Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu gmina. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące gmina.
Bilans terenów musi posiadać zdolność do skontrolowania
Aktualizacja: 11.10.2018
Brak szczegółowego określenia w bilansie terenów przeznaczonych pod nową zabudowę metodologii identyfikowania istniejących obszarów zurbanizowanych przesądza o kwalifikowanej wadliwości zmiany studium gminnego. W 2015 r. ustawodawca nałożył na gminy obowiązek dokonywania bilansu terenów przeznaczonych pod nową zabudowę w sytuacji uchwalania nowego lub zmiany aktualnie obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. »
Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych
Aktualizacja: 05.10.2018
Gminy otrzymają dodatkowe środki na usługi opiekuńcze. Szykują się zmiany w Programie "Opieka 75+". Program będzie skierowany nie tylko do osób samotnych. »
Zakup biletów ulgowych przez związki powiatowo-gminne
Aktualizacja: 11.10.2018
Związki jednostek samorządu terytorialnego mogą być organizatorami transportu publicznego. Czy mogą kupować bilety ulgowe? Przedstawiamy interpretację Ministerstwa Infrastruktury. »
Kąpieliska a Prawo wodne 2019 r.
Aktualizacja: 09.10.2018
Kolejny sezon kąpielowy niestety dobiega końca. Dla organizatorów kąpielisk, jak też dla gmin, koniec sezonu oznacza, że powoli trzeba już myśleć o przyszłym roku. »
Aktualizacja: 26.09.2018
Gmina realizuje projekt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych współfinansowany ze środków unijnych. Mieszkaniec ponosi częściową odpłatność za instalację. Zgodnie z umową zawartą między gminą a mieszkańcem, zestaw kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych przejdzie na własność mieszkańca po zakończeniu prac instalacyjnych sprzętu i urządzeń wchodzących w skład zestawów, zaplanowanych na okres 5 lat od dnia przekazania ostatniej transzy płatności na konto gminy. Gmina jest zatem w tym przypadku inwestorem, który wyłoni w drodze przetargu wykonawcę, który wykona na jej rzecz dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych. Na tym tle pojawiła się wątpliwość, czy w tym przypadku mamy do czynienia z relacją: podwykonawca-wykonawca (gmina)-inwestor (mieszkaniec) i należy rozliczyć transakcję na gruncie VAT w procedurze odwrotnego obciążenia? »
Przychód seniorów z tytułu udziału w warsztatach
Aktualizacja: 21.09.2018
Problem: Gminny ośrodek pomocy społecznej (dalej: GOPS) na podstawie art. 17 ust. 2 w związku z art. 36 ust. 2 pkt a i g oraz art. 45 i 46 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: ustawa o pomocy społecznej) organizuje dla seniorów warsztaty weekendowe pod nazwą "W zdrowym ciele - zdrowy duch". W związku z tym ponosi między innymi koszty przejazdu, zakwaterowania, wyżywienie i ubezpieczenia. Czy uczestniczy warsztatów uzyskują z tego tytułu przychód i należy wystawić im PIT-8C? »
Obowiązki gmin wynikające ze specustawy mieszkaniowej 2018 i 2019 r.
Aktualizacja: 25.09.2018
W sierpniu weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018r., poz. 1496) zwana dalej także „specustawą mieszkaniową”. Można się spodziewać, iż na podstawie przepisów tej ustawy w najbliższym czasie do urzędów miast i gmin zaczną wpływać wnioski inwestorów zainteresowanych skorzystaniem z nowego trybu realizacji inwestycji. »
Czy radny może świadczyć usługi na rzecz gminy?
Aktualizacja: 21.09.2018
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny uznał, iż odpłatne świadczenie usług przez radnego prowadzącego działalność gospodarczą na rzecz gminy, w której sprawuje mandat, jest podstawą do stwierdzenia jego wygaśnięcia. »
Samorządy mają potrzeby, brakuje im pieniędzy
Aktualizacja: 28.11.2018
Polski Fundusz Rozwoju daje lokalnym władzom nowe narzędzia, pozwalające finansować inwestycje. »
Fundusz Dróg Samorządowych 2018 r.
Aktualizacja: 07.09.2018
Rząd chce przyjąć ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych już w III kwartale 2018 r. Fundusz zostanie utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. »
Ustalenie miejsc sprzedaży alkoholu w gminie bez opinii jednostki pomocniczej jest nieważne
Aktualizacja: 27.08.2018
Ustalenie przez radę gminy maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad ich usytuowania na terenie gminy, bez uprzedniego zasięgnięcia opinii jednostki pomocniczej gminy, stanowi istotne naruszenie prawa. »
Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach
Aktualizacja: 21.08.2018
Zdaniem NSA rada gminy nie może określić w regulaminie czystości minimalnej ilości odpadów wytwarzanych odpadów na danej nieruchomości niezamieszkałej na potrzeby ustalenia minimalnej wielkość pojemników na te odpady. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 14 czerwca 2018 roku (sygn. II OSK 1740/16) uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 kwietnia 2016 roku (sygn. II SA/Wr 872/15) oddalający skargę jednego z przedsiębiorców na uchwałę rady miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. »
Gminny program ochrony zwierząt nie może mieć dowolnej treści
Aktualizacja: 09.08.2018
Zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami jest zadaniem własnym gminy. Sposób jego realizacji wynika z ustawy o ochronie zwierząt, a także z gminnego programu opieki nad zwierzętami. Taki program rada gminy ma obowiązek przyjąć każdego roku, w ściśle określonym terminie: do 31 marca. »
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice przyjęta przez Sejm
Aktualizacja: 09.07.2018
Sejm przyjął specustawę dotyczącą jednej z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, czyli gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. »
Wody Polskie zwrócą gminom tylko część utraconych dochodów w podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 06.07.2018
W projekcie nowych przepisów ustawodawca przesądził jaki podmiot odpowiedzialny będzie za rekompensatę Gminom zwolnienia z opodatkowania gruntów pod jeziorami oraz sztucznymi zbiornikami. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?