REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Problemy z dostępem do informacji publicznej

Praktyczna realizacja prawa dostępu do informacji publicznej w Polsce wciąż napotyka na poważne problemy - uważają autorzy raportu "Przejrzystość administracji rządowej".

Biuro Parlamentu Europejskiego powstanie we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska została wybrana na siedzibę drugiego w Polsce (po Warszawie) Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. W ostatecznym głosowaniu Wrocław wygrał z Krakowem.

Komunikat wiceministra rozwoju regionalnego ws. internetu

Przekazujemy treść oświadczenia wiceministra rozwoju regionalnego Krzysztofa Hetmana w sprawie Sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej

Nauczyciele: Zamiast uczyć zdolnych uczniów, prowadzą zastępstwa

Samorządy zachęcają dyrektorów, aby wykorzystywali dodatkową godzinę pracy nauczycieli niezgodnie z przepisami. Zamiast prowadzić dodatkowe zajęcia z uczniami, mają przeznaczać ją np. na zastępstwa.

REKLAMA

Co się zmieni w 2010 r. wskutek wzrostu płacy minimalnej

Od stycznia nowego roku pracownik nie może zarabiać mniej niż 1317 zł brutto. To o 41 zł więcej niż w 2009 r. Ten wzrost przełoży się nie tylko na wyższą kwotę netto pensji, ale i na podwyższenie dodatku za pracę w nocy, kwoty wolnej od potrąceń i minimalnej podstawy zasiłku chorobowego.

Czas pracy w 2010 r.

W każdym nowym roku kalendarzowym należy ponownie przeliczać wymiar czasu pracy. Pomimo że liczba dni w poszczególnych miesiącach (poza lutym) nie ulega zmianie, to jednak liczba dni pracy i dni wolnych może się zmieniać. W 2009 r. przepracowaliśmy 2024 godziny, w 2010 r. nie będzie ich mniej.

Komornik nie zajmie zasiłku z pomocy społecznej

Świadczenia wypłacane przez gminy z pomocy społecznej nie będą, tak jak dotychczas, podlegać egzekucji komorniczej i administracyjnej.

Senat podjął decyzję w sprawie odpadów

Senat przyjął w środę kilkanaście poprawek do nowelizacji ustawy o odpadach. Nie przeszły proponowane przez rząd najbardziej kontrowersyjne propozycje - by oprócz spalania można było utylizować zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne w inny sposób, np. przez sterylizację w autoklawach.

REKLAMA

W niedzielę referendum w sprawie odwołania Prezydenta Łodzi

17 stycznia 2010 r. odbędzie się lokalne referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego ze stanowiska Prezydenta Łodzi. Wniosek o jego przeprowadzenie został poparty ponad 60 tysiącami podpisów uznanych za spełniające wymogi formalne.

Zawieszony wychowawca ma prawo do połowy pensji

Wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej i zawieszony w obowiązkach służbowych wciąż powinien otrzymywać połowę wynagrodzenia. Ma on takie samo prawo do wynagrodzenia jak tymczasowo aresztowany pracownik.

O dopłacie do turnusu decyduje rodzaj niepełnosprawności

Kolejność złożenia wniosku nie ma wpływu na przyznanie dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych.

Samorządy muszą wypłacić nauczycielom wyrównania

Minister Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie określające sposób sporządzania przez samorządy sprawozdań dotyczących wypłacanych przez nie wynagrodzeń nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Szczecińska konferencja o PPP

Prezydent Szczecina oraz Kancelaria Prawna Skoczyński Wachowiak Strykowski sp.k. organizują konferencję i panel dyskusyjny, który odbędzie się 13 stycznia 2010 r. w Szczecinie. Patronem medialnym imprezy jest „Gazeta Samorządu i Administracji”.

Bibliotekarze uczcie się - cykl szkoleń rozpoczęty

Biblioteka Narodowa we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przygotowała cykl szkoleń dla pracowników bibliotek.

Poprawki Senatu do ustawy o działalności pożytku publicznego

Gminy i powiaty będą zobligowane do tworzenia lokalnych rad działalności pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to określona liczba organizacji - zdecydował Senat wprowadzając w środę poprawki do znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Pełne odszkodowanie od PKP dopiero w 2011 r.

Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.

Remonty sparaliżują lotnisko na Okęciu

Przez trzy wrześniowe weekendy centralne lotnisko Polski nie będzie działać z powodu remontu pasów. Przewoźników do tej pory oficjalnie o tym nie poinformowano. Dużych strat obawiają się LOT i biura podróży

Wojewoda chce dopracowania ustawy aglomeracyjnej

Prace nad ostatecznym kształtem ustawy aglomeracyjnej dla Śląska, usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego i reforma administracji zespolonej - to dla wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka najważniejsze zadania na najbliższe miesiące.

MEN udostępnia wzory sprawozdań z realizacji "Radosnej szkoły"

Projekty sprawozdań z wykorzystania wsparcia finansowego w roku 2009 na zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu „Radosna szkoła" są już dostępne.

Bezrobotnym będzie trudniej o dotację

Dyrektor urzędu pracy nie przyzna bezrobotnemu dotacji na założenie biznesu, jeśli zrezygnuje on ze szkolenia czy stażu.

Ważne wydarzenia w Sejmie w 2010 r.

Konferencja na temat Traktatu Lizbońskiego, posiedzenie plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, koncert z okazji Roku Chopinowskiego - to tylko niektóre wydarzenia planowane w Sejmie w 2010 roku.

"Akcja Zima" kosztuje miasta dziesiątki milionów złotych

Odśnieżanie ulic w polskich miast pochłonęło już wiele milionów złotych. Tylko Warszawa od połowy października ub.r. wydała na ten cel około 60 mln zł, czyli ponad połowę środków przewidzianych na ten cel w budżecie miasta.

Niższa kara za nieopłacenie składek do ZUS

Rząd proponuje obniżenie ze 100 do 30 proc. dodatkowej kary wymierzanej przez ZUS tym pracodawcom, którzy nie zapłacili terminowo składek na ubezpieczenia społeczne.

Więcej środków dla powiatowych szkół zawodowych


Wysokość subwencji dla szkół zawodowych wzrośnie – ponieważ zmienił się wskaźnik stosowany przy wyliczaniu kwot dofinansowania.

MSWiA przypomina o obowiązku odśnieżania dachów

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller zwrócił się do wojewodów o ścisły nadzór nad służbami odpowiedzialnymi za odśnieżanie dachów.

Senat debatuje nad tegorocznym budżetem

Senat, który w poniedziałek rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. ustawą budżetową na 2010 r., która zakłada, że deficyt państwa może sięgnąć 52,2 mld zł.

Postęp we wdrażaniu e-administracji

Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw.

W ciągu trzech lat gmina musi doręczyć decyzję

Gmina ma trzy lata na zażądanie opłaty adiacenckiej od wzrostu wartości nieruchomości związanej z jej podziałem. W tym terminie powinno się też zakończyć postępowanie odwoławcze.

Sejm zmienił przepisy o domach pomocy społecznej

Zwiększenie liczby inspektorów nadzorujących domy pomocy społecznej oraz zaostrzenie kar za prowadzenie tych domów bez zezwolenia, przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą w piątek uchwalił Sejm.

Ponad 36 mln zł na koncie WOŚP

Ponad 36 mln zł zebrano w niedzielę w ramach XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformowało biuro prasowe fundacji w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Sejm znowelizował ustawę o komornikach

Sejm znowelizował w piątek ustawę o komornikach sądowych i egzekucji, która przewiduje możliwość składania przez dłużników wniosków o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję.

Apel o odśnieżanie dachów na Mazowszu

Z apelem o odśnieżanie dachów budynków zwrócił się do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów administracyjnych

Sejm znowelizował w zeszłym tygodniu ustawę o ustroju sądów administracyjnych. Nowe przepisy wprowadzają m.in. kadencyjność funkcji prezesa i wiceprezesów sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym oraz funkcji wiceprezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przewidywane zmiany w pomocy materialnej uczniom

Wójt, burmistrz, prezydent miasta będą mogli upoważnić kierowników ośrodków pomocy społecznej do przyznania uczniom indywidualnych świadczeń pomocy materialnej - tak chcą posłowie z sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Szybsze procedury dla inwestycji energetycznych

Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej dla inwestycji związanych z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją zostanie skrócone do trzech miesięcy.

Urzędy pracy nie chcą aktywizować osób gorzej wykształconych

Co trzecia osoba, która ukończyła szkolenie organizowane przez powiatowe urzędy pracy, znalazła zatrudnienie. Eksperci kwestionują jednak wiarygodność tych danych.

Prezesi sądów administracyjnych będą powoływani na pięć lat

Prezesi i wiceprezesi WSA oraz wiceprezesi NSA będą pełnić swoje funkcje kadencyjnie. Ich odwoływanie będzie możliwe tylko w razie niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub naruszenia dobra wymiaru sprawiedliwości.

Propozycje zmian przepisów o domach pomocy społecznej

Zwiększenie liczby inspektorów nadzorujących domy pomocy społecznej oraz zaostrzenie kar za prowadzenie tych domów bez zezwolenia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, nad którym w środę debatował Sejm.

Już wkrótce do KRS przez internet

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowy akt prawny udostępni dokumenty rejestru w formie internetowej oraz zrówna ich moc prawną z dokumentami papierowymi.

Najemca może już nabyć lokal bez przetargu

Dziś wchodzi w życie ustawa z 5.11.2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Podkarpacie bez umów z NFZ

W trzech województwach szpitale wciąż nie podpisały kontraktów z NFZ. Dramatyczna sytuacja jest na Podkarpaciu.

Obowiązek usuwania śniegu z budynków

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków powinni usuwać śnieg i lód z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku.

Sąd będzie ustalał wysokość opłat

Policja nie będzie opiniować wniosku o kandydacie na stanowisko komornika, aplikanta lub asesora komorniczego.

Będą pożyczki na oczyszczalnie i elektrownie wiatrowe

NOWE PRAWO 2010 - Gminy oraz przedsiębiorcy nadal mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek i dopłat do inwestycji ekologicznych.

28 miejscowości chce mieć elektrownię atomową

Aż siedem województw zaproponowało lokalizację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na swoim terenie. Łącznie wytypowano 28 potencjalnych lokalizacji.

Fundusze unijne: Pensje personelu nie będą ograniczone limitem

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego po konsultacjach społecznych wycofało się z pomysłu ograniczenia kosztów zarządzania unijnymi projektami szkoleniowymi.

Deutsche Bahn zacznie konkurować z PKP

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku DB uruchomi połączenia między Warszawą a Górnym Śląskiem, Trójmiastem, Krakowem i Poznaniem.

Już działa elektroniczny sąd

W poniedziałek (04.01) uroczyście otwarto pierwszy w Polsce elektroniczny sąd, który rozpatrywać będzie sprawy wszczynane za pomocą elektronicznych pozwów i toczące się w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Prostsze egzaminy w Służbie Cywilnej

Od nowego roku nastąpiły zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym na mianowanie w Służbie Cywilnej i w zasadach wynagradzania pracowników SC.

Obradowała Rada Ministrów

Na pierwszym w tym w roku posiedzeniu Rząd obradował nad założeniami polskiej polityki zagranicznej na rok 2010. Rada Ministrów przeanalizowała też m.in. założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim.

REKLAMA