REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doskonalenie poprzez samoocenę (CAF) – spotkania informacyjne

MSWiA zaprasza 250 samorządów z całej Polski o najniższych dochodach do bezpłatnego udziału w rekrutacji do projektu Wspólnej Metody Oceny (CAF). Urzędy, zakwalifikowane do projektu, przy asyście ekspertów, dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesną metodę CAF.

Polskie miasta i regiony rozpoczęły walkę o Złote Formaty

Aż 157 projektów promocyjnych zgłosiło 67 samorządów reprezentujących wszystkie województwa Polski do V edycji konkursu Złote Formaty – najważniejszego i najbardziej prestiżowego konkursu związanego z dziedziną promocji miejsc. Już w lipcu poznamy listę nominowanych, a 21 września dowiemy się, które z samorządów znalazły się wśród laureatów. Na zwycięzców czekają m.in. ogólnopolskie kampanie reklamowe oraz kampanie w warszawskim metrze na nowoczesnych nośnikach Infoscreen.

Przepadek korzyści pochodzącej z przestępstwa skarbowego


Przepadek korzyści majątkowej to środek karny stosowany wobec sprawcy przestępstwa skarbowego. Jest on orzekany obligatoryjnie, jeśli sprawca przestępstwa skarbowego osiągnął z jego popełnienia, chociażby tylko pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów. Jeśli orzeczenie przepadku korzyści majątkowej jest niemożliwe, orzeka się środek karny w postaci ściągnięcia jej równowartości pieniężnej.

Zmienią się zasady gospodarowania komunalnym zasobem mieszkaniowym

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Proponowane zmiany mają umożliwić gminom bardziej elastyczne gospodarowanie komunalnym zasobem mieszkaniowym.

REKLAMA

Rząd o Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjmie uchwałę w sprawie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 - ma to być najważniejszy krajowy dokument strategiczny dotyczący zagospodarowania przestrzennego Polski.

Kwalifikacja wojskowa 2011 - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

W dniu 23 lutego 2011 roku, weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2011 r.

Polska prezydencja - okazją do promocji miast i regionów

Tysiące polityków, dyplomatów, urzędników, ekspertów i dziennikarzy przyjadą przez najbliższe pół roku do Polski na spotkania organizowane z okazji przewodnictwa Polski w UE. Dla miast i regionów to okazja do promocji i zaprezentowania z jak najlepszej strony.

Nowe grupy pracowników samorządowych

Rząd przyjął projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

REKLAMA

Zmiany w zarządzaniu kryzysowym

Rada Ministrów zaakceptowała założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Gmina nie pobiera opłat za wycinkę drzewa od przedsiębiorcy przesyłowego

3 marca 2011 weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Wprowadziła ona udogodnienia dla właścicieli urządzeń przesyłowych. Skutki nowelizacji nieznacznie odczują także gminy.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Prezydent podpisał nowelę ustawy o nowych dowodach osobistych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o nowych dowodach osobistych - poinformowała w środę na swych stronach internetowych Kancelaria Prezydenta. Nowe dowody, wyposażone m.in. w chip, mają być stopniowo wprowadzane od 1 lipca 2013 roku.

Ruszyła strona internetowa polskiej prezydencji

W środę ruszyła strona internetowa polskiej prezydencji. Pod adresem pl2011.eu można znaleźć nie tylko program i najważniejsze wydarzenia naszego przewodnictwa w Radzie Europy, ale także wiele informacji o Polsce, polskiej kulturze oraz wideoblog.

Urlopy ojcowskie dla mundurowych

Obowiązuje akt prawny pozwalający funkcjonariuszom służb mundurowych na korzystanie z urlopów ojcowskich na jednolitych zasadach.

Kim jest koordynator czynności kancelaryjnych

Dzięki nowej instrukcji kancelaryjnej oraz uchyleniu dotychczasowych – przestarzałych zasad zarządzania dokumentacją w urzędach, stworzone zostały solidne podstawy do funkcjonowania elektronicznej administracji wewnątrz urzędów. To trudne zadanie w dużej mierze muszą przygotować i przeprowadzić kierownicy instytucji.

Wrocław Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku

Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku - zdecydowała we wtorek w Warszawie Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Dzięki temu tytułowi miasto będzie promować polską kulturę w Europie.

Postępowanie kwalifikacyjne w Służbie Cywilnej 2011

25 czerwca odbędzie się egzamin sprawdzający w ramach postępowania kwalifikacyjnego w Służbie Cywilnej. Przystąpią do niego pracownicy Służby Cywilnej ubiegający się o mianowanie.

Awans zawodowy nauczyciela mianowanego

Nauczyciele mianowani mogą ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego – najwyższy stopień w awansie zawodowym nauczycieli.

Praca w szkole prywatnej a prawo do urlopu dla poratowania zdrowia

Czy okres pracy w szkole prywatnej jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do urlopu dla poratowania zdrowia? Odpowiadamy na pytanie użytkowniczki serwisu.

Koniec roku szkolnego 2010/2011

Dla około 5 mln dzieci i młodzieży oraz około 660 tys. nauczycieli w środę zakończy się rok szkolny 2010/2011. Około 360 tys. dzieci kończących I klasy szkoły podstawowej otrzyma swoje pierwsze świadectwa szkolne.

Prezentacja miast rywalizujących o ESK 2016 przed jurorami konkursu

Katowice, Lublin i Gdańsk zaprezentowały się w poniedziałek przed komisją selekcyjną - grupą ekspertów, która nominuje do tytułu ESK 2016. We wtorek przed komisją wystąpią przedstawiciele Warszawy i Wrocławia, tego dnia zostaną też ogłoszone wyniki rywalizacji.

Kalendarium polskiej prezydencji

Wstępne kalendarium najważniejszych spotkań w Polsce podczas polskiej prezydencji 1 lipca - 31 grudnia:

Nie będzie zakazu noszenia broni w czasie prezydencji

Nie będzie okresowego zakazu noszenia broni w wybranych miastach w czasie polskiej prezydencji. Choć MSWiA i policja przygotowywały rozporządzenie w tej sprawie, minister Jerzy Miller zdecydował, że go nie podpisze.

Zadania samorządów dotyczące przystanków w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym

Z początkiem marca br. gminy przejęły odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą.

Będzie więcej czasu na uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości powojennych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przychyliło się do postulatów samorządowców w sprawie wydłużenia terminu na uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości powojennych. Resort proponuje także inne, korzystne dla samorządów zmiany.

Ponad 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem dot. oświaty

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków oraz objęcie subwencją oświatową przedszkoli zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, pod którym podpisało się ponad 100 tys. osób. 4 lipca projekt ma trafić do Sejmu.

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Gminy muszą zmierzyć się z problemem śmieci

Tylko rok został samorządom na uchwalenie nowych planów gospodarowania odpadami. Następnie powinny one ustalić wysokość tzw. podatku śmieciowego, jaki będzie pobierany od właścicieli nieruchomości, i przygotować przetargi związane z przetwarzaniem odpadów.

Nowe języki w paszportach

Od 1 października br. w paszportach, a od 1 stycznia 2012 r. w paszportach tymczasowych oraz służbowych i dyplomatycznych znajdą się dodatkowo trzy nowe języki - bułgarski, irlandzki i rumuński.

NIK: coraz więcej dzieci nie jest przyjmowanych do przedszkoli

Rośnie liczba dzieci, które nie są przyjmowane do przedszkoli. Placówki, w których brakuje miejsc, próbują samodzielnie rozwiązać problem i przyjmują więcej dzieci, niż pozwalają im na to przepisy - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

System Informacji Oświatowej przeskanuje uczniów i nauczycieli

Utworzenie nowego Systemu Informacji Oświatowej ma udoskonalić zarządzanie oświatą na szczeblu krajowym, m.in. poprzez jasny podział środków finansowych na wykonywanie zadań oświatowych. Dla samorządów to kluczowa kwestia, która co roku znacząco obciąża lokalne budżety. Czy nowe rozwiązania prawne, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku, poprawią funkcjonowanie systemu oświaty?

1 lipca regiony i miasta inaugurują polską prezydencję

Festyny, pikniki, koncerty, wystawy i toasty - tak polskie regiony, miasta i miasteczka będą w piątek 1 lipca witać objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Niektóre imprezy rozpoczną się już dzień wcześniej; gdzie indziej mieszkańcy świętować będą w weekend.

ARR: 118 mln zł na "szklankę mleka" w roku szkolnym 2011/2012

118 mln zł z krajowego budżetu, czyli tyle ile dotychczas, będzie mogła przeznaczyć Agencja Rynku Rolnego na akcję "szklanka mleka" w przyszłym roku szkolnym. Dzięki temu uczniowie będą pili mleko za darmo.

KE wzywa Polskę do recyklingu odpadów, grozi karą finansową

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę i cztery inne kraje, by wdrożyły dyrektywę o odpadach, która zobowiązuje kraje UE m.in. do ponownego wykorzystywania odpadów. Zagroziła sankcjami, jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie dostosujemy prawa.

Senat: nowe dowody osobiste w 2013 r.

Senat podjął w czwartek uchwałę o przyjęciu bez poprawek ustawy o nowych dowodach osobistych. Nowe, wyposażone m.in. w chip, dowody mają być wprowadzane w 2013 roku.

Asystent rodziny - w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji  opiekuńczo-wychowawczej, będą mogły otrzymać wsparcie od gminy w postaci asystenta rodziny. Możliwość taka wynika z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Eurowiniety - nowe przepisy

Parlament Europejski poparł w II czytaniu ideę modyfikacji opłat infrastrukturalnych w transporcie drogowym. Nowe opłaty zrekompensują skutki zanieczyszczenia powietrza i emisji hałasu.

Eksperci: trudno winić samorządy za wzrost deficytu

Trudno winić samorządy za wzrost deficytu finansów publicznych - mówili uczestnicy środowej konferencji "Przyszłość finansów samorządów terytorialnych - dochody, inwestycje, dług". Zastrzegali jednak, że zadłużenie państwa trzeba ograniczyć.

Ostatni dzień internetowego spisu powszechnego

Dobiega końca spis powszechny w formie internetowej. Od jutra do końca miesiąca pracować będą już tylko rachmistrzowie spisowi, odwiedzający Polaków w ich miejscach zamieszkania oraz ankieterzy gromadzący informacje przez telefon.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach publicznych

Zamawiający są zobowiązani sporządzać roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach publicznych. Poniżej omawiamy zakres sprawozdania oraz wskazujemy najczęstsze błędy i nieprawidłowości popełniane przy jego sporządzaniu.

Gminy nie chcą powstania Jurajskiego Parku Narodowego

Jurajskie gminy sprzeciwiają się powstaniu na ich terenie parku narodowego. Jedna z nich godzi się na to, ale pod warunkiem, że granice parku nie wykroczą poza obszar Lasów Państwowych.

Niższe inwestycje samorządów mogą negatywnie wpłynąć na PKB

Ograniczenie inwestycji samorządowych może mieć negatywne skutki dla tempa wzrostu polskiego PKB - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników konferencji poświęconej finansom samorządów.

Zatwierdzanie wykonania samorządowego budżetu

Decyzję w sprawie absolutorium za 2010 rok dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego radni muszą podjąć do 30 czerwca 2011 r. Po raz pierwszy odbywać się to będzie w całości na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Wpływ na decyzję o absolutorium będą miały także ubiegłoroczne wybory samorządowe.

Będzie kontynuacja „schetynówek”

Od dzisiaj (15 czerwca) ruszają konsultacje opracowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektu kontynuacji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Będzie to drugi etap programu, dzięki któremu finansowana jest modernizacja i rozbudowa lokalnej infrastruktury drogowej.

Odpowiedzialność materialna urzędników

Obowiązują już przepisy, które obciążają urzędników odpowiedzialnością finansową za niesprawiedliwe i niezgodne z prawem decyzje. Za swoje błędy urzędnik wypłaci odszkodowanie, jednak nie może ono przekraczać kwoty 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia.

Sołectwa to ważne ogniwo samorządu gminnego

W ostatnich tygodniach wyjątkowo głośno było o sprawach sołeckich. Przyczyniły się do tego m.in. przeprowadzane wybory sołtysów oraz podejmowane przez rady gmin uchwały o zamiarze likwidacji szkół, a także uchwały o utworzeniu (lub nie) funduszu sołeckiego. Wydarzenia te miały wpływ na zaktywizowanie, w dużym stopniu uśpionego potencjału, który drzemie w jednostkach pomocniczych gmin.

Tusk: nie rezygnujemy z redukcji zatrudnienia w administracji

Nie będziemy rezygnowali z redukcji zatrudnienia w administracji, przede wszystkim centralnej - oświadczył premier Donald Tusk, po tym jak we wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie może wejść w życie.

Radni gmin, powiatów i województw nie będą ławnikami

Nie tylko radny gminy ale też powiatu i województwa nie będzie mógł łączyć swego mandatu z wykonywaniem funkcji ławnika – stanowi obowiązująca już nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie może wejść w życie

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie może wejść w życie. Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że jeden z przepisów zaskarżonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego jest niezgodny z konstytucją.

Wójt zażąda opinii sanepidu

Wizytując lokal przeznaczony na żłobek, wójt może zażądać od zakładającego placówkę dostarczenia opinii sanepidu i straży pożarnej.

REKLAMA