REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Oświata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie wszystkie sześciolatki od razu do szkoły

Rozpoczęcie edukacji szkolnej przez najmłodszych uczniów będzie następowało stopniowo. W klasach I–III docelowo ma być nie więcej niż 25 uczniów.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty weszła w życie

Od 1 września 2014 r. do I klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika zostaną objęte obowiązkiem szkolnym w 2015 r.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela w placówkach nieferyjnych bez zmian w 2014 r.

Przepisy karty nauczyciela zawierają przepisy dotyczące wymiaru urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych. Nauczycielom tym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych, który jest ustalany w planie urlopów.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli

Nauczyciele należą do grupy zawodowej, których prawo do nagrody jubileuszowej zostało przewidziane wprost w ustawie. Ile wynosi nagroda jubileuszowa? Od czego zależy jej wysokość?

REKLAMA

Referendum edukacyjne w Sejmie

W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć i. in. czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków i obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków.

Środki na nagrody dla nauczycieli w budżecie gminy

Środki na nagrody dla nauczycieli powinny być zarezerwowane w każdym gminnym budżecie. Zdaniem RIO gminy nie muszą w danym roku wydawać pieniędzy na nagrody dla nauczycieli. Wystarczy, że są one tylko wydzielone w budżecie.

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Godziny ponadwymiarowe nauczyciela

Godziny ponadwymiarowe to przydzielone nauczycielowi godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Karta Nauczyciela z uwagi na specyficzny czas pracy nauczycieli przewiduje jako jeden ze składników wynagrodzenia nauczyciela wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych, które związane jest z pracą nauczyciela ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć tzw. pensum.

REKLAMA

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczyciela, czyli tzw. trzynastka

Dodatkowe wynagrodzenie roczne potocznie nazywane trzynastką przysługuje nauczycielom zgodnie z treścią art. 48 KN. Przepis ten jednak nie zawiera zasad, podstaw ustalania i wysokości tego świadczenia, a odsyła do przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. 1997 r., Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.).

Odprawa dla nauczyciela - w jakich okolicznościach i na jakich zasadach przysługuje?

Odprawa dla nauczyciela, okoliczności uzasadniające jej wypłatę oraz szczegółowe zasady określone zostały w Karcie Nauczyciela. Wysokość odprawy zależy od podstawy rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy.

Zastępstwo nauczyciela w pytaniach i odpowiedziach

Nieobecność nauczyciela stanowi dla dyrektora problem. W tym czasie musi bowiem poszukać innego pracownika na zastępstwo lub zlecić doraźne zajęcia.

Świadectwo pracy - roszczenia nauczyciela

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest niewydanie należnego mu świadectwa pracy. Wydanie wadliwego świadectwa pracy (brak wymaganych danych, zamieszczenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym itp.) nie jest natomiast wykroczeniem.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014 - planowane zmiany

Urlop dla poratowania zdrowia od 2014 r. ma ulec zmianom, co przewiduje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. Obecnie podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole.

Dotacje dla gmin w zakresie wychowania przedszkolnego

Gminy otrzymają z budżetu państwa 1506 zł dotacji na każde dziecko, które uczęszcza do przedszkola. Jeszcze w tym roku dotacja do zadań gmin w zakresie wychowania przedszkolnego wyniesie 504 mln zł.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty - sześciolatki do szkoły

Sześciolatki do szkół według nowych, bardziej łagodnych zasad. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty wprowadzając do niej trzy zasadnicze zmiany.

Kompletowanie wyprawki szkolnej

Ostatnie dni wakacji to czas na kompletowanie wyprawki szkolnej. Dla wielu rodziców skompletowanie wyprawki szkolnej wiąże się z dużym wydatkiem finansowym.

Dofinansowanie wyprawek szkolnych

Każdego roku rodzice muszą zmierzyć się z problemem kompletowania wyprawki szkolnej dla swoich dzieci. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z MEN.

Redukcje etatów w nowym roku szkolnym 2013/14

Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2013/2014, zmniejszy się liczba etatów nauczycielskich. Redukcje nie wszędzie będą jednak drastyczne.

VI edycja Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za lokalne inicjatywy kulturalne pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Już po raz szósty zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Dorocznej Nagrody FRDL za lokalne inicjatywy kulturalne.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r.

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - wyjaśnia MEN.

Stawki dla nauczycieli od 1 września 2013 r.

Stawki dla nauczycieli od 1 września 2013 r. nie ulegną zmianie. Nowe rozporządzenie utrzymuje je na poziomie obowiązującym od 1 września 2012 r.

Przedszkole za złotówkę w praktyce

Jakie opłaty poniosą rodzice w przedszkolu za złotówkę? Czy gmina może wciąż pobierać wyższe opłaty? Warto pamiętać, iż samorządy powinny dostosować dotychczasowe uchwały w sprawie opłat przedszkolnych do przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najpóźniej do końca sierpnia 2013 r.

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014 został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

31 sierpnia - termin wypłaty świadczenia urlopowego nauczycieli

31 sierpnia upływa nieprzekraczalny termin wypłaty nauczycielom należnego im świadczenia urlopowego. Powyższe reguluje art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, zgodnie z którym do końca sierpnia każdego roku nauczyciel musi otrzymać świadczenie urlopowe finansowane z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Ustawa sześciolatkowa przyjęta przez Sejm

Komisje sejmowe przyjęły tzw. ustawę sześciolatkową. Zgodnie z projektem data wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest 1 września 2014 r.

Szkoła publiczna prowadzona przez inny podmiot niż samorząd - dotacja

Szkoła publiczna nie traci swojego statusu publicznej tylko dlatego, że jest prowadzona przez inny podmiot niż samorząd.  Zróżnicowanie wysokości dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zależy wyłącznie od tego czy jednostka ta obowiązana do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół prowadzi, czy nie szkołę danego typu i rodzaju.

Wydatki bieżące przedszkola publicznego – zakup usług księgowych

Wydatki bieżące przedszkola publicznego mogą stanowić m. in. wydatki na zakup usług księgowych prowadzonych przez biuro rachunkowe – wyjaśnia  Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu.

Rachunek bieżący jednostki oświatowej

Podstawowym kontem w każdej jednostce budżetowej jest rachunek bieżący, ponieważ odzwierciedla operacje związane z realizacją planu finansowego. Również w jednostce oświatowej dochody i wydatki ewidencjonowane są na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

Dodatki wyrównawcze dla nauczycieli - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Nauczyciele nadal będą dostawać dodatki wyrównawcze do pensji. Trybunał konstytucyjny orzekł, iż obowiązek wyzłacania jednorazowych dodatków przez samorządy jest zgodny z Konstytucją.

Kontrole w zakresie wyboru podręczników - informacja MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło w kwietniu br. kuratorom oświaty przeprowadzenie kontroli doraźnych w związku otrzymanymi sygnałami, z których wynikało, że dyrektorzy niektórych szkół podejmują zobowiązania do korzystania z publikacji danego wydawnictwa w zamian za przekazanie szkole różnego rodzaju sprzętu dydaktycznego. Kontrole doraźne zostały przeprowadzone przez większość kuratorów oświaty w okresie maj-czerwiec br., w dwóch kuratoriach (podlaskie i śląskie) kontrole były prowadzone w marcu br.

Pierwsza Królowa Mleka w Polsce

31 października 2013 odbędzie się elekcja polskiej Królowej Mleka, odpowiednika instytucji, która jest szeroko znana w Niemczech, Austrii, Hiszpanii i USA. Królowe Mleka są tam ustanawiane zarówno przez władze landów i regionów, jak i organizacje branżowe. Królowa Mleka jest z założenia symbolem, który uosabia zdrowie, a w efekcie urodę i intelekt dzięki właściwemu odżywianiu się.

Referendum edukacyjne - wniosek trafi do Sejmu

Referendum edukacyjne poparte zostało blisko milionem podpisów.Marszałek Sejmu zapewnia, że wniosek w tej sprawie zostanie rozpatrzony bez zwłoki.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Jak odwołać dyrektora szkoły?

Odwołanie dyrektora szkoły może nastąpić jedynie z przyczyn wskazanych w przepisach prawa. Wniosek o odwołanie musi spełniać określone wymogi formalne. Akt odwołania traktowany jest jako zarządzenie organu gminy.

Urlop dla poratowania zdrowia

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat przysługuje urlop dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Jakie są warunki udzielania takiego urlopu?

Przedszkole za złotówkę

Przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować już od 1 września 2013 roku. Jest to jedna ze zmian, wprowadzonych uchwaloną przez Sejm 13 czerwca, a podpisaną przez Prezydenta 26 czerwca tego roku, ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Dwie nagrody jubileuszowe dla jednego nauczyciela

Może się zdarzyć, że jednemu nauczycielowi będzie przysługiwać uprawnienie do dwóch nagród jubileuszowych. Są to odrębne świadczenia, które nie wykluczają się wzajemnie.

Obliczanie wysokości nagrody jubileuszowej

Zarówno dyrektorzy placówek, jak i specjaliści ds. kadrowych miewają często problemy z ustaleniem, czy danemu nauczycielowi przysługuje nagroda jubileuszowa, i obliczaniem jej wysokości. Warto zatem wiedzieć, jakie okresy należy zaliczyć do stażu pracy, wymaganego do wypłaty nagrody, a także jak ustalić kwotę takiej rekompensaty.

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – w orzecznictwie sądowym

Problematyka ustalenia właściwych kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia wielokrotnie była przedmiotem rozstrzygnięć Sądu Najwyższego.

Przedszkola za złotówkę przyjęte przez Senat

Od 1 września 2013 r. każda dodatkowa godzina dziecka w przedszkolu będzie kosztować nie więcej niż 1 zł.Senat bez poprawek przyjął nowelizacjstawy o systemie oświaty.

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - termin wypłaty

Zasadą jest, że nagroda jubileuszowa powinna zostać wypłacona nauczycielowi w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jest to bardzo istotne, ponieważ, jeśli nagroda nie zostanie wypłacona w tym terminie, nauczyciel może zwrócić się do sądu pracy z roszczeniem o wypłatę przez pracodawcę nagrody lub odsetek od nieterminowo wypłaconej nagrody.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r. - tak stanowi projekt ustawy o systemie oświaty. Ustawa została przyjęta przez rząd.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne

W dniu 19 marca br. do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Jest to ostatni etap prac legislacyjnych nad nowelizacją tej ustawy. Celem opracowywanych zmian jest dostosowanie obowiązujących przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym do zapisów Konstytucji RP.

Ferie zimowe 2014

Ferie zimowe w 2014 r., a dokładniej terminy ich rozpoczęcia i zakończenia określa Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2013/2014. Poniżej przedstawiamy kalendarz przerw zimowych dla uczniów z poszczególnych województw.

Koniec roku szkolnego 2013

Koniec roku szkolnego 2012/2013 nastąpi w piątek 28 czerwca. Od 29 czerwca uczniowie rozpoczynają wakacje.

Świadczenie kompensacyjne w Trybuale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną, dotyczącą wymaganego stażu pracy do otrzymania nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Rekrutacja do przedszkoli - oszustwa rodziców

Rekrutacja do przedszkoli daje pierwszeństwo rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Z tego powodu coraz więcej rodziców oszukuje przy naborze dzieci do placówek.

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”.

MEN: Cyfrowa szkoła jedną z najważniejszych decyzji w roku 2011/2012

Wdrożenie programu Cyfrowa Szkoła oraz przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o posłaniu do szkoły 6-latka to najważniejsze decyzje minister edukacji Krystyny Szumilas w roku szkolnym 2011/2012 - można przeczytać na stronie MEN.

REKLAMA