REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

środowisko, Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koronawirus. Samorządy tną wydatki na oświatę

Samorządom w związku z epidemią koronawirusa brakuje pieniędzy. Wprowadzają cięcia w oświacie, m.in. ograniczając zajęcia dodatkowe czy też skracając czas pracy świetlicy.

Koronawirus. Nowy harmonogram egzaminów i rekrutacji w roku szkolnym 2019/2020

Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w sprawie nowych rozwiązań w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych.

Koronawirus. Szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia 2020 r., matury i egzaminy przesunięte

Aby w dalszym ciągu ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa rząd przedłuża obostrzenia. Szkoły mają być zamknięte jeszcze przez dwa tygodnie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców także zostanie wydłużony. Matury i egzaminy ósmoklasisty odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu.

Czy koronawirus zachwieje unijnym programem zielonego ładu?

Program zielonego ładu rozumiany jako dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię Europejską w 2050 roku, jest flagowym, interdyscyplinarnym projektem będącym kołem zamachowym transformacji energetycznej europejskich gospodarek. Kryzys spowodowany koronawirusem wymaga jednak specjalnych środków zaradczych i ponownego zdefiniowania unijnych priorytetów. Czy możemy spodziewać się zmiany w podejściu do neutralności klimatycznej?

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska: zakaz wstępu do lasu obowiązuje też myśliwych

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że wbrew doniesieniom medialnym także myśliwi nie mają wstępu do lasu. Zakaz obowiązuje od 3 do 11 kwietnia.

Koronawirus. Nauczanie zdalne a sprzęt dla szkół

Od 25 marca 2020 r. szkoły realizują program nauczania w formie zdalnej. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał więc MEN i Ministerstwo Cyfryzacji o to, jak jest z dostępem uczniów i nauczycieli do internetu i do komputerów.

Czy egzamin ósmoklasisty i matury powinny zostać odwołane?

ZNP apeluje do rządu o odwołanie egzaminów kończących podstawówkę oraz matur. Terminy egzaminów coraz bliżej a rząd trzyma maturzystów i ósmoklasistów w niepewności.

Pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli - pytania i odpowiedzi

Od 1 kwietnia wszystkie gminy oraz powiaty, wskazane w dokumentacji konkursowej, mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków. Przeznaczono na to 186 milionów złotych.

REKLAMA

Nauczanie zdalne - oceny online łatwe do podważenia

Z powodu epidemii koronawirusa szkoły są zamknięte a nauka odbywa się zdalnie. Wokół kształcenia zdalnego pojawia się wiele wątpliwości dotyczących m.in. sposobu kształcenia na odległość a także oceniania.

Koronawirus. Nowe rozwiązania ułatwiające naukę zdalną

MEN wprowadza nowe rozwiązania dotyczące nauki zdalnej. Zobacz najistotniejsze zmiany zawarte w nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Koronawirus. Próbny egzamin ósmoklasisty online

W związku z epidemią koronawirusa szkoły pracują zdalnie. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się przez Internet. Uczniowie przystąpią do zadań 30, 31 marca i 1 kwietnia 2020 r.

Koronawirus. Nauczanie zdalne - poradnik MEN dla szkół

Jak koordynować naukę zdalną, jakie obowiązki spoczywają na dyrektorach i nauczycielach, jak realizować podstawę programową w warunkach domowych, jak zwiększyć efektywność zdalnej nauki, w jaki sposób zaplanować czas dziecka w domu oraz z jakich narzędzi i materiałów korzystać? MEN opublikował na swojej stronie poradnik dla szkół.

Koronawirus. Nauczanie zdalne a pensje nauczycieli

Jakie wynagrodzenie otrzymają nauczyciele za pracę zdalną? To wciąż niepewne. Zdaniem prawników zarówno wcześniejsza, jak i obecna wykładnia resortu edukacji narodowej w sprawie wynagradzania nauczycieli pracujących z uczniami, a także tych, którzy pozostają w gotowości, jest niezgodna z przepisami.

Pilotażowe działania w ramach programu Czyste Powietrze

W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” złożono aż 262 wniosków o dofinansowanie – to efekt zakończonego pilotażu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowanego z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk). Dwumiesięczny pilotaż był realizowany od 7 stycznia do 7 marca 2020 r.

ZNP apeluje o darmowy internet dla uczniów oraz nauczycieli pracujących zdalnie

Od 12 marca do 10 kwietnia 2020 r. zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone w związku z epidemią koronawirusa. Od środy 25 marca szkoły i przedszkola mają obowiązek zdalnego nauczania.

Koronawirus. MEN i CKE chcą przeprowadzić próbne matury i egzamin ósmoklasisty

Z powodu pandemii koronawirusa do 10 kwietnia 2020 r. szkoły są zamknięte a nauczanie odbywa się zdalnie. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną chce pomóc szkołom przeprowadzić próbne egzaminy.

Koronawirus. Od 25 marca 2020 r. szkoły mają obowiązek zdalnego nauczania

25 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które reguluje nauczanie zdalne w związku z pandemią koronawirusa. Teraz szkoły mają obowiązek realizowania podstawy programowej oraz mogą wystawiać oceny uczniom.

Koronawirus. Nauczanie zdalne - od 25 marca 2020 r. można wystawiać oceny

Ograniczenie pracy szkół ze względu na epidemię koronawirusa zostało przedłużone do 10 kwietnia. Zgodnie z nowym rozporządzeniem MEN od 25 marca nauczyciele mogą już realizować podstawę programową oraz wystawiać oceny.

Uwagi RPO do rozporządzenia o kształceniu na odległość

Od 25 marca 2020 r. szkoły i przedszkola mają obowiązek prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W piśmie do ministrów edukacji i cyfryzacji rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wyraził wątpliwości dotyczące dostępu do sprzętu komputerowego ze stosownym oprogramowaniem oraz do szybkiego internetu. Zaapelował, aby żadne dziecko nie zostało pozbawione możliwości wzięcia udziału w zajęciach.

Koronawirus. Nauczanie zdalne – nowe regulacje prawne

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłużyło okres ograniczenia pracy szkół do 10 kwietnia 2020 r. Od 25 marca mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kształcenia na odległość. Jak ma wyglądać nauczanie zdalne?

Premier ogłosił stan epidemii. Placówki oświatowe zamknięte do świąt Wielkanocnych

Wprowadzamy dziś stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki; podjęliśmy też decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiejnocy - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Koronawirus: Czy szkoły będą zamknięte dłużej niż do 25 marca 2020 r?

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odniósł się do możliwego wydłużenia zawieszenia działalności szkół, przedszkoli i innych placówek. Czy jesteśmy przygotowani na taki scenariusz?

Koronawirus: Pasma edukacyjne w TVP – propozycje dla uczniów i nauczycieli

Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Zachęcamy do uwzględnienia materiałów prezentowanych na kanałach Telewizji Polskiej do zdalnej pracy z uczniami w czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Samorządy utrudniają prywatnym szkołom i przedszkolom ubieganie się o dotacje

Samorządy długo dokonują rejestracji prywatnych przedszkoli i szkół. Tym samym utrudniają nowym właścicielom ubieganie się o dotacje.

Zmiany w ustawie o odpadach 2020 r.

W dniu 30 stycznia 2020 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Wydłuża ona możliwość składania dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej do dnia 30 czerwca 2020 r.

Uzyskanie pozwolenia na budowę a obowiązek remediacji

Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę uzależnione jest od spełnienia szeregu warunków. W praktyce pojawiają się wątpliwości czy organ może uzależnić wydanie takiej decyzji od uprzedniego wykonania przez inwestora obowiązku remediacji.

Konkursy w ramach Funduszy Norweskich dla samorządów w 2020 r.

Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc zagraniczna przyznana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. O co w 2020 r. mogą ubiegać się samorządy?

Elektroniczna ewidencja śmieci w 2020 r. fikcją

System BDO nie jest jeszcze gotowy, urzędy z kolei nie radzą sobie z rejestracją wniosków. Czy elektroniczna rejestracja śmieci w 2020 r. okaże się fikcją?

BDO 2020 r.: obowiązek rejestracji

Kto i kiedy musi zarejestrować się w rejestrze BDO? Kto jest z tego obowiązku zwolniony?

Wyższe opłaty za żłobki już od 1 stycznia 2020 r.

W wielu gminach od 1 stycznia 2020 r. wzrosną opłaty za żłobki. Żłobki publiczne dostają pieniądze z budżetu samorządów, a rady gmin ustalają w uchwałach wysokość opłat za pobyt dziecka w żłobku i maksymalne stawki za wyżywienie.

Bezpieczeństwo cyfrowe w szkole

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych polskie szkoły coraz aktywniej działają w środowisku cyfrowym. Powszechną praktyką jest korzystanie - zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów - z bogatych zasobów edukacyjnych dostępnych online. Środowisko cyfrowe, z jednej strony, stwarza nieograniczone szanse, z drugiej - powoduje zagrożenia. W tym kontekście istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy swobodnym a bezpiecznym dostępem do cyfrowych treści i usług.

Wizyjny system kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów na terenie gminnego PSZOK-u 2019 i 2020 r.

Od 6 września 2019 r. w gminach, w których Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (dalej: PSZOK), na którym składowane są odpady palne, prowadzą spółki komunalne lub inne podmioty nie będące gminami lub zakładami i jednostkami budżetowymi gmin obowiązuje wizyjny monitoring on-line.

Nowe przepisy dot. ograniczenia niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych już w 2020 r.

W dniu 4 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych.

Nowe obowiązki w zakresie metod oceny i zarządzania poziomem hałasu 2019 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska. Zmiany dotyczą metod oceny i zarządzania poziomem hałasu i wynikają z konieczności dostosowania przepisów w tym zakresie do prawa unijnego.

Zmiany w ochronie środowiska 2019 i 2020 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska. Sprawdź co się zmieni!

Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r.

Już 11 października 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Co się zmieni?

Nowe rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko już od 11 października 2019 r.

Dnia 11 października 2019 roku wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839). Jednocześnie przestanie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. 2016 r. poz. 71), które do tej pory regulowało tę materię.

Problemy gmin z bioodpadami

Gminy nadal nie radzą sobie z bioodpadami. Tylko w niektórych i to małych gminach można zaleźć kompostowniki.

Termin wprowadzania danych do Systemu Informacji Oświatowej 2019 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina o terminie wprowadzania danych do Systemu Informacji Oświatowej w 2019 r. Na podstawie danych przekazanych w zmodernizowanym SIO, według stanu na dzień 30 września 2019 r., po raz pierwszy będzie naliczona część oświatowa subwencji ogólnej na rok 2020.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem powstanie w 2019 r.

W dniu 14 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Kiedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy śmieciowej?

Dla wszystkich interesariuszy gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi kluczowe znaczenie ma precyzyjne określenie daty wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Roku szkolny 2019/2020 - kalendarz

Kiedy rozpocznie się, a kiedy zakończy rok szkolny 2019/2020? Kalendarz na nadchodzący rok szkolny przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce.

Opłata za każdą torbę foliową od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. każda torebka foliowa będzie kosztowała 20 groszy plus VAT. Objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu.

Karta Dużej Rodziny w roku szkolnym 2019/2020

Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Przed rodzicami i dziećmi okres wydatków oraz przygotowań. Co będzie tańsze z Kartą Dużej Rodziny?

Nowe zasady przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej coraz bliżej

W dniu 31 lipca 2019 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (UD 507). Do procedowanej aktualnie wersji nowelizacji wprowadzono szereg zmian, zaakceptowanych przez Komitet Rady Ministrów w toku jego prac.

Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 9 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. W przepisach ustalono na lata 2020-2022 poziomy NCW, czyli udziału biopaliw w zużyciu paliw na potrzeby transportu. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w systemie informacji oświatowej już od 1 września 2019 r.

Już 1 września 2019 r. wchodzą w życie zmiany w Karcie nauczyciela. Projekt zawiera również zmiany w innych ustawach, m.in. w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej. Co się zmieni?

Elektryczne śmieciarki dopiero od 2022 r.

Projekt zmian w ustawie o elektromobilności zakłada, że umowy jednostek samorządu terytorialnego z podmiotami, które nie będą miały elektrycznej lub gazowej floty, wygasną dopiero 31 grudnia 2021 r.

Rekomendacje do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS) po 2020 roku

Już od 2021 roku powstanie Fundusz Modernizacji. Na Fundusz ten trafi co najmniej 2% całkowitej liczby uprawnień do emisji.

Kto jest odpowiedzialny za rekrutację do szkół średnich?

Uczniowie z tzw. "podwójnego rocznika" spotkają się w nadchodzącym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych. Wielu nie dostało się do żadnej ze szkół. Kto jest za to odpowiedzialny?

REKLAMA