Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Matura 2023 r. Ile osób zdaje dziś angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski? Jak przebiega egzamin?

Na maturze 2023 r. angielski na poziomie podstawowym zdaje 264 000 osób, niemiecki wybrało 5,4 tys. osób, rosyjski 2,2 tys., hiszpański 379 osoby, z francuskiego – 232 osoby i z włoskiego

Chrońmy dzieci. Rodzice skontrolują treści prezentowane dzieciom

Chrońmy dzieci to obywatelski projekt nowelizacji Prawa oświatowego. Zakłada on zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach. W całej Polsce rozpoczęto zbieranie podpisów pod projektem.

Dostępna przestrzeń publiczna. Nabór wniosków ruszył

Dostępna przestrzeń publiczna to program będący odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w zakresie likwidacji barier. Minister Marlena Maląg zachęca do składania wniosków w ramach tego programu. Na jego realizację w latach 2023–2027 resort rodziny przeznaczy ok. 300 milionów.

Pisemna matura 2023 r. Dziś języki obce. Króluje angielski

Dziś rano maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Jaka była matura 2023 r. z języka polskiego?

 

Tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów na egzaminie maturalnym 2023 r. z języka polskiego na poziomie podstawowym musieli napisać rozprawkę dotyczącą sprzeczności tkwiących w człowieku lub o tym, jak można stać się bohaterem dla drugiego człowieka. 

CKE: Arkusze maturalne z języka polskiego. Test. Wypracowanie [2023 r.]

CKE opublikowała arkusze maturalne z języka polskiego. Licealiści pisali o człowieku jako istocie pełnej sprzeczności albo człowieku będącym bohaterem dla drugiego człowieka. Absolwenci technikum odpowiadali na zadanie z "Pana Tadeusza", "Nad Niemnem" albo "Przedwiośnia".

P. Czarnek: Nie będzie podwyżek w budżetówce w tym roku. Będzie ustawa o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli [wywiad]

- Karta nauczyciela była kilkadziesiąt razy nowelizowana i jest bardzo nieczytelna. Zastąpi ją nowa ustawa o nazwie np. Kodeks nauczycielski - powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. 

Matura 2023: Co było na egzaminie z polskiego? ARKUSZE CKE

Na maturze 2023 r. z języka polskiego rozprawki o człowieku. ARKUSZE CKE na Infor.pl około 14ej.

2 weekendy na sprawdzenie prac maturalnych z polskiego? 200 egzaminatorów mniej niż potrzeba

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Marcin Smolik poinformował PAP, że w skali całego kraju do sprawdzenia prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się ok. 200 osób mniej niż potrzebują okręgowe komisje egzaminacyjne. Zdaniem dyrektora Smolika prawdopodobnie egzaminatorzy zamiast sprawdzać prace w jeden weekend będą to robić w dwa. Mniejsza liczba egzaminatorów z języka polskiego nie wpłynie na termin ogłoszenia wyników matur, co ma nastąpić 7 lipca - powiedział tego samego dnia wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. 

Jak odwołać się od niekorzystnego wyniku matury?

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. 

Matura 2023 r. Kalendarz egzaminów

Matura 2023 r. Egzaminy pisemne od 4 do 20 maja; egzaminy ustne od 10 do 23 maja.

Matura 2023 r. Jakie przedmioty są najpopularniejsze?

Matura 2023 r. Najpopularniejsze przedmioty to angielski, matematyka i geografia

Zaczynają się matury 2023 r. Co dziś piszą?

Dziś rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczynają się matury. 

Matura 2023 r. Co możesz zabrać do sali na maturę?

Lista przedmiotów dopuszczonych do wniesienia na salę egzaminacyjną to ważna kwestia techniczna matury. 

Niedzielski do Pfizera: Dostawy szczepionek całkowicie bezcelowe

Pfizer planuje dostarczyć do Europy setki milionów szczepionek, choć jest to całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego. Konieczna jest gruntowna zmiana kontraktów szczepionkowych – napisał minister zdrowia Adam Niedzielski w liście otwartym do udziałowców koncernu.

Komunikat ZUS o rozliczeniu składki zdrowotnej za 2022 r. [1 maja 2023 r.]

ZUS: do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r.

Co będzie na maturze z matematyki – zagadnienia

Matura z matematyki na poziomie podstawowym już 8 maja (poniedziałek). Infor.pl po 14.00 opublikuje arkusze CKE oraz proponowanie odpowiedzi dla formuły 2015 oraz 2023. Zapraszamy!

Dzień Flagi 2023: Media społecznościowe, pikniki, warsztaty, tańce

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy jak co roku 2 maja. Zostanie uczczony kampanią w mediach społecznościowych #mojaflaga, piknikiem operowym, warsztatami, a także imprezami tanecznymi. Organizatorem wydarzeń jest Biuro „Niepodległa”.

Dzień Flagi. Jak trafił do kalendarza polskich świąt

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada corocznie 2 maja. W 2023 roku będziemy obchodzić ten dzień po raz dwudziesty. W jaki sposób Dzień Flagi znalazł się w polskim kalendarzu? 

Matura 2023 r. Jakie egzaminy w pierwszym tygodniu?

W pierwszym tygodniu matur języki z poziomu podstawowego: polski, angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

Matura 2023 r. Powtórka z angielskiego – arkusze

Jesteś już gotowy do matury z j. angielskiego. Nie zaszkodzi jednak ostatni rzut oka na dostępne arkusze maturalne. 

Matura 2023 r. Ile punktów, by zdać egzamin?

Na maturalnych przedmiotach obowiązkowych wyznaczono próg 30% zaliczenia. W przypadku egzaminu  dodatkowego nie ma progu zaliczenia.

Polacy chcą jeździć rowerami elektrycznymi

Rowery elektryczne. Zgodnie z unijną strategią transportu rowerowego, liczba rowerów elektrycznych w Unii Europejskiej z 6,5 mln sztuk w 2015 roku, wzrośnie do 60 mln w 2030. Już w 2020 roku Polska została drugim w Europie producentem elektryków. Pierwsze miejsce zajęły natomiast Niemcy z liczbą 250 tys. wyprodukowanych jednośladów. 

Koniec roku szkolnego dla maturzystów [kalendarz maturzysty 2023 r.]

W piątek rok szkolny kończą maturzyści – uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. W dniu tym odbiorą świadectwa ukończenia szkoły. Po kilku dniach wolnych, w czwartek 4 maja 2023 r. przystąpią do egzaminów maturalnych.

Matura 2023 r. Co będzie na maturze z angielskiego [zagadnienia]

Matury z języka angielskiego odbędą się w dwóch formułach. Co będzie na tych egzaminach?

Drogówka: Cztery i pół tysiąca policjantów każdego dnia majówki skontroluje kierowców

Cztery i pół tysiąca policjantów drogówki wyjedzie na drogi każdego dnia długiego weekendu majowego. Wśród nich będą policyjne grupy SPEED – ich głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

Nowość! Fotowoltaika na dachu bloku albo balkonie. Można zarabiać na tym pieniądze

MRiT: instytucja prosumenta lokatorskiego to bardziej opłacalna budowa mikroinstalacji OZE w blokach.

Dziś w nocy wraca zima!

Prognozy nie są optymistyczne. W nocy z czwartku na piątek powraca zima. Dla niemal całej Polski IMGW wydał ostrzeżenia przed niskimi temperaturami.

Niedzielski: będą dodatkowe środki na onkologię i szpitale! Ile?

Na onkologię i szpitale przeznaczone zostanie dodatkowe 1,6 mld zł - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 279 mln z tej kwoty zasili onkologię, a 1,3 mld trafi do szpitali, głównie powiatowych.

Gala z okazji 15-lecia PPP w Polsce [patronat Infor.pl]

Uroczysta Gala z okazji 15 urodzin obowiązującej ustawy o PPP w Polsce będzie organizowana wspólnie z kancelarią Dentons. Przy okazji wydarzenia wręczone zostaną również nagrody Europejskiego Lidera PPP dla najlepszych projektów z perspektywy potrzeb lokalnej społeczności oraz P3 Excellence dla osób, który przyczyniły się do rozwoju rynku PPP w Polsce.

Minister Maląg: powstanie 90 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej [program Maluch Plus]

Powstanie 90 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłaszając wyniki naboru do nowej edycji programu Maluch Plus. Dodała, że 73 proc. samorządów będzie miało na swoim terenie żłobki.

Ile osób zdaje międzynarodową maturę [International Baccalaureate]

W czwartek zaczęła się sesja egzaminacyjna matury międzynarodowej - International Baccalaureate (IB). W Polsce co roku przystępuje do niej kilkuset uczniów, a na całym świecie takich abiturientów jest ponad 50 tysięcy.

Matura 2023 r. Bezpieczeństwo w czasie matur. Procedury na fałszywe alarmy bombowe

Wojewoda podkarpacki: służby gotowe, aby zapewnić bezpieczeństwa w czasie matur.

Matura 2023 r. Co grozi za telefon na sali maturalnej?

Maturzysto! Nie zapomnij wyjąć z marynarki telefonu komórkowego przed wejściem na salę egzaminacyjną. Nawet jeżeli będzie wyłączony, zostaniesz wykluczony z egzaminu, gdy egzaminatorzy zobaczą telefon.

Lotnisko Warszawa-Radom: Nowy początek

Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku zostało oficjalnie otwarte 27 kwietnia. Tego dnia w Radomiu wylądował pierwszy samolot pasażerski – z Paryża. Następnego dnia samolot LOT-u zabierze pasażerów do Rzymu.

Ukraińcy w Polsce. Pobyt uznawany za legalny będzie dłuższy

Uznawany za legalny pobyt obywateli Ukrainy – i określonych członków ich rodzin – którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny na Ukrainie, zostanie przedłużony do 4 marca 2024 r. Niektórzy będą mogli przebywać w Polsce do końca sierpnia, a nawet do końca września przyszłego roku.

Informacje od sąsiadów nie mogą stanowić treści dokumentu wywiadu środowiskowego

Do osób uczestniczących w wywiadzie środowiskowym należy wnioskodawca i członkowie jego rodziny, których sytuacja jest przedmiotem ustaleń przez pracownika socjalnego. W wywiadzie nie mogą brać udziału sąsiedzi wnioskodawcy, jego opiekunki czy znajomi. 

Matura 2023 r. Rozwiąż arkusze z matury próbnej [język polski]

Dobrym pomysłem na przygotowanie się do matur 2023 r. jest sprawdzenie swojej wiedzy rozwiązując arkusze z matury próbnej. W artykule arkusze z języka polskiego wraz z odpowiedziami.

Pomoc dla rolników jakiej jeszcze nie było

Rząd uruchamia pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Resort rolnictwa podał szczegóły pakietu pomocy.

Czy szpitale mogą wymagać od pacjentów zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji?

Szpitale nie powinny wymagać od pacjentów zaświadczeń od lekarzy rodzinnych o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta – informuje rzecznik praw pacjentów Bartłomiej Chmielowiec.

Sezon na truskawki uważa się za otwarty. Jest drogo

Pierwsze polskie truskawki pojawiły się na rynku hurtowym w Broniszach. Na razie w niewielkich ilościach, za to – w wysokich cenach.

Matura 2023 r. Powtórka z polskiego [Arkusze maturalne]

Za kilka dni matura 2023 r. Warto przejrzeć przed egzaminem pokazowe arkusze maturalne przygotowane przez CKE we wrześniu. A potem …. pójść na spacer.

Zwrot składki zdrowotnej. ZUS wypełni za Ciebie automatycznie wzór RZS-R

Zwrot składki zdrowotnej. ZUS wypełni za Ciebie automatycznie wzór RZS-R

Jakie naruszenia prawa podlegają sygnalizacji [KPGZ]

Naruszeniem prawa, podlegającym sygnalizacji,  jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa.

Uczniowie! Rząd wprowadza elektroniczną mLegitymację szkolną. I zmienia wzory świadectw szkolnych

Nowe wzory świadectw szkolnych, nowy wzór e-legitymacji szkolnych i przedszkolnych, wycofywanie się z legitymacji papierowych oraz zobowiązanie szkół do wydawania uczniom mLegitymacji - zawiera projekt nowego rozporządzenia MEiN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

Matura 2023 r. Ilu uczniów zdaje egzamin maturalny? Sprawdź

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek: 160 tys. absolwentów liceów i 120 tys. absolwentów techników przystąpi do matury w 2023 r. 

W przyszłym tygodniu matura 2023 r. Sprawdź listę lektur z języka polskiego. Wszystkie poziomy egzaminu

Sprawdź przed swoją maturą 2023 r. aktualną listę lektur z języka polskiego - zarówno poziom podstawowy jak i rozszerzony.

Zdajesz maturę 2023 r.? Ściągnij arkusze pokazowe z języka polskiego, listę 110 pytań i listę lektur

Zdajesz maturę 2023 r.? Zajrzyj przed egzaminem do arkuszy pokazowych z matury z języka polskiego w 2023 r. i listy lektur.

Sztuczna inteligencja w medycynie. Kto odpowie za błędy?

Brak regulacji prawnych to jedno z wyzwań korzystania ze sztucznej inteligencji w medycynie. Może on spowodować szereg problemów – mówi prof. Justyna Król-Całkowska, Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uczelni Łazarskiego w Warszawie, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Matura 2023 r. Aktualna lista 110 jawnych zadań. Jak zdać ustną maturę z języka polskiego

Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła w 2023 r. liczbę jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego na 110. Sprawdź, czy znasz wszystkie?