REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uatrakcyjnić wizerunek centrum miasta

Główna ulica czy centralny rynek to w większości miast najważniejszy punkt, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Regres czy nawet tylko brak rozwoju takiego miejsca jest odbierany jako upadek miasta. Tak stało się m.in. w Łodzi, ale są już pomysły na przywrócenie głównej ulicy tej metropolii wcześniejszej świetności.

Karta Nauczyciela - zmiana terminów

19 listopada br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk sejmowy nr 2436). Ustawa nowelizująca zmienia terminy dotyczące m.in. daty sporządzenia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.

Zobowiązania i należności szkoły podstawowej i gimnazjum połączonych w zespół

W dniu 1 września 2009 r. ze szkoły podstawowej i gimnazjum został utworzony zespół szkół. Uchwała rady gminy wskazuje, że zespół wyposaża się w mienie znajdujące się w szkole podstawowej i gimnazjum. Jak postąpić z zobowiązaniami i należnościami tych jednostek?

Jednakowe prawo opieki zdrowotnej dla europejczyków


Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.

REKLAMA

Ranking stron internetowych miejskich przewoźników

KZK Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ZTM Warszawa oraz ZKM Gdańsk – to przedsiębiorstwa komunikacyjne oferujące pasażerom najlepsze serwisy internetowe.

Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny to pisemna umowa z osobą ubiegającą się o pomoc. Umowa określa uprawnienia i zobowiązania stron umowy. Zawieranie kontraktów ma w założeniu doprowadzić do spadku liczby beneficjentów pomocy społecznej.

Połączenie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum w zespół szkół

W jednym budynku jako odrębne podmioty działają przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Od nowego roku szkolnego jednostki te zostały połączone w zespół szkół. Każda z wymienionych jednostek posiada własny NIP i REGON. Jak z punktu widzenia ustawy o rachunkowości powinno nastąpić to połączenie? Czy należało zamknąć księgi poszczególnych jednostek i otworzyć nowe? Czy podmioty te zachowają dotychczasowe numery NIP i REGON, czy należy dokonać aktualizacji i zgłoszenia nowego podmiotu (zespołu szkół)?

Wydatki strukturalne w instytucjach kultury

Wiele wątpliwości i problemów dotyczących wydatków strukturalnych mają również instytucje kultury. Właściwe kwalifikowanie jest podstawą prawidłowego sporządzenia sprawozdania Rb-WS. Wskazujemy, jakie wydatki kwalifikować jako strukturalne oraz których do nich nie należy zaliczać.

REKLAMA

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę

Nawet zgodna z prawem decyzja o pozwoleniu na budowę, jeśli nie jest wykonywana, traci swą moc obowiązującą.

Koniec mianowania na polskich uczelniach

Od przyszłego roku akademickiego tylko profesorowie będą pracować na podstawie mianowania. Adiunkci będą musieli maksymalnie w ciągu 8 lat zdobyć habilitację. Na uczelniach, także medycznych, będzie zakaz podległości służbowej między krewnymi.

Dodatek stażowy w dwóch przedszkolach

Główna księgowa jest zatrudniona w dwóch przedszkolach równocześnie, w każdym na 1/2 etatu. Tylko w jednej placówce otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 15%, obliczony na podstawie świadectw pracy. Druga placówka odmawia wypłaty takiego dodatku, twierdząc, że nie jest to podstawowy stosunek pracy i poprzednie okresy pracy udokumentowane świadectwami pracy nie wliczają się do okresu stażu. Czy 1/2 etatu może być podstawowym wymiarem zatrudnienia, a drugie pół etatu dodatkowym zatrudnieniem?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli a podatek dochodowy

Czy świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie Karty Nauczyciela z ZFŚS w wysokości odpisu podstawowego jest zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł?

Zawieszenie postępowania o ustalenie warunków zabudowy

Organ administracyjny może zawiesić postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy na okres 12 miesięcy. Jeżeli jednak w tym czasie nie zostanie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego zawieszenie postępowania okazuje się nie tylko bezcelowe ale i szkodliwe dla inwestora, który poświęca czas lecz nie otrzymuje w zamian rozstrzygnięcia.

Służby porządkowe skontrolują kibiców

Jeżeli służby zabezpieczające imprezy masowe wykryją u uczestników broń lub niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, środki odurzające i psychotropowe, osoby te, po odebraniu wymienionych przedmiotów, zostaną przekazane policji.

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?

UOKiK na bieżąco monitoruje rynek przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, czego efektem jest najnowszy raport z kontroli.

Jak udzielić pełnomocnictwa

W celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa do sprzedaży, lub kupna nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza.

Doręczanie oświadczeń

Doręczanie oświadczeń do roku 1998 było czynnością notarialną niezmiernie rzadką. Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zyskała na znaczeniu.

Nowa instytucja prawa zabudowy

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy.

Ograniczanie dostępu do nieruchomości

Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazała ich zmianę.

Darowizna nieruchomości-też umowa

Darowizna nieruchomości jest umową, jej skuteczne dokonanie wymaga więc zachowania formy aktu notarialnego. Fakt przebywania darczyńcy za granicą nie jest przeszkodą do dokonania darowizny.

Obrót nieruchomości poprzez notariusza

Planując kupno, czy sprzedaż nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. Bez zachowanej formy aktu notarialnego przeniesienie nieruchomości jest nieważne.

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela a prawo do świadczenia emerytalnego

Nauczyciele mogą skorzystać z emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Przewidziano tu tzw. emeryturę bez względu na wiek, przysługującą na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, a także emerytury: z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, pomostową i świadczenie kompensacyjne. Różne są warunki uzyskania tych świadczeń.

Czas pracy nauczycieli po nowelizacji

Od 1 września 2009 r. zajęcia dodatkowe będą realizowane przez nauczycieli w wymiarze 1 godziny, a od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin. Mają być prowadzone w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, lecz nie będą dodatkowo opłacane.

Pomoc społeczna musi być wpisana do statutu

Rehabilitacja sfinansowana przez fundację jest opodatkowanym przychodem obdarowanego. Świadczenia udzielane w ramach pomocy społecznej są zwolnione z podatku. Obdarowany zostanie zwolniony z PIT, gdy fundacja zajmuje się pomocą społeczną.

Lokalne przepisy urbanistyczne określą co wybuduje inwestor

Zabudowa działki będzie możliwa tylko w obszarze urbanizacji. Jeżeli teren nie będzie miał planów miejscowych, to gmina w lokalnych przepisach określi standardy i rodzaj zabudowy.

Jak ustala się strefy płatnego parkowania

Wpływy z opłat parkingowych zasilają budżety samorządowe, dlatego wprowadza je coraz więcej miast i gmin. Warto więc wiedzieć, jak ustanowić strefy płatnego parkowania oraz jak zorganizować ich obsługę.

Nabycie komórki, jako części przynależnej

W odpowiedzi na nadsyłane do nas pytania dotyczące sposobów nabycia pomieszczeń stanowiących części przynależne, własność Gminy czy tez w drodze zasiedzenia, publikujemy wykładnię prawną opartą na poniższym stanie faktycznym.

Nowe zasady powierzania zadań w zakresie transportu publicznego

Unia Europejska uregulowała zasady zlecania usług publicznych w zakresie transportu publicznego. Według nowych przepisów tryb bezprzetargowy powierzania tych usług będzie mógł być stosowany tylko w określonych przypadkach.

Trudniej będzie zostać egzaminatorem kierowców

Kandydaci na egzaminatorów będą traktowani jak osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja rozporządzenia, która właśnie weszła w życie.

Nazwa uniwersytet tylko dla niektórych szkół wyższych

Rząd nie przedłożył projektu ustawy dostosowującej nazwy publicznych uczelni do wymogów przepisów prawa o szkolnictwie wyższym. W efekcie żadna ze szkół nie powinna wykorzystać w swojej nazwie wyrazu uniwersytet.

Już nie wolno przenosić decyzji środowiskowych

Od dnia wejścia w życie ustawy środowiskowej (15 listopada 2008 r. tj.), przenoszenie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niedopuszczalne. Zakaz przenoszenia dotyczy wszystkich decyzji- także tych wydanych na gruncie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska  (dalej: POŚ).

Nowe wymogi wobec zakładów poprawczych

Zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich zostaną wyposażone w kamery i czujniki ruchu. Najtrudniejsza z przebywającej w nich młodzieży trafi do zakładów readaptacyjnych.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

Nauczyciele mają szczególne uprawnienia emerytalne. Mogą przejść na emeryturę na takich samych warunkach jak pozostałe osoby ubezpieczone, mogą również przejść na tzw. emeryturę nauczycielską po spełnieniu określonych wymagań. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli?

Dofinansowanie do wypoczynku pełnoletnich dzieci

Zgodnie z obowiązującym regulaminem ZFŚS, pełnoletnie dzieci pracownika otrzymują dofinansowanie do wypoczynku. Udzielone świadczenie wliczane jest do dochodu pracownika i z tego tytułu pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Do szkoły pójdzie tylko co dziesiąty sześciolatek

Spotkania dyrektorów szkół z rodzicami sześciolatków przekonały część z nich do wcześniejszego zapisania dzieci do pierwszej klasy. W niektórych gminach nawet 10 proc. z nich trafi do szkół.

Nowe wymagania dotyczące transportu publicznego

Komisja Europejska dąży do tego, by we wszystkich państwach Wspólnoty wdrażane były Inteligentne Systemy Transportowe. Jeszcze w 2009 r. mają ruszyć konkursy o dofinansowanie ze środków unijnych takich systemów.

Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w sanatorium

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego na 6 dni. W okresie, na który zwolnienie lekarskie zostało wystawione, pracownik był w sanatorium. Dostarczył nam kartę wypisu, na podstawie której otrzymał zapomogę na rehabilitację. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik wykorzystał już w tym roku wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić, czy zasiłek chorobowy wypłacić w wysokości 70% czy 80%?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli

Ile wynosi w tym roku świadczenie urlopowe dla nauczyciela? Komu przysługuje wypłata świadczenia?

Działanie rodzinnych domów pomocy

Jakie usługi świadczą przez całą dobę rodzinne domy pomocy osobom wymagającym z powodu wieku opieki innych osób? Kto i na jakich zasadach wydaje decyzję w sprawie skierowania do takiego domu? Jak wyglądają kontrole?

Czy pracujący emeryt - nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Czy niż demograficzny zagrozi szkołom

Liczba miejsc przygotowana przez szkoły ponadgimnazialne przewyższa liczbę uczniów, którzy rzeczywiście rozpoczną naukę w klasach pierwszych. Czy może to skutkować zamykaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli?

Od 1 września nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej

Nauczyciel, który uchybia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, jakie nakłada na niego Karta Nauczyciela, musi liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Od 1 września 2009 r. odpowiedzialności tej podlegają wszyscy nauczyciele – bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, a nie tylko tak jak dotychczas nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania (mianowani i dyplomowani).

Samorządowe pomysły na ciekawe wakacje

Festyny, dni gminy, koncerty czy jarmarki to imprezy, które na stałe wpisują się w kalendarz imprez turystycznych. Gminy prześcigają się w wymyślaniu nowych atrakcji, żeby zyskać dodatkowe dochody i skutecznie promować się w regionie.

Zarządca mieszkania musi zgłosić czynsz

Tylko do końca lipca licencjonowani zarządcy nieruchomości mają czas na przesłanie danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. Obowiązek taki nakłada na nich art. 186a ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady

W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne? – pyta Czytelniczka z Pułtuska.

Duże domy dziecka do likwidacji

Gminy będą musiały ponosić część kosztów pobytu dzieci w rodzinach zastępczych. Takie zmiany przewiduje nowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje prawo do świadczenia urlopowego

Nauczyciel został zatrudniony na podstawie umowy na czas określony, na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Czy temu nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do świadczenia urlopowego, tak jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym w szkole? Oto odpowiedź

Strażnik graniczny, zasady uposażenia i awansowania

Czy przepisy nakazują wprost mianowanie funkcjonariusza Straży Granicznej na wyższe stanowisko służbowe w momencie uzyskania przez niego wymaganych kwalifikacji? Czy też decyzja o awansowaniu funkcjonariusza zależy jeszcze od innych czynników. Dowiedz się więcej na temat statusu strażnika granicznego 

Podział nieruchomości, dopuszczalność i sposób przeprowadzenia

Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego spowodował, że do gmin trafia coraz więcej wniosków o podział nieruchomości. Jakie warunki musi spełniać nieruchomość, żeby wójt, burmistrz albo prezydent miasta mógł wydać decyzję o jej podziale?

REKLAMA