REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy Tarcza antykryzysowa dla samorządów?

Wicepremier Jadwiga Emilewicz wskazała, że przepisy Tarczy Antykryzysowej dla samorządów mogą wejść w życie już na początku czerwca 2020 r. Zakładają one m.in., że samorządy będą mogły się bardziej zadłużyć i później zapłacić janosikowe.

Otwarcie placówek dziennego pobytu po 24 maja 2020 r.

Po 24 maja 2020 r. możliwe będzie otwarcie placówek dziennego pobytu. Jakie placówki będą mogły wznowić działania? Czy liczba podopiecznych w placówkach musi być ograniczona? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Dostępność do bezpłatnych maseczek ochronnych

W związku z nałożeniem obowiązku zakrywania ust i nosa pojawiają się inicjatywy legislacyjne dotyczące zapewnienia każdemu obywatelowi dostępności do bezpłatnych maseczek ochronnych.

Potrącenia z wynagrodzenia - zmiany przewidziane w Tarczy Antykryzysowej 3.0

Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadziła zmiany w wysokości kwoty wolnej od potrąceń. Zmiany dotyczą już wynagrodzeń za maj 2020 r. Jak rozliczać wynagrodzenia zgodnie z nowymi przepisami?

REKLAMA

Nauczanie zdalne a oceny z zachowania

Nauczanie zdalne przynosi wiele nowych, nieuregulowanych prawnie dylematów. Pojawia się chociażby pytanie w jaki sposób wystawić uczniom oceny z zachowania.

Koronawirus. Czy będą testy dla nauczycieli i oświadczenia o ryzyku?

Czy rząd planuje przeprowadzać testy na obecność koronawirusa u nauczycieli i pracowników oświaty? Apeluje o to ZNP i prezydenci niektórych miast. Pojawia się też kwestia żądania od nauczycieli podpisywania oświadczeń, że są świadomi ryzyka i zrzekają się ewentualnych roszczeń z tytułu zakażenia koronawirusem podczas pracy w przedszkolu lub szkole.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2020/2021 - terminy

Ministerstwo Edukacji ogłosiło harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Uwzględnia on zmianę terminu egzaminu ósmoklasisty.

Nowe zasady przeprowadzania egzaminów w 2020 r.

19 maja 2020 r. Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie dotyczące zasad przeprowadzania egzaminów maturalnego, ósmoklasisty, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w czasie koronawirusa. Jakie procedury będą obowiązywać w 2020 r.?

REKLAMA

Tarcza antykryzysowa 3.0 - wsparcie dla kolejowych przewoźników pasażerskich

Pasażerscy przewoźnicy kolejowi otrzymają wsparcie z tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Bonifikata indywidualna przy sprzedaży nieruchomości gminnej

Czy podjęta na podstawie art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami uchwała w sprawie przyznania bonifikaty od ceny sprzedaży indywidualnie oznaczonego (poprzez wskazanie konkretnego adresu) lokalu mieszkalnego, jest aktem prawa miejscowego? W konsekwencji, czy podlega publikacji we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym?

Compliance – rola i odpowiedzialność oficerów Compliance

Jaka jest rola oficera Compliance? Oczywiście przedstawiam pewien model. W rzeczywistości zakres obowiązków, sposób umocowania i pozycja oficera Compliance jest bardzo różna w różnych podmiotach – od członka Zarządu po inspektora.

Konsultacje w szkole od 25 maja 2020 r. – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół

Od 25 maja 2020 r. w szkołach będą możliwe konsultacje uczniów z nauczycielami? Jakie zasady bezpieczeństwa należy wdrożyć w związku z koronawirusem?

Organizacja matur i egzaminu ósmoklasisty 2020 - wytyczne MEN, CKE i GIS

Już w czerwcu 2020 r. mają się odbyć egzaminy maturalne oraz egzamin ósmoklasisty. Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Edukacji i Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała wytyczne dla szkół odnośnie przeprowadzania egzaminów.

Wytyczne dotyczące organizacji zajęć wczesnoszkolnych od 25 maja 2020 r.

Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej. Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wytyczne dla szkół.

Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, czyli nie czekajmy na UE - analiza Instytutu Staszica

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że unijne źródła finansowania nie mogą być traktowane jako jedyne albo kluczowe w wieloletniej perspektywie.

Nauczanie zdalne przedłużone do 7 czerwca 2020 r.

MEN przygotowuje rozporządzenie, które przedłuży termin ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca - poinformowała PAP rzecznik MEN Anna Ostrowska. W czwartek wiceminister edukacji Maciej Kopeć mówił, że to ograniczenie będzie do 26 czerwca, czyli końca zajęć dydaktycznych.

Wytyczne dla szkół w związku z umożliwieniem opieki uczniom klas I-III i organizacją konsultacji od 25 maja 2020 r.

Od 25 maja br. przywrócone zostaną zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz będzie możliwość odbywania konsultacji z nauczycielami na terenie szkoły. MEN przygotowało w związku z tym dodatkowe wytyczne dla dyrektorów i nauczycieli.

Dodatkowe preferencje w podatku od nieruchomości w związku z koronawirusem

Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów na temat dodatkowych preferencji w podatku od nieruchomości wprowadzonych ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568).

Minimum egzystencji a kryteria dochodowe w pomocy społecznej

OPZZ otrzymało z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informację o wysokości minimum egzystencji w 2019 r., ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, w zestawieniu z kryteriami dochodowymi aktualnie obowiązującymi w pomocy społecznej.

Koronawirus. Co ze szkołami do wakacji 2020?

Rząd stopniowo znosi ograniczenia związane z koronawirusem. Od 18 maja 2020 r. uruchomiona zostanie także stopniowo praca szkół, placówek oświatowych, zajęcia specjalistyczne i wybrane formy kształcenia praktycznego.

Pandemia koronawirusa a udostępnianie dokumentacji medycznej

Czy można uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej nie wychodząc z domu? Czy można upoważnić do jej odebrania inną osobę?

Zakazy korzystania z wody w czasie suszy

Z powodu suszy w niektórych gminach może istnieć zagrożenie deficytem wody. Czy w takiej sytuacji gmina może wprowadzić ograniczenia korzystania z wody w czasie suszy?

Kolejne 180 mln zł na zakup sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów i nauczycieli

Będzie uruchomiona druga pula środków dla samorządów na sprzęt komputerowy dla uczniów i nauczycieli - Program "Zdalna szkoła+". O jaką kwotę wsparcia będzie można się ubiegać i od kiedy można składać wnioski?

Wynagradzanie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi w czasie zdalnego nauczania - opinia MEN

W związku z pojawiającymi się licznymi wątpliwościami odnośnie zasad wynagradzania nauczycieli w czasie kształcenia zdalnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło swoją opinię prawną. Czy nauczyciele powinni dostawać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?

Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021

Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowy projekt harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Obejmuje on m.in. nowe terminy składania dokumentów do klas pierwszych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych ze względu na przełożenie terminu egzaminu ósmoklasisty. Projekt został przekazany do konsultacji.

Compliance – rola i odpowiedzialność członków zarządów, wspólników lub partnerów w spółkach osobowych, wójtów, burmistrzów, prezydentów

W niniejszym artykule chciałbym napisać krótko o roli i odpowiedzialności członków zarządów, wspólników lub partnerów w spółkach osobowych, wójtów, burmistrzów, prezydentów itd. Czyli osób z najwyższego kierownictwa, kierującymi i reprezentującymi swe organizacje. To oni mają obowiązek i uprawnienie zajmowania się sprawami kierowanych przez siebie podmiotów i reprezentowania jej. I to oni ponoszą z tego tytułu odpowiedzialność.

Maseczka ochronna z filtrem z żywych roślin

Polscy biolodzy we współpracy z japońskim wirusologiem opracowali filtr powietrza oparty na mieszance kilku roślin, który może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna. Naukowcy udowodnili, że w 100 proc. chroni ona przed zakażeniem wirusem grypy, który budową bardzo przypomina SARS-CoV-2. Trwają badania, które mają sprawdzić, czy maseczka wyposażona w filtr z żywych roślin może zatrzymać także nowy typ koronawirusa.

Przekształcenie użytkowania wieczystego na państwowym gruncie - wysokość bonifikaty

Dużo osób ma mieszkanie wybudowane na gruncie, który był własnością do Skarbu Państwa. Jak w takiej sytuacji wygląda przekształcenie użytkowania oraz bonifikata?

Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych (z RODO) w mediacji

Tak jak pisaliśmy w artykule „Rozwój e-mediacji w czasach koronawirusa a RODO”, jedną z kwestii, które muszą rozważyć i rozstrzygnąć mediatorzy lub ośrodki mediacji jest określenie podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych osób w procesie mediacji.

Koronawirus. Niższe wynagrodzenia nauczycieli podczas pracy zdalnej

Z badania ankietowego przeprowadzonego przez ZNP wynika, że w przypadku aż 62 procent nauczycieli nauczanie zdalne spowodowało obniżenie pensji. Najczęściej wynika to z niewypłacenia wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe. Czy to zgodne z prawem?

Tarcza 2.0 a zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej - wyjaśnienia Szefa KPRM

Wśród zmian wprowadzonych przez tzw. Tarczę antykryzysową 2.0 znalazły się rozwiązania pozwalające na zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej. RPO poprosił o stanowisko w tej sprawie Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bilans sześciolatka w trakcie epidemii koronawirusa

Po wznowieniu obowiązkowych szczepień u dzieci, w pierwszej kolejności wraca badanie bilansowe dzieci. Pierwszeństwo mają sześciolatki.

RPO apeluje o zniesienie całkowitego zakazu zgromadzeń publicznych

Wobec stopniowego znoszenia innych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar apeluje do MSWiA o rozważenie zniesienia całkowitego zakazu zgromadzeń. Wolność zgromadzeń jest bowiem ważnym konstytucyjnym prawem obywateli.

Zmiany w nagradzaniu nauczycieli w 2020 r.

Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli. Przewiduje ono, że kuratorzy oświaty i organy sprawujące nadzór pedagogiczny będą mogli z własnej inicjatywy nagradzać nauczycieli.

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czy będą zmiany dotyczące urlopów nauczycieli

Projekt Tarczy antykryzysowej 3.0 zakładał możliwość wyłączenia przez ministra edukacji stosowania niektórych przepisów Karty Nauczyciela, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego. Sejm zdecydował jednak o wykreśleniu tych przepisów.

Szczegółowe wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli otwartych w czasie epidemii koronawirusa

Od 6 maja 2020 r. mogą być już otwarte żłobki oraz przedszkola. Przedstawiamy wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dotyczące bezpiecznej organizacji opieki.

Otwarcie szkół możliwe jeszcze roku szkolnym 2019/2020

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że decyzja o tym czy nauczanie zdalne, mające miejsce obecnie w związku z epidemią koronawirusa, będzie kontynuowane zapadnie w drugiej połowie maja. Nie wykluczył powrotu uczniów do szkół jeszcze w tym roku szkolnym.

Czy samorządy zdecydują się na otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 marca 2020 r.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Odniosły się do tego władze samorządowe, które deklarują, że czekają na dokładne wytyczne, jak to zrobić lub przeprowadzają konsultuje z rodzicami, dyrektorami placówek i sanepidem. Są też takie miasta, jak np. Warszawa, które informują, że nie otworzą placówek w tym terminie.

Otwarcie przedszkoli od 6 maja 2020 r. w pytaniach i odpowiedziach

Od 6 maja 2020 r. mogą zostać otwarte przedszkola. Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania w związku z organizacją opieki nad dziećmi w czasach epidemii koronawirusa.

Otwarcie przedszkoli od 6 maja 2020 r. - wytyczne GIS i Ministerstwa Zdrowia

Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, które mogą być otwarte od 6 maja 2020 r.

Jak bezpiecznie zorganizować opiekę nad dziećmi od 6 maja 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Mogą być one otwarte od 6 maja 2020 r.

Koronawirus. Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja 2020 r.

Na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Od 6 maja jednostki samorządu terytorialnego mogą otwierać żłobki i przedszkola.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli może zostać skrócony

Minister edukacji będzie mógł wyłączyć w tym roku stosowanie niektórych przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego. Tak zakłada jeden z zapisów z projektu zmian w ustawach w zakresie działań osłonowych w związku z epidemią koronawirusa.

Przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast a RODO

Walka z epidemią wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa, który wywołuje COVID-19 jest bardzo ważna. Uzasadnia często czasowe ograniczenie naszych praw i wolności (temat ten omawiałem w artykule „Czy przepisy RODO utrudniają walkę z epidemią koronawirusa?”). Ale nie uzasadnia wszystkiego.

E-skrzynka Poczty Polskiej w pytaniach i odpowiedziach

W nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 rząd wprowadził możliwość doręczania korespondencji do adresatów w formie dokumentu elektronicznego. Przedstawiamy pytania i odpowiedzi dotyczące tej usługi.

Elektroniczny odbiór listu poleconego

Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? Teraz dzięki nowej e-usłudze jest to możliwe.

Koronawirus. Zamknięcie szkół przedłużone do 24 maja 2020 r.

W związku z sytuacją epidemiologiczną rząd zawiesił działalność szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja 2020 r. Za kilka dni rząd poda informacje, czy w części tych placówek zostanie wznowiona jakaś forma działalności opiekuńczej.

Terminarz egzaminów ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego 2020

Rząd podał planowane terminy egzaminów w 2020 r. Przedłużono także zawieszenie zajęć dydaktycznych w szkołach do 24 maja.

Kto może być skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii?

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, kto może być skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii, na jak długo i w jaki sposób.

Rozwój e-mediacji w czasach koronawirusa a RODO

Tak jak pisaliśmy w artykule „Czy mediacja może być lekiem dla sądów powszechnych w trakcie i po epidemii koronawirusa?” oraz w artykule „E-mediacja to najlepsze rozwiązanie na czas epidemii koronawirusa” w ostatnim czasie widać wyraźny wzrost zainteresowania e-mediacją przez prawników oraz ich Klientów.

REKLAMA