REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

WSA: Skarga na wybór przewodniczącego rady powiatu - niedopuszczalna

Fakt, że popierany kandydat nie został wybrany na stanowisko przewodniczącego rady powiatu – nie może być podstawą zaskarżenia uchwały o wyborze przewodniczącego – stwierdził krakowski WSA.

Koszty faktycznie poniesione na dojazdy do pracy

Czy pracownik, mając zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości odpłatności za bilety na dojazdy do pracy, które zostały potrącone i doliczone do jego przychodów opodatkowanych, będzie mógł zastosować w rozliczeniu rocznym za 2010 r. koszty faktycznie poniesione?

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej 2011

3 maja 2011 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmieniają się m.in. zasady wstrzymywania wypłat świadczeń pieniężnych osobom bezrobotnym, zasady wypłat zasiłku okresowego i celowego na realizację postanowień kontraktu socjalnego oraz normy regulujące status pracowników socjalnych.

Start rejestracji w elektronicznym systemie opłat za przejazd drogami

Od 2 maja można rejestrować się i otrzymać urządzenie (viaBOX) pozwalające na elektroniczną opłatę za drogi płatne. System ten będzie obowiązkowy od 1 lipca br. dla ciężarówek i autobusów - poinformowała w poniedziałek Dorota Prochowicz z biura prasowego viaTOLL.

REKLAMA

Matury 2011

Dziś pierwszy dzień matur. Niemal 400 tys. maturzystów z tysięcy szkół ponadgimnazjalnych przystępuje do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.

Od maja do OFE trafia mniej składek

Od maja do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafia nie 7,3 proc., ale 2,3 proc. składek emerytalnych. Pozostałe 5 proc. zasili specjalne indywidualne subkonta w ZUS. 1 maja weszły w życie przygotowane przez rząd zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych.

Od 1 kwietnia kolejne zmiany w VAT

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują nowe regulacje w VAT. Poszerzono katalog zwolnień z VAT, obowiązują też nowe zasady opodatkowania świadczeń nieodpłatnych oraz odliczania podatku. Dokonała tego ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ministerstwo Finansów wydało również nowe rozporządzenie wykonawcze, które wprowadza nowe zwolnienie.

Sejm: kary grzywny za brak ewidencji odpadów

Wprowadzenie grzywny za brak ewidencji odpadów oraz kar pieniężnych do 10 tys. zł za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem zbiorczego zestawienia danych o odpadach - przewiduje uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o odpadach.

REKLAMA

Senat: wójt złoży ślubowanie na piśmie

Jeśli przeszkody w sprawowaniu funkcji wójta zaistnieją przed złożeniem ślubowania – obowiązki jego przejmie osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów, jeśli zaś wójt nie będzie mógł złożyć ślubowania na pierwszej sesji rady – złoży je na piśmie - stanowi znowelizowana przez Sejm ustawa o samorządzie gminnym, którą Senat przyjął bez poprawek.

Dodatek kontrolerski dla pracowników organów skarbowych

Od 27 stycznia 2011 r. obowiązują nowe przepisy wykonawcze dotyczące dodatku kontrolerskiego dla pracowników wykonujących kontrolę podatkową w urzędach i izbach skarbowych. Zwiększają one krąg osób mających prawo do takich dodatków.

Gminy świadczą bezpłatną pomoc prawną konsumentom

Istotne znaczenie dla rozwoju systemu ochrony praw konsumenta miało wejście w życie ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta określiła zasady funkcjonowania całego systemu ochrony konkurencji i konsumentów, za które na poziomie gminy odpowiedzialnymi uczyniła rzeczników konsumenta.

Nowe uprawnienia zamawiających niezgodne z Konstytucją?

W dniu 13 kwietnia 2011 roku Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 25 lutego 2011 r. ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.). Choć nowelizacja polega na dodaniu zaledwie jednego punktu – 1a – do dotychczasowego art. 24 ust. 1 , to już na etapie prac parlamentarnych budziła wiele kontrowersji.

Zasady zatrudniania nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych

Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać kandydat do pracy na stanowisku nauczyciela określone zostały w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela. Przepis ten na pierwszy rzut oka odnosi się wyłącznie do przesłanek zatrudnienia nauczycieli mianowanych i dyplomowanych na podstawie mianowania, ale 4 spośród wymienionych w nim 6 warunków zatrudnienia, musi spełniać każdy, kto chce pracować na stanowisku nauczyciela

DGP: Gminny żłobek może mieć filie lub oddziały

Filie lub oddziały żłobków nie muszą być odrębnie rejestrowane w gminnych wykazach – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Wystarczy podać adresy lokali.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego o specustawie na Euro 2012

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekt specustawy o bezpieczeństwie EURO 2012, w tym m.in. sądowy zakaz stadionowy dla chuliganów na zagraniczne mecze polskich drużyn, karanie za posiadanie niebezpiecznych narzędzi w miejscu publicznym kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

5 maja rząd zajmie się projektem budżetu 2012


W przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem budżetu na nadchodzący rok i strategią zarządzania długiem w latach 2012-2015.

Wykluczenie nierzetelnego wykonawcy - ustawa opublikowana

Uproszczony tryb wykluczenia nierzetelnego wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przewiduje nowelizacja Prawa zamówień publicznych opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Pozwolenie wodnoprawne w znowelizowanym Prawie wodnym

Pozwolenie wodnoprawne można porównać do budowlanego pozwolenia na eksploatację obiektu. Zakres obowiązków i kompetencji wynikających z pozwolenia wodnoprawnego jest bardzo duży dlatego prawo stanowi, że organ kompetentny może w każdej chwili, jeżeli są ku temu przesłanki, stwierdzić wygaśnięcie lub w znaczny sposób ograniczyć uprawnienia zakładu.

Wzory formularzy przekazywania informacji dotyczących publicznego transportu zbiorowego

Informacje na temat publicznego transportu zbiorowego organizator transportu musi przekazywać na odpowiednim formularzu. Wzory formularzy określa nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Gminy ograniczają zatrudnienie w szkołach

Samorządy redukują zatrudnienie w szkołach – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Do końca kwietnia dyrektorzy szkół muszą przedstawić samorządom plany dotyczące zatrudnienia i obniżenia kosztów.

Praktyczne aspekty przekształceń w ustawie o działalności leczniczej

W kwietniu Sejm przyjął ustawę o działalności leczniczej. Dyrektorzy spzoz-ów oraz przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych będą musieli podjąć decyzję w sprawie przekształcenia szpitali w spółki.

Sejm przyjął ustawę o pieczy zastępczej

Sejm przystąpił do głosowania nad ustawą o pieczy zastępczej, która zreformuje system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Prace nad ustawą toczyły się od 2008 r. - w dniu dzisiejszym ustawa została uchwalona.

Senat: nowy System Informacji Oświatowej zaakceptowany przez komisję samorządu

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła ustawę wprowadzającą nowy System Informacji Oświatowej bez poprawek

Samorządowcy i premier: „Ustaliliśmy, że rozmawiamy”

Samorządowcy spotkali się z premierem aby porozmawiać o sytuacji finansowej jednostek samorządu w świetle planowanych przez rząd ograniczeń deficytów lokalnych budżetów.

MEN o likwidacji szkół

Rada Ministrów przyjęła informację na temat nasilającego się procesu likwidacji szkół przez samorządy, przedłożoną przez ministra edukacji narodowej.

Urzędy zastosują nowy System Ekozarządzania i Audytu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) oraz ustawy Prawo ochrony środowiska, przedłożony przez ministra środowiska.

Rząd: analiza i prognoza sytuacji gospodarczej kraju i finansów publicznych

Rada Ministrów przyjęła aktualizację programu konwergencji, przedłożoną przez ministra finansów.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia - przepisy i orzecznictwo

Przyczyny uzasadniające zwolnienie pracownika z pracy bez wypowiedzenia zostały wskazane przez ustawodawcę. Katalog przyczyn jest zamknięty, co oznacza, że tylko one mogą stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie.

Przekazanie stowarzyszeniu małej szkoły samorządowej

Samorządy niekiedy przekazują prowadzenie szkoły innemu podmiotowi. W przypadku małych szkół procedura przekazania jest uproszczona, ale i tak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.

Ostatnie dni na złożenie oświadczeń majątkowych

30 kwietnia mija termin składania oświadczeń majątkowych samorządowców. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować utratą diety lub wynagrodzenia za okres zwłoki a w niektórych przypadkach odwołaniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Wojewoda zatwierdza program kontroli straży gminnych

Projekt programu kontroli straży gminnych (miejskich) zostanie przedstawiony wojewodzie do zatwierdzenia na 14 dni przed planowaną kontrolą  - stanowi nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kwietniowe sprawozdania do RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina upływających w kwietniu terminach przekazywania do RIO sprawozdań i bilansów.

Policja i straż pożarna podległe powiatom

Postulat podporządkowania służb takich jak policja, straż pożarna i sanepid - władzom powiatowym, padł podczas spotkania Związku Powiatów Polskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Nie będzie zawiadomień zamiast pozwoleń na budowę

Trybunał Konstytucyjne uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, które w miejsce pozwoleń na budowę wprowadzały zawiadomienia. Tym samym kwestionowana nowelizacja prawa budowlanego nie wejdzie w życie.

Jak dokumentować prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Podstawą usprawiedliwienia nieobecności w pracy z powodu choroby jest zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zwolnienie to stanowi również podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Pracodawca uprawniony do wypłaty tych świadczeń musi ustalić, czy zwolnienie lekarskie zostało poprawnie wystawione i dostarczone w ustawowym terminie.

Kiedy należą się odsetki?

Kodeks cywilny nie przewiduje generalnego obowiązku płacenia odsetek z tytułu zadłużenia pieniężnego. Obowiązek ich zapłaty musi mieć podstawę bądź w czynności prawnej (z reguły w umowie), bądź w ustawie, bądź też w orzeczeniu sądu lub w decyzji innego właściwego organu.

Udział Policji w odebraniu dziecka

Udział funkcjonariusza Policji w czynności odebrania dziecka z rodziny w związku z przemocą, odbywa się na wniosek pracownika socjalnego. Szczegóły dotyczące obowiązków policjanta ustala nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kary za brak informacji o odpadach

Do 15 marca 2011 r. wytwórcy odpadów, w tym przede wszystkim przedsiębiorcy, mieli obowiązek przekazać marszałkom województw zbiorcze zestawienie o wytworzonych w 2010 roku odpadach. Tych, którzy tego nie zrobili albo przygotowali nierzetelne zestawienia, marszałek musi ukarać grzywną 10 tys. zł.

Prezydent podpisał tzw. ustawę deregulacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Ustawa, jak podkreślił, jest zapowiedzią kolejnych działań zmierzających do uproszczenia innych procedur,

Blisko 2 tys. skarg na działalność organów administracji publicznej

W ubiegłym roku do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło ponad 5 tys. skarg. Prawie jedna trzecia dotyczyła działalności administracji publicznej.

Radny straci mandat nawet jeśli zabroniona czynność jest nieważna

Umowa, którą podpisał radny działając wbrew zakazom antykorupcyjnym spowoduje utratę mandatu nawet jeśli jest ona nieważna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Minimalne wynagrodzenie w 2012 r - 1500 zł

Rząd przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r., przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.

Wypowiedzenie umowy z winy pracownika - przepisy i orzecznictwo

Przepisy przewidują dwa tryby rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika – wypowiedzenie przez pracodawcę i rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia. Kodeks pracy nie zawiera nawet przykładowego katalogu przyczyn uzasadniających wypowiedzenie zawinione przez pracownika, lukę tę uzupełnia jednak orzecznictwo.

Etapy przygotowania projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Doświadczenia samorządów w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, choć nadal niewielkie, wskazują, że powodzenie przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od jakości przedrealizacyjnego etapu przygotowania inwestycji. A więc głównie od jakości analiz prawnych, finansowych i ekonomicznych.

Rząd: w 2013 r. likwidacja NIP dla osób fizycznych

Rząd zaakceptował projekt ustawy przewidującej likwidację NIP-u dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, nie prowadzących działalności gospodarczej, nie będących podatnikami VAT.

Samorządy w proteście przeciw ograniczaniu zadłużenia

Władze Gdańska, Katowic, Poznania i Krakowa protestują przeciw planom resortu finansów zmierzającym do ograniczenia zadłużania się samorządów – informuje PAP. Protestują gdyż – jak stwierdza skarbnik Gdańska – rząd przeznacza na inwestycje 5 proc. budżet a samorządy ponad 23 proc.

Przekazywanie wolnych środków w depozyt lub zarządzanie MF

Agencje wykonawcze, państwowe fundusze celowe, państwowe i samorządowe osoby prawne mogą lokować wolne środki w depozyt lub zarządzanie przez Ministra Finansów. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Ustawy reformujące uczelnie wyższe podpisane

Opłaty za drugi kierunek studiów, ograniczenie wieloetatowości pracowników uczelni oraz większa swoboda w tworzeniu kierunków studiów - m.in. takie przepisy wprowadzają nowelizacje ustaw reformujących szkolnictwo wyższe, które we wtorek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Podatek od środków transportowych - kara za niezłożenie deklaracji

15 lutego minął ustawowy termin do złożenie deklaracji na podatek od środków transportowych DT1. Jak pokazuje praktyka, zwłaszcza w gminach wiejskich duży odsetek podatników nie wypełnia swojego ustawowego obowiązku i nie składa deklaracji w wymaganym terminie. Organy podatkowe dysponują jednak środkami, które mogą zdyscyplinować podatników. Mowa tutaj o karach porządkowych, czyli sankcji finansowej, nakładanej w przypadku nieuzasadnionego niestawienia się na wezwanie organu podatkowego lub niezłożenia deklaracji. 

248 mln zł uratuje przedszkola przed likwidacją

Samorządy otrzymają dodatkowe środki na przedszkola – poinformował „Dziennik  Gazeta Prawna”. Pieniądze uratują placówki przed likwidacją.

REKLAMA