REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doręczanie oświadczeń

Doręczanie oświadczeń do roku 1998 było czynnością notarialną niezmiernie rzadką. Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zyskała na znaczeniu.

Jak udzielić pełnomocnictwa

W celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa do sprzedaży, lub kupna nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza.

Intercity likwiduje ekspresy i pospieszne

Już w poniedziałek pierwszych 10 ekspresów zmieni kategorię – na tańsze lub droższe. To początek przekształceń. W grudniu nawet 300 pociągów pospiesznych i ekspresowych zacznie jeździć na nowych warunkach.

Grypa na Ukrainie - działania w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w piątek komunikat w sprawie zwiększonej liczby zachorowań grypopodobnych na Ukrainie. Najwięcej przypadków odnotowano w Obwodach Tarnopolskim i Iwano-Frankowskim oraz w bezpośrednio graniczącym z Polską Obwodzie Lwowskim. Łącznie (według danych z 29.10), w wyniku tych zachorowań na Ukrainie zmarło już 37 osób. U co najmniej jednej osoby zmarłej, a także u 11 hospitalizowanych, potwierdzono zakażenie wirusem A/H1N1.

REKLAMA

Faktura w euro w księgach jednostki budżetowej

Z biegiem czasu utrwala się nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Co za tym idzie, coraz częściej podmioty publiczne i prywatne zawierają umowy z kontrahentami zagranicznymi. Księgowanie faktur wyrażonych w euro to czynność, której biegła znajomość jest coraz częściej wymagana. 

Jak opodatkować koszty szkolenia radnego

Czy koszt szkolenia, w którym uczestniczył radny, stanowi dla niego nieodpłatne świadczenie? Jeśli tak, to czy jest ono objęte zwolnieniem przedmiotowym? Czy urząd miasta powinien potrącić zaliczkę na podatek dochodowy?

Minister nie powołał komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów

Ministerstwo Finansów nie powołało komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów, bo Krajowa Izba Biegłych Rewidentów przedstawiła siedem rekomendacji na siedem stanowisk.

TK: Gmina nie musi bronić się w sądzie

Gmina nie musi mieć prawa do obrony przed sądem swoich decyzji w sprawie podatku od nieruchomości. Celem jej działania nie jest bowiem maksymalizacja własnego zysku, ale przestrzeganie prawa i dbanie o interesy lokalnej wspólnoty - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Nowa instytucja prawa zabudowy

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy.

Ograniczanie dostępu do nieruchomości

Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazała ich zmianę.

Obrót nieruchomości poprzez notariusza

Planując kupno, czy sprzedaż nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. Bez zachowanej formy aktu notarialnego przeniesienie nieruchomości jest nieważne.

Darowizna nieruchomości-też umowa

Darowizna nieruchomości jest umową, jej skuteczne dokonanie wymaga więc zachowania formy aktu notarialnego. Fakt przebywania darczyńcy za granicą nie jest przeszkodą do dokonania darowizny.

Certyfikaty energetyczne też na rynku wtórnym

Trzy pytania do PIOTRA PAWLAKA, dyrektora zarządzającego BuildDesk Polska - Również w przypadku wynajmu budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku (stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową) wynajmujący będzie miał obowiązek udostępnić najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej.

Przypisane i nieprzypisane dochody budżetowe

Specyfika rachunkowości budżetowej polega m.in. na szczególnych zasadach ewidencjonowania zgromadzonych i odprowadzonych przez jednostki budżetowe dochodów budżetowych. Dochody możemy klasyfikować jako przypisane i nieprzypisane. Poniżej analiza tegoż podziału.

Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym

Prawem strony jest działanie za pośrednictwem pełnomocnika. Jednakże istnienia pełnomocnictwa nie można domniemywać. To na stronie lub pełnomocniku ciąży obowiązek dołączenia do postępowania administracyjnego w konkretnej sprawie dokumentu pełnomocnictwa.

Nie dla wszystkich wyższy zasiłek

Bezrobotni, którzy w tym roku rozpoczną pobieranie zasiłku, nie otrzymają go w wyższej kwocie od stycznia.

Nowa pozycja samorządów w postępowaniu administracyjnym

Przyznanie jednostkom samorządu terytorialnego praw strony w postępowaniu administracyjnym w sytuacji, gdy organem orzekającym w postępowaniu był organ danej jednostki przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Przypisane i nieprzypisane dochody budżetowe

Specyfika rachunkowości budżetowej polega m.in. na szczególnych zasadach ewidencjonowania zgromadzonych i odprowadzonych przez jednostki budżetowe dochodów budżetowych. Dochody możemy klasyfikować jako przypisane i nieprzypisane. Poniżej analiza tegoż podziału.

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych

Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?

O karierze w wojsku zdecyduje wygląd zewnętrzny

Bezpośredni przełożony będzie wydawał opinię służbową o żołnierzu służby stałej i kontraktowej. Ten ostatni, jeśli uzyska bardzo dobrą ocenę, może starać się o pozostanie na stałe w wojsku.

Jak postępować w przypadku należności z tytułu nadużyć byłego pracownika

Należności z tytułu nadużyć byłych pracowników to przysłowiowy "trudny orzech" dla niejednego zakładu pracy. Spełniając prośby czytelników, analizujemy powyższy temat na wybranym przykładzie. 

Gminy: Bez zwolnień ale i bez podwyżek

Spadek wpływów do budżetów gmin zablokuje przyszłoroczne podwyżki. Jednostki nie planują jednak zwolnień, co więcej niektóre z nich zapowiadają nabór pracowników.

Pierwsza próbna e-matura z matematyki

Pięć tysięcy maturzystów z całej Polski przystąpi w czwartek do pierwszego w Polsce próbnego, internetowego egzaminu z matematyki. Projekt "E-matura z matematyki" przygotowała Politechnika Łódzka.

NFZ zapłaci za domowy poród

Narodowy Fundusz Zdrowia ma pokrywać koszty porodów domowych. Resort zdrowia musi jednak określić warunki, w jakich może się on odbywać, oraz wpisać go do wykazu świadczeń gwarantowanych.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstają nowe przedszkola

Wiele gmin musi zdobywać fundusze zewnętrzne, aby dofinansować edukację przedszkolną na swoim terenie. Jednym ze źródeł wsparcia jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Poniżej przedstawiamy przykład sukcesu w zdobyciu funduszy i realizacji pomysłu.

Na Okęcie pociągiem - za dwa lata

Dzisiejsze podpisanie umowy na budowę torów kolejowych łączących port lotniczy Warszawa Okęcie z linią Warszawa - Radom oznacza kolejną szansę na połączenie lotniska z siecią kolejową, które miało zostać uruchomione już cztery lata temu.

Rząd zrewolucjonizuje szkolnictwo wyższe

Pobudzanie rywalizacji między uczelniami, przywileje dla instytucji przodujących w rankingach, blokowanie wieloetatowości pracowników oraz ograniczenie możliwości bezpłatnego studiowania na dwóch kierunkach - to filary projektu, który trafił właśnie pod obrady rządu.

Proces oraz etapy naboru na stanowiska urzędnicze w samorządzie terytorialnym

Sposób obsadzania wakatów w sektorze samorządowym kształtuje ustawa o pracownikach samorządowych, regulaminy oraz praktyka samorządów. Poniżej kilka wskazówek dla osób pragnących skorzystać z oferty zatrudnienia w sektorze samorządowym. 

Proces oraz etapy naboru na stanowiska urzędnicze w samorządzie terytorialnym

Sposób obsadzania wakatów w sektorze samorządowym kształtuje ustawa o pracownikach samorządowych, regulaminy oraz praktyka samorządów. Poniżej kilka wskazówek dla osób pragnących skorzystać z oferty zatrudnienia w sektorze samorządowym. 

Za 1 listopada nie przysługuje dzień wolny

Pracownikom nie przysługuje dzień wolny w zamian za 1 listopada, który w tym roku wypada w niedzielę. Firmy muszą zapłacić im jednak za nadgodziny, jeśli pracowali w trakcie zmiany czasu na zimowy.

Sejm zmienił prawo zamówień publicznych

Nie będzie można podpisać umowy o zamówienie publiczne w sytuacji, gdy od decyzji zamawiającego złożono odwołanie - przewiduje znowelizowane w piątek przez Sejm prawo zamówień publicznych.

Rekordowe "janosikowe" może uderzyć w Mazowsze

O ile nie zmienią się zasady ustalania poziomu subwencji wyrównawczej na rzecz biedniejszych województw, Mazowszu może grozić oddanie z jej tytułu kwoty 940 mln zł, czyli około połowy swoich przewidywanych dochodów.

Nowelizacja Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Sejm zmienił w piątek przepisy regulujące zasady wyłączenia sędziego od orzekania w sądach administracyjnych.

Nowość inwestycyjna - lokalne centra outsourcingowe

Polskie miasta zabiegają o inwestycje BPO, bo to nowe miejsca pracy, nie tylko dla osób bezpośrednio zatrudnianych przez koncerny zagraniczne, ale również zlecenia dla całej infrastruktury dodatkowej, podatki i rozwój gospodarczy gmin.

Rosną wydatki na promocję małych miast

Z roku na rok rosną wydatki miast powiatowych na działania promocyjne. Kwoty te są wciąż jednak na tyle niskie, że nie gwarantują sukcesu podejmowanych akcji. Ile miasta powinny wydawać na promocję? W odpowiedzi na to pytanie pomoże poniższy przegląd finansowania działań promocyjnych w wybranych miastach. 

Międzygminne porozumienia - konieczna staranność

Zgodnie z art. 74 ustawy o samorządzie gminnym, gminy mogą zawierać porozumienia w przedmiocie wykonywania zadań publicznych. Dotyczy to np. sytuacji, gdy jedna z gmin nie jest w stanie - choćby z przyczyn organizacyjnych - zapewnić swoim mieszkańcom wystarczającego dostępu do niektórych usług, zaś druga dysponuje w tym zakresie pewną „nadwyżką”.

Polska europejskim liderem

Z opublikowanych przez Komisję Europejską danych wynika, że Polska odnotowała najlepsze wyniki w pozyskiwaniu środków z funduszy strukturalnych UE

Rosną wydatki na promocję małych miast

Z roku na rok rosną wydatki miast powiatowych na działania promocyjne. Kwoty te są wciąż jednak na tyle niskie, że nie gwarantują sukcesu podejmowanych akcji. Ile miasta powinny wydawać na promocję? W odpowiedzi na to pytanie pomoże poniższy przegląd finansowania działań promocyjnych w wybranych miastach. 

Wojsko do końca roku przyjmie jeszcze kilkuset ochotników

Od stycznia w wojsku będą służyć tylko żołnierze zawodowi. Jednostki wojskowe wciąż mają wolne miejsca i przyjmują ochotników do armii.

Wielkie koncerny blokują dostęp do tanich leków

Dzięki tańszym zamiennikom leków pacjenci i budżet oszczędzają rocznie około 7 mld zł. Oszczędności byłyby wyższe, gdyby duże firmy farmaceutyczne nie broniły rynku za wszelką cenę.

Zasady podziału rezerwowych funduszy unijnych

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowało metodologię podziału środków unijnych z rezerwy przeznaczonej dla najszybciej i najefektywniej realizowanych krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych - nowe możliwości

Kolejny szczebel samorządu terytorialnego może zostać objęty dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwają prace nad nowelizacją obowiązujących przepisów.

Kopalnie walczą z gminami o 60 mln zł

Gminy górnicze obawiają się, że nowelizacja prawa górniczego pozbawi je kilkudziesięciu milionów złotych przychodów rocznie z tytułu taksy pobieranej od kopalni za podziemne wyrobiska.

Senat o audycie w NIK oraz wybieraniu wiceprezesów

Wprowadzenie audytu zewnętrznego w Najwyższej Izbie Kontroli oraz wybór wiceprezesa NIK przez Sejm w sytuacji, gdy nie zostanie przez marszałka powołany kandydat zgłoszony przez prezesa Izby budziły duże kontrowersje podczas wtorkowej debaty w Senacie nad nowelizacją ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. Prezes NIK Jacek Jezierski jest przeciwny tym zapisom.

Zasady podziału rezerwowych funduszy unijnych

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowało metodologię podziału środków unijnych z rezerwy przeznaczonej dla najszybciej i najefektywniej realizowanych krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Dane kandydata ubiegającego się o pracę

Pracodawca chciałby zatrudnić pracownika. Ma jednak dylemat, czy może pytać go zarówno o doświadczenie zawodowe oraz sytuację rodzinną, na przykład o liczbę dzieci? 

Niecały miesiąc na przygotowanie budżetów

Najpóźniej do 15-go listopada br. organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego muszą przedstawić projekty budżetów na 2010 r.

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela a prawo do świadczenia emerytalnego

Nauczyciele mogą skorzystać z emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Przewidziano tu tzw. emeryturę bez względu na wiek, przysługującą na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, a także emerytury: z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, pomostową i świadczenie kompensacyjne. Różne są warunki uzyskania tych świadczeń.

Powstaje wirtualny ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystępuje do budowy Platformy Usług Elektronicznych. Nowy projekt umożliwi klientom dokonywanie formalności za pośrednictwem internetu lub telefonu.

Wynagrodzenie pracownika za dyżur

Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Wynagrodzenie za dyżur zależy od tego, czy w tym czasie pracownik rzeczywiście wykonywał pracę.

REKLAMA