REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obliczanie urlopu pracownika samorządowego

Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wykształcenia. Planując termin urlopu, należy pamiętać, że są sytuacje, kiedy może on zostać zmieniony.

Ergonomia w pracy biurowej

Ponad połowa stanowisk pracy w polskich biurach zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. W efekcie, prawie 90 proc. pracowników skarży się na bóle kręgosłupa bądź oczu

Ergonomia w pracy biurowej

Ponad połowa stanowisk pracy w polskich biurach zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. W efekcie, prawie 90 proc. pracowników skarży się na bóle kręgosłupa bądź oczu

Pełnomocnictwo - uwagi ogólne, wzory

Czynności prawne mogą być dokonywane bezpośrednio przez zainteresowaną osobę, lecz niekoniecznie osobiście. Mocodawca jest wówczas reprezentowany przez pełnomocnika, który wykonuje za niego te czynności w granicach określonych w pełnomocnictwie

REKLAMA

Firmy zakładają przedszkola za pieniądze z UE

Dziewięć przedszkoli powstanie za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zakładanie przyzakładowych placówek dla małych dzieci w latach 2007–2013 jest ponad 9 mln euro.

Korekta faktur wystawionych na urząd gminy

Faktury zakupowe, które otrzymujemy, są wystawiane zarówno na gminę, jak i na urząd gminy. Czy powinniśmy wystąpić o korektę tych faktur?

Polski system samorządowy wymaga jedynie niewielkich poprawek

Profesorom Jerzemu Regulskiemu i Michałowi Kuleszy oraz Sędziemu Jerzemu Stępniowi, a także pozostałym osobom zaangażowanym w przygotowanie reformy samorządowej zawdzięczamy to, że dziś gminy, powiaty i województwa stały się integralną częścią władzy publicznej, bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa. W 20. rocznicę rozpoczęcia prac nad reformą rozmawiamy z jej współtwórcami.

Kodeks postępowania administracyjnego w sekretariacie

Podejmując pracę w sekretariacie organu administracji, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wymagana jest tam znajomość prawa i postępowania administracyjnego oraz stosowanie tych zagadnień w praktyce.

REKLAMA

Urlopy wychowawcze - kompendium

Do urlopu wychowawczego są uprawnieni rodzice lub opiekunowie dziecka. Przepisy traktują na równi w zakresie prawa do urlopu wychowawczego oboje rodziców. Identyczne prawo do urlopu wychowawczego przysługuje również pracownikowi będącemu prawnym opiekunem dziecka. Przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego nie ma znaczenia, czy drugi z rodziców lub opiekunów jest pracownikiem.

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje prawo do świadczenia urlopowego

Nauczyciel został zatrudniony na podstawie umowy na czas określony, na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Czy temu nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do świadczenia urlopowego, tak jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym w szkole? Oto odpowiedź

Strażnik graniczny, zasady uposażenia i awansowania

Czy przepisy nakazują wprost mianowanie funkcjonariusza Straży Granicznej na wyższe stanowisko służbowe w momencie uzyskania przez niego wymaganych kwalifikacji? Czy też decyzja o awansowaniu funkcjonariusza zależy jeszcze od innych czynników. Dowiedz się więcej na temat statusu strażnika granicznego 

Strażnik graniczny, zasady uposażenia i awansowania

Czy przepisy nakazują wprost mianowanie funkcjonariusza Straży Granicznej na wyższe stanowisko służbowe w momencie uzyskania przez niego wymaganych kwalifikacji? Czy też decyzja o awansowaniu funkcjonariusza zależy jeszcze od innych czynników. Dowiedz się więcej na temat statusu strażnika granicznego 

Niepełnosprawni mogą wchodzić z psem do urzędów

Osoba niepełnosprawna może wejść z psem przewodnikiem do banku, urzędu, szkoły czy restauracji. Może też skorzystać ze wszystkich środków transportu.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Uchwalona przez Sejm RP 24 kwietnia 2009 r. ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli ma na celu łagodzenie skutków zmian w systemie edukacji i jest adresowana do nauczycieli mających stosunkowo długi staż pracy w oświacie.

Czy można odmówić pracownikom udziału w szkoleniu ze względu na długość stażu pracy

Jeżeli pracodawca odmówi pracownikowi udziału w szkoleniu ze względu na staż pracy i rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik wykonuje pracę, to takie postępowanie należy ocenić jako dyskryminujące.

Na kim ciąży obowiązek opracowania harmonogramu realizacji budżetu

Zarząd jednostki samorządu terytorialnego może opracować harmonogram realizacji budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Opracowanie harmonogramu w jednostkach, w których łączna kwota środków publicznych gromadzonych w ciągu roku kalendarzowego przekroczy 40 000 tys. zł, jest obowiązkowe. Jednak nadal nie wszystkie jednostki go realizują, co może być uznane za powtarzające się naruszenie zapisów ustawy przez organ wykonawczy.

Przejrzyste reguły w organizacji

W pracy masz „wolną rękę”, czy musisz postępować według ściśle określonych reguł? Co podnosi twoją wydajność - artystyczny chaos, czy sztywne ramy działania? Zastanów się, jakie zasady organizacji panują w twoim urzędzie.

Zaliczki dla pracowników

Zaliczki wypłacane pracownikom jednostek sfery publicznej stanowią wydatki bieżące tych jednostek. Podobnie jak inne rodzaje bieżących wydatków finansowanych ze środków publicznych powinny być realizowane w sposób celowy i oszczędny oraz umożliwiający terminową realizację zadań.  

Fundusz zdrowotny dla nauczycieli

Czy w regulaminie przeznaczenia środków finansowych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, dopuszczalny jest zapis, że w przypadku braku chętnych na zwrot kosztów leczenia środki można przeznaczyć na badania służące poprawie zdrowia nauczycieli? Poniżej zamieszczamy odpowiedź.

Nowe uregulowania w Prawie budowlanym

Sejm 23 kwietnia br. przegłosował zmiany w Prawie budowlanym. Uchwalone regulacje nie tylko w sposób odmienny kształtują pozycję inwestora, ale znacząco wpływają na zakres obowiązków organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego.

Jak opodatkować diety radnego

Diety radnego są wolne od podatku do wysokości 2280 zł miesięcznie. Jak należy opodatkować nadwyżkę ponad tę kwotę? Co należy zrobić, jeśli nadwyżka jest wyższa od kosztów uzyskania przychodów?

Co musi zawierać regulamin wynagradzania pracowników samorządowych

Termin na przygotowanie regulaminów wygradzania mija 2 lipca 2009 r. Muszą je opracować wszystkie jednostki, do których ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych. Warto więc wiedzieć, jakie są wymogi dotyczące treści regulaminu

Jak samorządy mogą wspierać kampanie profilaktyczne dla kobiet

Samorządy z Lubelszczyzny z zaangażowaniem przystąpiły do akcji „Kobiety kobietom”, czyli promowania programów profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrycia raka szyjki macicy i raka piersi. Programy mają na celu zachęcenie kobiet do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

Podział nieruchomości, dopuszczalność i sposób przeprowadzenia

Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego spowodował, że do gmin trafia coraz więcej wniosków o podział nieruchomości. Jakie warunki musi spełniać nieruchomość, żeby wójt, burmistrz albo prezydent miasta mógł wydać decyzję o jej podziale?

Przenoszenie pracowników na inne stanowiska

Kiedy możliwe jest przeniesienie pracownika samorządowego na inne równorzędne stanowisko bez organizowania naboru? Czy dopuszczalne jest przeniesienie do innego pracodawcy samorządowego? Poniżej zamieszczamy odpowiedź na te pytania.

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje

Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.

Konieczne zmiany w domach dziecka

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie domów dziecka w Polsce. Największy problem to ciasnota, a mała liczba wychowanków to podstawowy wymóg w unijnych standardach, które polskie placówki muszą spełniać.

Planowanie przestrzenne w gminie

Obowiązujące i planowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują zbyt małą powierzchnię gmin. Utrudnia to projektowanie i realizację inwestycji, a tym samym rozwój tych obszarów. Sprawdź, co należy zmienić w gminnym planowaniu przestrzennym.

Studia podyplomowe dla samorządowców

Dobry samorząd to taki, który inwestuje w rozwój swoich pracowników. Stąd szeroka oferta studiów podyplomowych, odpowiadająca na aktualne zapotrzebowanie samorządowców.

Ochrona danych osób informujących o nieprawidłowościach

Czy w aktach postępowań administracyjnych, stanowiących podstawę do wszczęcia postępowania z urzędu, można zamieszczać informacje o osobie, dzięki której zostało ono wszczęte?

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Błędy w procedurze udzielania informacji publicznej

Ustawa o dostępie do informacji publicznej obowiazuje już od 7 lat, wciąż jednak pojawiają się problemy z jej stosowaniem. O najczęstszych nieprawidłowościach i o tym, jak prawidłowo udzielić odpowiedzi na zapytanie o udzielenie informacji, piszemy poniżej.

Rynek kredytów dla samorządów w 2009 r.

Wzrósł koszt pozyskania finansowania bankowego dla jednostek samorządu terytorialnego w 2009 r. Wyższą marżę zapłacą zwłaszcza te samorządy, które planują zaciągnąć kredyty długoletnie.

Rynek kredytów dla samorządów w 2009 r.

Wzrósł koszt pozyskania finansowania bankowego dla jednostek samorządu terytorialnego w 2009 r. Wyższą marżę zapłacą zwłaszcza te samorządy, które planują zaciągnąć kredyty długoletnie.

Uprawnienia pracownicze członka służby cywilnej

Co oznacza użyte w ustawie o służbie cywilnej sformułowanie „nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych”? Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi?

Panie kierowniku, pani prezes, pani sędzio - tytułowanie

Tytułowanie to z pewnością wyraz szacunku i kultury. Nie w każdym przypadku jednak używanie dokładnej nazwy stanowiska zajmowanego przez osobę, do której się zwracamy, jest konieczne.

Zasady wynagradzania nauczycieli

Jakie przepisy regulują zasady wypłacania dodatku za wysługę lat dla nauczycieli? Jakie są konsekwencje nieujęcia regulacji dotyczących dodatku za wysługę lat dla nauczycieli w uchwale rady miasta? Odpowiadamy na pytania związane z wynagrodzeniem pracowników oświaty.

Ewidencja gruntów i budynków w świetle nowej ustawy

Od 1 kwietnia 2009 r. informacje o gruntach, budynkach i lokalach są jawne i powszechnie dostępne. Dowiedz się, jakie jeszcze zmiany ustawowe przynosi znowelizowane Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Czas pracy samorządowców - nowe regulacje

Ustawą o pracownikach samorządowych wprowadzono nowe zasady rozliczania czasu pracy tej grupy pracowników. Przyjęte uregulowania znacznie uelastyczniają ich czas pracy.

Zasady rozliczania VAT organów samorządowych

Specyficzny charakter czynności wykonywanych przez organy samorządowe powoduje, że często mają one problemy z rozliczeniem VAT. W praktyce trudno ustalić, kiedy organy samorządowe są zobowiązane do rozliczenia VAT i jakie stawki VAT mają zastosować do wykonanych czynności. Przedstawiamy najbardziej kontrowersyjne sprawy z zakresu rozliczenia VAT.

Elektroniczna konsultantka pomaga w kontakcie z urzędem

Dostępność 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu oraz oszczędność czasu zarówno klientów, jak i urzędników to główne zalety systemu, zwanego Wirtualnym Konsultantem Usług Publicznych. Śląsk testuje prototyp systemu.

Skonsolidowany bilans jednostki samorządu terytorialnego za 2008 r.

Zbliża się czas składania skonsolidowanego bilansu jednostki samorządu terytorialnego. Jednostki mają ciągle wątpliwości co do metody konsolidacji, a także terminu jego sporządzania. Zamieszczamy wyjaśnienia, które ułatwią jego właściwe i terminowe sporządzenie.

Samorządy mają kilka miesięcy na wdrożenie reformy oświatowej

Od września bieżącego roku sześciolatki będą mogły rozpocząć naukę w szkołach, pięciolatki zaś mają prawo odbycia przygotowania przedszkolnego. Zapewnienie warunków do realizacji tego prawa jest zadaniem gminy, która nie będzie mogła odmówić pięciolatkom wychowania przedszkolnego. 

Dramatyczny stan lokali socjalnych

Za późno powiadomiono policję i straż pożarną, zabrakło systemu przeciwpożarowego, za dużo było w budynku materiałów łatwo palnych – te przyczyny przesądziły o rozmiarze skutków pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim. Co mogą zrobić władze lokalne, aby takie tragedie się nie powtórzyły.

Ponad 200 mln zł rezerwy subwencji oświatowej dla samorządów

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kryteria podziału rezerwy subwencji oświatowej w 2009 r. Podobnie jak w roku ubiegłym samorządy będą mogły starać się m.in. o środki na wyposażenie, remonty szkół oraz odprawy dla nauczycieli. Ale dodatkowo można występować o finansowanie edukacji sześciolatków i remonty likwidujące bariery architektoniczne.

Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej

Wysokość przysługującej pracownikowi nagrody jubileuszowej uzależniona jest bezpośrednio od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi bowiem wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla niego jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu jej wypłaty.

Rzecznik prasowy w urzędzie

Rzecznik prasowy w urzędzie pełni podwójną rolę. Przekazuje informacje mieszkańcom i dziennikarzom, a ponadto szuka danych dla wójta, burmistrza lub prezydenta. Żeby dobrze wypełniać obowiązki rzecznika prasowego, trzeba wykazać się odpowiednimi cechami charakteru i wykształceniem.

Wypalenie zawodowe urzędnika

Każdy, niezależnie od typu wykonywanej pracy, może być dotknięty stanem wypalenia zawodowego. Jak na ironię, taki syndrom jest najbardziej prawdopodobny w przypadku pracowników skłonnych do szczególnego poświęcenia, czyli tych, którzy są w swoją pracę najbardziej zaangażowani.

Dotacje na inwestycje sportowe

Wniosek jednostki samorządowej o dotacje na zadania sportowe, przed złożeniem Ministrowi Sportu i Turystyki, powinien być zaopiniowany przez właściwego terytorialnie marszałka województwa.

Jak pozyskać inwestora

Pozyskanie dużego inwestora przyczynia się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą renomowany inwestor i jak przyciągnąć go do regionu.

REKLAMA