Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samorząd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samorząd.
Tarcza antykryzysowa w samorządzie - jak stosować nowe przepisy
Aktualizacja: 16.07.2020
Ze względu na epidemię koronawirusa zostało uchwalonych kilka pakietów antykryzysowych. Specjalne przepisy miały poprawić sytuację przedsiębiorców oraz wesprzeć samorząd terytorialny. Wokół nowych przepisów wciąż pojawia się wiele wątpliwości. »
Czy można nie opracowywać raportu o stanie gminy
Aktualizacja: 05.06.2020
Czy jest możliwość, aby nie opracowywać raportu o stanie gminy? »
Aktualizacja: 11.12.2019
Samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Ruszyła edycja 2020 programu Senior+. »
Nowe miejsca opieki nad maluchami w województwie lubuskim
Aktualizacja: 05.06.2019
Kolejna umowa na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Programu „Maluch+” 2019 podpisana. Tym razem więcej miejsc opieki nad dziećmi najmłodszymi w województwie lubuskim. »
Samorządy mają potrzeby, brakuje im pieniędzy
Aktualizacja: 28.11.2018
Polski Fundusz Rozwoju daje lokalnym władzom nowe narzędzia, pozwalające finansować inwestycje. »
Fundusz Dróg Samorządowych 2018 r.
Aktualizacja: 07.09.2018
Rząd chce przyjąć ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych już w III kwartale 2018 r. Fundusz zostanie utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. »
Program wsparcia małych przedsięwzięć w sołectwach 2018 r.
Aktualizacja: 25.06.2018
Program wsparcia małych przedsięwzięć w sołectwach rusza na Mazowszu. Samorząd województwa przeznaczył ze swojego tegorocznego budżetu 6 mln zł. »
Aktualizacja: 26.03.2018
27 marca o godzinie 9.00 w Hotelu Ambasador Premium w Łodzi, w ramach Konferencji 5xP: Partnerstwo Publiczno-Prywatne i Pomoc Publiczna, odbędzie się seminarium samorządowe „Prawidłowa i efektywna konstrukcja powierzeniowa w finansowaniu usług publicznych – jak bezpiecznie wykorzystać in-house”. Gospodarzami konferencji są Marszałek Województwa Łódzkiego, COMPER Fornalczyk i Wspólnicy sp.j i Bank Gospodarstwa Krajowego. Seminarium skierowane do przedstawicieli samorządów i podmiotów komunalnych województwa łódzkiego. »
Samorządy wspierają tworzenie spółdzielni socjalnych
Aktualizacja: 06.04.2018
Gmina nie tylko może być założycielem spółdzielni socjalnej. Samorząd może też w rozmaity sposób wspierać działalność tych podmiotów. Przede wszystkim finansowo, udzielając spółdzielniom socjalnym pożyczek, dotacji czy finansując tzw. lustrację spółdzielni. »
Błędy prawodawców lokalnych podczas tworzenia aktów prawa miejscowego
Aktualizacja: 07.03.2018
Źle podawana podstawa prawna, nieprawidłowo sformułowane przepisy określające termin wejścia w życie uchwały, pominięcie regulacji dotyczących sposobu ogłoszenia aktu normatywnego – to najczęściej spotykane błędy popełniane przez lokalnych prawodawców. Wynikają one przede wszystkim z nieznajomości podstawowego aktu prawnego, który powinien być stosowany przy projektowaniu wszystkich uchwał. Jest nim rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. »
Czym jest raport o stanie gminy?
Aktualizacja: 05.03.2018
Ostatnią nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca wprowadził nową instytucję raportu o stanie gminy, który ma stanowić podsumowanie pracy wójta w poprzednim roku kalendarzowym. »
Wartość odpisów amortyzacyjnych ma wpływ na wartość prewspółczynnika zakładu
Aktualizacja: 23.02.2018
Problem: Obliczając prewspółczynnik za 2017 r., do mianownika (przychody wykonane zakładu budżetowego), doliczamy wartość wszystkich not wewnętrznych, kapitalizację odsetek, odsetki od należności, przychody operacyjne (konto 700, 750 i 760). Na koncie 760 księgujemy również amortyzację środków trwałych przekazanych przez gminę. Czy obliczając prewspółczynnik, tę amortyzację również należy doliczyć do przychodów wykonanych zakładu budżetowego? »
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym podpisana przez Prezydenta
Aktualizacja: 27.11.2017
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym. W przypadku utraty części terytorium, gminy nie stracą dotychczasowych planów zagospodarowania przestrzennego. »
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wobec aktu gminy
Aktualizacja: 06.11.2017
Jedną z form nadzoru nad samorządem terytorialnym jest możliwość wydania przez wojewodę rozstrzygnięcia nadzorczego. Jest ono wydawane w stosunku do aktu organu gminy. W celu zagwarantowania samodzielności samorządu możliwość zastosowania rozstrzygnięcia została jednak ograniczona. Ograniczenie jest czasowe i przedmiotowe. Organ gminy w postępowaniu nadzorczym musi mieć ponadto zapewnione gwarancje procesowe strony. »
Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję
Aktualizacja: 08.09.2017
Gmina nie jest stroną postępowania administracyjnego i nie jest podmiotem uprawnionym do wszczynania postępowania administracyjnego, w odniesieniu do decyzji, które wydał organ tej jednostki samorządu terytorialnego, choćby ta decyzja oddziaływała na interes prawny gminy. Tam, gdzie przepisy prawa nie przyznają organowi administracji uprawnień do wydawania decyzji i postanowień, organ ten może uczestniczyć w postępowaniu jako strona pod warunkiem, że postępowanie to będzie dotyczyło jego interesu prawnego lub obowiązku. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego
Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »