REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obniżenie ceny to pomoc publiczna

Obniżka ceny za mienie państwowe musi być uzasadniona Odwołanie Technische Glaswerke Ilmenau jest oddalone - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z dnia 11 stycznia 2007 r. w sprawie Technische Glaswerke Ilmenau GmbH /Komisja Wspólnot Europejskich (sygn. akt C-404/04 P)

Jakimi zasadami bezpieczeństwa muszą kierować się prowadzący pojazdy

Poruszając się samochodem, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników drogi. Zapewnieniu bezpieczeństwa służy m.in. nakaz zapinania pasów czy zakaz prowadzenia przez kierowcę rozmów przez telefon.

Za udział w posiedzeniu przysługuje dieta

SENTENCJA: O tym, czy dane świadczenie jest dietą, decyduje istota tego świadczenia, a nie jego nazwa. Wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych były - i są nadal - wolne od podatku dochodowego.

Za rezerwację gruntu należy się odszkodowanie

- Rezerwacja terenów pod inwestycje publiczne jest niezgodna z prawem europejskim - Poszkodowani właściciele mogą starać się o odszkodowanie od gminy za niemożność korzystania ze swojej nieruchomości- Większości gmin nie stać na wypłatę odszkodowań właścicielom nieruchomości

REKLAMA

Jaki charakter ma prawo do wyłączenia urzędnika z postępowania podatkowego

Możliwość domagania się przez podatnika wyłączenia konkretnego urzędnika z postępowania podatkowego wynika pośrednio z zasady budzenia zaufania do organów podatkowych oraz zasady prawdy materialnej - zasad ogólnych postępowania podatkowego. Jaki charakter ma takie wyłączenie?

Kiedy żądać wyłączenia urzędnika z postępowania

Przełożony pracownika organu podatkowego jest zobowiązany na jego żądanie lub na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostaną uprawdopodobnione okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności pracownika.

Preferencyjne kredyty dla lekarzy, pielęgniarek i położnych

Lekarze, lekarze stomatolodzy, pielęgniarki oraz położne mogą otrzymać pomoc ze środków budżetowych w podjęciu prywatnej praktyki medycznej. Wsparcie jest dostępne w postaci preferencyjnych kredytów z możliwością 20-procentowego umorzenia, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Urzędnicy ocenią samych siebie

Do końca lutego przyszłego roku urzędy administracji rządowej muszą dokonać wartościowania stanowisk. Konsekwencją ustalenia nowej hierarchii stanowisk ma być stworzenie racjonalnego i efektywnego systemu wynagrodzeń, jednak eksperci od zarządzania personelem ostrzegają, że słuszną ideę może zepsuć źle zastosowana metoda.

REKLAMA

Czy bezrobotni mogą być skierowani na staż

Czy skierowanie bezrobotnego na staż odbywa się bez nawiązywania stosunku pracy? Czy w trakcie stażu bezrobotny ma prawo do urlopu? Czy to starostwa wypłaca bezrobotnemu stypendium w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego?

Dotacje dla przedsiębiorców prowadzących odzysk odpadów

Proszę o wskazanie, gdzie moja firma, działająca na terenie województwa opolskiego, może uzyskać dofinansowanie dla przedsiębiorstwa, które zajmuje się przetwarzaniem wszystkich grup odpadów, a w szczególności: recyklingiem pojazdów samochodowych, przetwarzaniem zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz obrotem surowcami wtórnymi.

Jakie obowiązki spoczywają na organie administracji, gdy niezałatwi sprawy w terminie

Ile czasu ma organ administracji na załatwienie sprawy? W jakich przypadkach mogą być zmienione terminy załatwienia sprawy, o których mowa w kodeksie postępowania administracyjnego? Czy zawiadomienie strony o zwłoce w załatwieniu sprawy ma charakter czynności procesowej?

Jak urzędnicy przy rozpatrywaniu spraw powinni stosować prawo europejskie

Kiedy konieczne jest zastosowanie dyrektyw i rozporządzeń unijnych w trakcie rozpatrywanych spraw administracyjnych? Jaką wagę mają orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

Postępowanie administracyjne w pierwszej instancji

Dobra znajomość podstawowych zasad postępowania administracyjnego, terminów załatwiania spraw, reguł związanych z doręczaniem pism i przeprowadzaniem rozpraw jest podstawowym warunkiem utrzymania sprawności działania i realizowania zadań przez administrację publiczną.

Można rozwiązać użytkowanie wieczyste co do części gruntów

Umowa o użytkowanie wieczyste może być rozwiązana w stosunku do wyodrębnionej ewidencyjnie części nieruchomości użytkowanej. Gmina musi jednak udowodnić, że wydzielone działki są użytkowane w sposób rażąco sprzeczny z umową.

Jak urzędnicy przy rozpatrywaniu spraw powinni stosować prawo europejskie

Kiedy konieczne jest zastosowanie dyrektyw i rozporządzeń unijnych w trakcie rozpatrywanych spraw administracyjnych? Jaką wagę mają orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

Kiedy gmina wypłaci odszkodowanie za brak lokalu socjalnego

Właściciel budynku otrzyma odszkodowanie od gminy, gdy sąd orzeknie o eksmisji lokatora niepłacącego czynszu, a gmina nie przyzna mu lokalu socjalnego.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

Przepisami ustawy o finansach publicznych w 2001 r. ustanowiono obowiązek i zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. W czerwcu i lipcu 2006 r. na podstawie nowelizacji ustawy o finansach publicznych ogłoszono szereg nowych rozporządzeń i komunikatów regulujących funkcjonowanie audytu wewnętrznego w tych jednostkach

Radny nie może być wykonawcą zamówienia w gminie, w której sprawuje mandat

W przetargu organizowanym przez gminę nasza firma złożyła ofertę. W tym samym przetargu wystartował też, to znaczy złożył swoją ofertę jeden z miejscowych radnych. Proszę o wyjaśnienie, czy może on startować w przetargu publicznym? Czy można mu udzielić zamówienia?

Zwrot kosztów delegacji na podstawie umowy o dzieło

Jednostka współpracuje z osobą fizyczną na podstawie umowy o dzieło. W umowie tej określono, że jednostka, oprócz wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła, zwraca również tej osobie koszty delegacji (podróży), tj. diety i ryczałty za noclegi. Podróże te są związane z działalnością jednostki (rozmowy handlowe itp.). Czy świadczenia wypłacane wykonawcy dzieła z tytułu podróży korzystają ze zwolnienia od podatku tak jak w przypadku pracowników, czy należy je opodatkować? Czy zwrot kosztów takiej delegacji jest dla jednostki kosztem podatkowym?

Wójt wyda decyzję o zakazie spalania liści

System Informacji Miejskiej pomaga poruszać się po mieście mieszkańcom i turystom

Gdańsk z budżetu miasta już ponad 1 mln zł przeznaczył na realizację systemu informacji miejskiej. Specjaliści uznają go za rozwiązanie niemal modelowe, podkreślając spójność i dobre wkomponowanie w architekturę miasta.

Jak gminy mogą sfinansować usuwanie azbestu

Samorządy gminne w opinii NIK niedostatecznie realizują rządowy program usuwania azbestu. Na przedsięwzięcia z tym związane są środki m.in. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszach wojewódzkich. Ważny jest tryb wyłaniania wykonawców prac polegających na usuwaniu azbestu.

Nieoprotestowane w terminie warunki ogłoszenia można kwestionować

Niezgodne z prawem wymagania, które nie zostały w terminie oprotestowane, mogą stanowić podstawę do unieważnienia przetargu.

Kompleksowe projekty PPP mają większe szanse na pozyskanie partnera prywatnego

Olsztyn w modelowy sposób przygotowuje się do realizacji projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego władze nie tylko na bardzo wczesnym etapie nawiązały kontakt z potencjalnymi inwestorami, ale zrobiły jeszcze jeden krok naprzód - swoją ofertę prezentują jako kompleksowe przedsięwzięcie składające się z trzech inwestycji.

Upoważnienie do wydawania decyzji w imieniu burmistrza

Upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu burmistrza powinno wynikać z tak zwanego pełnomocnictwa administracyjnego

Zakładowy plan kont i wykaz ksiąg rachunkowych

Jednostka budżetowa ma obowiązek wprowadzenia zmian do zakładowego planu kont, jeżeli wynikają one ze zmian w zasadach wykonywania budżetu, gospodarki finansowej lub sprawozdawczości. Niezbędnymi elementami polityki rachunkowości w jednostkach budżetowych są np. zakładowy plan kont oraz wykaz ksiąg rachunkowych.

Obowiązki samorządu w zakresie ochrony środowiska

Wymogi ochrony środowiska muszą być przestrzegane w uchwalonych przez gminy miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Dobrze sporządzony program ochrony środowiska może wpłynąć na wielkość otrzymanego dofinansowania z funduszy unijnych. W ramach dużego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na zadania proekologiczne przeznaczono około 5,5 mld euro.

Czy gminom łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela

Jaki termin będzie miała firma ubezpieczeniowa na wypłatę odszkodowania przysługującego gminie? Czy ubezpieczyciel, w przypadku ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, będzie mógł zgłaszać tego samego rodzaju zarzuty w stosunku do oczekującej na odszkodowanie gminy jak dotychczas?

Zadania gminy przy usuwaniu zwierząt z drogi

Gminy mają zapewniać usuwanie, transport i utylizację zwłok bezdomnych zwierząt. Brak jest wyraźnych przepisów określających zasady postępowania oraz podmioty odpowiedzialne za usuwanie dzikich zwierząt z dróg publicznych.

Obowiązki gmin wobec zwierząt poszkodowanych w wypadkach

Jakie są zasady postępowania w przypadku zwierząt poszkodowanych na drogach publicznych? Jak należy postępować w sytuacji, kiedy trzeba uśmiercić zwierzę poszkodowane w wyniku kolizji na drodze? Kto jest uprawniony do stwierdzenia, że zachodzi taka konieczność?

Pieniądze na kulturę w PO Infrastruktura i Środowisko

W ramach PO IiŚ zadania z zakresu kultury mogą być wspierane w ramach XII osi priorytetowej Kultura i dziedzictwo kulturowe.

Jak na nowych warunkach ubezpieczyć majątek gminy

Jednostkom samorządu terytorialnego łatwiej będzie zaoszczędzić pieniądze przeznaczane na ubezpieczenia, bo łatwiej będzie odzyskać składki w przypadku rozwiązania umowy. Będzie ona rozliczana co do dnia, a nie - jak to było dotychczas najczęściej - za każdy niewykorzystany miesiąc.

Jak przygotować informacje o środkach na realizację programów operacyjnych


Jakie terminy obowiązują jednostkę samorządu terytorialnego w zakresie informacji dotyczącej środków pochodzących z budżetów jednostek samorządu terytorialnego dla programów operacyjnych?

Polisy na sprzęt elektroniczny w gminie


Polisy na sprzęt elektroniczny, tak jak w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, są dostosowane pod wymogów jego posiadaczy i uwzględniają jego specyfikę. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich zmodyfikować, wprowadzając odpowiednie klauzule.

Jakie niebezpieczeństwa wiażą się z systemem oceny

Obecny system ocen pracowniczych urzędników służby cywilnej może stać się powodem nieporozumień i napięć w urzędach. Opisy kryteriów zachowań pracowników oraz terminów ocen powinny być jednolite dla całego urzędu.

Informacja z wykonania budżetu jednostki samorządu za pierwsze półrocze

31 sierpnia 2007 r. mija termin dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego do przedstawienia informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2007 r. organowi stanowiącemu jednostki oraz regionalnej izbie obrachunkowej.

Ekspertyzy, tłumaczenia i analizy na rzecz jednostek budżetowych

W przypadku wydatków na tłumaczenia na rzecz jednostek budżetowych, gdy wydatki te są świadczone przez osoby fizyczne w ramach umów zleceń i umów o dzieło, należy je klasyfikować w paragrafie 417 - Wynagrodzenia bezosobowe z odpowiednią czwartą cyfrą dodaną do paragrafu.

Jakie zasady obowiązują przy doręczaniu pism urzędowych

Jakie konsekwencje ma terminowe przesłanie pism w postępowaniu administracyjnym? Jaki może być i kto określa sposób doręczania pisma przez organy administracji? Jakie są zasady postępowanie w przypadku nieodebrania pisma?

Zasady obiegu i przechowywania dokumentów w urzędach gmin

Jednym z podstawowych zadań organów administracji jest załatwianie indywidualnych spraw obywateli. Dla usprawnienia pracy organów gminy ustalono jednolitą instrukcję kancelaryjną. Określa ona zasady i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych w urzędach gmin i związków międzygminnych.

Jakie są zasady udostępniania akt w sprawie administracyjnej

Jakie uprawnienia ma strona postępowania administracyjnego w zakresie dostępu do akt sprawy? Na jakiej podstawie urząd może odmówić dostępu do określonych akt?

Ocena kwalifikacji co 2 lata

Okres, za jaki dokonuje się oceny kwalifikacyjnej, jest liczony od terminu sporządzenia poprzedniej oceny do terminu oceny bieżącej (np. czerwiec 2007 r. - marzec 2008 r.).

Premier nie mógł odwołać wójta za naruszenie ustawy

Wykazanie jednorazowego naruszenia ustawy nie wystarcza do odwołania wójta przez prezesa Rady Ministrów.

Jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w UE

Dyrektywą z 2003 r.1 państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do stworzenia systemów pomocy prawnej, obejmujących poradę przedsporną udzielaną w celu rozstrzygnięcia sporu przed wniesieniem sprawy do sądu, pomoc prawną i reprezentowanie w sądzie.

Skargi na działania instytucji UE

Każdy, kto stwierdzi, że dotyczące go rozporządzenie lub decyzja organu Unii Europejskiej zostały wydane bez uprawnień do tego czy z naruszeniem procedury bądź postanowień Traktatu, może złożyć skargę o ich unieważnienie.

Kiedy pracownikowi samorządowemu grozi postępowanie dyscyplinarne?

Z powodu jakich okoliczności może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne w stosunku do pracowników samorządowych?

Jak wnieść skargę do Trybunału

Skargę do ETPC składa się na ściśle określonym formularzu. Osoba, która zgłasza swój problem, może też napisać do Trybunału list.

Przyjęcie obowiązków głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Zmiana na stanowisku głównego księgowego każdej jednostki, w tym sektora finansów publicznych, to przedsięwzięcie niezwykle trudne i istotne dla prawidłowego jej funkcjonowania, gdyż z wykonywaniem obowiązków głównego księgowego związane jest działanie zarówno całej jednostki, jak i praktycznie każdej jej komórki organizacyjnej.

Jakie ograniczenia obowiązują pracowników samorządowych?

Których pracowników samorządu terytorialnego obowiązują ograniczenia przy podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej?

Ewidencja środków trwałych w jednostkach sektora finansów publicznych

Jakie problemy pojawią się w urzędach w związku z odralnianiem gruntów

Czy decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji rolnej jest podstawą do dokonywania jakichkolwiek zmian w ewidencji gruntów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z nieuporządkowania w zakresie braku aktualizacji ewidencji gruntów i budynków?

REKLAMA