REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uczeń, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

Będą nowe przedmioty szkolne: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Od 2025 r. A wychowanie patriotyczne (pomysł PSL)? Min. B. Nowacka: już jest w szkole

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że w MEN trwają prace nad nowymi przedmiotami: edukacją obywatelską oraz edukacją zdrowotną. Oba te przedmioty mają wejść w życie w 2025 roku. Natomiast Barbara Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

REKLAMA

Od 1 września 2024 r. nowe zasady organizacji nauki religii w szkołach i przedszkolach

Jak będą wyglądały lekcje religii w przedszkolach i szkołach od nowego roku szkolnego? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów i rodziców. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które szczegółowo określa te kwestie.

Każdy uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi może liczyć na różnorodne formy wsparcia [WYWIAD]

„Pojęcie ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi obejmuje bardzo zróżnicowane kwestie i ważne jest, aby mieć świadomość tej różnorodności, bo w ten sposób każdy uczeń ma szansę na rozpoznanie i wykorzystanie jego potencjału nie tylko do pokonywania deficytów, ale także do właściwego wspierania go w rozwijaniu jego szczególnych uzdolnień” - podkreśla dr n.pr. Anna Mazurek, wykładowczyni akademicka, mediatorka, autorka licznych artykułów naukowych z zakresu prawa.

Ile dni wolnych w roku szkolnym 2024/2025?

Prawie połowa wakacji za nami, niektórzy już myślami przy rozpoczęciu roku szkolnego. Ile dni wolnych mają do dyspozycji uczniowie w roku szkolnym 2024/2025 r. Kiedy jest rozpoczęcie, a kiedy zakończenie roku szkolnego? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

W szkołach będą dostępne środki higieny menstruacyjnej. MEN ogłosiło nowy program

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wprowadzenie programu pilotażowego, mającego na celu zaopatrzenie szkół w środki higieny menstruacyjnej na nadchodzący rok szkolny. Program ten ma na celu wspieranie działań samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

WOŚP przeszkoli nauczycieli z pierwszej pomocy, nauczyciele będą uczyć uczniów już od 1 września

Wraz z nowym rokiem szkolnym uczniowie rozpoczną naukę nowych umiejętności. Od 1 września 2024 r. na wszystkich etapach edukacji będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy. Wiedzę będą przekazywać nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP.

Mniej nauki w roku szkolnym 2024/25? Odchudzona podstawa programowa staje się faktem

Jeszcze w czerwcu br. zostaną podpisane dwa rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie podstawy programowej – poinformowała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

MEN: Budżet państwa pokryje koszty wycieczek szkolnych. W czerwcu nabór wniosków o dofinansowanie

Od września 2024 r. budżet państwa pokryje 100 proc. kosztów wycieczek szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło przedsięwzięcie „Podróże z klasą”.

Nowy program dla szkół. Chodzi o wycieczki. Zgłoszenia od 19 czerwca. Im szybciej tym lepiej

Barbara Nowacka, Minister Edukacji, ogłosiła start programu "Podróż z klasą", skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program ten umożliwi szkołom uzyskanie pełnego dofinansowania na wycieczki szkolne. Zgłoszenia będą przyjmowane od 19 czerwca.

Czy w 2025 r. MEN będzie rozdawać tablety uczniom? Wiceministra Katarzyna Lubnauer odpowiada

Czy w 2025 r. MEN będzie rozdawać tablety uczniom? Wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer odpowiedziała, że "najpierw musi zapaść decyzja Komisji Europejskiej odnośnie do PCTE i rewizji KPO". Potem konkretne programy".

Czy 31 maja 2024 r wolny w pracy i w szkole

Boże Ciało to święto kościelne i ustawowy dzień wolny od pracy. Święto przypada w czwartek. Czy piątek następujący po Bożym Ciele jest dniem wolnym w pracy i w szkole?

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Więcej uczniów w klasie integracyjnej od roku szkolnego 2024/2025?

Czy w szczególnych przypadkach dyrektorzy szkół będą mogli zwiększyć liczbę uczniów w klasach integracyjnych ponad określony limit? Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpływa wiele takich postulatów.

Egzamin ósmoklasisty 2024: Co uczeń może zabrać na salę egzaminacyjną, czyli podstawowe zasady zachowania

Już we wtorek, 14 maja, rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Na sali egzaminacyjnej uczniów obowiązują ściśle określone zasady. Co należy zabrać na egzamin? Czego nie wolno wnieść? Na co uważać?

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Dopiero od 1 września 2025 r. nowy przedmiot w szkołach. Nauka pierwszej pomocy. Koniec HiT

MEN: od 1 września 2025 r. nowy przedmiot - edukacja obywatelska. W szkołach nauka pierwszej pomocy. Koniec HiT.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – terminy, czas trwania egzaminów, podstawowe zasady

W roku szkolnym 2023/2024 egzamin ósmoklasisty zacznie się 14 maja 2024 r. o godzinie 9.00. Niemożliwe jest nie zdać tego egzaminu, nie można go też poprawić.

Od września obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce

Od września 2024 r. ukraińskie dzieci przebywające w Polsce zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Taką informację podała wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha. Ile uczniów obejmie? 

Kontrowersyjne prace domowe. Uczniowie zyskają czas na przygotowanie się do lekcji i realizację swoich pasji

W środę, 3 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 223 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister edukacji Barbary Nowackiej. Tematem konferencji były nowe przepisy dotyczące prac domowych.

Program Aktywna Szkoła – można już składać wnioski o środki finansowe

2 kwietnia 2024 r. rusza nabór do Programu „Aktywna Szkoła”. Każda polska szkoła publiczna może złożyć stosowną aplikację i dołączyć do Programu. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznacza na Program aż 335 mln zł.

Wreszcie w każdej szkole mydło, papier toaletowy i ręczniki [projekt rozporządzenia]

Szkoły muszą zapewnić uczniom mydło do rąk, papierowe ręczniki i papier toaletowy. Tak stanowi projekt rozporządzenia ministerstwa edukacji.   

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

Wielkanoc 2024 r.: Wkrótce przerwa świąteczna w szkołach. Uczniowie będą mieli 6 dni wolnych od nauki

Do Wielkanocy zostało tylko kilka dni. Związana ze świętami przerwa od nauki rozpocznie się w Wielki Czwartek, 28 marca. Uczniowie wrócą do szkół dopiero 3 kwietnia.

Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w bieżącym 2024 roku.

Prace domowe 2024. Ministra Nowacka: rozporządzenie wejdzie w życie 16 kwietnia

Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w najbliższych dniach podpisane zostanie rozporządzenie dotyczące odejścia od obowiązkowych prac domowych i prawdopodobnie 16 kwietnia już wejdzie w życie.

Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024 r. Sprawdź, co planuje rząd

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w postawie programowej od 1 września 2024 r. Projekt zmian ma być gotowy do połowy kwietnia. Od 1 września 2026 r. możemy spodziewać się zupełnie nowej podstawy programowej.

Leczenie polskiej oświaty potrwa jeszcze długo? Wyniki badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”

Jak wygląda sytuacja polskiej oświaty? Oto wyniki 11. edycji badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” przeprowadzonego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

Min. B. Nowacka: przyszłością dla Polski jest Unia Europejska; zachęcamy do organizowania Szkolnych Klubów Europejskich

Polska młodzież powinna mieć możliwość porozmawiania o przyszłości. A tą przyszłością dla Polski jest Unia Europejska. Dlatego zachęcamy bardzo do aktywizacji w ramach Szkolnych Klubów Europejskich – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2024 r. MEiN wyśle do szkół listy zachęcające do tworzenia tych klubów.

Min. edukacji B. Nowacka: Od 1 marca w szkołach trwają badania i testy sprawnościowe uczniów. Bez wpływu na ocenę z WF-u

Barbara Nowacka podkreśliła we wtorek, że jednym z zadań edukacji jest zadbanie o zdrowie i sprawność fizyczną dzieci i młodzieży. 1 marca rozpoczęto testy, które mają zbadać sprawność uczniów - dodał minister sportu Sławomir Nitras.

Dzień Kobiet 2024. Ogromna większość nauczycieli w Polsce to kobiety

Dzień Kobiet 2024. Ile nauczycieli pracuje w polskim systemie oświaty? Prawie 719,6 tys. A ile z nich to kobiety? Aż 84,2 proc. 

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Podstawa programowa 2024. Nowa, zawężona, wszystkie ważne przedmioty "odchudzone". MEN pokazał propozycje

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego w formie konkretnych projektów dla poszczególnych przedmiotów i szkół. Zmiany mają objąć niemal wszystkie przedmioty. Nowa, zawężona podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych. Od 12 do 19 lutego 2024 r. trwają prekonsultacje tych propozycji.

MEN o dowożeniu uczniów ze wsi do większych miast. I o likwidacji szkół. Skąd wziąć autobusy?

Jeżeli jakaś gmina podejmie decyzję o likwidacji małej szkoły i przewożeniu uczniów do większych miejscowości, to MEN w nią nie będzie ingerował. Taka ingerencja to naruszenie norm konstytucyjnych. 

Czy planowana reforma oświaty to szansa czy zagrożenie?

Czy proponowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma oświaty przyczyni się do odciążenia uczniów przeładowanych obowiązkami szkolnymi? 

Min. B. Nowacka: nie ma pieniędzy na darmowe laptopy dla uczniów

Nie ma pieniędzy na laptopy dla uczniów - zakomunikowała 6 lutego 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka. Poinformowała, że 8 lutego br. wspólnie z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim zostaną ogłoszone plany dotyczące laptopów.

REKLAMA