Kiedy lokalny lockdown
08 lis 2021
Kiedy lokalny lockdown zostanie wprowadzony? Pod koniec listopada możliwych jest nawet ponad 40 tys. zakażeń dziennie
Szczepionka na HPV - refundacja, cena
07 lis 2021
Szczepionka na HPV - refundacja, cena. Od 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciwko HPV jest na liście leków refundowanych. Ile kosztuje? Kto może się zaszczepić i jakie powikłania występują?
Zmiany w e-Karcie Szczepień
06 lis 2021
E-Karta Szczepień umożliwia potwierdzenie, w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta, wykonanie szczepienia przeciw HPV.
Krajowa Sieć Onkologiczna – konsultacje
06 lis 2021
Krajowa Sieć Onkologiczna to nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną.
Trzecia dawka szczepionki COVID - kiedy, jaka szczepionka, zapisy
04 lis 2021
Trzecia dawka szczepionki na koronawirusa - kiedy zapisy? Jaka szczepionka podawana jest przy trzeciej dawce?
Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 - karta szczepień
04 lis 2021
Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 - karta szczepień. Jak prawidłowo wypełnić kartę szczepień dla dawki przypominającej i uzupełniającej?
Jedno izolatorium w każdym województwie
22 paź 2021
Jedno izolatorium w każdym województwie - taki jest plan na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce. Kto może zostać skierowany do izolatorium?
Rehabilitacja po COVID z NFZ - jakie zmiany?
19 paź 2021
Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 z NFZ możliwa jest na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej maksymalnie do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia choroby. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono?
Protest medyków 2021 [PODCAST]
17 wrz 2021
Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej
26 sie 2021
Cyfrowa medycyna. W ciągu zaledwie półtora roku, z powodu globalnego kryzysu Covid-19, doszło do niebywałego postępu transformacji cyfrowej. Proces digitalizacji w największym stopniu objął opiekę medyczną. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy, wprowadzono dużą część rozwiązań systemowych, o jakich eksperci dyskutowali do tej pory od przynajmniej dekady. Mowa tu o wdrożeniu e-recepty, e-skierowania, czy od 1 lipca br., obowiązkowej integracji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) z systemem centralnym.
Obowiązkowe szczepienie dziecka - lekarz zgłosi odmowę i powód
06 sie 2021
Obowiązkowe szczepienie dziecka - co się zmieni? Lekarz będzie miał obowiązek poinformowania, kto i dlaczego odmówił szczepienia dziecka.
Premia dla lekarza POZ za szczepienie
28 lip 2021
Lekarz POZ otrzyma premię finansową za zwiększenie tempa szczepień i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni.
Profilaktyka 40 Plus - jak uzyskać skierowanie na badania?
01 lip 2021
Profilaktyka 40 Plus - skierowanie. 1 lipca 2021 roku ruszył program Polskiego Ładu - Profilaktyka 40+. Jak uzyskać e-skierowanie na badania?
Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare
16 cze 2021
Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.
Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.
14 cze 2021
Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?
Szczepienia na COVID-19 dzieci od 12 roku życia
01 cze 2021
Szczepienia dzieci od 12 lat. Kiedy ruszają szczepienia? Gdzie dzieci będą mogły się zaszczepić? Czy będą szczepienia w szkołach? Czy szczepienia dzieci na COVID-19 będą obowiązkowe?
Czy ozdrowieńcy powinni szczepić się na COVID-19?
01 cze 2021
Czy ozdrowieńcy powinni szczepić się na COVID-19? Przebycie COVID-19 w przeszłości nie stanowi przeciwwskazania do szczepień, co więcej - specjaliści namawiają ozdrowieńców do szczepienia. Przechorowanie nie daje bowiem trwałej odporności. Sprawdź, kiedy najlepiej zaszczepić się po infekcji i czego można się spodziewać.
Profilaktyka 40 plus - co zawiera pakiet badań?
24 maja 2021
Profilaktyka 40 plus to program badań profilaktycznych zapowiedziany w Nowym Polskim Ładzie. Jakie badania zawiera? Znamy już szczegóły programu.
Polski Ład w ochronie zdrowia – co się zmieni?
18 maja 2021
Nowy Ład w ochronie zdrowia. 7% PKB na zdrowie, program Profilaktyka 40+ oraz zniesienie limitów u specjalistów – to najważniejsze propozycje Polskiego Ładu dotyczące zdrowia. Jakie zmiany przewiduje nowy program PiS i całej Zjednoczonej Prawicy w celu poprawy ochrony zdrowia Polaków?
Sieć kardiologiczna - od 10 maja pilotaż na Mazowszu
11 maja 2021
Sieć kardiologiczna. 10 maja 2021 r. minister zdrowia podpisał rozporządzenie uruchamiające pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu. Pacjent m.in.: z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu, gdy zostanie zakwalifikowany do pilotażu będzie mógł liczyć na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki na leczeniu skończywszy. Tego samego dnia została też powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii.
Rehabilitacja po COVID-19 - co gwarantuje NFZ?
26 kwi 2021
Rehabilitacja po COVID-19. 26 kwietnia 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył program rehabilitacji pocovidowej ogłoszony 10 kwietnia br. Teraz pacjenci, którzy przeszli COVID-19, skorzystają z zabiegów rehabilitacyjnych także w gabinecie fizjoterapii, a nawet w domu. Dzięki profesjonalnym i indywidualnym zabiegom fizjoterapeutycznym osoby po chorobie szybciej odzyskają siły i wrócą do codziennych aktywności.
Szczepionka na Covid-19 Johnson&Johnson - skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne
26 kwi 2021
Szczepionka na Covid-19 Johnson&Johnson - skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne. Kto może się zaszczepić szczepionką Johnson&Johnson? Czy wystarczy jedna dawka?
Dr Michał Małek: Przesunięcie części kontraktów NFZ mogłoby pomóc służbie zdrowia [PODCAST]
20 kwi 2021
O sytuacji pacjentów onkologicznych w czasie pandemii, skali odwoływanych operacji oraz o rozwiązaniach, które były by wsparciem dla służby zdrowia mówi dr Michał Małek. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
Magdalena Kartasińska: „Nauka zdalna pogłębia problem otyłości wśród dzieci” [PODCAST]
01 kwi 2021
Polska jest numerem jeden, jeśli chodzi o odsetek dzieci otyłych i dzieci z nadwagą. Dodatkowo, pandemia nie sprzyja poprawie tych statystyk. Sytuacja wcale ma się nie lepiej w przypadku pracowników na home office. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
Szczepienia na COVID-19 dla cudzoziemców w Polsce - co trzeba wiedzieć?
26 mar 2021
Szczepienia na COVID-19 dla cudzoziemców. Kolejka do szczepień jest bardzo długa. Pośród oczekujących są obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Polsce. Na razie przepisy są bardzo nieprecyzyjne, choć niektórzy cudzoziemcy zostali zaszczepieni, gdyż znaleźli się w grupie 0 ze względu na charakter wykonywanej pracy. Reszta musi czekać na swoją kolej.
Mutacje i warianty koronawirusa SARS-CoV-2
26 mar 2021
Mutacje i warianty koronawirusa. – Niepokoi nas łatwość, z jaką wirus przechodzi z jednej osoby na drugą, co jest efektem mutacji – mówi farmakolog, dr Leszek Borkowski. Brytyjska odmiana koronawirusa charakteryzuje się nie tylko większą zakażalnością, lecz także prowadzi do większej liczby hospitalizacji. A to z kolei jest powodem niewydolności służby zdrowia. Wczoraj resort zdrowia poinformował, że zajętych jest 75 proc. łóżek covidowych i respiratorów. Jak podkreśla rząd, to najtrudniejszy moment pandemii od 13 miesięcy. Problemy z wydolnością systemu mają także kraje, w których służba zdrowia jest oceniana dużo lepiej niż w Polsce.
Nowy Ład: Bonusy dla pracowników i wzrost finansowania służby zdrowia
24 mar 2021
Nowy Ład w służbie zdrowia. Zwiększenie kadry medycznej to jeden z głównych – obok zwiększenia nakładów – tematów, na który kładą nacisk autorzy Nowego Ładu. Rozdział „Plan na zdrowie” to jeden z dziesięciu, które składają się na nowy program PiS. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do najważniejszych propozycji Nowego Ładu dotyczących zdrowia.
Jak funkcjonują obiekty indywidualnej aktywności ruchowej w czasie pandemii COVID-19?
09 mar 2021
Aktywność ruchowa to podstawa zachowania zdrowia. Jednak restrykcje – powodowane troską o panowanie nad rozwojem pandemii – dotykają również miejsc, w których miliony Polaków oddawało się sportowi i aktywnościom ruchowym. Praktycznie nie działają różnego rodzaju obiekty sportowe, takie jak kluby fitness czy siłownie.
Szczepionka AstraZeneca - skuteczność, przeciwwskazania, skutki uboczne
05 lut 2021
Szczepionka AstraZeneca przeciwko COVID-19 już na początku lutego trafi do Polski. Natychmiast rozpoczną się nią szczepienia nauczycieli do 60 roku życia a następnie kolejnych osób z grupy 1c Narodowego Programu Szczepień. Dla kogo zalecana jest szczepionka AstraZeneci? Jaka jest skuteczność szczepionki AstraZeneci? Czy szczepionka powoduje skutki uboczne? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Obowiązkowe skierowanie elektroniczne
12 sty 2021
Obowiązkowe skierowania elektroniczne całkowicie zastępują papierowe. Sprawdź od kiedy możesz otrzymać jedynie e-skierowanie.
Kolejność szczepień na koronawirusa
15 gru 2020
Kolejność szczepień na koronawirusa jest już znana. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciwko COVID-19 pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie a więc m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia czy pracowników domów pomocy społecznej. W etapie I ze szczepień skorzystają m.in. służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
OZZP: Potrzeba ustawy o zawodzie psychologa i stworzenia samorządu zawodowego psychologów
02 cze 2020
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad ustawą o zawodzie psychologa. Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP) zbadał opinie psychologów na temat potrzebnych według nich regulacji prawnych.
Dostępność do bezpłatnych maseczek ochronnych
21 maja 2020
W związku z nałożeniem obowiązku zakrywania ust i nosa pojawiają się inicjatywy legislacyjne dotyczące zapewnienia każdemu obywatelowi dostępności do bezpłatnych maseczek ochronnych.
Pandemia koronawirusa a udostępnianie dokumentacji medycznej
12 maja 2020
Czy można uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej nie wychodząc z domu? Czy można upoważnić do jej odebrania inną osobę?
Maseczka ochronna z filtrem z żywych roślin
08 maja 2020
Polscy biolodzy we współpracy z japońskim wirusologiem opracowali filtr powietrza oparty na mieszance kilku roślin, który może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna. Naukowcy udowodnili, że w 100 proc. chroni ona przed zakażeniem wirusem grypy, który budową bardzo przypomina SARS-CoV-2. Trwają badania, które mają sprawdzić, czy maseczka wyposażona w filtr z żywych roślin może zatrzymać także nowy typ koronawirusa.
Bilans sześciolatka w trakcie epidemii koronawirusa
06 maja 2020
Po wznowieniu obowiązkowych szczepień u dzieci, w pierwszej kolejności wraca badanie bilansowe dzieci. Pierwszeństwo mają sześciolatki.
Koronawirus. Obowiązkowe maseczki od 16 kwietnia 2020 - pytania i odpowiedzi
17 kwi 2020
Wokół obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań. Przedstawiamy pytania i odpowiedzi dotyczące obowiązującego od 16 kwietnia 2020 r. nakazu.
Koronawirus. Obowiązek zasłaniania ust i nosa od 16 kwietnia 2020 - wszystko co musisz wiedzieć
17 kwi 2020
Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jakie są od niego wyjątki? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Koronawirus. Izolacja a kwarantanna - różnice i konsekwencje prawne
08 kwi 2020
Czym jest kwarantanna a czym izolacja, a także jakie są konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania nakazów oraz zakazów z nich wynikających? Na te i kilka innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym tekście.
Szczepionka przeciw Covid-19 - pracują nad nią 54 firmy i uczelnie
31 mar 2020
Według danych opublikowanych 26 marca 2020 r. przez WHO, już 54 firmy oraz uniwersyteckie ośrodki badawcze pracują nad szczepionką przeciw Covid-19. Naukowcy są w stanie pozyskiwać z roślin cząstki wirusopodobne, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka mogą działać jak tradycyjna szczepionka, czyli uodparniać na koronawirusa. Pozwala to nie tylko na szybkie opracowanie prototypów szczepionek, ale jest także bezpieczne dla człowieka.
Koronawirus: 30 tys. zł za nieprzestrzeganie kwarantanny
24 mar 2020
Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Obowiązkowe szczepienia dzieci a koronawirus
20 mar 2020
Jakie są zalecenia odnośnie obowiązkowych szczepień dzieci w czasie koronawirusa? Czy szczepienia w tym okresie są bezpieczne? Przedstawimy rekomendacje specjalistów.
Udzielanie informacji o pacjentach szpitala w czasie koronawirusa
18 mar 2020
Obecnie z powodu panującej epidemii wirusa SAR-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa, kierownicy podmiotów leczniczych, w tym w szczególności szpitali, na mocy art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i art. 46 ust. 1 ustawy mają obowiązek podejmować wszelkie działania, prowadzące do zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Jedną z takich form, powszechnie stosowaną, jest zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach szpitalnych oraz zakaz udzielania informacji o stanie zdrowia bliskim pacjenta na oddziale szpitalnym. W tej sytuacji, szpitale są zobowiązane do wypracowania odpowiednich rozwiązań, tak, by osoby bliskie, mogły taką informację uzyskać.
Koronawirus: 5 tys. złotych kary za nieprzestrzeganie kwarantanny
10 mar 2020
Ministerstwo Zdrowia informuje, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł. Jakie osoby muszą być objęte kwarantanną?
Informowanie o koronawirusie nie może naruszać praw pacjenta
05 mar 2020
Informowanie o koronawirusa nie może naruszać praw pacjenta, ingerować w jego życie prywatne, a zwłaszcza umożliwiać jego identyfikację - oświadczył w czwartek Rzecznik Praw Pacjenta. Zaapelował o zachowanie delikatności i poszanowanie praw pacjenta.
Koronawirus: Zwolnienia lekarskie przez telefon
05 mar 2020
Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała rozporządzenie umożliwiające wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon. Ma to związek z epidemią koronawirusa.
Specjalna ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem
03 mar 2020
Sejm uchwalił w poniedziałek wieczorem ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Co zawiera ustawa?
Program Profilaktyka 40 Plus
03 mar 2020
Program Profilaktyka 40 Plus obejmą blisko 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia w ciągu 5 lat. Jest to pierwszy tak szeroko zakrojony program badań profilaktycznych w Polsce.
Koronawirus - statystyki, mapa, zalecenia
03 mar 2020
Główny Inspektorat Sanitarny podaje statystyki zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz liczbę przypadków śmiertelnych z powodu COVID-19. Poznaj geograficzną mapę koronawirusa obejmującą okres od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. Jakie są zalecenia GIS w związku z nową chorobą?
Podróż do Włoch - koronawirus i inne zagrożenia
03 mar 2020
Główny Inspektorat Sanitarny z powodu koronawirusa (SARS-CoV-2) nie zaleca podróżowania do Włoch. MSZ informuje, że obecnie niemożliwe jest podróżowanie do 11 gmin objętych kwarantanną. Są to gminy w regionie Lombardi (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano) oraz w regionie Wenecji Euganejskiej Vo’ Euganeo czyli Padwa.