REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata, Samorząd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nauczanie zdalne. 180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli

Od 1 kwietnia 2020 r. samorządy będą mogły składać wnioski o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba -  także na mobilny dostęp do internetu dla uczniów i nauczycieli. Przeznaczono na ten cel 180 milionów złotych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Sprzęt komputerowy jest niezbędny, ponieważ z powodu epidemii koronawirusa podstawa programowa realizowana jest zdalnie.

Koronawirus. Próbny egzamin ósmoklasisty online

W związku z epidemią koronawirusa szkoły pracują zdalnie. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się przez Internet. Uczniowie przystąpią do zadań 30, 31 marca i 1 kwietnia 2020 r.

Opodatkowanie dochodów nauczycieli

Nauczyciele, tak jak, co do zasady, inne osoby fizyczne osiągające dochód, są zobowiązani płacić PIT. W jaki sposób opodatkowane są ich wynagrodzenia?

Koronawirus. Nauczanie zdalne - poradnik MEN dla szkół

Jak koordynować naukę zdalną, jakie obowiązki spoczywają na dyrektorach i nauczycielach, jak realizować podstawę programową w warunkach domowych, jak zwiększyć efektywność zdalnej nauki, w jaki sposób zaplanować czas dziecka w domu oraz z jakich narzędzi i materiałów korzystać? MEN opublikował na swojej stronie poradnik dla szkół.

REKLAMA

Koronawirus. Nauczanie zdalne a pensje nauczycieli

Jakie wynagrodzenie otrzymają nauczyciele za pracę zdalną? To wciąż niepewne. Zdaniem prawników zarówno wcześniejsza, jak i obecna wykładnia resortu edukacji narodowej w sprawie wynagradzania nauczycieli pracujących z uczniami, a także tych, którzy pozostają w gotowości, jest niezgodna z przepisami.

Pilotażowe działania w ramach programu Czyste Powietrze

W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” złożono aż 262 wniosków o dofinansowanie – to efekt zakończonego pilotażu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowanego z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk). Dwumiesięczny pilotaż był realizowany od 7 stycznia do 7 marca 2020 r.

Koronawirus. MEN i CKE chcą przeprowadzić próbne matury i egzamin ósmoklasisty

Z powodu pandemii koronawirusa do 10 kwietnia 2020 r. szkoły są zamknięte a nauczanie odbywa się zdalnie. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną chce pomóc szkołom przeprowadzić próbne egzaminy.

Koronawirus. Od 25 marca 2020 r. szkoły mają obowiązek zdalnego nauczania

25 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które reguluje nauczanie zdalne w związku z pandemią koronawirusa. Teraz szkoły mają obowiązek realizowania podstawy programowej oraz mogą wystawiać oceny uczniom.

REKLAMA

Koronawirus. Nauczanie zdalne - od 25 marca 2020 r. można wystawiać oceny

Ograniczenie pracy szkół ze względu na epidemię koronawirusa zostało przedłużone do 10 kwietnia. Zgodnie z nowym rozporządzeniem MEN od 25 marca nauczyciele mogą już realizować podstawę programową oraz wystawiać oceny.

Jak mają sobie radzić samorządy, jeśli bank, w którym trzymały pieniądze, popada w kłopoty finansowe?

Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku znalazł się w kłopotach z uwagi na złe zarządzanie (nietrafione kredyty). 34 podkarpackie samorządy, które prowadziły w tym banku swoje rachunki (obowiązkowo muszą prowadzić rachunki w lokalnych bankach), nie miały pieniędzy na realizację ustawowych zadań. Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął bowiem decyzję o restrukturyzacji która pozbawiła ich 43% środków finansowych zgromadzonych w tym banku. Samorządy wystąpiły więc z apelem do Premiera o pomoc, a RPO otrzymał to pismo w kopii.

Uwagi RPO do rozporządzenia o kształceniu na odległość

Od 25 marca 2020 r. szkoły i przedszkola mają obowiązek prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W piśmie do ministrów edukacji i cyfryzacji rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wyraził wątpliwości dotyczące dostępu do sprzętu komputerowego ze stosownym oprogramowaniem oraz do szybkiego internetu. Zaapelował, aby żadne dziecko nie zostało pozbawione możliwości wzięcia udziału w zajęciach.

Dotowanie niesamorządowych przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych w okresie epidemii koronawirusa

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty ustalanie wysokości oraz przekazywanie z budżetów gmin i powiatów dotacji dla niesamorządowych przedszkoli, szkół i placówek powinno co do zasady odbywać się na dotychczasowych zasadach, zawartych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Wyjątkiem są niektóre niepubliczne szkoły oraz placówki.

Koronawirus. Nauczanie zdalne – nowe regulacje prawne

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłużyło okres ograniczenia pracy szkół do 10 kwietnia 2020 r. Od 25 marca mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kształcenia na odległość. Jak ma wyglądać nauczanie zdalne?

Koronawirus a zwolnienie przedsiębiorców z czynszów

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do samorządów o zwolnienie z czynszów przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć lokale w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Koronawirus: czy nauczyciele otrzymają pełne wynagrodzenie za czas przestoju?

Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił swoją nową opinię prawną w sprawie wynagrodzenia nauczycieli za czas przestoju w związku z zamknięciem szkół. Czy nauczyciele powinni otrzymywać pełne wynagrodzenie ze wszystkimi dodatkami?

Koronawirus: Wynagrodzenie nauczyciela wykonującego pracę zdalnie

Z informacji udzielonych przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego wynika, że wynagrodzenie nauczycieli pracujących zdalnie będzie się różnić od wynagrodzeń nauczycieli pozostających w gotowości do pracy.

Koronawirus: Czy szkoły będą zamknięte dłużej niż do 25 marca 2020 r?

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odniósł się do możliwego wydłużenia zawieszenia działalności szkół, przedszkoli i innych placówek. Czy jesteśmy przygotowani na taki scenariusz?

Koronawirus: Nauczanie zdalne w szkołach

Nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje szkoły na nauczanie zdalne. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

Koronawirus: Sytuacja nauczycieli oraz innych pracowników przedszkoli, szkół i placówek - informacja MEN

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w przedszkolach, szkołach i w większości placówek. Zawieszenie zajęć nie zwalnia jednak pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy. Czy pracownicy muszą przychodzić do szkoły, jak ma być rozliczane ich wynagrodzenie? Na te i inne pytania odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Koronawirus: Pasma edukacyjne w TVP – propozycje dla uczniów i nauczycieli

Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Zachęcamy do uwzględnienia materiałów prezentowanych na kanałach Telewizji Polskiej do zdalnej pracy z uczniami w czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Koronawirus: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli

W związku z pandemią koronawirusa zawieszono zajęcia w szkołach. Jakie wynagrodzenia otrzymają nauczyciele? Czy przysługuje im wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Prezentujemy stanowisko Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Zajęcia w miejskich placówkach oświatowych w Poznaniu odwołane

Władze Poznania zdecydowały, że ze względu na zagrożenie koronawirusem, od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo. Ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

Program "Senior+" 2020

Dofinansowanie utworzenia 191 nowych domów i klubów „Senior+” oraz wsparcie dla już istniejących placówek – to wyniki rozdania w ramach tegorocznej edycji programu „Senior+”. Łączna kwota dofinansowania to 60,6 mln zł. To jednak nie koniec. W drugim naborze do wzięcia będzie jeszcze 15,4 mln zł – zapowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Samorządy utrudniają prywatnym szkołom i przedszkolom ubieganie się o dotacje

Samorządy długo dokonują rejestracji prywatnych przedszkoli i szkół. Tym samym utrudniają nowym właścicielom ubieganie się o dotacje.

Transport indywidualny door-to-door dla niepełnosprawnych

Odbywają się konsultacje w sprawie wdrożenia przez samorządy usługi transportu indywidualnego door-to-door dla osób niepełnosprawnych oraz poprawy dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Centra usług społecznych 2020 - nowy termin składania wniosków

Podano nowy termin składania wniosków w konkursie na tworzenie centrów usług społecznych. Do kiedy w 2020 r. można złożyć pismo?

Kto podejmuje decyzję o wypłacie dyrektorowi świadczeń z zfśs

Dyrektor jednostki samorządowej korzysta z zfśs. Czy może on podpisywać decyzje o wypłacie dla siebie świadczeń z funduszu?

Nowy związek zawodowy nauczycieli już niedługo

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka" ma m.in. realizować 21 postulatów ruchu Ja, Nauczyciel.

Zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli

Czy będą zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli? Przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli były głównym tematem posiedzenia Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, które odbyło się w dniu 29 stycznia 2020 r.

Rekompensata za pracę w wolną sobotę dla pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Otrzymał polecenie pracy w dwie kolejne soboty. W jedną z nich pracował 9 godzin, w drugą 7. W jaki sposób ta praca powinna zostać zrekompensowana?

Konkursy w ramach Funduszy Norweskich dla samorządów w 2020 r.

Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc zagraniczna przyznana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. O co w 2020 r. mogą ubiegać się samorządy?

Ferie zimowe 2020: co przed feriami zimowymi można załatwić przez internet?

Ministerstwo Cyfryzacji informuje rodziców co przed feriami zimowym w 2020 r. mogą załatwić przez internet. Bezpieczny autobus i mLegitymacja to tylko niektóre e-usługi!

Cztery nowe miasta w Polsce już od 1 stycznia 2020 r.

W styczniu 2020 r. pojawią się cztery nowe miasta w Polsce. Będą to: Czerwińsk nad Wisłą, Klimontów oraz Lututów i Piątek. Po nowym roku w Polsce liczba miast w kraju wyniesie 944.

Podsumowanie 2019 r.: Zadłużenie w samorządach najwyższe w historii

Samorządy jeszcze nigdy nie były tak zadłużone. Jak donosi "DGP" Ministerstwo Finansów (MF), bazując na wieloletnich prognozach finansowych jednostek samorządu terytorialnego (JST), wskazuje, że na koniec tego roku samorządowe długi mogą wynieść 86,6 mld zł.

Usługi e-administracji - podsumowanie roku 2019

E-administracja cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Korzystamy m.in. z takich usług jak Twój e-PIT oraz możliwość wnioskowania online o dowód osobisty i środki z programu Rodzina 500 plus.

Nie trzeba naliczać VAT od opłat za miejskie przedszkola i żłobki

Pobierane przez organy samorządowe opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach i żłobkach są bez VAT. Dokonujące poboru tych opłat np. miasto działa bowiem jako organ władzy publicznej - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Gmina nie zablokuje zwrotu dotacji, wykazując naruszenie rezerwy ogólnej

Sąd nie wstrzyma wykonania decyzji o zwrocie nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej tylko dlatego, że gmina wykaże znaczne wykorzystanie rezerwy ogólnej w budżecie gminy. Trzeba tu dodatkowo wykazać, że zwrot dotacji doprowadzi do wyrządzenia gminie znacznej szkody lub spowoduje trudne do odwrócenia skutki na poziomie zachwiania płynności finansowej.

Zimowa przerwa świąteczna w szkołach od 23 do 31 grudnia 2019 r.

Publikujemy informację Ministerstwa Edukacji Narodowej dot. zimowej przerwy świątecznej w roku szkolnym 2019/2020.

Pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych już w 2020 r.

W dniu 17 grudnia 2019 r. rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Projekt zakłada pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych.

Akcja "Razem na Święta" 2019 r.

W roku 2019 ponad 6,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do akcji "Razem na Święta". Celem tej akcji jest pomoc innym, kształtowanie wspólnot oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

Podział subwencji oświatowej po 1 stycznia 2020 r.

Rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2020 roku podpisane. Rozporządzenie to wchodzi w życie już 1 stycznia 2020 r. W rozporządzeniu uwzględniono sytuację finansową samorządów.

„Senior+” 2020 r. w pytaniach i odpowiedziach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia na czym polega program „Senior+”, do kogo jest adresowany i o jakie kwoty mogą starać się samorządy w nowej edycji programu?

Samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów do 7 stycznia 2020 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Ruszyła edycja 2020 programu Senior+.

Bezpieczeństwo cyfrowe w szkole

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych polskie szkoły coraz aktywniej działają w środowisku cyfrowym. Powszechną praktyką jest korzystanie - zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów - z bogatych zasobów edukacyjnych dostępnych online. Środowisko cyfrowe, z jednej strony, stwarza nieograniczone szanse, z drugiej - powoduje zagrożenia. W tym kontekście istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy swobodnym a bezpiecznym dostępem do cyfrowych treści i usług.

Partnerstwo publiczno-prywatne - realne wykorzystanie formuły współpracy samorządów z przedsiębiorcami

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego jest w Polsce znana od ponad 10 lat - tj. od chwili wejścia w życie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym. Analiza inwestycji podejmowanych przez samorządy z partnerami prywatnymi wskazuje jednak, że taki model współpracy wciąż plasuje się na marginesie wszystkich realizowanych inwestycji finansowanych ze środków publicznych.

Przyznanie dotacji związanej z wymianą ogrzewania na ekologiczne tylko dla inwestycji zakończonej

Wniosek o przyznanie dotacji celowej na wymianę ogrzewania na ekologiczne, może być rozpatrzony pozytywnie, jedynie w przypadku, gdy zamierzenie inwestycyjne, którego dotyczy, zostało ukończone w momencie jego złożenia, a przedmiotowa nieruchomość posiada czynny system ogrzewania oparty o paliwa stałe.

Zwrot kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły według wzoru

Kwota zwracana rodzicom lub opiekunom za dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły będzie obliczana na podstawie wzoru matematycznego. Nowelizację ustawy Prawo oświatowe uchwalił Sejm. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Europejski Tydzień Kodowania już od 5 października 2019 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informację dotyczącą Europejskiego Tygodnia Kodowania. Już od 5 października 2019 r. będzie można wziąć w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania.

Charakter prawny porozumień międzygminnych

Prawotwórczy charakter porozumień nie powinien budzić wątpliwości. Przekazanie przez podmiot publiczny swoich zadań, w przypadku, gdy ich realizacji służyć mają np. kompetencje prawodawcze, bez wątpienia skutkuje zmianą właściwości organów na danym obszarze.

Wypłata 500+ w Warszawie

Uprawnieni do świadczenia 500 plus mieszkańcy Warszawy nie otrzymali pieniędzy. Czy mieszkańcy Warszawy otrzymają świadczenie? Przypomnijmy, że program „Rodzina 500+” jest realizowany przez samorządy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

REKLAMA