REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaokrąglanie opłaty śmieciowej i kwoty do zapłaty

W ramach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy zaokrąglać stawki opłaty "śmieciowej" czy kwoty do zapłaty?  Zaokrągleniu powinna podlegać w ocenie Izby kwota płaconej przez właścicieli nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z dyspozycją art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Przedłużenie likwidacji szpitala - zaskarżenie uchwały Rady Powiatu

Wierzyciel likwidowanego szpitala nie ma prawa zaskarżyć uchwały Rady Powiatu o przedłużeniu likwidacji. Tak orzekł WSA w Bydgoszczy. II SA/Bd 215/07 w dniu 17 kwietnia 2007 r. Podstawą takiego rozstrzygnięcia był zdaniem sądu brak interesu prawnego po stronie wierzyciela.

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

REKLAMA

Czas pracy nauczyciela

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze realizują swoje zadania w wymiarze proporcjonalnym do wykonywanych zajęć. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska oraz placówki czas pracy nauczyciela ustalany jest w innym wymiarze.

Zezwolenie na ogródek piwny

Zezwolenie na ogródek piwny nie jest wyodrębnioną instytucją. Aby jednak prowadzić sezonowa sprzedaż piwa w tzw. ogródkach piwnych potrzebne jest uzyskanie zezwolenia na sprzedaż piwa oraz założenie działalności gospodarczej.

Podatek od nieruchomości 2013

Od 2013 r. obowiązują wyższe górne granice stawek podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości pobierany jest przez samorządy gminne. Podatnikami mogą być wszystkie podmioty niezależnie od statusu prawnego, jeżeli mają określony tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Górne granice stawek kwot podatków oraz opłat lokalnych są ustalane przez Ministerstwo Finansów.

Koncesja na alkohol

Koncesja na alkohol daje możliwość detalicznej sprzedaży produktów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży. Zezwolenie to wymaga uiszczenia odpowiednich opłat.

REKLAMA

Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.

Pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy w celu przyznania osobie bądź rodzinie świadczenia z pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 1 stycznia 2015 r. wprowadzi zmiany przy dokonywaniu analizy sytuacji rodzinnej.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń zostało uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Pozwolenie na broń jest wyjątkiem od zasady, iż nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji na terenie Polski jest zabronione.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź najważniejsze informacje.

Skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość postępowania jest instytucją regulowaną w ustawie z 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora lub w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Jak odwołać dyrektora szkoły?

Odwołanie dyrektora szkoły może nastąpić jedynie z przyczyn wskazanych w przepisach prawa. Wniosek o odwołanie musi spełniać określone wymogi formalne. Akt odwołania traktowany jest jako zarządzenie organu gminy.

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Nowy podatek rolny ma być neutralny dla rolników i budżetu państwa. Jak zmieni się sposób odprowadzania podatku rolnego?

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym


Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym stanowi swego rodzaju upoważnienie do działania w imieniu strony postępowania administracyjnego przed organami administracji publicznej. Kodeks postępowania administracyjnego stanowi, iż strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Emerytury służb mundurowych

Od 1 stycznia 2013 r. żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat oraz 25 lat stażu w służbie. Dodatkowo mundurowi renciści od 2014 r. nie będą uprawnieni do uzyskania wyższego świadczenia. Na jakiej podstawie nabywa się prawo do emerytury mundurowej oraz w jakim wymiarze?

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłaty za użytkowanie wieczyste zostały uregulowane w ustawie z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Użytkowanie wieczyste jest konstrukcja prawa cywilnego, polegającą na oddaniu w użytkowanie osobom fizycznym lub prawnym, gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Pozwolenie na rozbiórkę

Pozwolenie na rozbiórkę zostało uregulowane w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane. Instytucja pozwolenia na rozbiórkę ma na celu między innymi ochronę ludzi i mienia.

Opłata za korzystanie ze środowiska

Opłata za korzystanie ze środowiska pobierana jest od podmiotów korzystających ze środowiska, które zobowiązane są do uiszczania należnej kwoty ustalanej we własnym zakresie na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Wysokość opłat ustalana jest w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

Sprzedaż nieruchomości gminnych

Sprzedaż nieruchomości gminnych została uregulowana w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarowaniu nieruchomościami, która reguluje obrót nieruchomościami należącymi nie tylko do jednostek samorządu terytorialnego, ale i Skarbu Państwa.

Urlop dla poratowania zdrowia

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat przysługuje urlop dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Jakie są warunki udzielania takiego urlopu?

Wykup mieszkania komunalnego

Wykup mieszkania komunalnego przysługuje między innymi osobom fizycznym i prawnym, które to były najemcami mieszkania komunalnego, jeśli umowa najmu zawarta była na czas nieoznaczony. Osoby te korzystają wówczas z prawa pierwszeństwa wykupu mieszkania, mogą również uzyskać bonifikatę.

Przedszkole za złotówkę

Przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować już od 1 września 2013 roku. Jest to jedna ze zmian, wprowadzonych uchwaloną przez Sejm 13 czerwca, a podpisaną przez Prezydenta 26 czerwca tego roku, ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Rodzinny wywiad środowiskowy po zmianach

Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób oraz rodzin, które ubiegają się świadczenia z pomocy społecznej. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny, niewyrażenie zgody na jego przeprowadzenie stanowi podstawę odmowy przyznania świadczenia.

Świadczenia rodzinne 2014

Świadczenia rodzinne w 2014 roku czeka kolejna zmiana. Dotyczy ona między innymi kryterium dochodowego, umożliwiającego uzyskanie świadczeń.

Becikowe 2014

Becikowe w 2014 roku, stanowiące jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka żywego, uzależnione będzie od spełnienia kryterium dochodowego.

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej 2014

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej w 2014 roku przyjmie wartości nadane przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Mieszkanie dla młodych 2014

Prawdopodobnie od 2014 r. zacznie obowiązywać nowy program Mieszkanie dla młodych. Pracę nad jego funkcjonowaniem jeszcze trwają. Być może obejmie zarówno rynek pierwotny jak i rynek wtórny.

Uchwała o nieudzieleniu absolutorium - skarga wójta

Wydanie uchwały przez radę gminy nieudzielającej wójtowi absolutorium, narusza interes prawny wójta. Skutkuje możliwością wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Interes prawny w zaskarżaniu uchwał organów samorządowych

Brak interesu prawnego wyłącza możliwość zaskarżania uchwał organów samorządowych. Podmiot wnoszący skargę musi wykazać, że znajduje się w sytuacji gdy norma prawna wynikająca z prawa stanowionego przyznaje mu określone uprawnienie, którego realizacji uchwała organu go pozbawia.

Dodatki mieszkaniowe. Komu przysługują i na jakich zasadach?

Dodatki mieszkaniowe funkcjonują już kilkanaście lat. Zasady ich przyznawania reguluje ustawa z 21.6.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) obowiązująca od 1.1.2002 r. Przepisy tego aktu budzą wiele kontrowersji, o czym świadczyć może chociażby fakt, iż Trybunał Konstytucyjny aż dwukrotnie orzekł o niezgodności niektórych jej przepisów z Konstytucją RP.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne - ustawa weszła w życie

Nowelizacja ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej weszła w życie 29 czerwca 2013 r.

Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Ślub poza urzędem stanu cywilnego oraz elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego to główne założenia do nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie - seminarium

W imieniu własnym i Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowym seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie”, które odbędzie się 3 października 2013 roku w Warszawie.

Pesymistyczna wizja przyszłości polskich miast

Jakie zmiany są niezbędne dla utrzymania płynności finansowej miast? Jak zarządzać kurczącymi się zasobami? Jak samorządy powinny reagować na prognozy demograficzne? To pytania, na które samorządowcy muszą znaleźć odpowiedzi.

Założenia budżetu na 2014 rok

Rząd przyjął 11 czerwca 2013 r. założenia do projektu budżetu państwa na rok 2014. Przewidziano w nim m.in., że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 2,5%. Będą też podwyżki podatków, bezrobocie nie przekroczy 13,8%, a deficyt – 55 mld zł.

Wskaźnik zadłużenia jst w 2014 r. - ocena RIO

W części jednostek samorządu terytorialnego istnieje realne zagrożenie niespełnieniem w 2014 r. wskaźnika zadłużenia określonego w art. 243 – wskazuje Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Sprawozdawczość budżetowa w układzie zadaniowym w państwowych jednostkach budżetowych

Zbliża się termin sporządzenia sprawozdań z wykonania wydatków w układzie zadaniowym za I półrocze 2013 r., a doświadczenia w tym temacie są niewielkie, gdyż będzie to dopiero trzecie sprawozdanie w tym zakresie od czasu wprowadzenia takiego obowiązku. W artykule wskazano elementy gwarantujące poprawność weryfikacji sporządzenia sprawozdania Rb-BZ1, poczynając od właściwej ewidencji wydatków i zobowiązań, po określenie procedur sprawdzających ich zgodność z innymi sprawozdaniami budżetowymi.

Większość gmin przygotowała nowy system "śmieciowy"

Zdecydowana większość samorządów – 99% przygotowała nowy system „śmieciowy”. Od 16 lipca w całym kraju inspektoraty ochrony środowiska rozpoczną kontrolę realizacji ustawy przez gminy.

Klasyfikacja budżetowa opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W jakim rozdziale oraz w jakim paragrafie dochodów ujmować opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Nowy wskaźnik zadłużenia od 2014 r. - będą problemy?

Nowy wskaźnik zadłużenia ma zacząć obowiązywać od 2014 r. Problem ze wskaźnikiem dla samorządu oznaczałby utratę prawa uchwalenia budżetu.

Decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia

Przyznanie bądź odmowa przyznania świadczeń w zakresie opieki społecznej następuje w trybie decyzji administracyjnej, od której zainteresowanemu przysługuje odwołanie. Decyzja taka poprzedzona jest zawsze odpowiednim wywiadem środowiskowym przeprowadzanym przez pracowników pomocy społecznej.

Zadania pomocy społecznej realizowane przez gminę

Obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. W zakresie pomocy społecznej jednostki samorządowe wykonują zarówno zadania własne, jak i zlecone. Katalog tych zadań określają przepisy ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 182).

Cele i ogólne zasady pomocy społecznej

Pomoc społeczna stanowi instytucję polityki społecznej państwa, której celem jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Zasady przyznawania świadczeń z pomocy społecznej reguluje szczegółowo ustawa z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 182).

Zakaz wyznaczania głównej księgowej na zastępstwo kierownika jfp

Kierownik jednostki finansów publicznych nie powinien wyznaczać głównej księgowej do zastępowania go w razie nieobecności. Gospodarka finansowa jednostki zostaje bowiem pozbawiona kontroli.

Szkolenia pracowników niepełnosprawnych - warto skorzystać z dofinansowania

Organizacje pozarządowe wykonujące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników niepełnosprawnych powinny rozważyć skierowanie tych pracowników na odpowiednie szkolenia. Takie inwestowanie w pracowników niepełnosprawnych może okazać się dla organizacji szczególnie opłacalne, ich przeszkolenie jest bowiem tańsze niż w przypadku „zwykłych” pracowników.

Dwie nagrody jubileuszowe dla jednego nauczyciela

Może się zdarzyć, że jednemu nauczycielowi będzie przysługiwać uprawnienie do dwóch nagród jubileuszowych. Są to odrębne świadczenia, które nie wykluczają się wzajemnie.

Obliczanie wysokości nagrody jubileuszowej

Zarówno dyrektorzy placówek, jak i specjaliści ds. kadrowych miewają często problemy z ustaleniem, czy danemu nauczycielowi przysługuje nagroda jubileuszowa, i obliczaniem jej wysokości. Warto zatem wiedzieć, jakie okresy należy zaliczyć do stażu pracy, wymaganego do wypłaty nagrody, a także jak ustalić kwotę takiej rekompensaty.

Niezłożenie deklaracji śmieciowej bez kary

Przepisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nie przewidują kar za niezłożenie „deklaracji śmieciowej” przez obywateli. W takiej sytuacji gmina sama ustali naszą stawkę opłaty za odbiór śmieci.

REKLAMA