miastem do czasu wyboru nowego prezydenta w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Koszty pracownicze przy "trzynastce"

Jakie koszty pracownicze uzyskania przychodów występują przy „dodatkowym wynagrodzeniu rocznym”? Przedstawiamy wyjaśnienie mechanizmu kosztów niezbędnych przy wyliczaniu "trzynastek".

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

PKW: możliwe terminy wyborów prezydenckich i samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała we wtorek (24.11), że wybory prezydenckie powinny zostać przeprowadzone między 19 września 2010 r. a 3 października 2010 r.; wybory samorządowe między 14 listopada 2010 r. a 9 stycznia 2011 r.

Nowy program wspierania rodzin wielodzietnych

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała w środę (25.11), że na przełomie roku ministerstwo przedstawi założenia nowego programu wspierania rodzin. Jednym z jego zadań ma być większa pomoc dla rodzin, które wychowują więcej niż jedno dziecko.

Janusz Lewandowski Komisarzem UE ds. Budżetu

W piątek (27.11) Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, ogłosił jej nowy skład. Polskę reprezentować będzie dotychczasowy eurodeputowany, Janusz Lewandowski, który obejmie stanowisko Komisarza ds. Budżetu i Programowania Finansowego.

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Podczas kolejnego (25.11) posiedzenia KWRiST rozpatrzyła ponad 30 projektów ustaw i rozporządzeń przygotowanych m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Środowiska, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Warszawa: miliardy na inwestycje

W ciągu ostatnich trzech lat Warszawa wydała na inwestycje prawie 6 mld zł, czyli o 2 mld zł więcej niż w całej poprzedniej kadencji samorządu. Nigdy wcześniej stolica nie inwestowała tak dużo - powiedziała w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej, na której podsumowano wydatki inwestycyjne stolicy.

Dodatek stażowy w dwóch przedszkolach

Główna księgowa jest zatrudniona w dwóch przedszkolach równocześnie, w każdym na 1/2 etatu. Tylko w jednej placówce otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 15%, obliczony na podstawie świadectw pracy. Druga placówka odmawia wypłaty takiego dodatku, twierdząc, że nie jest to podstawowy stosunek pracy i poprzednie okresy pracy udokumentowane świadectwami pracy nie wliczają się do okresu stażu. Czy 1/2 etatu może być podstawowym wymiarem zatrudnienia, a drugie pół etatu dodatkowym zatrudnieniem?

Poznańskie Targi - o finansowaniu inwestycji samorządowych

Wieloletnia prognoza finansowa w JST

Jedną ze zmian przyjętych w nowej ustawie o finansach publicznych jest wprowadzenie do polskiego systemu finansów publicznych nowej instytucji prawa finansowego – wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego, jako dokumentu (sporządzanego „krocząco” na 4 lata budżetowe), stymulującej politykę finansową jednostek samorządu terytorialnego.

Śląskie Warsztaty Innowacji

Zwrotny i precyzyjny robot spawalniczy, system monitoringu zużycia mediów, termoizolacyjna zaprawa cementowo-styropianowa czy wysokopołyskowa płyta do produkcji mebli - to niektóre innowacyjne wyroby pokazane podczas Śląskich Warsztatów Innowacji w Katowicach.

Powiaty przeznaczają zbyt mało środków dla niepełnosprawnych

Samorządy powiatowe przeznaczają zbyt mało środków na szkolenia, przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych i na zatrudnienie asystentów - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Becikowe także za poród za granicą

Kobieta, która przebywała w trakcie ciąży poza Polską, może potwierdzić objęcie opieką medyczną u lekarza w kraju. Na tej podstawie gmina wypłaci becikowe.

REKLAMA