Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ustawa śmieciowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ustawa śmieciowa.
Sposób wyliczenia zwolnienia kompostownikowego
Aktualizacja: 14.07.2020
Zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym musi wynikać z kalkulacji sporządzonych przez wójta. »
Zawiadomienie o zmianie opłaty śmieciowej jako podstawa egzekucji
Aktualizacja: 03.10.2019
W dniu 6 września 2019 r. weszła w życie większość zmian wprowadzonych do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowelizacją z dnia 19 lipca br. Istotna modyfikacja dotyczy m.in. zawiadomień przesyłanych w przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. »
Nowa ustawa śmieciowa już obowiązuje
Aktualizacja: 10.09.2019
Odpłatność za wszystkie plastikowe torby, zakaz ryczałtowego rozliczania się z firmami odbierającymi śmieci to tylko niektóre zmiany w ustawie śmieciowej. Co jeszcze się zmieni? »
Kiedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy śmieciowej?
Aktualizacja: 03.09.2019
Dla wszystkich interesariuszy gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi kluczowe znaczenie ma precyzyjne określenie daty wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. »
Aktualizacja: 15.05.2019
Ustawodawca dokonując nowelizacji szeregu ustaw w związku z zapewnieniem stosowania tzw. ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) dokonał także nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. »
Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych
Aktualizacja: 09.07.2015
Czy możliwe jest wprowadzenie zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych? W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem? »
Opłaty śmieciowe - wyjaśnienia RIO w Lublinie
Aktualizacja: 09.06.2015
Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wyjaśniła wątpliwości w kwestii stosowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy weszły w życie 1 lutego 2015 r. »
Odpady w rękach samorządów to dobry pomysł
Aktualizacja: 06.02.2015
Rok po pełnym wprowadzeniu ustawy śmieciowej resort środowiska jest zadowolony z efektów. Przekazanie gospodarowania odpadami komunalnymi do samorządów nastąpiło w całym kraju 1 lipca 2013 r. Tylko w Warszawie okres przejściowy zakończył się 1 lutego 2014 r. »
Utrzymanie czystości i porządku w gminach - nowe przepisy od 1 lutego 2015 r.
Aktualizacja: 27.01.2015
1 lutego 2015 roku zmianie ulega częśc przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będzie podlegała zaokrągleniu. »
Nowelizacja ustawy o odpadach w Sejmie
Aktualizacja: 16.01.2015
Nowelizacja zakłada uznanie spalarni śmieci za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. Nowe przepisy umożliwiają również finansowanie projektów dotyczących gospodarowania odpadami ze środków unijnych. »
Odbiór śmieci przez spółki gminne
Aktualizacja: 15.09.2014
Gminy będą mogły zlecać własnym spółkom odbiór śmieci. Takie zapisy wynikają z tzw. małej noweli śmieciowej. »
Ustawa śmieciowa obowiązuje już rok
Aktualizacja: 02.07.2014
Mija rok od wprowadzenia tak zwanej ustawy śmieciowej. Polska zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej za osiem lat powinna co najmniej połowę o surowców takich jak papier, szkło, plastik, czy metal uzyskiwać z recyclingu. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?