REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Terminarz spotkań nie jest informacją publiczną

Organy administracji publicznej, jak też osoby piastujące kierownicze stanowiska w tych organach używają różnych narzędzi wspomagających wykonywanie powierzonych zadań. Nie oznacza to w każdym przypadku, że narzędzia te będą stanowiły informację publiczną i w konsekwencji będą podlegały udostępnieniu.

SMS-y sposobem komunikacji gmin z mieszkańcami

SMS-y do mieszkańców wysyłane są nie tylko przez duże ośrodki, jak Warszawa, Katowice, Kraków czy Rzeszów (pionier tej ścieżki komunikacji z mieszkańcami, który ją wdrożył w 2009 roku), lecz także mniejsze miasta i gminy. Obecnie prawie pół miliona Polaków otrzymuje bezpłatne powiadomienia.

E-administracja w perspektywie finansowej 2014-2020

Urzędy są coraz bardziej zinformatyzowane. W nowej perspektywie unijnej ponad 1,1 mld euro trafi na ich cyfryzację.

Fundusze europejskie pod lupą organizacji pozarządowych - raport

Organizacje pozarządowe przypatrzyły się szesnastu Regionalnym Programom Operacyjnym. Wybrano trzy obszary, które pokazują stosunek władz regionalnych do zaangażowania obywateli w sprawy publiczne oraz ich nastawienie na skuteczność wykorzystania środków europejskich.

REKLAMA

Program "Maluch" - edycja 2016

W edycji 2016 o dofinansowanie w programie "Maluch" ubiegać mogą się nie tylko gminy, ale również osoby fizyczne, przedsiębiorcy, a także organizacje nieposiadające osobowości prawnej oraz uczelnie. W sumie na dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 151 mln zł.

Ceny w barach mlecznych bez zmian

Ministerstwo Finansów poinformowało, iż nowelizacja budżetu ne wpłynie na ceny w barach mlecznych. "Środki w budżecie zabezpieczone na dofinansowanie dotowanych posiłków są wystarczające na wypłatę wszystkich należnych przedsiębiorcom dotacji w 2015 roku (zgodnie ze zgłoszonym przez przedsiębiorców zapotrzebowaniem)" - napisał resort w komunikacie.

Od 2016 r. nowe miasta: Siedliszcze, Urzędów, Lubycza Królewska i Jaraczewo

Od nowego roku status miasta zostanie nadany miejscowościom: Siedliszcze (woj. lubelskie, powiat chełmski), Urzędów (woj. lubelskie, powiat kraśnicki), Lubycza Królewska (woj. lubelskie, powiat tomaszowski) i Jaraczewo (woj. wielkopolskie, powiat jarociński).

Imprezy turystyczne - przepisy unijne będą wdrażane do 1 stycznia 2018 r.

Nowe regulacje zastąpią dyrektywę z roku 1990, która nie odpowiada już realiom rynkowym. Dyrektywa wchodzi w życie 20 dnia po jej opublikowaniu. W związku z tym, państwa członkowskie, w tym Polska, będą zobowiązane do uchwalenia i publikacji nowych przepisów krajowych wdrażających dyrektywę do 1 stycznia 2018 r. Jednocześnie, nowe przepisy krajowe wdrażające dyrektywę będą stosowane od dnia 1 lipca 2018 r.

REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna 2016 - pytania i odpowiedzi

Od początku roku 2016 na terenie całej Polski zacznie działać system darmowej pomocy prawnej. W skali całego kraju powstaną 1524 punkty, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów, radców prawnych a także doradców podatkowych i absolwentów prawa legitymujących się odpowiednim doświadczeniem (w punktach pomocy prowadzonych prze organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego).

Rola rady pedagogicznej w zarządzaniu szkołą

Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych oraz organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jeżeli szkoła lub placówka takie kursy prowadzi, a także projekt planu finansowego szkoły lub placówki.

Od 1 września 2016 r. Karta Nauczyciela bez godzin karcianych

Projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający likwidację tzw. godzin karcianych przedstawiony zostanie w styczniu 2016 r. Tak zwane godziny karciane (nazwa zwyczajowa podchodzi od nazwy ustawy Karta Nauczyciela) to dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Przerwa świąteczna 2015 - zapewnienie opieki uczniom

Zimowa przerwa świąteczna jest dla uczniów czasem wolnym od zajęć dydaktycznych. Przepisy prawa wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Szkoła jednak może – na wniosek rodziców – zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości

Czy wymagane jest przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości gminnych działanie w imieniu gminy pełnomocnika w rozumieniu art. 95 kc, czy też za konieczne należy uznać działanie upoważnionego pracownika urzędu wraz z zastępcą burmistrza – w trybie art. 46 ust. 1 u.s.g.?

Konwergencja w ochronie środowiska - jakie korzyści?

Konwergencja w ochronie polega na integracji różnych procesów przetwarzania odpadów w jednej instalacji. Korzyści wynikają z integrowania pozornie odrębnych dziedzin,

Informatyzacja w ochronie zdrowia - nowe przepisy

Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia jest potrzebna do prowadzenia prac nad wdrażaniem tzw. platformy e-zdrowie. Nowela ma stworzyć warunki do podejmowania w dalszej perspektywie optymalnych decyzji w zakresie polityki zdrowotnej w oparciu o gromadzone dane, niezależnie od przyjętego modelu organizacyjnego opieki zdrowotnej oraz zasad jej finansowania.

Opłaty za wywóz śmieci 2016 – ulgi dla dużych rodzin

Od 1 stycznia 2016 r. gminy będą mogły zastosować ulgi w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny. Zwolnienie będzie miało charakter fakultatywny.

Gminy zapewnią lokale zastępcze do 2025 r.

Gminy mają obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego osobom, których mieszkania zostały przeznaczone do rozbiórki lub remontu. W obecnym stanie prawnym obowiązek ten wygasał 31 grudnia 2015 roku. Posłowie PiS złożyli projekt zmian w ustawie wydłużający ten obowiązek o kolejne 10 lat - do 31 grudnia 2025 roku.

Świadczenie rodzicielskie 2016 - wniosek

2 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy określające wzór wniosku o świadczenie rodzicielskie. Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało osobom, które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a zatem głównie bezrobotnym, studentom oraz osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych.

Usytuowanie reklam zgodnie z ustawą krajobrazową

Dotychczas określenie zasad i warunków sytuowania tablic i urządzeń reklamowych możliwe było wyłącznie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które pokrywały niewielką powierzchnię Polski. Obecnie rada gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Interes w uzyskaniu zamówienia

Wykazanie interesu przez potencjalnego wykonawcę nie pozbawia go jego posiadania również na późniejszych etapach postępowania. Okoliczności te zostały w sposób jednoznaczny uregulowane przez KIO w orzeczeniu z dnia 24 listopada 2014 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać zaświadczeni lekarskie w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego. Nowy system wystawiania zwolnień lekarskich ma być szybszy od tradycyjnego.

Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego - nowe przepisy

Prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego ma umożliwić przedsiębiorcom wykorzystywanie pozyskanych informacji i danych do tworzenia nowych produktów i usług, np. aplikacji na smartfony i komputery. Do projektu ustawy wprowadzono pojęcia: „informacja sektora publicznego” i „ponowne wykorzystywanie” takiej informacji. Informacja sektora publicznego – to każda treść lub jej część – niezależnie od sposobu utrwalenia (postać papierowa, elektroniczna, dźwiękowa, wizualna, audiowizualna) – będąca w posiadaniu podmiotów, które ją udostępniają lub przekazują do ponownego wykorzystywania.

Szkolenie „Elektroniczne usługi publiczne – jak korzystać z ePUAP2?”

Szkolenie dedykowane jest kierownikom podmiotów realizujących zadania publiczne oraz innym osobom uprawnionym do podpisywania dokumentów wychodzących na zewnątrz tych podmiotów. Prowadzone będzie ze szczególnym uwzględnieniem aparatu pojęciowego i słownictwa właściwego dla administratywistów – a nie informatyków. W czasie szkolenia istniała będzie możliwość założenia i potwierdzenia (zaufania) profilu na ePUAP2.

Rewitalizacja 2015/2016 - nowa ustawa i problemy samorządów

Nowa ustawa o rewitalizacji obowiązuje od 18 listopada 2015 r. Celem wprowadzenia przedmiotowych przepisów było poprawienie efektywności tego typu przedsięwzięć. Ustawa wprowadza legalną definicję rewitalizacji oraz określa zasady funkcjonowania gminnych programów rewitalizacji. Czy przedmiotowe przepisy to dobry krok w kierunku poprawy skuteczności takich działań? Poprosiliśmy o komentarz Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji.

Zamówienia publiczne w sektorze zdrowia nie mogą być realizowane kosztem pacjentów

Podczas debaty zorganizowanej przez Związek Pracodawców Stratera Med.pt. „Równość w zamówieniach publicznych – mit czy rzeczywistość?" poruszono kluczowe kwestie dotyczące braku osiągnięć standardów gwarantujących zdrową konkurencję i przejrzystych zasad postępowania w Prawie zamówień publicznych. Podczas rozmowy podkreślono, że wciąż na marginesie pozostają zamówienia publiczne w obszarze usług zdrowotnych. Nie chcemy, aby niezdrowa współpraca szpitali i Wykonawców w obszarze zamówień publicznych miała negatywny wpływ na pacjentów – zaznacza Paweł Woźniak, Członek Zarządu Związku Pracodawców Stratera Med.

Ujemna marża w usługach turystycznych

Organizatorzy turystyki w rozliczeniach VAT mogą uwzględniać straty w postaci tzw. ujemnej marży w drodze kumulowania dodatnich oraz ujemnych marż na usługach turystycznych. Tak wynika z interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów.

Czy premię uznaniową bierze się pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Mamy problem z ustaleniem jego normalnego wynagrodzenia. Czy w jego skład wchodzi też premia uznaniowa?

Warszawa przyciąga turystów w święta

Warszawa przygotowuje się do świąt. Liczne atrakcje mają przyciągnąć turystów.

Fundusz alimentacyjny bez kryterium dochodowego?

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zniesienia kryterium uprawniającego do świadczeń funduszu alimentacyjnego. W ocenie RPO pomoc alimentacyjna dla dzieci będących wierzycielami jest jednym z tych obszarów, w którym ograniczenia finansowe nie powinny mieć miejsca.

Opłaty za wodę w Krakowie w 2016 r.

W Krakowie od stycznia 2016 r. przewidziana jest podwyżka opłat za wodę i ścieki. Kraków wśród 10 największych miast Polski zajmuje obecnie siódme miejsce, jeśli chodzi o wysokość opłat za dostarczanie wody i odprowadzenia ścieków.

Przemoc słowna problemem gimnazjalistów

2/3 gimnazjalistów spotkało się w szkole z różnymi przejawami agresji. Ofiary często pozostają same ze swoim problemem.

Audyt wewnętrzny 2016 - skuteczność audytorów w znaczącym stopniu bez zmian

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu. Celem nowych przepisów jest usprawnienie pracy audytorów. O skuteczność nowych przepisów oraz o potrzeby środowiska audytorów wewnętrznych sektora publicznego zapytaliśmy Sebastiana Burgemejstera, Prezesa Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.

Przywrócenie terminu z powodu choroby pełnomocnika

Czy choroba pełnomocnika strony może stanowić podstawę do przywrócenia terminu do złożenia odwołania? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18 marca 2015 r., uznał, iż stan zdrowia pełnomocnika i fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim, nie stanowi przeszkody nie do przezwyciężenia, dla dochowania terminu do złożenia odwołania.

Opłaty lokalne 2016 - fakultatywnie

Z dniem 1 stycznia 2016 r. opłaty lokalne będą miały charakter fakultatywny; ich wprowadzenie na obszarze danej gminy uzależnione będzie od woli organu stanowiącego. Decyzja rady gminy co do wprowadzenia opłaty lokalnej – w ocenie Kolegium RIO w Lublinie – powinna być jednoznaczna, wyraźnie zakomunikowana stosownym zapisem w treści uchwały dotyczącej danej opłaty.

Podatek od nieruchomości a względy techniczne

Co to znaczy, że grunt nie może być wykorzystywany do działalności ze względów technicznych? We wrześniu wydane zostały w tym względzie przez NSA dwa ciekawe wyroki.

Przepisy karne w aktach prawa miejscowego gminy

Czy rada gminy może stanowić przepisy karne w aktach prawa miejscowego? Co z regulaminami korzystania z obiektów użyteczności publicznej zawierającymi zakazy i nakazy określonego zachowania się osób?

Podlaskie: budżet na 2016 r. nie zakłada inwestycji

Budżet regionu podlaskiego na 2016 r. jest znacznie mniejszy niż w 2015 r. Budżet na 2015 r. był rekordowy w historii regionu za sprawą funduszy unijnych, dlatego budżet na 2016 r. wygląda skromnie.

Budżet obywatelski Suwałk na 2016 rok

W ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok mieszkańcy Suwałk wybrali osiem projektów. To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w tym mieście.

Klub naruszył dobre imię Wrocławia - precedensowy wyrok

Gmina Wrocław pozwała kluby nocne, zarzucając im naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz notoryczne naruszenie dobrego imienia. Wrocławski sąd okręgowy uwzględnił powództwo w ramach ochrony dóbr osobistych.

Czy pracodawca może wymagać od kandydatów do pracy kserokopii ich dowodów osobistych

Pracodawca zażądał od kandydatów do pracy, by dostarczyli do działu kadr kopie swoich dowodów osobistych. Czy kopie dowodów mogą być przechowywane w dokumentacji pracowniczej?

Wypisywanie recept przez pielęgniarki 2016 - szkolenia

Od 1 stycznia 2016 r. pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty na leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Osoby rozpoczynające kształcenie w zawodzie pielęgniarki lub położnej od roku akademickiego 2016/2017 będą kształciły się na podstawie nowych standardów.

Świadczenie rodzicielskie 2016 w pytaniach i odpowiedziach

Świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez rok, od 2016 roku, będą mogły otrzymać rodziny, którym urodzi się dziecko, a które do tej pory nie mogły skorzystać z urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego.

Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury 2015/2016

Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury od 1 grudnia 2015 r. przyznawane są według nowych przepisów. Od 2016 r. pracownicy będą mogli otrzymać ekwiwalent za używanie własnych instrumentów.

Opłata planistyczna - bez odsetek od nieterminowej płatności

Opłata planistyczna jest nieopodatkowaną należnością budżetową o charakterze publiczno-prawnym. Z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wynika prawo do naliczania odsetek od nieterminowo uiszczanej opłaty planistycznej.

Bon wychowawczy - wątpliwości RPO

Bon wychowawczy od początku 2016 roku ma być wprowadzony w Nysie. To gminne świadczenie mające wspierać politykę prorodzinną i pomóc gminie walczyć z problemami demograficznymi.

Jednostki samorządowe powinny posiadać aktualne dane adresowe

„Każdy adres jest ważny” to hasło przewodnie sześciu filmów, których głównym celem jest promocja posiadania przez jednostki samorządowe aktualnych baz danych adresowych. Kampania GUGiK ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważne są rzetelne dane adresowe.

Budżet województwa lubuskiego na 2016 r. nastawiony na inwestycje

Samorząd województwa lubuskiego w 2016 roku na inwestycje planuje przeznaczyć 143,5 mln zł. Wydatki zaplanowano na kwotę 435,5 mln zł.

Budżet województwa wielkopolskiego na 2016 rok z deficytem

Na dochody w budżecie województwa wielkopolskiego na 2016 rok składać się mają: udziały we wpływach z podatków - 550 mln zł, dotacje celowe w wysokości 383,5 mln zł, subwencja ogólna 55,6 mln zł i pozostałe dochody w kwocie 58,8 mln złotych. Planowane udziały we wpływach od podatku PIT jak i CIT mają być nieznacznie większe od przewidywanego wykonania w roku 2015.

Równość w zamówieniach publicznych w sektorze zdrowia – mit czy rzeczywistość?

Zapraszamy na debatę „Równość w zamówieniach publicznych w sektorze zdrowia – mit czy rzeczywistość?” która odbędzie się 2 grudnia 2015 roku o godz. 14.00 w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Głównym organizatorem jest Związek Pracodawców Stratera Med. Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Opole - nowe granice w 2017 r.

Radni Opola przyjęli uchwałę w sprawie poszerzenia granic miasta. Ostateczną decyzję w sprawie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Będzie miała na to czas do końca lipca 2016 r.. Ewentualna decyzja rządu o zmianie granic wejdzie w życie z początkiem kolejnego roku.

REKLAMA