REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podzielona płatność a faktury bez prawa do odliczenia VAT

Od 1 lipca 2018 r. do polskiego systemu VAT zostanie wprowadzone nowe rozwiązanie, które ma na celu poprawę ściągalności podatku. Jest to mechanizm tzw. podzielonej płatności. W związku z tym w ramach akcji "Ekspert odpowiada" przybliżamy zasady dobrowolnego stosowania podzielonej płatności.

Kwalifikowalność VAT - rozterki z odliczeniem

W odniesieniu do projektów związanych z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej zachodzą poważne wątpliwości dotyczące posiadania przez samorządy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Sprawa jest o tyle istotna, gdyż kwestia ta bezpośrednio rzutuje na charakter VAT jako wydatku kwalifikowalnego w ramach realizowanych przez samorządy projektów, które korzystają z dofinansowania ze środków unijnych.

Odliczenie przez gminę VAT związanego z uczestnictwem w projekcie poprawy jakości powietrza

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Decydujące znaczenie ma tu fakt, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Podatkowe aspekty realizacji projektów OZE

Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej decydują się na wdrożenie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Pomimo że – na przysłowiowy „pierwszy rzut oka” – realizacja takiego projektu nie powinna być szczególnie skomplikowana, to w rzeczywistości występuje tu kilka podatkowych pułapek, z którymi samorządy muszą się zmierzyć.

REKLAMA

Czy realizowane przez fundację świadczenia pomocy społecznej mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

PROBLEM: Fundacja działa na zasadach określonych w ustawie z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (dalej: ustawa o fundacjach). Jest organizacją pożytku publicznego.

TBS a podatek od nieruchomości

Budowle Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) służące zaspokajaniu potrzeb najemców lokali mieszkalnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Takie wnioski płyną z wyroku NSA z 9.05.2017 r. sygn. II FSK 978/15. Podobne stanowisko NSA prezentował już w stosunku do budowli spółdzielni mieszkaniowych.

Obowiązek składania deklaracji o dochodach przez najemców mieszkań komunalnych 2018 r.

Najemcy mieszkań komunalnych będą zobowiązani do składania deklaracji o dochodach i majątku już od 1 marca 2018 r.

Rozliczenia wewnętrzne jednostek samorządu terytorialnego

Po centralizacji faktura powinna być wystawiana na jednostkę samorządu terytorialnego, a nie na wewnętrzną jednostkę organizacyjną.

REKLAMA

Czy zmiana przeznaczenia inwestycji wiąże się z koniecznością dokonania korekty VAT?

Problem: Jesteśmy zakładem budżetowym, który od stycznia 2017 r. prowadzi scentralizowany system rozliczeń VAT. Czy prowadzone w latach poprzednich inwestycje, od których VAT był odliczany w całości, będą teraz korygowane w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego? Czy w przypadku wykonywania odcinków sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie, który służy tylko i wyłącznie mieszkańcom gminy, nie służy działalności zwolnionej i niepodlegającej VAT, możemy odliczyć VAT w całości?

Ewidencja księgowa umorzonej należności

PROBLEM: Jednostka budżetowa administracji rządowej w drodze decyzji administracyjnej nakłada kary pieniężne na przedsiębiorców. Kary te stanowią dochód budżetu państwa. Zgodnie z ustawą, kary pieniężne podlegają pod dział III Ordynacji podatkowej. Do przedsiębiorcy, który nie zapłaci w terminie, wystawia się upomnienie. Jeżeli po otrzymaniu upomnienia nie zapłaci, wystawiany jest tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego w celu przeprowadzenia egzekucji. Urząd skarbowy po przeprowadzeniu egzekucji np. ściąga część kwoty i umarza postępowanie, ponieważ przedsiębiorca likwiduje działalność gospodarczą i zostaje wykreślony z rejestru przedsiębiorców (jednoosobowa działalność gospodarcza). Dodatkowo nie posiada żadnego majątku. Czy na podstawie tego postanowienia z urzędu skarbowego można umorzyć karę pieniężną i odsetki? Jak należy to przeprowadzić i jakich księgowań dokonać (na karę pieniężną i odsetki jest zrobiony odpis aktualizacyjny)?

Akcyza na płyn do e-papierosów dopiero w 2019 r.

Papierosy elektroniczne miały być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Jednakże do końca 2018 r. będzie obowiązywać zerowa stawka akcyzy.

Jak opodatkować staw: podatkiem rolnym czy od nieruchomości?

O tym, jaką daninę gmina pobiera za staw, decyduje klasyfikacja gruntu, na którym ten się znajduje. Może się zatem okazać, że – ze względów podatkowych – staw jest stawowi nierówny. Część podatników zapłaci za niego podatek rolny, a część – podatek od nieruchomości.

Zbywanie udziałów w spółce z o.o.

Niejednokrotnie jest tak, że chcemy zbyć bądź nabyć całą spółkę. Powodem, dla którego chcemy zbyć spółkę może być chęć wycofania się z działalności gospodarczej. Powodem może być także chęć zbycia spółki, bo w określonych warunkach nie może się ona już rozwijać, ale inwestor, który spółkę nabędzie oraz dofinansuje, może zapewnić jej świetny rozwój.

Dotacje z zakresu ochrony środowiska - podatek od osób fizycznych

W przypadku gdy gmina przekazuje środki lub dokonuje innych świadczeń na rzecz swoich mieszkańców, a środki te i świadczenia nie korzystają z żadnego zwolnienia od podatku wymienionego w art. 21 ust. 1 updof - wówczas gmina powinna wystawić każdemu beneficjentowi pomocy imienną informację PIT-8C.

Od stycznia 2018 r. więcej zapłacimy za grunty i mieszkania

Pod koniec roku zawsze powraca temat podatku od nieruchomości. W ostatnich dwóch latach (2016 r. i 2017 r.), z powodu inflacji obowiązywały nieco niższe stawki za 1 mkw. nieruchomości. Ta pozytywna dla podatników obniżka, została jednak zrównoważona przez nowe przepisy zaostrzające zasady opodatkowania części wspólnych budynku i ograniczające możliwość ratalnego płacenia podatku. W 2018 r. osoby płacące podatek od nieruchomości, nie muszą obawiać się podobnych zmian. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tegoroczna inflacja spowodowała wzrost maksymalnych stawek za 1 mkw. nieruchomości.

Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?

Na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości ocena obiektu budowlanego pod kątem jego kwalifikacji do wskazanego w ustawie przedmiotu opodatkowania, powinna uwzględniać jego elementy funkcjonalne, w tym jego przeznaczenie, wyposażenie oraz sposób i możliwość wykorzystania tego obiektu jako całości.

Kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców już w styczniu 2019 r.

Przedsiębiorcy w Polsce mają zaoszczędzić nawet 3,8 mld zł w 10 lat. Projekt przepisów o uproszczeniach w prawie podatkowym i gospodarczym został skierowany do konsultacji. Projekt przewiduje wiele zmian, nie tylko w podatkach, ale również w prawie pracy. Uproszczenia z zakresu prawa pracy dotyczą szkoleń BHP. Co jeszcze się zmieni?

Pas drogowy a podatek od nieruchomości

W praktyce wiele problemów wzbudza kwestia opodatkowania gruntów i budowli posadowionych w pasie drogi. Zapisy ustawy są na tyle nieprecyzyjne, że część działów podatkowych gmin ma problemy z prawidłowym ustaleniem zobowiązania podatkowego. Cennych wskazówek w tej kwestii dostarcza natomiast wypracowane orzecznictwo sądów administracyjnych.

Samoopodatkowanie mieszkańców

Samoopodatkowanie mieszkańców to oryginalny pomysł na finansowanie realizacji zadań publicznych. Świadczy ono o przywiązaniu do swojej „małej ojczyzny”. Jest to także sygnał, że władze lokalne nie zapewniają świadczeń na wymaganym poziomie, ale w świadomości mieszkańców winowajcą nie są tu władze, tylko faktyczny brak odpowiednich środków finansowych.

Opodatkowanie usług szkolnych stołówek

Miasto nie jest podatnikiem VAT w zakresie wyżywienia dzieci w żłobkach, ale w szkołach już tak? Jak to jest opodatkowaniem usług gastronomicznych szkolnych stołówek?

Dowóz dzieci do przedszkola - PIT 8C

Gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport oraz opiekę podczas przewozu dziecka. Należy pamiętać, że generalnie droga 5 - latka z domu do przedszkola nie powinna przekraczać 3 km.

Prowadzenie żłobka a status miasta jako podatnika VAT

Centralizacja VAT dostarczyła wielu problemów i wątpliwości samorządom. Samorządy muszą więc wyjaśniać wątpliwe kwestie, zwracając się o interpretację przepisów, a nawet kierując sprawy do sądów. Jedną z takich spraw jest wpływ prowadzenia żłobków na statusy miast jako podatników VAT.

Metropolia Śląska na finiszu

Po wielu latach starań metropolia staje się faktem. Jeżeli zostaną spełnione wymogi ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, powinna ona zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Opłata uzdrowiskowa 2017 r.

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska. Jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały.

Opłata miejscowa 2017 r.

Opłata miejscowa jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały. Możliwość jej wprowadzenia jest uzależniona od występowania na terenie danej gminy korzystnych właściwości klimatycznych, walorów krajobrazowych czy obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Opłata targowa 2017 r.

Rada gminy w drodze uchwały może wprowadzić opłatę targową. Jest ona pobierana od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach.

Sprawa dochodów jednostek samorządu terytorialnego umorzona

Sprawa dotycząca przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego umorzona przez Trybunał Konstytucyjny. Chodziło dokładnie o zapisy dotyczące procentowego udziału gmin we wpływach podatkowych.

1% podatku - jak to działa?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na pytania dotyczące przekazywania 1% podatku. Objaśnione zostało m.in. czym właściwie jest 1% podatku, jakie organizacje otrzymują pieniądze oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze organizacji.

Przedsiębiorcy zaoszczędzą nawet 17,7 tyś. zł

Jednorazowe odpisy amortyzacyjne w wysokości do 100 tyś. zł mają spowodować, że przedsiębiorcy zaoszczędzą nawet 17,7 tyś. zł.

Jakie są zasady określania poboru podatków i opłat w formie inkasa

Koniec roku wiąże się z koniecznością podjęcia przygotowań do przyszłorocznego wymiaru podatkowego. Przy tej okazji gminy mogą się też zdecydować na pobór tych należności od podatników (osób fizycznych) w formie inkasa.

Centralizacja rozliczeń VAT w samorządach od 1 stycznia 2017 r.

Zgodnie z nowymi przepisami prawa od 1 stycznia 2017 r. zostanie wprowadzona obowiązkowa centralizacja rozliczeń w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie podatku VAT. Jednostka samorządu terytorialnego od nowego roku wstępuje w prawa i obowiązki swoich jednostek organizacyjnych, które dotychczas były samodzielnymi podatnikami podatku VAT. Centralizacja rozliczeń VAT oznacza, że jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do generowania oraz wysyłania zbiorczej deklaracji VAT oraz zbiorczego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), zawierającego zapisy Rejestru VAT wszystkich jednostek podległych.

Obliczanie podatku od nieruchomości - wątpliwości

Zakres opodatkowania nieruchomości budzi szereg wątpliwości wśród podatników oraz organów podatkowych. Eksperci proponują, by zakres taki został określony bezpośrednio w ustawie podatkowej.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2017 roku

W 2017 roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych po raz kolejny będą niższe niż w ubiegłych latach lub pozostaną na niezmienionym poziomie. Największe spadki dotyczą podatku od środków transportowych.

Stawki podatków i opłat lokalnych w 2017 r. - konieczne uchwały

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie przypomina o konieczności podjęcia nowych uchwał w związku ze zmianą górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r.

MSWiA przeciwko zadłużaniu gmin

Wzmocnienie zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin - to główny cel projektu zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych. Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień.

Opodatkowanie garaży w 2016 r.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być, oprócz budynków mieszkalnych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, również garaże. Ich charakter jako budynków lub nawet jako lokali (pomieszczeń) w budynkach bezpośrednio wpływa na zastosowanie konkretnej stawki podatkowej.

Dokumentacja podatkowa spółek komunalnych

Prawie każdy prezes zarządu spółki komunalnej, główna księgowa czy dyrektor finansowy słyszeli o dokumentacji podatkowej. Jedni zdecydowali się na jej sporządzenie, drudzy nie. Czy słusznie? Praktyka wskazuje, że zaniechanie w tym zakresie może rodzić poważne konsekwencje finansowe.

Gospodarka odpadami komunalnymi - uchwały

Uchwały, dotyczące opłat za gospodarowania odpadami komunalnymi podjęte przed dniem 1 lutego 2015 r. stracą moc 31 lipca 2016 r. RIO w Lublinie przypomina o konieczności pojęcia odpowiednich uchwał.

Likwidacja wieczystego użytkowania - krok w dobrym kierunku?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło zamiar likwidacji wieczystego użytkowania gruntów we wspólnotach mieszkaniowych. Dr inż. Michał Domińczak, ekspert CA KJ ds. gospodarki przestrzennej, podkreśla, iż z jednej strony należy ułatwić przekształcanie wieczystego użytkowania w spółdzielniach mieszkaniowych i budynkach indywidualnych, z drugiej strony zapewnić możliwość wyboru dla tych użytkowników, którzy z różnych względów nie będą zainteresowani pełną formą własności.

Podatkowe wyzwania dla samorządów w 2016 roku

1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy wprowadzające nowe, nieznane dotychczas samorządom, zasady odliczania VAT naliczonego od wydatków związanych jednocześnie z czynnościami kwalifikowanymi jako działalność gospodarcza oraz czynnościami uznawanymi za wykonywane poza taką działalnością. Choć zasada ogólna jest prosta – podatek naliczony podlega odliczeniu tylko w takim zakresie, w jakim przypada na czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej – praktyczna kalkulacja może już nastręczać pewnych trudności.

Jaką stawkę amortyzacji zastosować

W związku z treścią pytania na podstawie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOP oraz uPDOF, a także treści objaśnień do rozporządzenia KŚT powiedzieć należy, że instalacje elektryczne (instalacje światłowodowe zaliczają się do tego rodzaju instalacji) z reguły nie stanowią samodzielnego środka trwałego.

Organ egzekucyjny nie bada zasadności wystawienia tytułu wykonawczego

Organ egzekucyjny nie bada zasadności wystawienia tytułu wykonawczego, nawet jeżeli sam go sam wystawił. Jest to rozwiązanie bardzo mało intuicyjne. Dlatego też często strony popełniają błąd i starają się podnosić argumenty merytoryczne na etapie postępowania egzekucyjnego.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od środków transportowych

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą (transport towarów) zamierza nabywać potrzebne do tego samochody ciężarowe zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Co decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku jednych i drugich przedmiotów opodatkowania?

Gmina podatnikiem podatku od nieruchomości

Gmina będąc osobą prawną, może co do zasady być podatnikiem podatku od nieruchomości. Wątpliwości jednak powstają z uwagi na możliwość wystąpienia sytuacji, w której gmina jako osoba prawna będzie właścicielem nieruchomości i jednocześnie organem podatkowym pobierającym podatek.

Senat zdecyduje o referendum w sprawie JOW-ów i systemu podatkowego

Senat ma zdecydować, czy wyrazić zgodę na zarządzenie przez prezydenta referendum ws. JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego. Proponowany termin referendum to 6 września.

Zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Czy istnieje podstawa prawna umożliwiająca zwrot części wniesionej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy, którego zezwolenie straciło ważność przed upływem okresu, na który zostało udzielone wskutek wygaszenia (bez względu na przesłanki tej czynności) bądź cofnięcia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Opolu.

Dodatkowe opłaty za wywóz odpadów nie stanowią wynagrodzenia za usługi opodatkowane VAT

Niektóre gminy wprowadzają opłaty za dodatkowe usługi związane z wywozem odpadów na podstawie art. 6r ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i próbują opodatkować swoje świadczenia VAT. Jest to zrozumiałe jeżeli dotyczy rzeczywiście dodatkowych, obiektywnie odrębnych czynności. Wątpliwości pojawiają się natomiast, gdy gminy na tej właśnie podstawie próbują opodatkować VAT sam wywóz odpadów w ilości przekraczającej określone uchwałą normy.

Wydatki na wytworzenie lub ulepszenie nieruchomości gminnej a VAT

W jaki sposób należy oceniać wydatki związane z nabyciem/wytworzeniem nieruchomości, w tym np. modernizacją i rewitalizacją budynku urzędu gminy? Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 86 ust. 7b ustawy o VAT wprowadza szczególny tryb odliczeń podatku naliczonego w przypadku nieruchomości i nakłada obowiązek określenia wysokości udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość została lub zostanie wykorzystana do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Podatek od nieruchomości za garaż - zmiany

Podatek od nieruchomości za garaż ma wzrosnąć. Zmiany proponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.

W 2014 r. czynności związane z użytkowaniem wieczystym opodatkowane są VAT na zasadach zbliżonych do wcześniej obowiązujących. Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, a więc w dacie dostawy towaru (wydania nieruchomości) lub otrzymania przedpłaty.

REKLAMA