REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Przedszkole

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Subwencja oświatowa 2015

Subwencja oświatowa w 2015 roku uwzględnia zmiany, jakie zaszły w ustroju oraz zadaniach jednostek samorządowych. Projekt nowego rozporządzania określającego wysokość subwencji jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

NIK: prawie połowa środków na "Wyprawkę szkolną" niewykorzystana

Kontrola NIK wykazała, że pomoc nie dotarła do wszystkich uczniów z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. W programie początkowo zbytnio zawężano krąg uprawnionych, a gminy i szkoły nieskutecznie informowały o możliwości uzyskania wsparcia oraz nadmiernie biurokratyzowały proces ubiegania się o pomoc.

Posiłki w szkołach i świetlicach od nowego roku szkolnego

W ramach organizowanego przez gminy programu dożywiania, uczniowie z rodzin potrzebujących mogą liczyć na wsparcie. Od nowego roku szkolnego będą mieli zapewnione ciepłe posiłki w szkołach i świetlicach.

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

REKLAMA

Wynagrodzenie dyrektora niepublicznego przedszkola z dotacji

Wynagrodzenie dyrektora niepublicznego przedszkola może zostać pokryte z otrzymanej dotacji. Dyrektor sam może ustalić sobie wysokość swojego wynagrodzenia, jednak – jak wskazuje MEN – dla rzetelnego rozliczenia wynagrodzenia zasadne jest ujawnienie jego wysokości.

Nowe zasady wyboru podręczników

Nowe przepisy mają zapewnić uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjalnych dostęp do bezpłatnych podręczników. Od dzisiaj dyrektorzy publicznych szkół mogą składać do swoich organów prowadzących informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji na zakup podręczników do nauki języka obcego nowożytnego.

Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Zdaniem ministra edukacji narodowej, wszelkie inne niż realizowane w szkole formy organizacyjne wykonywania zadań szkolnych (np. formy krajoznawstwa i turystyki) są integralnym elementem systemu kształcenia.

REKLAMA

Sale lekcyjne nie spełniają wymogów dotyczących poziomu hałasu

Zła akustyka przejawiająca się długim czasem pogłosu skutkuje głównie kłopotami ze zrozumieniem osób mówiących w salach lekcyjnych. Uczniowie siedzący w tylnych rzędach mogą mieć problem ze zrozumieniem nauczyciela, który pracuje przy tablicy. Ten problem dotyczy głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, uczących się nowych wyrazów oraz języków obcych.

Stan nieczynny

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny jest alternatywą rozwiązania z nim stosunku pracy. Niewątpliwie przeniesienie w stan nieczynny przesuwa w czasie moment ustania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeniesienie w stan nieczynny następuje na podstawie jednostronnego aktu dyrektora szkoły, jednak wyłącznie na wniosek nauczyciela. Wniosek taki jest oświadczeniem woli złożonym w zamiarze kontynuowania zatrudnienia, a zatem skierowanym przeciwko rozwiązaniu stosunku pracy.

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Lista podręczników bez terminu

Lista podręczników nie będzie ogłaszana w określonym terminie. Sejmowa komisja edukacji zniosła poprawkę nakładającą taki obowiązek. Dotychczas szkoły musiały podawać listę podręczników do 15 czerwca.

Etyka w szkołach - konsultacje społeczne

Zajęcia z etyki nie będą już uzależnione od zgłoszenia się grupy co najmniej trzech chętnych uczniów. Oświadczenia w tej sprawie mają być składane w formie pisemnej z możliwością zmiany w każdym czasie.

Dotacja dla niepublicznego oddziału przedszkolnego

Dotacja dla niepublicznego oddziału przedszkolnego udzielana jest na podstawie wydatków bieżących ponoszonych w publicznych oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę, a w przypadku braku na terenie gminy oddziału przedszkolnego, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie takiego oddziału.

Nie wszystkie sześciolatki od razu do szkoły

Rozpoczęcie edukacji szkolnej przez najmłodszych uczniów będzie następowało stopniowo. W klasach I–III docelowo ma być nie więcej niż 25 uczniów.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty weszła w życie

Od 1 września 2014 r. do I klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika zostaną objęte obowiązkiem szkolnym w 2015 r.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli

Nauczyciele należą do grupy zawodowej, których prawo do nagrody jubileuszowej zostało przewidziane wprost w ustawie. Ile wynosi nagroda jubileuszowa? Od czego zależy jej wysokość?

Referendum edukacyjne w Sejmie

W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć i. in. czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków i obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków.

Zastępstwo nauczyciela w pytaniach i odpowiedziach

Nieobecność nauczyciela stanowi dla dyrektora problem. W tym czasie musi bowiem poszukać innego pracownika na zastępstwo lub zlecić doraźne zajęcia.

Dotacje dla gmin w zakresie wychowania przedszkolnego

Gminy otrzymają z budżetu państwa 1506 zł dotacji na każde dziecko, które uczęszcza do przedszkola. Jeszcze w tym roku dotacja do zadań gmin w zakresie wychowania przedszkolnego wyniesie 504 mln zł.

Przedszkole za złotówkę w praktyce

Jakie opłaty poniosą rodzice w przedszkolu za złotówkę? Czy gmina może wciąż pobierać wyższe opłaty? Warto pamiętać, iż samorządy powinny dostosować dotychczasowe uchwały w sprawie opłat przedszkolnych do przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najpóźniej do końca sierpnia 2013 r.

Ustawa sześciolatkowa przyjęta przez Sejm

Komisje sejmowe przyjęły tzw. ustawę sześciolatkową. Zgodnie z projektem data wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest 1 września 2014 r.

Szkoła publiczna prowadzona przez inny podmiot niż samorząd - dotacja

Szkoła publiczna nie traci swojego statusu publicznej tylko dlatego, że jest prowadzona przez inny podmiot niż samorząd.  Zróżnicowanie wysokości dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zależy wyłącznie od tego czy jednostka ta obowiązana do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół prowadzi, czy nie szkołę danego typu i rodzaju.

Pierwsza Królowa Mleka w Polsce

31 października 2013 odbędzie się elekcja polskiej Królowej Mleka, odpowiednika instytucji, która jest szeroko znana w Niemczech, Austrii, Hiszpanii i USA. Królowe Mleka są tam ustanawiane zarówno przez władze landów i regionów, jak i organizacje branżowe. Królowa Mleka jest z założenia symbolem, który uosabia zdrowie, a w efekcie urodę i intelekt dzięki właściwemu odżywianiu się.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Jak odwołać dyrektora szkoły?

Odwołanie dyrektora szkoły może nastąpić jedynie z przyczyn wskazanych w przepisach prawa. Wniosek o odwołanie musi spełniać określone wymogi formalne. Akt odwołania traktowany jest jako zarządzenie organu gminy.

Urlop dla poratowania zdrowia

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat przysługuje urlop dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Jakie są warunki udzielania takiego urlopu?

Przedszkole za złotówkę

Przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować już od 1 września 2013 roku. Jest to jedna ze zmian, wprowadzonych uchwaloną przez Sejm 13 czerwca, a podpisaną przez Prezydenta 26 czerwca tego roku, ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Ferie zimowe 2014

Ferie zimowe w 2014 r., a dokładniej terminy ich rozpoczęcia i zakończenia określa Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2013/2014. Poniżej przedstawiamy kalendarz przerw zimowych dla uczniów z poszczególnych województw.

Świadczenie kompensacyjne w Trybuale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną, dotyczącą wymaganego stażu pracy do otrzymania nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Opłaty za przedszkola od września 2013

Opłaty za przedszkola od września 2013 r. powinny zostać obniżone dzięki przekazaniu gminom dotacji z budżetu państwa. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że dotacja w przeliczeniu na każde dziecko w przedszkolu miałaby wynieść 1242 złote.

MEN: Cyfrowa szkoła jedną z najważniejszych decyzji w roku 2011/2012

Wdrożenie programu Cyfrowa Szkoła oraz przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o posłaniu do szkoły 6-latka to najważniejsze decyzje minister edukacji Krystyny Szumilas w roku szkolnym 2011/2012 - można przeczytać na stronie MEN.

Opole: Od 1 czerwca żłobki publiczne i niepubliczne w jednej cenie

Od 1 czerwca żłobki niepubliczne w Opolu będą w tej samej cenie co placówki publiczne. Rodzice zapłacą za nie ok. 360 zł miesięcznie. Opolscy radni przegłosowali na czwartkowej sesji Rady Miasta zwiększenie dopłat do żłobków niepublicznych.

Rzecznik praw dziecka pyta o stan szkół na przyjęcie 6-latków

O rozpoznanie i ocenę stanu przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie dzieci sześcioletnich zwrócił się w środę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister edukacji Krystyny Szumilas.

Wycieczka szkolna – prawa i obowiązki nauczyciela

Nauka dzieci nie ogranicza się jedynie do lekcji przeprowadzanych w szkole. Proces kształcenia przewiduje również inne formy nauki i wypoczynku poza siedzibą szkoły, które służą edukacji i wychowaniu uczniów. To, co jednak dla podopiecznych będzie rozrywką, dla nauczycieli oznacza pracę i dodatkowe obowiązki.

MON: prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów

Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów - przypomniał w Sejmie wiceminister obrony Czesław Mroczek. Poinformował, że choć MON chce docelowo przekazać wszystkie przedszkola, które są jeszcze w jego gestii, to nie będzie tego robić na siłę.

Premier zapowiada od 2013 r. 500 mln zł dotacji dla przedszkoli

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Brukseli, że rząd chce, by od 2013 r. uruchomić dotację dla przedszkoli; w przyszłym roku wynosiłaby ona 500 mln zł i z roku na rok, byłaby zwiększana w celu upowszechnienia tego rodzaju opieki na dziećmi.

1 marca w Sejmie projekt ustawy o finansowaniu przedszkoli

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiedział, że 1 marca będzie prezentował w Sejmie obywatelski projekt ustawy o finansowaniu edukacji przedszkolnej z budżetu państwa i możliwości posyłania do przedszkoli dwulatków.

Stolica: Zwiększono zakres ulgi za przedszkole i żłobek

O rozszerzeniu ulgi przysługującej, gdy do przedszkola lub żłobka uczęszcza rodzeństwo, zdecydowali stołeczni radni. Rada Warszawy przyjęła także uchwały ws. likwidacji kilku szkół.

Lubelskie: 40 mln zł na przedszkola w wiejskich gminach

40 ml zł na organizację przedszkoli w gminach wiejskich przeznaczył samorząd województwa lubelskiego. W pierwszej kolejności dofinansowanie mają uzyskać projekty prowadzenia przedszkoli w gminach, gdzie takich placówek nie ma lub jest ich bardzo mało.

W Krakowie zlikwidowane będą trzy szkoły i jedno przedszkole

Trzy szkoły i jedno przedszkole zostaną zlikwidowane w Krakowie - taką decyzję podjęli w środę radni. Jedna ze szkół zostanie przekazana do prowadzenia fundacji. Władze miasta zastrzegają, że to dopiero początek racjonalizacji sieci placówek edukacyjnych.

Senacka komisja edukacji pozytywnie o budżecie na edukację

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu pozytywnie zaopiniowała w środę ustawę budżetową na 2012 r. w części dotyczącej edukacji, w tym wysokość subwencji oświatowej.

Łódzkie: 45 mln zł na tworzenie nowych przedszkoli

45 mln zł na tworzenie nowych przedszkoli i wsparcie już działających przeznaczy w tym roku Urząd Marszałkowski w Łodzi. Wnioski o dofinansowanie gminy z województwa łódzkiego będzie można składać do połowy kwietnia.

Pomorskie: Ponad 340 mln zł na rozwój przedsiębiorczości i edukacji

Ponad 340 mln zł ma być przeznaczone w br. na rozwój przedsiębiorczości, edukacji, konkurencyjności firm, aktywizację społeczną i zawodową w woj. pomorskim. Samorząd udzieli bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej i dofinansuje przedszkola.

Podwyżki dla nauczycieli 2011 a dodatek uzupełniający

Czy wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli od 1 września 2011 r. wywoła konsekwencje w postaci osiągnięcia przez nauczycieli średnich wynagrodzeń, czy też mimo wszystko wynagrodzenia te nie zostaną osiągnięte i powstanie obowiązek wypłacenia dodatków wyrównawczych.

Przeniesienie nauczyciela

Wszystkie przypadki, w których możliwe jest przeniesienie nauczyciela, posiadają wspólną cechę dotyczącą ciągłości nawiązanego z nauczycielem stosunku pracy. Różnią je tylko tryb i powody zmiany stanowiska pracy.

Jak zapewnić higienę i bezpieczeństwo w szkole

Obowiązujące od tego roku szkolnego dwie nowelizacje rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach wprowadzają obowiązek wyposażenia szkół w ciepłą bieżącą wodę, a także możliwość zawieszania zajęć w trakcie dużych imprez, jak np. Euro 2012. Niezależnie od tych zmian, należy pamiętać o istniejących już wcześniej wymaganiach dotyczących terenów, budynków i pomieszczeń szkolnych oraz organizacji zajęć dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki.

Studia podyplomowe pracowników samorządowych to szansa na szybszy rozwój gmin

Pracownicy samorządów powinni stale podnosić swoje kwalifikacje, bowiem od jakości ich wiedzy zależy nie tylko pozyskiwanie unijnych funduszy, lecz także sprawne zarządzanie gminą i jej rozwój z korzyścią dla mieszkańców. Najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy jest udział w studiach podyplomowych, które oferują nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale też praktycznych umiejętności.

MEN: co nowego w edukacji od 1 września 2011

Ogłoszenie nowego roku szkolnego Rokiem Szkoły z Pasją, zawieszenie zajęć w czasie Euro 2012 oraz egzamin gimnazjalny według nowych zasad - to jedne z najważniejszych zmian, które nastąpią od 1 września 2011 - informuje biuro prasowe MEN.

Cudzoziemiec na studiach w Polsce

Z roku na rok przybywa w Polsce cudzoziemców dążących do zdobycia wykształcenia w naszym kraju. Napotykają na różnego rodzaju bariery w szczególności językowe, kulturowe, zwyczajowe oraz prawne. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie mechanizmów organizacyjnoprawnych regulujących zasady podejmowania przez cudzoziemców kształcenia na polskich uczelniach.

REKLAMA