Przyjmowanie i wysyłanie korespondencji
09 sty 2012
W każdej instytucji przyjmowaniem pism i rozdzielaniem ich między działy zajmuje się specjalna komórka organizacyjna. Jest to zwykle sekretariat lub kancelaria.
Będą zmiany w prawie ws. uelastycznienia reguły wydatkowej samorządu
05 sty 2012
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpocznie prace nad zmianami w prawie, które pozwolą samorządom lepiej radzić sobie z regułą wydatkową - poinformował w czwartek resort. MAC chce zwiększenia uprawnień gmin w zarządzaniu podatkami i opłatami lokalnymi.
Raport: opłaty za przedszkola wzrosły średnio o 22 proc.
04 sty 2012
Opłaty za przedszkola wzrosły jesienią 2011 roku średnio o 22,3 proc. Wśród samorządów są takie, gdzie opłaty wzrosły o 100 proc i więcej, ale też takie, gdzie zmalały; część samorządów nie zmieniła opłat - wynika z raportu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Zaczyna się rewolucja. Śmieciowa oczywiście!
31 gru 2011
I żaden porzucony śmieć nie może już leżeć spokojnie w rowie czy w
lesie. Kiedy tylko gminy wprowadzą nowe systemy zagospodarowania odpadów
- każdy z nas ma szansę na niezaśmiecony krajobraz za oknem. Nowe
rozwiązania promują czystość i odpowiedzialność gmin za wszystkie odpady
z całego terenu gminy i od każdego mieszkańca.
Ministerstwo Finansów znów uderza w samorządy
29 gru 2011
Mimo wcześniejszych zapowiedzi o rezygnacji z ograniczenia deficytu samorządów, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który jest jeszcze bardziej niekorzystny dla sektora samorządowego niż ubiegłoroczne propozycje resortu.
Prezydencja pozostawia po sobie bardzo dobry wizerunek Polski
27 gru 2011
Większość brukselskich komentarzy po polskiej prezydencji w Radzie UE
jest pozytywnych lub bardzo pozytywnych. Bardziej niż konkretne
rezultaty półrocznej pracy, rozmówcy chwalą polski entuzjazm,
zaangażowanie młodych urzędników i zabiegi o jedność UE.
Naliczenie trzynastek za 2011 r.
23 gru 2011
Z końcem roku kalendarzowego pracodawcy dokonują rozliczenia, którzy pracownicy nabyli prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Prawo do trzynastki w pełnej wysokości gwarantuje jedynie faktyczne przepracowanie całego roku kalendarzowego, za który przyznawana jest ta nagroda.
Czy poprawi się zarządzanie energią
21 gru 2011
Branża ciepłownicza oczekuje od administracji rządowej podjęcia zmian i inicjatyw legislacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw ciepła systemowego dla kilkunastu milionów Polaków. Potrzebujemy nowego modelu regulacji cen, efektywności energetycznej czy rozwoju kogeneracji. Bez tego kondycja ciepła systemowego nie będzie najlepsza.
Zasady uchwalania aktów prawa miejscowego
19 gru 2011
Koniec roku to ważny moment, jeżeli chodzi o podejmowanie przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego aktów prawa miejscowego. Zasady tworzenia i publikowania przepisów miejscowych są ściśle określone.
W przyszłym roku samorządowcy nie dostaną podwyżek
15 gru 2011
W 2012 roku nie wzrosną maksymalne wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków oraz diety radnych. Niestety, nie jest to jedyna niekorzystna informacja dla samorządowców.
Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania
14 gru 2011
Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, wynikającym z przepisów Kodeksu pracy. Gratyfikacja ta jest uhonorowaniem wieloletniej pracy, ale ustawowe prawo do niej, na podstawie odrębnych przepisów, mają tylko niektóre grupy zawodowe należące do sfery budżetowej (m.in. urzędnicy państwowi, pracownicy samorządowi, nauczyciele).
Przekształcenie stosunków pracy samorządowych pracowników mianowanych
12 gru 2011
Od 1 stycznia 2012 r. stosunek pracy pracowników samorządowych mianowanych przekształca się w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Na pracodawcach zatem spoczywają wobec tych pracowników dodatkowe obowiązki wynikające z tego przekształcenia.
Powstanie narodowy program odnowy melioracji
09 gru 2011
Jednym z priorytetowych zadań dla resortu rolnictwa na najbliższą kadencję jest przygotowanie we współpracy z resortem administracji i cyfryzacji Narodowego Programu Odnowy Melioracji i Rozwoju Retencji - powiedział szef resortu Marek Sawicki.
50 mln zł na pilotaż programu "Cyfrowa szkoła" w 2012 r.
07 gru 2011
50 mln zł zostało zapisane w projekcie budżetu państwa na 2012 r, przyjętym przez rząd, na pilotażowy program "Cyfrowa szkoła" - poinformował w środę minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Projekt budżetu rząd przyjął we wtorek.
Stawki podatków na 2012 rok trzeba przyjąć do końca grudnia
05 gru 2011
Kończy się czas na uchwalenie wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na 2012 rok. Samorządy, których rady nie zdążą przyjąć nowych uchwał w tej sprawie do końca grudnia br., będą musiały stosować stawki tegoroczne.
Gminy w ocenie inwestorów i przedsiębiorców
02 gru 2011
Samorządy powinny bardziej angażować się w promocję inwestycyjną. Oczekują tego i inwestorzy, i przedsiębiorcy. Najbardziej przyjazne dla lokowania biznesu są małe i średnie gminy.
Poznańskie spotkania lokalnych samorządów i biznesu
01 gru 2011
Blisko 100 wystawców, ponad 1200 m² powierzchni wystawienniczej i około 20 konferencji oraz debat – to statystyki
kończące 3. edycję Targów Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych GMINA.
Obieg dokumentacji w urzędzie
30 lis 2011
Przez urzędy gmin, powiatów i
województw przepływa duża liczba
zarówno informacji dotyczących organu
administracji, jak i petentów załatwiających
w urzędach różnego rodzaju sprawy. Sprawne
wydawanie decyzji i postanowień w indywidualnych
sprawach obywateli zależy w dużej mierze od
organizacji pracy urzędu, a szczególnie od
właściwego obiegu dokumentów.
System organizacji PPP w pracy urzędu
29 lis 2011
Kluczowym czynnikiem powodzenia projektów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego jest zorganizowanie koordynacji i wdrażania PPP w danej jednostce samorządowej.
Niepełnosprawni - pracownikami urzędów
28 lis 2011
Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.
Wizytówka ciągle w cenie
25 lis 2011
Taktyka wręczania wizytówek zależy od pozycji zawodowej pracownika.
Pracownicy niższego szczebla mogą rozdawać swoje wizytówki w dużej
liczbie, żeby uzyskać jak najwięcej kontaktów. Starszej osobie wręcza się wizytówkę tylko wtedy, gdy o nią poprosi, bo
bardziej godny inicjuje wymianę lub tylko przyjęcie wizytówki.
Świadczenia rodzinne i alimenty - nowe przepisy
24 lis 2011
Nowelizacja ustawy o
świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do
alimentów odebrała możliwość przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego osobom uprawnionym do tego typu świadczenia za granicą, zmieniła określenie dochodu uprawniającego do świadczeń, sposób jego ustalania oraz katalog przesłanek utraty i uzyskania dochodu.
Środki zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji
23 lis 2011
Na różnych etapach postępowania egzekucyjnego środki zaskarżenia mają się wzajemnie uzupełniać, tak aby w możliwie najszerszym stopniu chronić interes stron. Postępowanie egzekucyjne nie zostaje jednak wstrzymane z powodu jego zaskarżenia.
Nowe zasady stosowania metryki sprawy
22 lis 2011
Od 7 marca 2012 r. zacznie obowiązywać nowe pojęcie metryki sprawy, która jest obowiązkową częścią akt sprawy. W metryce znajduje się informacja dotycząca historii przebiegu sprawy wraz ze wskazaniem wszystkich osób uczestniczących w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym.
Skarga na wynik naboru urzędników
21 lis 2011
Co powinien zrobić przewodniczący rady gminy po otrzymaniu skargi kandydatki, która w wyniku naboru nie została zatrudniona na stanowisko urzędnicze?
Praca w urzędzie - monitory ekranowe, okulary korygujące i ryzyko zawodowe
18 lis 2011
Pracownicy urzędów najczęściej pracują przy komputerze. Wszystkie stanowiska pracy w urzędzie z monitorami ekranowymi powinny spełniać określone przepisami wymogi i parametry, a pracownicy powinni zostać zaopatrzeni przez pracodawcę w okulary korygujące stosownie do zaleceń lekarza.
Zmiany w przepisach dotyczących eksmisji
17 lis 2011
Na gminach spoczywa już
obowiązek wydzielenia z zasobu mieszkaniowego pomieszczeń
tymczasowych, które będą przeznaczane na wynajem osobom eksmitowanym. Weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy.
Dodatek motywacyjny dla nauczyciela
16 lis 2011
Dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, którego wysokość nie została uregulowana w przepisach powszechnie obowiązujących. Ile wynosi dodatek motywacyjny? Kto ustala jego wysokość? Jakie są warunki przyznawania dodatku motywacyjnego?
Projekt planu finansowego i plan finansowy samorządowego zakładu budżetowego na rok 2012
15 lis 2011
W artykule wskazujemy, jakie zasady i terminy w zakresie planowania obowiązują kierowników samorządowych zakładów budżetowych.
Wycena nieruchomości pod drogi na zmienionych zasadach
14 lis 2011
Do wyceny nieruchomości zajmowanych na potrzeby budowy dróg przyjmowane będą wartości odpowiadające dotychczasowemu sposobowi ich wykorzystania, a nie jak do tej pory – ustalane na podstawie cen transakcyjnych, jakie funkcjonowały w obrocie nieruchomościami drogowymi.
Pisma wychodzące w postaci papierowej i elektronicznej
10 lis 2011
System EZD to system teleinformatyczny do elektronicznego zarządzania dokumentacją umożliwiający wykonanie w nim czynności kancelaryjnych, dokumentowanie przebiegu załatwiania spraw oraz gromadzenie i tworzenie dokumentów elektronicznych. Choć ma on charakter podstawowy – instrukcja kancelaryjna umożliwia
zarówno przygotowanie pism wychodzących w postaci papierowej, jak i
elektronicznej.
Wcześniejsza wypłata trzynastki proporcjonalnej
09 lis 2011
Jak należy rozumieć przepis mówiący o tym, że wysokość trzynastki powinna zostać naliczona proporcjonalnie do liczby miesięcy pozostawania pracownika w zatrudnieniu (jeśli pracownik będzie zatrudniony w 2011 roku przez 8 miesięcy)? Czy 8,5 proc. sumy wynagrodzenia podlega proporcji? Czy trzynastkę można wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, czy trzeba czekać do I kwartału następnego roku?
Umowy na czas określony w administracji publicznej
08 lis 2011
Niniejszy tekst omawia problematykę zatrudniania na czas określony
pracowników samorządowych, pracowników urzędów państwowych i pracowników
korpusu służby cywilnej.
Zostało niewiele czasu na przedłożenie projektów budżetów
07 lis 2011
Do 15 listopada 2011 r. organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego ma obowiązek przedłożyć radzie lub sejmikowi oraz regionalnej izbie obrachunkowej projekt uchwały budżetowej na 2012 rok.
Podwyżki dla nauczycieli 2011 a dodatek uzupełniający
04 lis 2011
Czy wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli od 1 września 2011 r. wywoła
konsekwencje w postaci osiągnięcia przez nauczycieli średnich
wynagrodzeń, czy też mimo wszystko wynagrodzenia te nie zostaną
osiągnięte i powstanie obowiązek wypłacenia dodatków wyrównawczych.
Zaświadczenia o niekaralności przy zatrudnianiu na stanowiskach urzędniczych
03 lis 2011
Czy osoby przyjmowane w urzędach na stanowiska kierownicze i urzędnicze muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności najpóźniej w dniu zatrudnienia? Czy na potrzeby konkursu wystarczy odpowiednie oświadczenie, czy też muszą się legitymować zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego przed datą zatrudnienia?
Projekt planu finansowego i plan finansowy samorządowej jednostki budżetowej na rok 2012
02 lis 2011
Zbliża się termin opracowywania przez kierowników samorządowych jednostek budżetowych projektów oraz planów finansowych na rok 2012. Jakie zasady i terminy obowiązują w tym zakresie?
Plusy i minusy samooceny urzędu
31 paź 2011
Z roku na rok polskie gminy i powiaty przywiązują coraz większą wagę do jakości realizowanych zadań i świadczonych usług. Coraz bardziej dostrzegają również związek pomiędzy profesjonalnym zarządzaniem, otwarciem na innowacje a poprawą jakości życia mieszkańców.
Kontrowersje wokół opłaty za gospodarowanie odpadami
28 paź 2011
Harmonogram przebudowy systemu gospodarowania odpadami oraz zakres zadań nałożonych na samorządy mogą spowodować, że reforma śmieciowa się nie powiedzie. Problemy pojawiają się już na etapie wyboru zasad naliczania opłat, jakie będą ponosić mieszkańcy.
Nienależne wynagrodzenie pracownika samorządowego
27 paź 2011
Pracownik samorządowy wykorzystujący zajmowane stanowisko do wypłaty wynagrodzenia, które mu nie przysługiwało, musi je zwrócić na żądanie pracodawcy. Inaczej będzie w przypadkach, gdy do wypłaty nienależnego wynagrodzenia doszło wskutek błędów pracodawcy lub osób działających w jego imieniu. Przedstawiamy kilka przykładów różnych rozstrzygnięć.
Język migowy w urzędach w 2012 r.
26 paź 2011
12 września 2011 r. Prezydent podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która narzuca umożliwienie osobom głuchoniemym komunikacji z organami administracji publicznej poprzez zapewnienie tłumacza migowego. Urzędy mają tylko kilka miesięcy na przystosowanie placówek do nowych regulacji.
Budżet zadaniowy – aspekty wdrożeniowe i księgowe
25 paź 2011
Tematyka budżetowania zadaniowego budzi wiele zainteresowania i wątpliwości, tym bardziej że od 1 stycznia 2012 r. zakładowy plan kont powinien zapewniać ewidencję wykonania budżetu w układzie zadaniowym.
Znieważenie i zniesławienie samorządowca w sieci
24 paź 2011
Internet to przede wszystkim źródło wiedzy, niestety bywa on także narzędziem
służącym znieważaniu oraz zniesławianiu osób publicznych. Dotyczy to
zwłaszcza samorządowców – zarówno radnych, jak i pracowników jednostek
samorządu terytorialnego, w szczególności zajmujących w nich kierownicze
stanowiska.
Samorządowcy w sytuacjach kryzysowych - poradnik
21 paź 2011
Zły wizerunek samorządowca przekłada się w bezpośredni sposób na wizerunek całego miasta bądź gminy. Negatywne opinie o samorządzie mogą spowodować, że nawet przez kilka lat dany region będą szerokim łukiem omijać poważni inwestorzy, którzy przykładają wyjątkową wagę do swojego wizerunku i nie chcą, aby zła sława o danym miejscu przeniosła się na ich markę.
7 kroków do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej
20 paź 2011
Zmiana sprzedawcy energii może przynieść od kilku do kilkunastu procent
oszczędności. Gminy i inne instytucje publiczne oraz odbiorcy energii w
gospodarstwach domowych coraz częściej korzystają z tej możliwości.
Sprawozdanie z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
18 paź 2011
Do 20 października 2011 r. gminy mają obowiązek sporządzenia i złożenia właściwemu wojewodzie sprawozdań z wykonania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Przedstawiamy zasady sporządzania tego sprawozdania.
Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego
17 paź 2011
Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne.
Przeszeregowanie płacowe nauczyciela
14 paź 2011
Wysokość wynagrodzenia nauczyciela może ulegać zmianom w czasie trwania stosunku pracy. Jeżeli związane jest to z uzyskaniem przez nauczyciela kolejnego stopnia awansu zawodowego, zmiana
wynagrodzenia uzależniona jest od daty złożenia przez nauczyciela
wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.
Samorządom nie wolno naruszać rynkowej konkurencji
13 paź 2011
Wykorzystywanie przez samorządy i spółki będące ich własnością swojej pozycji na rynku usług komunalnych wiąże się nie tylko z zakłóceniem konkurencji lokalnej gospodarki, lecz także wpływa na kondycję całego rynku. Zagrożone jest też konsekwencjami finansowymi i prawnymi.
Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach w 2011 roku
12 paź 2011
Nowelizacja ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach
rodzinnych wchodząca w życie z dniem 14 października umożliwi przyznawanie świadczenia
pielęgnacyjnego osobie pozostającej w związku małżeńskim jeśli wobec współmałżonka orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności.