REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.
W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.
Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.
Są dwa tryby kontroli zdalnej: 1) za pośrednictwem operatora pocztowego i 2) za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
REKLAMA
KAS informuje ZUS o rozbieżnościach dotyczących składki zdrowotne.
W Kodeksie pracy został wprowadzony zakaz dopuszczania do pracy pracownika nietrzeźwego lub będącego pod wpływem narkotyków; badanie na trzeźwość może przeprowadzić policja lub sam pracodawca, także prewencyjnie, jeśli zajdą do tego przesłanki kontrola może objąć też pracujących zdalnie - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało objaśnienia nowych przepisów.
Czy parafie są zamawiającymi subsydiowanymi w myśl art. 6 Pzp?
Inspektorzy pracy planują w 2023 r. zrealizować ok. 60 tys. kontroli, podczas których będą realizowali m.in. zadania wynikające ze zmian prawa, w szczególności w zakresie emerytur pomostowych, pakietu mobilności czy przepisów dotyczących pracy zdalnej. Szczególną uwagę w trakcie kontroli poświęcą branżom: budowlanej, mleczarskiej, górniczej i przychodniom zdrowia.
REKLAMA
Uchylenie zakazu zawarcia umowy. Złożenie wniosku na podstawie art. 578 ustawy - Prawo zamówień publicznych stanowi prawnie dopuszczony sposób uchylenia zakazu zawarcia umowy przed wydaniem rozstrzygnięcia przez Krajową Izbę Odwoławczą. Rozwiązanie to jest dopuszczalne jednak jedynie w określonych przez ustawę sytuacjach.
Jak w specustawie stosować prawo zamówień publicznych? Urząd Zamówień Publicznych odpowiedział na to pytanie....
REKLAMA