Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu jednostka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące jednostka.
Kto podejmuje decyzję o wypłacie dyrektorowi świadczeń z zfśs
Aktualizacja: 14.02.2020
Dyrektor jednostki samorządowej korzysta z zfśs. Czy może on podpisywać decyzje o wypłacie dla siebie świadczeń z funduszu? »
Cztery nowe miasta w Polsce już od 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 31.12.2019
W styczniu 2020 r. pojawią się cztery nowe miasta w Polsce. Będą to: Czerwińsk nad Wisłą, Klimontów oraz Lututów i Piątek. Po nowym roku w Polsce liczba miast w kraju wyniesie 944. »
„Senior+” 2020 r. w pytaniach i odpowiedziach
Aktualizacja: 11.12.2019
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia na czym polega program „Senior+”, do kogo jest adresowany i o jakie kwoty mogą starać się samorządy w nowej edycji programu? »
Charakter prawny porozumień międzygminnych
Aktualizacja: 02.10.2019
Prawotwórczy charakter porozumień nie powinien budzić wątpliwości. Przekazanie przez podmiot publiczny swoich zadań, w przypadku, gdy ich realizacji służyć mają np. kompetencje prawodawcze, bez wątpienia skutkuje zmianą właściwości organów na danym obszarze. »
Jak jednostki samorządu terytorialnego radzą sobie z RODO?
Aktualizacja: 13.06.2019
Ogólne rozporządzenie ochrony danych osobowych (RODO) obowiązuje od 25 maja 2018 r. Jak jednostki samorządu terytorialnego radzą sobie z nowymi przepisami? »
Janosikowe - czy adekwatnie uszczupla i zasila dochody samorządów
Aktualizacja: 23.04.2019
Dyskusja nad kształtem obecnie funkcjonującego mechanizmu wyrównania poziomego dochodów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce prowadzona jest od kilkunastu lat. Wydany 6 marca br. wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 18/17) ponownie potwierdza tezę o konieczności wprowadzenia do omawianego systemu gruntownych zmian. »
Porozumienie międzygminne - istota
Aktualizacja: 03.01.2019
W niniejszym artykule omówiono istotę porozumienia międzygminnego wraz z jego konsekwencjami. »
Zakup kasy rejestrującej dla samorządowej jednostki budżetowej
Aktualizacja: 21.12.2018
Jednostka budżetowa rejestruje obrót przy użyciu kasy fiskalnej (sporadyczna sprzedaż drewna na rzecz osób fizycznych). Do końca 2018 r. na paragonie mogą być zamieszczane dane jednostki. Od 2019 r., w związku z centralizacją, będą musiały to być dane gminy. Wiąże się to z koniecznością wymiany kasy fiskalnej. Czy zakupu kasy powinna dokonać jednostka budżetowa czy gmina, jako podatnik VAT? »
Zastosowanie technicznego zapisu ujemnego przy rozliczaniu zaliczek
Aktualizacja: 07.09.2018
Samorządowa jednostka budżetowa stosunkowo często udziela swoim pracownikom zaliczek na zakup materiałów i towarów na potrzeby bieżącego funkcjonowania jednostki. Zaliczki pobierane są w formie gotówki z kasy jednostki uprzednio wypłaconej z banku, a następnie są rozliczane. Procedura ta ewidencjonowana jest na wielu kontach księgowych. Kiedy stosowany powinien być techniczny zapis ujemny w przypadku rozliczania zaliczek? Czy przedstawiony sposób ewidencji w samorządowej jednostce budżetowej jest prawidłowy? »
Po co samorządom niezawisły Sąd Najwyższy?
Aktualizacja: 06.07.2018
Wynik trwającego obecnie sporu o przyszłość Sądu Najwyższego bezpośrednio wpłynie na sytuację prawną jednostek samorządu terytorialnego. »
Kwalifikowalność VAT - rozterki z odliczeniem
Aktualizacja: 28.11.2018
W odniesieniu do projektów związanych z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej zachodzą poważne wątpliwości dotyczące posiadania przez samorządy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Sprawa jest o tyle istotna, gdyż kwestia ta bezpośrednio rzutuje na charakter VAT jako wydatku kwalifikowalnego w ramach realizowanych przez samorządy projektów, które korzystają z dofinansowania ze środków unijnych. »
Kongres Sekretarzy Jednostek Samorządu Terytorialnego
Aktualizacja: 07.05.2018
Kongres Sekretarzy to coroczne, merytoryczne, najbardziej znaczące spotkanie Sekretarzy Jednostek Samorządu Terytorialnego z całej Polski. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Centrum Ekspertyz dla Reform Samorządu Terytorialnego Rady Europy. »
Błędy prawodawców lokalnych podczas tworzenia aktów prawa miejscowego
Aktualizacja: 07.03.2018
Źle podawana podstawa prawna, nieprawidłowo sformułowane przepisy określające termin wejścia w życie uchwały, pominięcie regulacji dotyczących sposobu ogłoszenia aktu normatywnego – to najczęściej spotykane błędy popełniane przez lokalnych prawodawców. Wynikają one przede wszystkim z nieznajomości podstawowego aktu prawnego, który powinien być stosowany przy projektowaniu wszystkich uchwał. Jest nim rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. »
Oświadczenia majątkowe w JST w świetle projektu ustawy o jawności życia publicznego
Aktualizacja: 11.10.2018
W projekcie ustawy o jawności życia publicznego, nad którym obecnie trwają prace, zawartych jest szereg zmian w zakresie składania oświadczeń majątkowych w jednostkach samorządu terytorialnego. »
Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce
Aktualizacja: 15.12.2017
Problem: W jakiej sytuacji możliwe jest przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce? Czy w jednostce, do której został przeniesiony, może pobierać wyższe wynagrodzenie niż dotychczas? »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »