REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oświadczenia majątkowe osób pełniących funkcje publiczne

Obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego rokrocznie powoduje wiele problemów. Ci, którzy go nie wypełnili albo zrobili to nierzetelnie, muszą też liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

IV Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta

Czy regiony z północnej Polski stosują inteligentne rozwiązania dla miejskiej energetyki, infrastruktury oraz transportu, aby polepszyć jakość życia mieszkańców? Jakie nowe technologie dla smart cities proponuje branża oraz jak ich wykorzystanie wpływa na rozwój inteligentnych miast? Jak oszczędzać energię elektryczną i cieplną w miastach i gminach? Na powyższe pytania odpowiedzi szukać będą eksperci, politycy oraz samorządowcy podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta, który odbędzie się 28 września w Olsztyńskim Parku Naukowo Technologicznym. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Nowelizacja ustawy o sporcie

Nowelizacja dostosowuje przepisy w zakresie walki z dopingiem do standardów międzynarodowych. Poza tym zwalnia z podatku od nieruchomości obiekty o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Podręcznik adaptacji miast

Opracowany w Ministerstwie Środowiska podręcznik opisuje poszczególne etapy przygotowania miejskich planów adaptacji, od rozpoczęcia tego procesu aż po wypracowanie systemu monitoringu i ewaluacji skuteczności proponowanych rozwiązań. Zawiera również szereg wskazówek i opisów dotyczących inwestycji.

REKLAMA

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych - zmiany

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów należna gminom część środków odzyskanych od rodziców, którzy nie płacą alimentów, będzie trafiać do gminy, która wypłacała świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pozostała tych środków będzie - tak jak dotąd - stanowić dochód budżetu państwa.

Przyjęcie uchodźców przez Polskę - informacje UDSC

Przyjęcie uchodźców do Polski może odbyć się dwóch formach – przesiedlenia uchodźców syryjskich (z państw poza Unią Europejską) lub relokacji uchodźców syryjskich, erytrejskich lub irackich (z Grecji, Włoch i ewentualnie Węgier). Przyjazd pierwszych osób jest obecnie planowany najwcześniej od kwietnia 2016 r. (relokowani) i od czerwca 2016 r. (przesiedlani) w grupach nie większych niż po 150 osób jednocześnie.

Pomoc socjalna dla uchodźców

Okres udzielania pomocy socjalnej kończy się po otrzymaniu decyzji ostatecznej w procedurze o nadanie statusu uchodźcy. Cudzoziemcy którzy otrzymają decyzję pozytywną w ciągu 60 dni mogą złożyć wniosek o Indywidualny Program Integracyjny realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie.

Kalkulacja kwoty subwencji oświatowej na 2015 rok

Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek wydatkowania na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy środków w wysokości nie niższej niż zostały naliczone w subwencji oświatowej.

REKLAMA

Przyznanie miejsca w domu studenckim - decyzja administracyjna niekonieczna?

Zamieszkanie w domu studenckim jest nierzadko najwygodniejszą, ale przede wszystkim najbardziej ekonomiczną formą znalezienia czerech ścian w okresie studiów. Zgodę na zamieszkanie w akademiku wydają umocowane organy uczelni, jednak sama forma rozstrzygnięcia zainicjowanego wnioskiem studenta o zamieszkanie budzi wątpliwości.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa

Nauczycielowi, wykonującemu pracę według standardowego pensum, dy­rektor może wyjątkowo polecić świadczenie dodatkowej pracy dydaktycznej, opiekuńczej lub wychowawczej zgodnej z jego specjalnością, gdy taka po­trzeba wynika z konieczności realizacji programu nauczania. Aktualne zarobki nauczycieli artykule poniżej.

Jakie zasady obowiązują w rozliczaniu nadgodzin w samorządzie

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. O terminie udzielenia czasu wolne przed urlopem czy też po decyduje wniosek pracownika samorządowego.

Posiłki w szkołach w wyjaśnieniach ministerstwa zdrowia

W sklepikach mogą być sprzedawane soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, woda, a także herbata, napary owocowe oraz kawa zbożowa. Resort przypomina, że kompoty nie mogą być dosładzane. Zgodnie z nowymi przepisami dosładzać można jedynie herbatę, napary owocowe, kakao i kawę zbożową.

Opłata reklamowa od 11 września 2015 r.

Opłata reklamowa ma stanowić jedno z narzędzi porządkowania krajobrazu. Od 11 września 2015 r. będą obowiązywały przepisy umożliwiające pobieranie przez gminy nowych opłat.

Janosikowe w 2016 r. na dotychczasowych zasadach

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłuża na 2016 rok dotychczasowe zasady obliczania wysokości tzw. janosikowego.

Jak zawrzeć umowę leasingu w ramach prawa zamówień publicznych

Czy starostwo powiatowe może zakupić samochód osobowy w leasingu (operacyjnym) na podstawie procedury do 30.000 euro? Na ile lat może zostać zawarta umowa leasingu? Jaki jest najdłuższy możliwy termin trwania umowy leasingu nie naruszający przepisy Prawo zamówień publicznych? Czy zapytanie ofertowe może przewidywać możliwość rozliczenia w ramach leasingu "stary" samochód, który ma być zastąpiony przez samochód leasingowany?

Przywrócenie terminu z powodu odebrania przesyłki przez pracownika

Skoro ta sama osoba odbiera stale przesyłki, to istnieje domniemanie, że ma do tego prawo. Przedsiębiorca nie może więc domagać się przywrócenia terminu na odwołanie z tego powodu, że odebrała ona pismo. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

XXV Forum Informatyki w Administracji

Zapraszamy do Fabryki Wełny Hotel & SPA do miejsca, w którym historia spotyka się z nowoczesnym designem, relaks ze sztuką, a surowy industrialny klimat z eleganckim komfortem. Obiekt mieści się w budynku dawnej fabryki rodziny Baruchów w samym centrum Pabianic, w niedalekiej odległości od Łodzi.

Warsztaty "Elektroniczne usługi publiczne - jak korzystać z ePUAP?

Szkolenie dedykowane jest kierownikom podmiotów realizujących zadania publiczne oraz innym osobom uprawnionym do podpisywania dokumentów wychodzących na zewnątrz tych podmiotów. Prowadzone będzie ze szczególnym uwzględnieniem aparatu pojęciowego i słownictwa właściwego dla administratywistów – a nie informatyków. W czasie szkolenia będzie możliwość założenia i potwierdzenia (zaufania) profilu na ePUAP2.

Uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert

Złożenie dokumentu uzupełnianego na wezwanie zamawiającego wystosowane na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. jest dopuszczalne, pod warunkiem, że tak uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert. Przepis ten przewiduje bowiem, że złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.

Kryteria różnicowania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Rada gminy może różnicować stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich, a także od rodzaju zabudowy. Nowelizacja ustawy wykluczyła jednak w całości zwolnienia przedmiotowe oraz stosowanie dopłat dla właścicieli nieruchomości.

Działalność sołectwa - zadania, fundusz

Czym tak naprawdę jest sołectwo, kim jest sołtys i czym się zajmuje? Czy w ciągu roku istnieje możliwość zmiany funduszu sołeckiego?

Wykluczenie wykonawcy ze względu na udział w przygotowaniu postępowania

Samo uczestniczenie wykonawcy w czynnościach związanych z przygotowaniem postępowania nie stanowi wystarczającej przesłanki wykluczenia takiego wykonawcy z postępowania. Konieczne jest stwierdzenie, że jego udział w postępowaniu powoduje utrudnienie uczciwej konkurencji.

Rejestracja aktów stanu cywilnego w pełni elektroniczna

1 września gminy ostatecznie przechodzą na elektroniczny system rejestracji stanu cywilnego. Z informacji przekazanych przez wojewodów wynika, że zdecydowana większość urzędów stanu cywilnego pracuje w systemie elektronicznym w pełnym zakresie. Niektóre gminy - wykorzystując okres przejściowy - przeszły na system elektroniczny częściowo.

Zdrowe jedzenie w szkołach od 1 września 2015 r.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od września z półek sklepików szkolnych ma zniknąć niezdrowe jedzenie. Nie będą więc w nich dostępne chipsy, batony, napoje gazowane i słodzone.

Forum Liderów Samorządów Lokalnych Województwa Mazowieckiego

Konferencja „Nowa perspektywa unijna na lata 2014-2020 dla jednostek samorządu terytorialnego” zainauguruje działalność Forum Liderów Samorządów Lokalnych Województwa Mazowieckiego.

25-lecie samorządu a nowoczesna administracja samorządowa

Pod koniec września br. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej organizuje w Rzeszowie I Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej poświęcony nowoczesnej administracji samorządowej oraz wyzwaniom stojącym przed jednostkami samorządu terytorialnego po 25-ciu latach funkcjonowania w III RP.

Uzasadnienie odrzucenia oferty wykonawcy

To na zamawiającym spoczywa obowiązek wyjaśnienia przyczyn, które zdecydowały o odrzuceniu oferty, czy też wykluczeniu wykonawcy z postępowania. W jaki sposób zamawiający winien uzasadnić odrzucenie oferty wykonawcy?

Wniesienie skargi do niewłaściwego organu a termin

Czy skarżący wnoszący skargę administracyjną do niewłaściwego organu, zachowa termin do jej wniesienia?

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2016 rok

Minister Finansów podpisał 5 sierpnia 2015 r. obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r.

Kryterium dochodowe dla szkolnej wyprawki 574 zł

MEN szacuje, że w roku szkolnym 2015/2016 z programu "Wyprawka szkolna" będzie mogło skorzystać ok. 231,3 tys. uczniów, w tym ok. 91,6 tys. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Na realizację programu w roku szkolnym 2015/2016 zaplanowano 51 mln zł z budżetu państwa.

Szkoły obowiązkowo z nauczycielem wspomagającym od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN.

Magister nauczycielem w przedszkolu w 2016 r.?

W projekcie rozporządzenia MEN wprowadzono wymóg posiadania wykształcenia magisterskiego przez nauczycieli pracujących w przedszkolach i szkołach podstawowych. Termin wejścia rozporządzenia w życie przewidziany jest na dzień 1 września 2016 roku.

Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta

Osoby odpowiedzialne nie tylko za rozwój miast, lecz także państw wiedzą, jak ważnym elementem zrównoważonego rozwoju jest inteligentny region. Czym on jest? By się tego dowiedzieć, serdecznie zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta, który odbędzie się 28 września 2015 r. w Olsztynie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Nieskuteczne kary za reklamy

Nowy tryb wymierzania kar administracyjnych za niezgodne z prawem umieszczanie tablic urządzeń reklamowych okaże się w praktyce najprawdopodobniej nieskuteczny. Zamiast więc pomóc w uporządkowaniu przestrzeni i zasileniu gminnych budżetów, narazi samorządy na prowadzenie długotrwałych i nieskutecznych postępowań administracyjnych, a w konsekwencji również egzekucyjnych.

Wyprawka szkolna na zakup podręczników i pomocy szkolnych

Szacuje się, że w 2015 roku z programu „Wyprawka szkolna” skorzysta ok. 213,3 tys. uczniów. W zależności od klasy, wysokość wsparcia wyniesie od 225 zł do 450 zł, a w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego może sięgać 770 zł.

Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników

Urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu za ten czas wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy.

Jakie są zasady przeniesienia na inne stanowisko pracownika samorządowego

Czy pracownika Powiatowego Urzędu Pracy zatrudnionego na stanowisku urzędniczym na zastępstwo można przenieść do pracy w Gminie na stanowisko urzędnicze na podstawie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych? Czy po przeniesieniu pracownika gmina zawiera z nim nową umowę o pracę, gdyż ta trwająca jest na czas zastępowanego pracownika w naszym Urzędzie?

Jakie świadectwo pracy wystawić nauczycielowi

Zasadą jest, że świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu 24 miesięcy licząc od dnia zawarcia pierwszej z umów terminowych nie dotyczy to jednak sytuacji, w której rozwiązanie terminowej umowy o pracę następuje przed upływem 24 miesięcy tak jak to ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Wówczas świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania ostatniej umowy terminowej a przerwy w zatrudnieniu nie mają w tym przypadku znaczenia.

"Janosikowe" bez zmian w 2016 r.

Obecne zasady dotyczące „janosikowego” dla województw będą stosowane w 2016 r. Tak jak w tym roku, w 2016 r. maksymalna wysokość „janosikowego” wpłacanego przez województwa będzie wynosić nie więcej niż 35 proc. dochodów podatkowych sprzed dwóch lat.

Centra integracji społecznej dla osób uzależnionych

Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków będą mogły korzystać z centrów i klubów integracji społecznej - to jedno z założeń znowelizowanej w środę przez Sejm ustawy o zatrudnieniu socjalnym.

Zawód fizjoterapeuty nie jest regulowany

Fizjoterapeutą może być dziś każdy. Zabiegi wykonywane przez osoby bez uprawnień są jednak groźne dla zdrowia.

Ustawa dotycząca gruntów warszawskich skierowana do trybunału

"Prezydent jest przekonany, że niektóre zapisy tej ustawy są niekonstytucyjne, sygnały o tym dochodziły już na etapie prac parlamentarnych. Niektóre regulacje pogarszają sytuację byłych właścicieli, a ich skutkiem może być pozbawienie ich roszczeń i pozostawienie bez rekompensaty. Ostatecznie na temat zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny" - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Spór o siedzibę Rzecznika Finansowego

Z propozycją Senatu przeniesienia biura do Łodzi nie zgadza się wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Ocenia ona, że takie rozwiązanie jest nieracjonalne i utrudnia funkcjonowanie nowej instytucji już na jej starcie.

Język wilamowski językiem regionalnym?

Mieszkańcy Wilamowic k. Bielska-Białej chcą uznania ich języka za regionalny. Pozwoliłoby to finansować jego nauczanie z budżetu państwa. We wtorek posłowie z sejmowej komisji mniejszości narodowych zadeklarowali wolę poparcia tej inicjatywy.

Dopłaty do spółki komunalnej nie podlegają opodatkowaniu VAT

Wykonywanie zadań publicznych powierzonych spółce przez gminę, bez zawierania umowy cywilnoprawnej, nie podlega opodatkowaniu VAT. Nie powinno być też dokumentowane fakturą VAT.

Zmiana rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej

W Dzienniku Ustaw z 1 lipca 2015 r. pod poz. 931 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Ponowne wezwanie wykonawcy do uzupełnienia braków formalnych

Ile razy zamawiający może wzywać wykonawcę do uzupełnienia braków formalnych? Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 11 maja 2015 r. stwierdziła, iż: „dopuszczalne jest ponowne wezwanie o uzupełnienie określonego dokumentu, o ile dotyczyć będzie ono innych braków, czy błędów.”

Kary umowne dla wykonawcy

W jakich sytuacjach zamawiający może naliczyć kary umowne wykonawcy? Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, iż: „możliwość naliczenia kar umownych z tytułu niewykonania przez wykonawcę określonych obowiązków wynikających z umowy o realizacji zamówienia publicznego w sytuacji, gdy przyczyną niewykonania danego zobowiązania będzie działanie lub zaniechanie zamawiającego jest działaniem sprzecznym z zasadami słuszności i sprawiedliwości kontraktowej.

Dotacja celowa dla klubu sportowego - konieczne uchwały

Przyznanie dotacji dla klubu sportowego wymaga ustalenia celu publicznego z zakresu sportu w uchwale określającej warunki i tryb finansowania takiego zadania własnego. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Nazwy usług i towarów na paragonie fiskalnym

Jakie informacje winien podać przedsiębiorca na paragonie fiskalnym? Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt: III SA/Wa 2674/14 (G.Prawna 2015/81/3) rozstrzygnął powyższą kwestię, wskazując, iż: „na paragonie fiskalnym nie muszą być podane konkretne nazwy usług ani towarów. Ważne, żeby organy podatkowe wiedziały, jaką zastosowano stawkę VAT.”

REKLAMA