REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpady, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.

Dlaczego tak istotne jest przetwarzanie jak największej ilości odpadów?

Oczywiście przede wszystkim ze względów ekologicznych. Za kilka lat po prostu nie poradzimy sobie z górą odpadów na składowiskach. Zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej – musimy obniżyć wielkość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35%.

NIK: zły stan komunalnych nieruchomości

W latach 2011-2013 jedynie na terenie dwóch gmin, spośród 21 skontrolowanych podmiotów, zasób mieszkaniowy się zwiększył. Kontrola NIK wykazała, że zarządcy nie podejmowali skutecznych działań dla zahamowania procesu dekapitalizacji najstarszych budynków komunalnych.

Czy sekretarz gminy może być członkiem rady nadzorczej

Czy jako sekretarz gminy mogę zasiadać w radach nadzorczych gdzie jednostka samorządu terytorialnego ma więcej niż 50 % udziałów? Zostałem do tej rady delegowany przez np. wójta, burmistrza, starostę.

REKLAMA

Sporządzanie spisu wyborców jako obowiązek gminy

Spis wyborców sporządzany jest przez gminy przed każdymi wyborami. W związku z rozwojem prawa wyborczego zmieniła się formuła spisu, obowiązki gmin oraz uprawnienia wyborców.

Uzupełnienie dotacji dla niepublicznego przedszkola

W jaki sposób niepubliczne przedszkole może domagać się od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji? Ostatecznie kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Kluby i domy dla seniorów w każdej gminie

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, iż celem rządu jest, by do 2020 r. nie było w Polsce gminy, w której nie byłoby klubu czy domu dziennego pobytu dla seniora. W ramach programu "Senior-WIGOR" na lata 2015-2020 przewidziano 360 mln zł z budżetu państwa.

Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Od 1 marca 2015 roku istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach.

REKLAMA

Wyrobienie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy

Nowy dowód osobisty wyrobimy w dowolnym urzędzie gminy w kraju (lub drogą elektroniczną), niezależnie gdzie jesteśmy zameldowani. Wniosek będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy.

Decyzje z zakresu gospodarki odpadami ważne rok

Termin ważności decyzji z zakresu gospodarowania odpadami został przesunięty o rok. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o odpadach, obowiązują one przez okres, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 22 stycznia 2016 r.

Odpady w rękach samorządów to dobry pomysł

Rok po pełnym wprowadzeniu ustawy śmieciowej resort środowiska jest zadowolony z efektów. Przekazanie gospodarowania odpadami komunalnymi do samorządów nastąpiło w całym kraju 1 lipca 2013 r. Tylko w Warszawie okres przejściowy zakończył się 1 lutego 2014 r.

Otwarto Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie (gmina Żary)

Otwarto Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie (gmina Żary). Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii możliwy będzie odzysk surowców najwyższej jakości.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach - nowe przepisy od 1 lutego 2015 r.

1 lutego 2015 roku zmianie ulega częśc przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będzie podlegała zaokrągleniu.

Nowelizacja ustawy o odpadach podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach. Podstawowym celem ustawy jest wprowadzenie obowiązku sporządzania przez zarządy województw planów inwestycyjnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, które będą uzgadniane z ministrem środowiska.

Nowelizacja ustawy o odpadach w Sejmie

Nowelizacja zakłada uznanie spalarni śmieci za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. Nowe przepisy umożliwiają również finansowanie projektów dotyczących gospodarowania odpadami ze środków unijnych.

Ceny opłat za odbiór odpadów komunalnych mogą wzrosnąć o 30 procent

Według ekspertów Instytutu Sobieskiego w latach 2009-2013 liczba podmiotów na rynku wzrosła o ponad 17 proc., natomiast ceny – o ponad połowę. Oznacza to, że w systemie gospodarowania odpadami nie ma podstawowej rynkowej zależności konkurencji do ceny.

Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Bezpłatne porady prawne udzielane będą przez adwokata i radcę prawnego osobom potrzebującym. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji.

Oświadczenia majątkowe po wyborach samorządowych 2014

Wybrani w listopadzie 2014 roku nowi samorządowcy mają obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Tego typu oświadczenie ma zapewnić transparentność działalności samorządów i urzędów państwowych. Co powinien zawierać taki dokument?

Godło „Teraz Polska” dla Twojej gminy!

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zainaugurowała IX edycję Konkursu „Teraz Polska” dla Gmin. Głównym celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców samorządów w Polsce.

Nowe przepisy dla gmin dotkniętych powodzią

Rozporządzenie ws. szczególnych zasad odbudowy, remontów oraz rozbiórek zawiera wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania powodzi, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, osunięć ziemi lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w lipcu i sierpniu 2014 r.

Jakie kwalifikacje musi mieć osoba zastępująca sekretarza

Czy osoba zatrudniona na czas określony – na zastępstwo za sekretarza miasta (sekretarz jest w ciąży) musi spełniać wymagania dla tego stanowiska określone w ustawie o pracownikach samorządowych oraz w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych?

Powierzenie zagospodarowania odpadów komunalnych własnej spółce

Czy powierzenie zagospodarowania odpadów komunalnych własnej spółce jest jedyną możliwością realizacji tego zadania? Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wskazuje dostępne rozwiązania.

Działalność gospodarcza radnego z wykorzystaniem mienia gminy

Kiedy mamy do czynienia z prowadzeniem przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy? Co w przypadkach korzystania przez radnego dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej z mienia gminy na zasadzie powszechnej dostępności?

Opłaty za składowanie śmieci będą wyższe

Ministerstwo Środowiska chce podwyższenia stawek opłat za składowanie odpadów. Celem jest zmniejszenie ilości śmieci, które trafiają na wysypiska na rzecz recyklingu.

Subwencja oświatowa 2015

Subwencja oświatowa w 2015 roku uwzględnia zmiany, jakie zaszły w ustroju oraz zadaniach jednostek samorządowych. Projekt nowego rozporządzania określającego wysokość subwencji jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

Związek Miast Polskich krytycznie o zmianach w ustawie "śmieciowej"

Zdaniem Związku Miast Polskich formuła górnej granicy opłaty, równa dla wszystkich gmin w Polsce, nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Związek zwraca również uwagę na brak oceny regulacji przez podkomisje oraz Biuro Analiz Sejmowych.

Samorządowy zakład budżetowy jako inkasent opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Czy istnieje możliwość upoważnienia dyrektora samorządowego zakładu budżetowego do poboru i windykacji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wyznaczenie jako inkasenta tej opłaty samorządowego zakładu budżetowego?

NIK: prawie połowa środków na "Wyprawkę szkolną" niewykorzystana

Kontrola NIK wykazała, że pomoc nie dotarła do wszystkich uczniów z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. W programie początkowo zbytnio zawężano krąg uprawnionych, a gminy i szkoły nieskutecznie informowały o możliwości uzyskania wsparcia oraz nadmiernie biurokratyzowały proces ubiegania się o pomoc.

Odbiór śmieci przez spółki gminne

Gminy będą mogły zlecać własnym spółkom odbiór śmieci. Takie zapisy wynikają z tzw. małej noweli śmieciowej.

Darmowy podręcznik to trafne wsparcie dla rodziców

Wysokie koszty utrzymania obiektów oświatowych w stosunku do liczby uczniów, a także wydatki związane z zatrudnieniem nauczycieli są dla budżetów gmin znaczącym obciążeniem. Widać to zwłaszcza w małych jednostkach. Niewątpliwie alternatywą dla nieubłaganej demografii i konieczności likwidowania placówek jest – jak pokazuje to przykład gminy Niwiska – przekazywanie szkół stowarzyszeniom rodziców.

Ustawa śmieciowa obowiązuje już rok

Mija rok od wprowadzenia tak zwanej ustawy śmieciowej. Polska zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej za osiem lat powinna co najmniej połowę o surowców takich jak papier, szkło, plastik, czy metal uzyskiwać z recyclingu.

Problemy ze sprawozdawczością odpadową

Niejasne przepisy dotyczące sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi powodują, że mają z nimi problemy zarówno przedsiębiorcy zobowiązani do ich składania, jak i gminy przygotowujące na tej podstawie własne sprawozdania. Część wątpliwości można jednak wyjaśnić.

Ustawa śmieciowa – zmiany 2015

Rewolucyjna ustawa śmieciowa do tej pory budzi kontrowersje. Podstawowe założenia, na jakich opiera się nowy system utrzymywania czystości w gminach nie został podważony przez Trybunał Konstucyjny, jednak już za rok można oczekiwać pewnych zmian w ustawie.

Zobowiązania wyłączone z limitu zadłużania

Samorządy w swoich dokumentach planistycznych muszą uwzględniać wyłączenia z limitu zadłużenia wydatków związanych z projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że finansowanie takiego projektu nie zagraża przekroczeniem dopuszczalnego poziomu długu.

Ustawa o samorządzie gminnym 2015 - co się zmieni?

Ustawa o samorządzie gminnym w nowym kształcie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Nowe przepisy dotyczą głównie łączenia jednostek oraz wspólnej obsługi administracyjnej.

Odpady opakowaniowe - roczne sprawozdanie za 2013 r.

W jaki sposób powinny zostać złożone sprawozdania dotyczące informacji o wielkości odpadów opakowaniowych zebranych i przekazanych do odzysku i recyklingu przez gminy za 2013 rok? Odpowiedzi udzielił Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.

Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy

Rada seniorów może zostać utworzona przez gminę na podstawie zmian, jakie wprowadziła ustawa z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Do tej pory rada gminy mogła na wniosek wyrazić zgodę o utworzeniu młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny.

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego są nieważne jeżeli zostały dokonane przez radnych bez udziału organu jednostki. Przepisy wskazują na wyraźny podział kompetencji pomiędzy organami gminy w zakresie sporządzania projektu uchwały budżetowej oraz projektu o zmianie uchwały budżetowej a uchwalaniem budżetu i jego zmian.

Gospodarka opakowaniami w 2014 roku - nowe przepisy

Nowe przepisy w zakresie gospodarki opakowaniami weszły w życie 1 stycznia 2014 r. Wprowadziły one obowiązek przeprowadzania przez marszałków województwa co najmniej raz na 3 lata kontroli przedsiębiorców. prowadzących recykling.

Ustawa śmieciowa - nieprawidłowości

Ustawa śmieciowa (znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) obowiązuje od 1 lipca 2013 r. Nieprawidłowości w jej stosowaniu przez gminy wskazała Najwyższa Izba Kontroli.

Opłaty śmieciowe niekonstytucyjne

Zasady pobierania tzw. opłaty śmieciowej są niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż gminy nie mogą mieć nieograniczonych kompetencji w zakresie ustalania wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Deklaracja śmieciowa a ilość nieruchomości

Czy należy składać łączną deklarację z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od wszystkich nieruchomości jakie posiada dana osoba na terenie gminy?

Decyzja podatkowa określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Czy istnieje konieczność wydawania decyzji podatkowych ustalających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicielom nieruchomości tak jak w przypadku podatku od nieruchomości?

Nowa deklaracja śmieciowa - gdy zmieniają się dane właściciela

Nowa deklaracja "śmieciowa" powinna zostać złożona w przypadku zmiany danych właściciela czy ilości odpadów. Czy możliwa jest jej korekta?

Wysokość opłaty za śmieci nie zależy od ilości dni zamieszkiwania nieruchomości

Czy to ile dana osoba fizyczna zamieszkuje dni w miesiącu swoją nieruchomość ma jakikolwiek wpływ na obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub na jej wysokość w danym miesiącu?

Opłata za gospodarowanie opłatami komunalnymi - wybór metody ustalenia

Czy dokonując wyboru metody ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada może wprowadzić własną metodę nie wynikającą z ustawy tylko z warunków i potrzeb miejscowych?

Kary dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne

Kary dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne wymienia na swoich stronach internetowych Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ponadto inspektorat wskazuje, iż większość gmin nie osiągnęła wymaganych poziomów odzysku i recyklingu wybranych frakcji odpadów; a w niektórych gminach wcale nie prowadzono selektywnej zbiórki tych odpadów.

Mechanizm ochrony finansowej samorządów - Forum Od-nowa

Należy stworzyć mechanizm ochrony finansowej samorządów, gdzie skutki zmian prawnych byłby bilansowane, za co odpowiedzialność finansową ponosiłyby właściwe resorty - postuluje organizacja Forum Od-nowa. 

Granice gmin i miast - zmiany od 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz.U. z 2013 r. poz. 869).

Sprawozdanie roczne wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi

Złożenie przez gminę rocznego sprawozdania marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska rozpoczyna proces weryfikacji danych sprawozdania. Co powinno zawierać roczne sprawozdanie dotyczące zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi?

REKLAMA