Samorządy mają więcej czasu na uporządkowanie ksiąg wieczystych
Aktualizacja: 27.08.2012
W dniu 24 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Celem nowelizacji jest przede wszystkim wydłużenie terminów na sporządzenie wykazów nieruchomości i składanie wniosków o ujawnienie prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego w księgach wieczystych. »
Usługi turystyczne świadczone przez gminę
Aktualizacja: 22.08.2012
Gmina zamierza organizować wycieczki po swoim obszarze (głównie dla osób dorosłych z dziećmi pochodzących spoza gminy). Mają one na celu promocję gminy. Wysokość odpłatności za wycieczki będzie odpowiadała kwotom usług zakupionych w tym celu przez gminę (np. noclegów, gastronomii czy transportu). Jak będą opodatkowane te usługi i czy możliwe będzie odliczenie przez gminę VAT od zakupów związanych z organizacją takich wycieczek? »
Po I półroczu samorządy miały 6,6 mld zł nadwyżki budżetowej
Aktualizacja: 20.08.2012
Po pierwszym półroczu 2012 r. jednostki samorządu terytorialnego miały łącznie 6 mld 604 mln zł nadwyżki budżetowej - poinformował resort finansów w komunikacie. Nadwyżka budżetowa samorządów oznacza, że ich dochody były wyższe niż wydatki. »
Nowy tryb wydawania prawa jazdy
Aktualizacja: 18.08.2012
Po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami osoby ubiegające się o prawo jazdy mogą być zmuszone udać się najpierw do starosty – tak wynika z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. »
MSW: łatwiej o obywatelstwo polskie
Aktualizacja: 14.08.2012
Od 15 sierpnia prezydent może nadawać polskie obywatelstwo wszystkim cudzoziemcom, bez względu na to, czy i jak długo przebywają w Polsce. Dotychczas prezydent, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przyznawał obywatelstwo tym cudzoziemcom, którzy mieszkali w Polsce krócej niż 5 lat lub w ogóle tu nie mieszkali. Nowa ustawa odchodzi od uzależnienia nadania obywatelstwa polskiego od uprzedniej utraty posiadanego do tej pory obywatelstwa obcego. Od 15 sierpnia obowiązują przepisy ustawy o obywatelstwie polskim. »
Aktualizacja: 10.08.2012
Według powszechnej opinii nowoczesna e-administracja jest droga i czasochłonna. Tak być nie musi. Alternatywą jest bowiem cloud computing, czyli usługi w chmurze obliczeniowej. »
Przejęcie obowiązków wójta po jego zawieszeniu
Aktualizacja: 07.08.2012
Przepisy określają katalog przypadków, w których dochodzi do przejęcia zadań i kompetencji wójta w razie przemijającej przeszkody. Znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym poszerza ten katalog. »
Będą zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych
Aktualizacja: 06.08.2012
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Dotyczy on m.in. włączenia członków zarządów dzielnic m.st. Warszawy do grona pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru, zakazu obsadzania stanowiska sekretarza jako p.o., a także doprecyzowuje pojęcie „wolnego stanowiska urzędniczego”. »
Ustalanie sieci i obwodów szkół w wypadku likwidacji szkoły
Aktualizacja: 01.08.2012
Obowiązkiem samorządów jest ustalenie sieci szkół, a w wypadku szkół podstawowych i gimnazjów – także ich obwodów. Likwidacja szkoły samorządowej wiąże się z potrzebą zmiany sieci i obwodów szkół. Może to powodować konieczność dowożenia uczniów do placówek. »
Wykorzystanie e-administracji w ochronie środowiska
Aktualizacja: 18.07.2012
Informacje związane z ochroną środowiska na terenie danej gminy są ważne zarówno dla władz samorządowych oraz inwestorów, jak i społeczności lokalnej. Analizę i przetwarzanie tych danych na potrzeby realizacji zadań własnych samorządu oraz ich prezentację ułatwiają profesjonalne aplikacje informatyczne. »
Samorządy przygotowały projekt zmian w ustawie o swych dochodach
Aktualizacja: 25.07.2012
Zwiększenie udziału samorządów w dochodach z PIT oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których są obszary chronione - to główne założenia przygotowanego przez korporacje samorządowe obywatelskiego projektu noweli ustawy o dochodach samorządów. »
Jak zorganizować efektywną gospodarkę odpadami komunalnymi
Aktualizacja: 18.07.2012
Polska znajduje się na szarym końcu pod względem stopnia zagospodarowania odpadów, nie tylko wśród krajów UE, lecz także reszty państw europejskich. Jest jednak dobra wiadomość, możemy przez to skorzystać z dobrych praktyk, które zostały już sprawdzone. »
O metrykach spraw administracyjnych
Aktualizacja: 16.07.2012
Administracja w teorii (przepisy zawarte w stosownych aktach prawnych m.in. w k.p.a.) i w praktyce stanowi sprzężenie zwrotne umożliwiające wnoszenie zmian i w teorii, i w praktyce postępowania administracyjnego. Wyrazem tego są choćby dwa akty prawne, które niedawno się pojawiły. Mają one na celu ułatwienie przejrzystości administrowania. »
Egzekwowanie obowiązku podłączania nieruchomości do sieci kanalizacyjnej
Aktualizacja: 09.07.2012
Coraz częściej zdarza się, że mieszkańcy nie chcą przyłączać swoich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. W efekcie w przypadku mniejszej niż zakładano liczby klientów inwestycje kanalizacyjne nie spełniają pierwotnych założeń finansowych i przynoszą straty. A przecież gminy mają prawo zmusić właściciela nieruchomości do przyłączenia jej do sieci kanalizacyjnej. »
Samorządy przestaną wkrótce przekazywać grunty na działki
Aktualizacja: 11.07.2012
Trybunał Konstytucyjny zdecydował w środę, że jeden z przepisów zakwestionowanej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych straci moc już z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Pozostałe niekonstytucyjne przepisy będą mogły obowiązywać jeszcze 18 miesięcy. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »