reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Opodatkowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Aktualizacja: 09.07.2012

W związku z nowymi przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi pojawiły się wątpliwości dotyczące konsekwencji podatkowych związanych z obowiązkami gmin. Pierwsze opinie organów podatkowych w tej sprawie są korzystne dla samorządów. »

Zbyt mało planów miejscowych

Aktualizacja: 29.06.2012

Jeżeli nowych planów miejscowych nie będzie więcej, to nie uda się przełamać kryzysu w gospodarce i planowaniu przestrzennym na szczeblu lokalnym. Niestety, stan zaawansowania prac planistycznych w większości gmin nadal jest niewystarczający. »

Inkasent zajmie się pobraniem i wpłaceniem podatku

Aktualizacja: 28.06.2012

Niektóre podatki  mogą być pobierane, a następnie wpłacane przez wyznaczone specjalnie w tym celu osoby lub jednostki organizacyjne. Są nimi inkasenci. Gdy dana gmina zdecydowała się na pobór podatku tą drogą, nie trzeba martwić się terminami płatności podatku. Pilnować ich będzie inkasent. To na nim spoczywa bowiem odpowiedzialność za terminowe pobranie i przekazanie podatku fiskusowi. »

W lipcu zaczną się prace nad zmianą prawa o metropoliach

Aktualizacja: 28.06.2012

W lipcu powstanie zespół komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian w prawie dot. metropolii; ma to być nowelizacja obecnych przepisów, a nie nowa ustawa metropolitalna - powiedziała wiceszefowa MAC Magdalena Wilamowska. »

Powiaty coraz więcej wydają na drogi

Aktualizacja: 26.06.2012

Stan istniejących dróg powiatowych jest bardzo zły, a nowych powstaje niewiele. Ze względu na długoletnie zaniedbania, sytuacja nie poprawia się, choć na remonty i modernizacje przeznacza się coraz wyższe kwoty. »

Ewidencja odsetek dopisanych przez bank

Aktualizacja: 26.06.2012

Na którym koncie prawidłowo należy księgować odsetki od środków bankowych gromadzonych na podstawowym rachunku bankowym oraz na wydzielonym rachunku dochodów – czy powinno to być konto 720 czy 750 i dlaczego? Spotyka się sprzeczne interpretacje na ten temat. »

Zasady ewidencji na nowym koncie 245

Aktualizacja: 25.06.2012

Jakie obowiązują zasady funkcjonowania nowego konta 245? Jakie operacje powinny być księgowane na tym koncie ? »

Samorządy mogą pomóc w rozwoju rynku elektrycznych aut w Polsce

Aktualizacja: 22.06.2012

Wysokie ceny samochodów z napędem elektrycznym i nierozbudowana sieć ładowania to wciąż najważniejsze przyczyny, dla których nie cieszą się one w Polsce dużą popularnością. Na ich obniżkę – zdaniem prezesa Polskiej Izby Motoryzacji – raczej nie mamy co liczyć. "Elektryczność" promować za to mogą rząd i samorządy. Resort gospodarki od wielu miesięcy pracuje nad systemem zachęt. – To przede wszystkim zależy od władz samorządowych – podkreśla Roman Kantorski. »

Rusza V edycja Samorządowego Programu Pożyczkowego

Aktualizacja: 21.06.2012

Gminy i powiaty z terenów wiejskich od piątku mogą starać się o pożyczki w ramach V edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego (SPP). Do rozdysponowania jest 10 mln zł. Program jest prowadzony przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. »

Legalizacja samowoli budowlanej

Aktualizacja: 20.06.2012

Czytelnik zwrócił się do redakcji z pytaniem, czy w związku z wydaniem decyzji o rozbiórce obiektu budowlanego należy zawiesić postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy wszczęte w celu legalizacji samowolnie wykonanych robót budowlanych? Czy też należy kontynuować postępowanie i wydać decyzję merytoryczną? »

Gminy tracą przez zaniedbania firm komunalnych

Aktualizacja: 18.06.2012

Zły stan techniczny urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych oraz problemy z obliczaniem taryf to najważniejsze bolączki przedsiębiorstw dostarczających wodę i odprowadzających ścieki. Tracą przez to i gminy, i mieszkańcy. »

Podpis elektroniczny będzie tak samo ważny jak odręczny

Aktualizacja: 14.06.2012

Zrównanie podpisu odręcznego z podpisem elektronicznym będzie m.in. zakładać projekt ustawy o wykonywaniu zadań publicznych drogą elektroniczną, który przygotuje resort administracji i cyfryzacji - zapowiedział szef MAC Michał Boni. To będzie rewolucja - ocenił. »

Kiedy organ tworzący szpital musi go przekształcić w spółkę

Aktualizacja: 13.06.2012

Zapisy ustawy o działalności leczniczej wzbudzają wiele kontrowersji i wątpliwości interpretacyjnych. Należą do nich między innymi także te, które określają warunki pokrywania ujemnego wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przez jego organ założycielski. »

Nowe propozycje zmian w dochodach samorządów

Aktualizacja: 11.06.2012

Obecne źródła dochodów samorządowych są niewystarczające. Dlatego przedstawiciele gmin, powiatów i województw chcą, aby udział samorządów w podatkach centralnych był wyższy. Postulują też utworzenie nowych danin lokalnych. »

Zmiany w ustawie o pieczy zastępczej

Aktualizacja: 11.06.2012

Weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która ma ograniczyć wydatki samorządów co najmniej o 25 mln zł w skali roku. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama