REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Standardy opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej udzielanej przez gminy osobom o niskich dochodach. Stanowi on wsparcie tych osób, w ponoszeniu obciążających je wydatków na zajmowany lokal, w tym w zapłacie czynszu

Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej

Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a zatem również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 roku problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny to pisemna umowa z osobą ubiegającą się o pomoc. Umowa określa uprawnienia i zobowiązania stron umowy. Zawieranie kontraktów ma w założeniu doprowadzić do spadku liczby beneficjentów pomocy społecznej.

REKLAMA

Pomoc społeczna musi być wpisana do statutu

Rehabilitacja sfinansowana przez fundację jest opodatkowanym przychodem obdarowanego. Świadczenia udzielane w ramach pomocy społecznej są zwolnione z podatku. Obdarowany zostanie zwolniony z PIT, gdy fundacja zajmuje się pomocą społeczną.

Dofinansowanie do wypoczynku pełnoletnich dzieci

Zgodnie z obowiązującym regulaminem ZFŚS, pełnoletnie dzieci pracownika otrzymują dofinansowanie do wypoczynku. Udzielone świadczenie wliczane jest do dochodu pracownika i z tego tytułu pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Działanie rodzinnych domów pomocy

Jakie usługi świadczą przez całą dobę rodzinne domy pomocy osobom wymagającym z powodu wieku opieki innych osób? Kto i na jakich zasadach wydaje decyzję w sprawie skierowania do takiego domu? Jak wyglądają kontrole?

Duże domy dziecka do likwidacji

Gminy będą musiały ponosić część kosztów pobytu dzieci w rodzinach zastępczych. Takie zmiany przewiduje nowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

REKLAMA

Opodatkowanie zasiłku celowego

Dyrektor naszego ośrodka pomocy społecznej przyznał zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji dziecka osoby ubiegającej się o świadczenie z pomocy społecznej, ponieważ dochód rodziny ustalony w drodze wywiadu środowiskowego w nieznacznym stopniu przekracza kryterium dochodowe ustalone w ustawie o pomocy społecznej. Jednocześnie zapadła decyzja, że z powodu bardzo trudnej sytuacji rodziny wnioskodawcy zasiłek ten nie będzie podlegał zwrotowi. Czy wypłaconą kwotę należy potraktować jako przychód z innych źródeł i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Jak powiaty dbają o niepełnosprawnych

Każdy powiat musi przygotować program wsparcia i pomocy dla osób niepełnosprawnych. Jednak opracowanie takiego dokumentu jest tylko początkiem do wdrożenia go w życie. Na pytanie, jak w jednym dokumencie połączyć wszystkie ważne elementy, odpowiadają wyniki analizy Fundacji TUS.

Czy Centra Integracji Społecznej zostaną zlikwidowane

Rząd w projekcie ustawy o finansach publicznych z 2008 r. zaproponował likwidację gospodarstw pomocniczych. Do tej grupy jednostek zaliczane są m.in. Centra Integracji Społecznej. Pracownicy Centrów są zaniepokojeni planowanymi zmianami. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu kontrowersyjnemu pomysłowi.

Do kupienia nawet całe budynki

Gminy będą mogły kupować - przy finansowej pomocy z budżetu państwa - całe budynki z przeznaczeniem na cele socjalne. Obecnie mogą nabywać tylko poszczególne lokale.

Łatwiej będzie dożywiać dzieci

W uzasadnionych przypadkach będzie można zrezygnować z przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych i wydawania decyzji administracyjnej dotyczących zapewnienia głodnemu dziecku darmowego posiłku w szkole.

Kontrola i nadzór w jednostkach pomocy społecznej

W jaki sposób i przez kogo przeprowadza się kontrole w jednostkach zajmujących się pomocą społeczną?

Centra i kluby integracji społecznej skutecznie rozwiązują lokalne problemy społeczne

Znalezienie zatrudnienia dla osób długotrwale bezrobotnych jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Sprawdzonym sposobem na zmianę postawy i zaangażowanie bezrobotnych w szukanie pracy jest zatrudnienie socjalne. Dzięki tworzeniu przez samorządy i organizacje pozarządowe Centrów i Klubów Integracji Społecznej, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców zjawisko wykluczenia społecznego się zmniejsza.

Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?

Budownictwo społeczne w gminach

Rynek. W Polsce działa 370 towarzystw budownictwa społecznego. Zakładają je najczęściej samorządy, by rozwiązać lokalne problemy mieszkaniowe.

Kolejność stosowania przepisów przy rozstrzygnięciach dotyczących pomocy finansowej

Zgodnie z przepisem art. 14 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się przepisy k.p.a., jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Należy więc przyjąć, iż co do zasady sprawy objęte zakresem przedmiotowym tej ustawy toczą się w oparciu o jej przepisy, a wyjątkowo na podstawie reguł k.p.a. lub innych, o ile przepis wprost tak wskaże. Zatem w przypadku wątpliwości do stosowania norm ustawowych lub k.p.a. pierwszeństwo mają te pierwsze.

URE chce, aby opłaty za prąd były dotowane

Urząd Regulacji Energetyki z trudem przebija się przez kolejne ministerstwa z koncepcją pomocy finansowej dla ubogich odbiorców energii. MF ma własną koncepcję.

Brak kontroli w domach pomocy społecznej

Założenie domu pomocy społecznej wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia od wojewody i rejestracją ośrodka. W czasie działania ośrodka jego działalność jest systematycznie kontrolowana, a dalsze funkcjonowanie placówki zależy od pozytywnej oceny. Problemy zaczynają się, gdy placówkę prowadzi osoba prywatna na zasadach komercyjnych, ponieważ nad takim ośrodkiem organy administracji nie mają żadnego nadzoru.

Jakie zadania nakłada na gminę ustawa o pomocy społecznej

 

Informacje o dochodach muszą być ujawnione

Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoby otrzymujące świadczenia rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.

Do kiedy domy pomocy muszą spełniać standardy świadczenia usług

Czy planowane jest wprowadzenie zmiany do rozporządzenia ministra polityki społecznej z 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej poprzez dodanie przepisu, z którego wynikałoby jednoznacznie, iż wymienione w niniejszym rozporządzeniu standardy bezwzględnie obowiązują w przypadku nowo otwieranych domów pomocy społecznej, a w przypadku domów istniejących (np. w budynkach zabytkowych) wojewoda może wydać - w uzasadnionych przypadkach - pozwolenie na ich prowadzenie, czyniąc odstępstwa od wybranych standardów?

Nieobecność mieszkanki w domu pomocy społecznej - odpisy

W domu pomocy społecznej od 1 sierpnia 2007 r. przebywa małoletnia mieszkanka. Odpłatność za jej pobyt ponoszą: gmina, ojciec dziecka (z zasiłku pielęgnacyjnego, jaki otrzymuje na córkę) oraz dziadek (na podstawie umowy zawartej między gminą a nim). Dziadek ustaloną odpłatność wnosi na konto gminy, a następnie gmina przekazuje nam ww. odpłatność. W sierpniu i wrześniu mieszkanka przebywała w domu u dziadka przez 10 dni. Jak należy dokonać odpisu za czas nieobecności mieszkanki w DPS? Czy odpisu należy dokonać z kwoty, którą opłaca dziadek, czy również z kwoty, którą zobowiązany jest wpłacać ojciec dziecka?

Powiaty nie zawsze płacą opiekunom dzieci

Rodziny zastępcze nie wiedzą, na jaką pomoc finansową mogą liczyć ze strony jednostek samorządu terytorialnego.

Na jakich zasadach można zwalniać z opłat za posiłki w stołówkach szkolnych

Zgodnie z nowelizacją ustawy oświatowej, w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej z opłat za posiłki zwalnia organ prowadzący szkołę. Czy jednak nie może uczynić tego dyrektor? Jakie są przesłanki zwolnienia z opłat za posiłki?

Będą pieniądze na punkty wydawania posiłków

W 2008 roku wojewodowie będą doposażać i tworzyć miejsca wydawania posiłków dla dzieci, młodzieży i osób zagrożonych ubóstwem.

Do końca 2007 roku można składać wnioski o wsparcie

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie do końca roku będzie przyjmować wnioski o pomoc na zakup leków dla przewlekle chorych i o zasiłki socjalne dla osób o niskich dochodach.

Przy określaniu zakresu i form nadzoru prezydenta miasta nad jednostkami pomocy społecznej ważne są zapisy statutów tych jednostek

 

Nie można kontrolować niezarejestrowanych placówek

Wojewoda może nałożyć na zakład opiekuńczo-leczniczy działający bez zezwolenia karę w wysokości 10 tys. zł. Nie ma jednak żadnych prawnych możliwości, by zmusić go do prowadzenia legalnej działalności.

Po reorganizacji domy pomocy społecznej zyskały duszę

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, korzystając z duńskich doświadczeń, przeprowadził w wybranych placówkach reorganizację, dzięki której zindywidualizowano podejście do podopiecznych.

Konferencja Grupy Rodzinnej - nowa metoda pomocy rodzinie


Konferencja Grupy Rodzinnej (KGR) jest metodą pracy z rodziną znajdującą się w sytuacji kryzysowej. Angażując w rozwiązanie problemu jak największą liczbę członków rodziny i osób jej bliskich, wykorzystuje potencjał i zdolności, jakie mają jej poszczególni członkowie.

Czym jest zasiłek celowy i kto może go otrzymać

Jednym z podstawowych świadczeń z systemu opieki społczenej są zasiłki celowe. W jakich przypadkach i na jakich zasadach są one przyznawane ?

Opłaty za pobyt w DPS

Jak należy interpretować ustawę z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w zakresie opłaty za pobyt w DPS?

Komu przysługują świadczenia rodzinne

Na przyznanie świadczeń rodzinnych mogą liczyć rodziny wychowujące dzieci, które nie osiągają określonego dochodu.

Kontrakt socjalny aktywizuje świadczeniobiorców

Stosowany w działaniach ośrodków pomocy społecznej kontrakt socjalny ma poprawiać skuteczność udzielanej pomocy poprzez mobilizowanie osób i rodzin do podejmowania działań usamodzielniających.

Czy jest katalog usług, które muszą świadczyć domy pomocy społecznej ?

Niezależnie od typu domu pomocy społecznej, wszystkie tego rodzaju placówki muszą zapewniać np. wyżywienie oraz udział w terapii zajęciowej.

Czy są określone warunki lokalowe dla domu pomocy społecznej ?

Jednym z warunków prowadzenia domów pomocy społecznej jest przygotowanie określonego rodzaju pomieszczenia.

Zadania samorządu terytorialnego w pomocy społecznej

Najwięcej obowiązków w pomocy społecznej spoczywa na samorządzie gminy i powiatu.Właściwe rozpoznanie potrzeb lokalnych społeczności wymaga wykwalifikowanej kadry oraz dużych nakładów finansowych.

REKLAMA