REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy możliwe jest zatrudnianie krewnych w księgowości jednostek budżetowych

Czy w samorządowej jednostce budżetowej można zatrudnić na stanowisku księgowej/referenta kuzynkę/kuzyna głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby ta osoba podlegała głównej księgowej?

Kiedy można obciążyć pracownika kosztami wycieczki finansowanej z ZFŚS

Czy pracownik, który wyraził chęć uczestnictwa w wycieczce finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a następnie w ostatnim momencie, już po poniesieniu kosztów przez organizatora wycieczki (rezerwacja noclegów, transportu itd.) zrezygnował, może być z tego tytułu obciążony poniesionymi przez pracodawcę kosztami?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od środków transportowych

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą (transport towarów) zamierza nabywać potrzebne do tego samochody ciężarowe zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Co decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku jednych i drugich przedmiotów opodatkowania?

Jak gospodarować środkami socjalnymi na rachunku bankowym

Pracodawcy do 30 września mają obowiązek przekazania na rachunek ZFŚS reszty odpisów naliczonych na ten fundusz, a nie przekazanych w pierwszej racie do 31 maja. Czy obliczając drugą ratę odpisów można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń – wrzesień 2015 r.?

REKLAMA

Jak rozliczyć dokument związany z należnością za podróż służbową

Czy dokument dotyczący potwierdzenia kosztów noclegów (hotelu) powinien być wystawiony na osobę delegowaną? Czy można uznać rachunek za dwie osoby na jednym rachunku i rozliczyć to w delegacji?

Czy wydatki ponoszone na remont świetlicy wiejskiej stanowią wydatek strukturalny?

Gmina realizuje remont należącej do niej świetlicy wiejskiej. Wyremontowany zostanie dach, dokonana zostanie również wymiana okien, ponadto budynek zostanie odmalowany. Remont finansowany jest w całości ze środków własnych. Czy wydatki związane z tym remontem stanowić będą wydatki strukturalne?

Jak zabezpieczyć interesy pracodawcy w umowie szkoleniowej?

Czy w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy można zapisać klauzulę, że w razie zajęcia wynagrodzenia pracownika przez organ egzekucyjny pracodawca przekazuje dopłatę za studia komornikowi, a pracownik sam musi zapłacić za swoje studia?

Czy odsetki od należności cywilnoprawnych należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S

Czy w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowa jednostka budżetowa w kolumnie 10 „zaległości netto” wykazuje naliczone na koniec kwartału odsetki od należności cywilnoprawnych (§ 092)?

REKLAMA

Jaką stawkę VAT stosować w przypadku usług nauki pływania?

Gmina (ośrodek sportu i rekreacji) prowadzi basen odkryty. W sezonie letnim organizowane są odpłatne kursy nauki pływania. Czy prawidłowe jest stosowanie stawki 8% VAT dla usługi „nauka pływania”?

Zasiłki z pomocy społecznej 2015/2016

1 października 2015 roku zmianie ulega wysokość zasiłków z pomocy społecznej oraz kryteria dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń. Maksymalna kwota zasiłku stałego po zmianach wynosi 604 zł.

Powierzenie realizacji części zamówienia podwykonawcom

Zasadą jest możliwość powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcom. Wykonawca może korzystać z tego uprawnienia w sposób dowolny, chyba że zamawiający ograniczy taką możliwość.

Nadzór wojewody nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy

Czy wojewoda sprawuje nadzór nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy? Zakres takiego nadzoru nie wynika wprost z przepisów prawa.

Wystąpienie okoliczności powodującej uchybienie terminowi

Czy można przywrócić termin do dokonania czynności, jeżeli przyczyna uniemożliwiająca wykonanie tej czynności wystąpiła dopiero w ostatnim dniu terminu? Czy istnieje graniczny moment, w którym musi powstać okoliczność uniemożliwiająca wykonanie czynności, aby przywrócić stronie termin?

Pismo do organu administracyjnego - list zwykły czy polecony?

Jakim listem należy wysyłać pisma do organów administracyjnych? Co w sytuacji gdy strona wysłała pismo w przypisanym w terminie listem zwykłym a nie poleconym. Czy takie złożenie pisma można uznać za skuteczne, jeżeli organ zakwestionowałby terminowość złożenia tego pisma.

Gmina i jej jednostki jednym podatnikiem VAT

Wyrok TSUE w ostateczny sposób podważa obecną praktykę, w której jednostki organizacyjne gmin rejestrowane były jako odrębni od gminy podatnicy VAT, prowadzący samodzielnie rozliczenia podatkowe w podatku VAT. W konsekwencji, sprowadzać się to będzie do konieczności konsolidacji procesów prowadzenia rozliczeń z tytułu podatku VAT przez gminy. Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca wprowadza zmiany w zakresie ustaw samorządowych, które pozwolą gminom na tworzenie centrów usług wspólnych i scentralizowanie obowiązków w zakresie prowadzenia rozliczeń podatkowych gminy oraz jej jednostek.

LEX EMPIRICUS po raz czwarty wspiera kariery studentów i absolwentów studiów prawniczych

Poważnie myślący o swojej karierze studenci i absolwenci studiów prawniczych mają szansę wygrać płatne praktyki w jednej z katowickich kancelarii adwokacko-radcowskich. Dodatkowo do zdobycia są cenne nagrody finansowe i rzeczowe. Wystarczy, że zgłoszą się do prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lex Empiricus, który rozpoczyna się 2 listopada 2015 roku.

Miasta zabiegają o studentów

Żadne z największych polskich miast nie traktuje obojętnie potencjalnych studentów i absolwentów. W okresie niżu demograficznego samorządy prześcigają się w pomysłach jak zwabić do siebie potencjalnych studentów. Włodarze miast, mają również nadzieję, że część ze studentów na stałe osiedli się w ich mieście.

Łączenie środków unijnych z PPP

Unia Europejska daje zielone światło realizowaniu w latach 2014-2020 projektów hybrydowych, czyli łączących PPP ze środkami unijnymi.

Projekty poza ustawą o PPP

Ustawa o PPP nie musi być jedyną podstawą prawną dla projektów partnestwa publiczno-prywatnego. Takie przedsięwzięcia można także realizować na podstawie innych ustaw, zwłaszcza o gospodarce komunalnej i gospodarce nieruchomościami.

Nowa definicja partnerstwa publiczno-prywatnego

W przepisach unijnych regulujących nową perspektywę finansową 2014-2020 znalazła się definicja partnerstwa publiczno-prywatnego. Określa ona PPP dość szeroko, co rozwiewa dotychczasowe wątpliwości, czy taką współpracę można realizować na podstawie innych przepisów niż wyłącznie ustawa o PPP.

Nowa dyrektywa w sprawie koncesji

28 marca 2014 r. opublikowano nowe dyrektywy w zakresie zamówień publicz¬nych, wśród nich dyrektywę w sprawie udzielenia koncesji. Jest to pierwszy akt prawny Parlamentu Europejskiego i Rady regulujący odrębnie udzielanie kon¬cesji na roboty budowlane i usługi.

Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Czy jednostka budżetowa ma możliwość zawierania umów barterowych? Czy umowy takie mogą być zawierane bez możliwości rozliczania świadczeń na zasadzie kompensaty bez pokazania wydatku i dochodu?

Bezpłatny dowóz do szkoły nie tylko obowiązkowo

Gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, gwarantując opiekę w trakcie jego trwania. Nie ma przeszkód, by taki transport został zorganizowany również w innych przypadkach niż wymienione w ustawie o systemie oświaty jako obowiązkowe.

Od 1 października 2015 r. zmiany w zasiłkach z pomocy społecznej

Co trzy lata odbywa się weryfikacja progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej i wysokości samych świadczeń. W trakcie tegorocznej weryfikacji rząd zdecydował o podniesieniu kryteriów i świadczeń. Podwyżka wejdzie w życie od 1 października 2015 r.

Zaplecze elektronicznego Punktu Kontaktowego - bezpłatne webinaria

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych webinarach, na których omówione zostaną najważniejsze funkcjonalności Zaplecza elektronicznego Punktu Kontaktowego przeznaczone dla pracowników administracji publicznej.

Planowanie przestrzenne w Karpatach - jak chronić najcenniejsze bogactwo Karpat?

W dniach 24-25 września 2015r. w Sromowcach Niżnych odbywa się II Forum Karpackich Gmin, w którym uczestniczą przedstawiciele 200 gmin, objętych Ramową Konwencją o Ochronie i Zrównoważonym Rozwoju Karpat. Forum organizowane jest w ramach projektu „Karpaty Łączą” wspierającego wdrażanie Konwencji.

Potwierdzanie wykształcenia przez cudzoziemców - zmiany

Dzięki nowym przepisom osoby nieposiadające dokumentów ukończenia studiów będą mogły na podstawie innych zaświadczeń przedstawić uczelni uzyskane przez siebie kompetencje. Uczelnia za taki poświadczający kompetencje dokument będzie mogła uznać np. indeks.

Marszałkowie województw naliczą opłaty wynikające z wyłączania gruntów

Proponowana zmiana pozwoli uniknąć kosztów po stronie starostów. Pieniądze będą gromadzone przez samorząd województwa, gdzie są rozdysponowane. Po zmianach to marszałek województwa będzie wierzycielem należności

Smart cities – mrzonka czy realna perspektywa

Szybkie tempo zmian technologicznych, coraz większa innowacyjność przyczyniają się do poprawy warunków życia w ośrodkach miejskich. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom następuje również poprawa konkurencyjności ekonomicznej metropolii oraz zredukowanie negatywnego wpływu rozwoju na środowisko naturalne.

Nadpłata w podatkach lokalnych

Kwestie powstawania i zwroty nadpłaty w zależnościach podatkowych, również podatkach lokalnych, wciąż budzą w praktyce wątpliwości. Problemem jest zwłaszcza wskazanie sytuacji, w których następuje określenie, a w których stwierdzenie wystąpienia nadpłaty.

Uchwała o karcie dużej rodziny a data wejścia w życie

Uchwała rady gminy dotycząca programu Karta Dużej Rodziny wchodzi w życie z dniem podjęcia. Taka uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, więc nie można ustalać terminu jej wejścia w życie po 14 dniach od ogłoszenia – uznał w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda wielkopolski.

Oświadczenia majątkowe osób pełniących funkcje publiczne

Obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego rokrocznie powoduje wiele problemów. Ci, którzy go nie wypełnili albo zrobili to nierzetelnie, muszą też liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

IV Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta

Czy regiony z północnej Polski stosują inteligentne rozwiązania dla miejskiej energetyki, infrastruktury oraz transportu, aby polepszyć jakość życia mieszkańców? Jakie nowe technologie dla smart cities proponuje branża oraz jak ich wykorzystanie wpływa na rozwój inteligentnych miast? Jak oszczędzać energię elektryczną i cieplną w miastach i gminach? Na powyższe pytania odpowiedzi szukać będą eksperci, politycy oraz samorządowcy podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta, który odbędzie się 28 września w Olsztyńskim Parku Naukowo Technologicznym. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Nowelizacja ustawy o sporcie

Nowelizacja dostosowuje przepisy w zakresie walki z dopingiem do standardów międzynarodowych. Poza tym zwalnia z podatku od nieruchomości obiekty o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Podręcznik adaptacji miast

Opracowany w Ministerstwie Środowiska podręcznik opisuje poszczególne etapy przygotowania miejskich planów adaptacji, od rozpoczęcia tego procesu aż po wypracowanie systemu monitoringu i ewaluacji skuteczności proponowanych rozwiązań. Zawiera również szereg wskazówek i opisów dotyczących inwestycji.

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych - zmiany

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów należna gminom część środków odzyskanych od rodziców, którzy nie płacą alimentów, będzie trafiać do gminy, która wypłacała świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pozostała tych środków będzie - tak jak dotąd - stanowić dochód budżetu państwa.

Przyjęcie uchodźców przez Polskę - informacje UDSC

Przyjęcie uchodźców do Polski może odbyć się dwóch formach – przesiedlenia uchodźców syryjskich (z państw poza Unią Europejską) lub relokacji uchodźców syryjskich, erytrejskich lub irackich (z Grecji, Włoch i ewentualnie Węgier). Przyjazd pierwszych osób jest obecnie planowany najwcześniej od kwietnia 2016 r. (relokowani) i od czerwca 2016 r. (przesiedlani) w grupach nie większych niż po 150 osób jednocześnie.

Pomoc socjalna dla uchodźców

Okres udzielania pomocy socjalnej kończy się po otrzymaniu decyzji ostatecznej w procedurze o nadanie statusu uchodźcy. Cudzoziemcy którzy otrzymają decyzję pozytywną w ciągu 60 dni mogą złożyć wniosek o Indywidualny Program Integracyjny realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie.

Kalkulacja kwoty subwencji oświatowej na 2015 rok

Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek wydatkowania na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy środków w wysokości nie niższej niż zostały naliczone w subwencji oświatowej.

Przyznanie miejsca w domu studenckim - decyzja administracyjna niekonieczna?

Zamieszkanie w domu studenckim jest nierzadko najwygodniejszą, ale przede wszystkim najbardziej ekonomiczną formą znalezienia czerech ścian w okresie studiów. Zgodę na zamieszkanie w akademiku wydają umocowane organy uczelni, jednak sama forma rozstrzygnięcia zainicjowanego wnioskiem studenta o zamieszkanie budzi wątpliwości.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa

Nauczycielowi, wykonującemu pracę według standardowego pensum, dy­rektor może wyjątkowo polecić świadczenie dodatkowej pracy dydaktycznej, opiekuńczej lub wychowawczej zgodnej z jego specjalnością, gdy taka po­trzeba wynika z konieczności realizacji programu nauczania. Aktualne zarobki nauczycieli artykule poniżej.

Jakie zasady obowiązują w rozliczaniu nadgodzin w samorządzie

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. O terminie udzielenia czasu wolne przed urlopem czy też po decyduje wniosek pracownika samorządowego.

Posiłki w szkołach w wyjaśnieniach ministerstwa zdrowia

W sklepikach mogą być sprzedawane soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, woda, a także herbata, napary owocowe oraz kawa zbożowa. Resort przypomina, że kompoty nie mogą być dosładzane. Zgodnie z nowymi przepisami dosładzać można jedynie herbatę, napary owocowe, kakao i kawę zbożową.

Opłata reklamowa od 11 września 2015 r.

Opłata reklamowa ma stanowić jedno z narzędzi porządkowania krajobrazu. Od 11 września 2015 r. będą obowiązywały przepisy umożliwiające pobieranie przez gminy nowych opłat.

Janosikowe w 2016 r. na dotychczasowych zasadach

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłuża na 2016 rok dotychczasowe zasady obliczania wysokości tzw. janosikowego.

Jak zawrzeć umowę leasingu w ramach prawa zamówień publicznych

Czy starostwo powiatowe może zakupić samochód osobowy w leasingu (operacyjnym) na podstawie procedury do 30.000 euro? Na ile lat może zostać zawarta umowa leasingu? Jaki jest najdłuższy możliwy termin trwania umowy leasingu nie naruszający przepisy Prawo zamówień publicznych? Czy zapytanie ofertowe może przewidywać możliwość rozliczenia w ramach leasingu "stary" samochód, który ma być zastąpiony przez samochód leasingowany?

Przywrócenie terminu z powodu odebrania przesyłki przez pracownika

Skoro ta sama osoba odbiera stale przesyłki, to istnieje domniemanie, że ma do tego prawo. Przedsiębiorca nie może więc domagać się przywrócenia terminu na odwołanie z tego powodu, że odebrała ona pismo. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

XXV Forum Informatyki w Administracji

Zapraszamy do Fabryki Wełny Hotel & SPA do miejsca, w którym historia spotyka się z nowoczesnym designem, relaks ze sztuką, a surowy industrialny klimat z eleganckim komfortem. Obiekt mieści się w budynku dawnej fabryki rodziny Baruchów w samym centrum Pabianic, w niedalekiej odległości od Łodzi.

Warsztaty "Elektroniczne usługi publiczne - jak korzystać z ePUAP?

Szkolenie dedykowane jest kierownikom podmiotów realizujących zadania publiczne oraz innym osobom uprawnionym do podpisywania dokumentów wychodzących na zewnątrz tych podmiotów. Prowadzone będzie ze szczególnym uwzględnieniem aparatu pojęciowego i słownictwa właściwego dla administratywistów – a nie informatyków. W czasie szkolenia będzie możliwość założenia i potwierdzenia (zaufania) profilu na ePUAP2.

Uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert

Złożenie dokumentu uzupełnianego na wezwanie zamawiającego wystosowane na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. jest dopuszczalne, pod warunkiem, że tak uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert. Przepis ten przewiduje bowiem, że złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.

REKLAMA