REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek rodzinny 2014

Zasiłek rodziny w 2014 r. czeka kolejna zmiana. Od 1 listopada 2014 r. podwyższeniu ulega kryterium dochodowe, uprawniające do otrzymania świadczenia.

Przedszkola za złotówkę przyjęte przez Senat

Od 1 września 2013 r. każda dodatkowa godzina dziecka w przedszkolu będzie kosztować nie więcej niż 1 zł.Senat bez poprawek przyjął nowelizacjstawy o systemie oświaty.

Ppp w praktyce – kolejna odsłona w Toruniu!

Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz Urząd Miasta Torunia zapraszają na bezpłatną konferencję poświęconą praktycznym aspektom realizacji projektów ppp w zakresie termomodernizacji, rewitalizacji, efektywności energetycznej, infrastruktury sportowej oraz budowy i modernizacji dróg lokalnych.

Ewidencja nieruchomości gminnych

Nieruchomości należące do gmin podlegają obowiązkowej ewidencji w kilku rejestrach prowadzonych na podstawie różnych przepisów i służących różnym celom. Podstawowym rejestrem, w którym są ujmowane dane na temat nieruchomości, jest ewidencja geodezyjna gruntów i budynków prowadzona na podstawie art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

REKLAMA

Znowelizowana ustawa o izbach lekarskich

Nowelizacja ustawy o izbach lekarskich ujednolica postępowanie odwoławcze od orzeczeń sądów dyscyplinarnych kończących postępowanie w sprawie. Ustawa została podpisana przez Prezydenta.

Co z opłatami za parkowanie?

Premier zapowiedział, że jest przeciwny podwyżkom opłat za parkowanie w miastach. Założenia do ustawy w tym zakresie przygotowuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Mieszkanie dla Młodych w Sejmie

Pomoc w ramach programu Mieszkanie dla Młodych otrzymają osoby, które między innymi nie mają więcej niż 35 lat i nie są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości.

Sposoby na odzyskanie VAT

Podatek od towarów i usług, mimo licznych orzeczeń sądów administracyjnych i interpretacji izb skarbowych, budzi wśród jednostek samorządu terytorialnego wątpliwości prawne. Podstawowe kwestie sprowadzają się do dwóch zagadnień: kto jest podatnikiem i czy można odliczyć VAT.

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - termin wypłaty

Zasadą jest, że nagroda jubileuszowa powinna zostać wypłacona nauczycielowi w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jest to bardzo istotne, ponieważ, jeśli nagroda nie zostanie wypłacona w tym terminie, nauczyciel może zwrócić się do sądu pracy z roszczeniem o wypłatę przez pracodawcę nagrody lub odsetek od nieterminowo wypłaconej nagrody.

Urlop uzupełniający dla nauczyciela także po urlopie rodzicielskim

Urlop uzupełniający będzie przysługiwał nauczycielom także w przypadku skorzystania przez nich z urlopu rodzicielskiego podczas ferii. Nowe przepisy weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Powodzianie składają wnioski o odszkodowania

Na terenach podtopionych trwają prace porządkowe. O sytuacji powodziowej informuje MAC.

Elektroniczny system ochrony zdrowia - będzie opóźnienie

NIK ostrzega, że elektroniczny system ochrony zdrowia nie zacznie działać w terminie. Do końca 2012 r. nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę kluczowego podsystemu.

Wynagrodzenie asystenta rodzinnego

W gminnym ośrodku pomocy społecznej od 2012 r. realizowane jest nowe zadanie – wsparcie rodziny, w ramach którego ośrodek wypłaca wynagrodzenie asystenta rodzinnego ze środków własnych. W trakcie roku Ministerstwo Finansów ogłosiło konkurs, z którego pozyskano środki na wypłatę wymienionego wynagrodzenia wraz z pochodnymi. Czy wydatki poniesione na wynagrodzenie wraz z pochodnymi będą stanowiły wydatki strukturalne? Jeśli tak, to w jakiej części – czy tylko środki otrzymane, czy środki własne, czy ogół wydatków oraz w jakim obszarze i kodzie je wykazać?

Ewidencja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Rada miejska ustaliła opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy, powstającymi na zamieszkałych nieruchomościach. Jak należy prawidłowo ewidencjonować przypisy z tytułu ww. należności?

Ochrona środowiska już po raz trzeci

W dniach 7–8 października br. w Poznaniu, podczas Międzynarodowych Targów POLEKO, odbędzie się trzeci już Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r. - tak stanowi projekt ustawy o systemie oświaty. Ustawa została przyjęta przez rząd.

Czas pracy nauczycieli - raport

Czas pracy nauczycieli był sprawdzany dwuetapowo. Dziś poznamy wyniki badania.

Europejski spis rolników

Europejski Spis Rolników odbywa się na podobnych zasadach jak Narodowy Spis Powszechny. Co dziesiąte gospodarstwo rolne w kraju zostanie objęte badaniem.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli - okresy pracy

Nagrody jubileuszowe jako forma dodatkowej rekompensaty finansowej nauczyciela wiążą się z okresem wykonywania pracy. Nie zależą zatem od miejsca ani wymiaru zatrudnienia nauczyciela, ale od stażu jego pracy.

In vitro: znamy kliniki wykonujące program refundowanych zabiegów

In vitro będą realizowały 23 szpitale i przychodnie z całej Polski. Listę opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie 1 lipca 2013 r.

Ustawa śmieciowa wejdzie w życie 1 lipca 2013 roku. Nowe rozwiązania nie mogą zatem zbyć przeniesione na późniejszy termin.

Śmieci w Warszawie - będzie porozumienie

Śmieci w Warszawie po pierwszym lipca będą nadal odbierane od mieszkańców. Władze miasta są po pierwszych rozmowach z przedsiębiorcami.

Ministerstwo sportu odpiera zarzuty NIK-u

Ministerstwo Sportu podtrzymuje, że miało prawo dofinansować koncert Madonny. Według NIK-u, ze środków ministerstwa na organizację imprezy, która odbyła się 1 sierpnia ubiegłego roku wydano około 5 milionów złotych.

Szkolenie BHP pracowników przychodni

Każdy pracodawca bez względu na to ilu zatrudnia pracowników ma obowiązek przed dopuszczeniem pracownika do pracy przeszkolić go w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,. Pracownik musi odbyć szkolenie wstępne, oraz szkolenia okresowe

Wyższe świadczenie urlopowe dla nauczyciela w schronisku dla nieletnich

Czy nauczyciele zatrudnieni w schroniskach dla nieletnich o powinni być uprawnieni do wyższego świadczenia urlopowego, zgodnie z art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w związku z art. 53 ust. 1a ustawy Karta Nauczyciela?

Wybór nauczyciela do zwolnienia

Kryteria wyboru konkretnego nauczyciela do zwolnienia podlegają kontroli sądowej. Oznacza to, że w razie sporu sądowego pozwany pracodawca jest zobowiązany do ich wskazania, natomiast nauczyciel może je kwestionować jako np. dyskryminujące.

Wyższy dodatek stażowy przy późniejszym udokumentowania stażu

Powinnyśmy wypłacać nauczycielce dodatek w wysokości 20%. Chciałabym się dowiedzieć czy wyższy dodatek pracodawca wypłaca od dnia dostarczenia dokumentów czy wyrównuje wstecz?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne

W dniu 19 marca br. do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Jest to ostatni etap prac legislacyjnych nad nowelizacją tej ustawy. Celem opracowywanych zmian jest dostosowanie obowiązujących przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym do zapisów Konstytucji RP.

Uwaga na ulewy!

MAC ostrzega przed ulewami i wysoką wodą. W siedmiu województwach woda w rzekach może przekroczyć stany alarmowe, w sześciu powyżej stanów ostrzegawczych - wynika z danych Ministerstwa administracji i cyfryzacji

Niegospodarność ministerstwa sportu w raporcie NIK

Minister Sportu i Turystyki wydała publiczne pieniądze na koncert Madonny niegospodarnie i niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Likwidacja sądów rejonowych w Senacie

Ustawę likwidującą reformę Gowina dotyczącą sądów rejonowych przyjął w maju Sejm. Teraz reformą sądów zajmą się senatorowie.

Świadectwo pracy przy umowie na czas określony

Świadectwo pracy powinno zostać wydane w dniu upływu okr24 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony. Stanowi o tym art. 97 § 12 Kodeksu pracy.

Okres zatrudnienia wliczany do dodatku za staż pracy wicestarosty

Czy okres zatrudnienia wliczany do dodatku za staż pracy wicestarosty to także czas pracy w charakterze kierownika jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego, jeśli w tym stosunku pracy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym?

Ferie zimowe 2014

Ferie zimowe w 2014 r., a dokładniej terminy ich rozpoczęcia i zakończenia określa Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2013/2014. Poniżej przedstawiamy kalendarz przerw zimowych dla uczniów z poszczególnych województw.

Koniec roku szkolnego 2013

Koniec roku szkolnego 2012/2013 nastąpi w piątek 28 czerwca. Od 29 czerwca uczniowie rozpoczynają wakacje.

Świadczenie kompensacyjne w Trybuale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną, dotyczącą wymaganego stażu pracy do otrzymania nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Nagroda jubileuszowa - porada

Nagroda jubileuszowa nie jest składnikiem wynagrodzenia za pracę, lecz dobrowolnym świadczeniem pracodawcy na rzecz pracownika. Często możliwość i zasady przyznania przez pracodawcę nagrody wynikają bezpośrednio z zasad wynagradzania pracowników przyjętych w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagrodzeń, lub uzgodnionych w umowach o pracę.

Gaz łupkowy: przyspieszenie procedur

Przyspieszenie procedur związanych z wydobyciem w Polsce gazu łupkowego zapowiada resort środowiska. Zmiany maja przyciągnąć inwestorów.

Oferta usług w sanatoriach ujednolicona

Oferta usług świadczonych przez sanatoria powinna zostać ujednolicona. Zdaniem gmin uzdrowiskowych ułatwiłoby to korzystanie z obiektów zagranicznym kuracjuszom.

Deklaracja śmieciowa: oświadczenie o odpowiedzialności karnej

Deklaracja śmieciowa nie powinna zawierać oświadczenia o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych informacji. Zgodnie bowiem z art. 233 § 6 kk między innymi art. 233 § 1 kk „stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej”.

Zakupy w Boże Ciało - tylko w niektórych małych sklepach

Zakupy w Boże Ciało zrobimy jedynie w osiedlowych sklepikach, w których sprzedawcą będzie właściciel. Stacje benzynowe i apteki mogą handlować bez przeszkód.

Urlopy rodzicielskie - jeszcze w 2013 r.

Urlopy rodzicielskie jednomyślnie przyjęte przez Sejm. Zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Deklaracje śmieciowe do sprawdzenia

Deklaracje śmieciowe czeka przegląd. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zlecił przegląd podjętych przez gminy uchwał.

Opłaty w strefie parkowania a immunitet

Opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania ustala rada gminy. Czy posiadanie immunitetu wyłącza możliwość nałożenia opłaty dodatkowej za brak opłacenia strefy płatnego parkowania?

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej - kiedy powstaje?

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej powstaje w sytuacji, gdy faktycznie istnieje wybudowania sieć kanalizacyjna i istnieje możliwość przyłączenia do niej nieruchomości, która nie posiada przydomowej oczyszczalni ścieków.

Deklaracje odpadowe a obowiązki spółdzielni mieszkaniowych

Spółdzielnia mieszkaniowa jest podmiotem, który winien wypełniać zamiast właścicieli nieruchomości znajdujących się w zabudowanym budynku wielorodzinnym, których ustanowiono odrębną własność lokali, deklaracje o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Wynika to wprost z przepisów.

Ewidencja strat nadzwyczajnych

Straty nadzwyczajne ewidencjonowane są na koncie syntetycznym 771 „Straty nadzwyczajne”. Na koncie tym ujmuje się straty nadzwyczajne poniesione na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, np. straty spowodowane przez powódź lub inne zdarzenie losowe.

Deklaracje śmieciowe - dane osobowe żądane niezgodne z prawem

Deklaracje śmieciowe nie mogą zawierać więcej danych niż to wynika z ustawy. Uchwały rad gmin w tym przedmiocie nie mogą pomijać zasad legalizmu, adekwatności oraz celowości. Oficjalne stanowisko w tej sprawie przedstawił GIODO.

Dzień Samorządu Terytorialnego 2013

27 maja 2013 r. obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Samorządowcy świętują corocznie począwszy od 2000 r.

Ewidencja wody zużytej na cele technologiczne w oczyszczalni ścieków

Samorządowy zakład budżetowy wykonuje zadania w zakresie dostawy wody i oczyszczania ścieków. Do oczyszczania ścieków zużywa wodę do celów technologicznych. Jak prawidłowo zaksięgować jej zużycie, jeśli zakład prowadzi ewidencję na kontach zespołu 4 w podziale na poszczególne działalności, a obciążenie będzie następowało na podstawie informacji (odczyt licznika) i po cenach ustalonych w zatwierdzonych taryfach? Czy prawidłowy jest zapis Wn 401 (oczyszczalnia) w § 4260 i Ma 240 oraz równolegle Wn 240 i Ma 700 (woda) w § 0830? Czy jednak właściwe będzie ujęcie zapisem: Wn 761 i Ma 790 (obroty wewnętrzne) bez klasyfikacji budżetowej i pod datą 31 grudnia przeksięgowanie z konta 761 na stronę Wn 490, a następnie na konto 860? Jak zaprezentować te operacje w rachunku zysków i strat – w pozycji A.II (konto 490) z wartością ujemną i A.III (konto 790) z wartością dodatnią?

REKLAMA