REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny wraca do badania skarg Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego na przepisy regulujące działania służb specjalnych.

Wójt Gminy Uścimów zaprasza na XXIV Bieg Jezior

Gmina Uścimów jest organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia promującego piękno i wielokulturowość Naszej Małej Ojczyzny – Pojezierza Łęczyńskiego w Województwie Lubelskim.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny receptą na upadające biura podróży

Zgodnie z założeniami resortu sportu i turystyki Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma rocznie zbierać 18,6 mln zł. Składki będą płacić wszystkie biura podróży sprzedające wycieczki poza Polskę i kraje ościenne.

Zmiany w ustawie o oświadczeniach majątkowych

Projekt ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne w dniu 18 lipca 2014 r. został wysłany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania.

REKLAMA

Elektroniczne odpisy w USC od 2015 r.

Od 2015 r. w Urzędach Stanu Cywilnego będzie można skorzystać z wielu udogodnień. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada udostępnienie obywatelom odpisów aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej oraz szybsze i prostsze załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego.

Ustawa suwakowa - opóźnienia

Ustawa suwakowa to projekt, który przewiduje naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn na listach w wyborach do samorządowych, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. Ustawa obecnie znajduje się w Sejmie.

Monitoring wizyjny - co z ochroną wizerunku?

Projektowane przepisy mają w większym stopniu chronić prawa osób, których wizerunki są obserwowane przez system monitoringu wizyjnego. Na podstawie proponowanych przepisów, każdej osobie będzie przysługiwało prawo do informacji o objęciu jej monitoringiem wizyjnym w otwartej przestrzeni publicznej lub zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego oraz – w określonych przypadkach – w przestrzeni prywatnej.

Skrócony czas pracy osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne będą pracowały 35 godzin tygodniowo. Zmiany wchodzą w życie 10 lipca 2014 r.

REKLAMA

Milion złotych dla uczelni na przyciągnięcie zagranicznych studentów

Szkoły wyższe dzięki wsparciu resortu nauki będą mogły opracować i zrealizować działania promocyjne, które zachęcą studentów zagranicznych do studiów w Polsce. W konkursie mogą wziąć udział publiczne lub niepubliczne szkoły wyższe, które posiadają kilkuletnie doświadczenie w zakresie umiędzynarodowienia uczelni.

Dodatki do świadczenia pielęgnacyjnego zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie naruszają konstytucyjnej zasady równości i obowiązku państwa uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny.

Nowe zasady wyboru podręczników

Nowe przepisy mają zapewnić uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjalnych dostęp do bezpłatnych podręczników. Od dzisiaj dyrektorzy publicznych szkół mogą składać do swoich organów prowadzących informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji na zakup podręczników do nauki języka obcego nowożytnego.

NIK: Brakuje całorocznych działań na rzecz bezdomnych

NIK pozytywnie ocenia działalność samorządów dużych miast i ich współpracę z organizacjami pozarządowymi, szczególnie jesienią i zimą. Wskazuje jednak, iż samorządy zbyt rzadko wykorzystują możliwość objęcia bezdomnych indywidualnym programem.

Konkurs filmowy "Moja Polska Samorządna"

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zaprasza do udziału w konkursie filmowym MOJA POLSKA SAMORZĄDNA! Z zebranych filmów stworzymy jeden wspólny film: „Nasza Polska Samorządna” na 25-lecie reformy samorządowej w 2015 roku!

Dobiegła końca I edycja Targów Nauki i Kooperacji

W dniach 26-27 czerwca 2014 roku w warszawskim Centrum EXPO XXI odbyła się I edycja Targów Nauki i Kooperacji. Wśród ponad 100 wystawców znaleźli się przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji naukowych oraz organizacji związanych z promocją współpracy nauki i biznesu. Uczestnicy Targów mieli możliwość powiększenia wiedzy na temat możliwości rozwoju ich potencjału poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie innowacji.

II linia metra w Warszawie - zakończenie prac 30 września 2014 r.

30 września 2014 r. to termin zakończenia prac w związku z budową II linii metra. Koszt budowy wzrósł o ćwierć miliarda złotych.

Ustawa śmieciowa obowiązuje już rok

Mija rok od wprowadzenia tak zwanej ustawy śmieciowej. Polska zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej za osiem lat powinna co najmniej połowę o surowców takich jak papier, szkło, plastik, czy metal uzyskiwać z recyclingu.

Janosikowe - Mazowsze ma swój projekt

Projekt, który przygotowali eksperci zespołu powołanego w tym celu przez marszałka Mazowsza, zakłada między innymi wprowadzenie 25% progu ostrożnościowego i odejście od równych miesięcznych rat na rzecz systemu zaliczek.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców

Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, a nie tylko niepełnosprawnych i przebywających za granicą. Projektem zajmie się teraz Senat.

MPiPS zachęca do ubiegania się o Kartę Dużej Rodziny

Warto skorzystać z Karty Duże j Rodziny - przekonuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski można składać od 16 czerwca 2014 r.

Prawo budowlane - zmiany od sierpnia 2014 r.

Zmianie ulegną m.in. zasady przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych o nadanie uprawnień budowlanych oraz wysokości opłat za te postępowania. Nowe przepisy wejdą w życie 10 sierpnia 2014 r.

Ustawa wprowadzająca zmiany istotne dla mniejszości narodowych podpisana przez Prezydenta

Nowe przepisy mają wspierać integrację społeczną i obywatelską środowisk mniejszości, w zakresie oświaty, zatrudnienia, warunków bytowych i ochrony zdrowia.

Zwolnienia nauczycieli w roku szkolnym 2014/2015

Od przyszłego roku szkolnego pracę ma stracić ponad 3 tysiące nauczycieli, a kolejne 8 tysięcy będzie mieć zmniejszoną liczbę godzin pracy.

Pakiet kolejkowy przyjęty przez rząd

Pacjenci z podejrzeniem raka mają otrzymywać Kartę Pacjenta Onkologicznego. Będzie ona uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

Targi Nauki i Kooperacji

W dniach 26-27 czerwca 2014 roku odbędą się Targi Nauki i Kooperacji. Celem wydarzenia jest stworzenie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz instytucjami i przedstawicielami świata nauki prowadzącymi działalność innowacyjną. Uczestnicy Targów mają możliwość zwiększenia wiedzy na temat możliwości rozwoju ich potencjału poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie innowacji.

Został tylko tydzień!

25 drużyn, 300 osób, 105 meczy i dwa dni pełne emocji – tak właśnie zapowiadają się 7. Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Samorządów w Piłce Nożnej MazoviaCup 2014.

Karta Dużej Rodziny - rusza ogólnopolski program

"Honorowanie Karty Dużej Rodziny podnosi prestiż, ale także może wpłynąć na zwiększenie zysków. Szacujemy, że z Karty korzystać będzie nawet 3,4 mln osób." - podkreśla Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Resort zachęca firmy i instytucje do włączenia się do programu.

Oświadczenia majątkowe - więcej osób ujawni swoje dochody

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości ujawnieniu w oświadczeniach powinny podlegać dochody osób pełniących funkcje publiczne. Społeczeństwo ma bowiem prawo wiedzieć czy wykorzystuje ona to stanowisko dla dodatkowych źródeł dochodu.

I rata odpisu na ZFŚS do 31 maja 2014 r.

I ratę odpisu podstawowego na rachunek ZFŚS do 31 maja 2014 r. powinny wpłacić prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Pierwsza część darmowego elementarza do druku

Minister Edukacji Narodowej podpisała decyzję o dopuszczeniu do druku pierwszej części przygotowywanego przez MEN darmowego podręcznika. Wcześniej elementarz był przedmiotem konsultacji społecznych.

Asystent nauczyciela - nowe przepisy

Nowe przepisy wprowadzą możliwość zatrudnienia, jako asystenta nauczyciela osoby posiadającej wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Osoby te będą mogły być zatrudniane na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.

Więcej pieniędzy dla administracji celnej i skarbowej

Ministerstwo finansów chce usprawnić pobór podatków. Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym wydzielenie i zapewnienie większej niezależności tych departamentów ministerstwa, które zajmują się obsługą obywateli.

8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w całej Polsce obchodzony jest 8 maja. W tym dniu warto przyjrzeć się samym bibliotekom, które w o ostatnich latach przeszły prawdziwe przeobrażenie. Wypożyczalnie są coraz nowocześniejsze. Wiele bibliotek oferuje na przykład kursy językowe oraz e-booki.

"Systemy do zarządzania kryzysowego" - konferencja w Warszawie

Co jest podstawą sukcesu w komunikacji kryzysowej? Jak wiele możliwości dają nam systemy informatyczne? Co jest piętą achillesową w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych? Na te jak i na inne pytania odowiemy na konferencji: Systemy do zarządzania kryzysowego, która odbędzie się 22 maja w Warszawie.

Forum Kontrolerów i Audytorów Zamówień Publicznych

APEXnet i Infor.pl zapraszają na trzecią edycję Forum Kontrolerów i Audytorów Zamówień Publicznych, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2014 w Warszawie.

Konferencja "Systemy do zarządzania kryzysowego"

Obserwując sytuację na świecie, zauważyliśmy jak wiele dzieje się na arenie międzynarodowej. Sytuacje kryzysowe zdarzają się w każdym kraju, w związku z czym każdy Naród musi poradzić sobie z nimi najlepiej jak potrafi. Niezbędna jest sprawna komunikacja, odpowiedni sprzęt, ale i oprogramowanie informatyczne, które usprawni każde działanie.

Darmowy podręcznik - kolejny projekt w Sejmie

Nowe przepisy wprowadzają miedzy innymi zasadę kolegialnego wyboru podręcznika oraz wymóg opiniowania go przez radę rodziców. Podręcznik ma być własnością szkoły. Ma służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom.

Pierwsza część darmowego podręcznika gotowa

Zgodnie z założeniem MEN'u darmowy podręcznik ma być dostępny w szkołach od przyszłego roku szkolnego. Ministerstwo szacuje, że koszt przygotowania darmowego podręcznika nie powinien przekroczyć 10 milionów złotych.

Będą założenia dotyczące "janosikowego"

W ciągu tygodnia premier pozna nowe założenia dotyczące janosikowego - zapowiada minister finansów. Obowiązujące przepisy zakwestionował w marcu Trybunał Konstytucyjny i nakazał w ciągu 18 miesięcy opracować nowe.

Zasiłki dla opiekunów z wyrównaniem

Nowe przepisy mają przywrócić wsparcie finansowe dla wszystkich osób, które utraciły zasiłki, w takiej wysokości, w jakiej pobierały je wcześniej – czyli 520 zł netto miesięcznie. Opiekunowie otrzymają również wyrównanie wraz z odsetkami za miesiące, w których nie pobierały świadczeń.

Świadczenia pielęgnacyjne wyższe od 1 maja 2014 r.

Świadczenia pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r. mają wzrosnąć z obecnych 820 zł do 1000 zł. To skutek uchwalonej przez Sejm ustawy podnoszącej wysokość świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci.

Dodatek energetyczny bez podatku dochodowego

Ministerstwo Finansów zaniechało poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatku energetycznego. Zdaniem resortu pozwoli to na zwiększenie pomocy państwa adresowanej do wrażliwych odbiorców energii elektrycznej.

Zbiórki publiczne - zmiany

Zasady prowadzenia zbiórek publicznych ulegną zmianom. Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Sprawdzian szóstoklasisty w 2014 r.

Prawie 351 tysięcy uczniów wzięło udział w sprawdzianie szóstoklasisty. Przygotowano ogółem 17 zestawów zadań, w tym 16 zestawów w języku polskim i jeden - w litewskim.

Naukowo o prawnych, organizacyjnych i społecznych uwarunkowaniach funkcjonowania administracji publicznej

24 marca 2014 roku w siedzibie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Funkcjonowanie administracji publicznej – uwarunkowania prawne, organizacyjne i społeczne”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele środowisk intelektualnych zainteresowanych funkcjonowaniem administracji publicznej oraz praktycy zarówno administracji państwowej jak i samorządowej.

Wyższe świadczenia pielęgnacyjne

Jeśli nowa ustawa zostanie uchwalona, opiekunowie niepełnosprawnych dzieci wymagających stałej opieki, będą w tym roku otrzymywali 800 złotych netto świadczenia pielęgnacyjnego i 200 złotych dodatku. W przyszłym roku otrzymają łącznie 1200 złotych, a od 2016 roku - 1300 złotych netto. Koszt wprowadzenia nowych regulacji to około 2 milionów złotych.

NIK o kontraktach na leczenie

Po przeprowadzeniu kontroli NIK zaleca ministrowi zdrowia rozważenie podjęcia daleko idących reform. Zdaniem Izby, konieczna jest gruntowna, rzetelna i niezwłocznie przeprowadzona analiza dostosowania potencjału szpitali do rzeczywistych potrzeb pacjentów.

XII Zjazd Specjalistów i Ekspertów ds. Zamówień Publicznych

Pod koniec roku 2013 weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych dotycząca podwykonawców. W marcu 2014 roku w Sejmie zakończyły się prace nad kolejną nowelizacją związaną z podniesieniem progu, od którego trzeba rozpisywać przetarg.

Fundusz sołecki 2015 - uchwały do 31 marca

Upływa termin podejmowania uchwał o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki na 2015 r. 31 marca to ostateczny termin.

Sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 rok

Termin przedkładania sprawozdań rocznych z wykonania budżetu za 2013 r. mija 31 marca 2014 r.

Fundusze sołeckie otrzymają większe wsparcie z budżetu

Prezydent podpisał zmianę ustawy o funduszu sołeckim. Nowe przepisy mają ułatwić korzystanie z tych funduszy.

REKLAMA