REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

"Dziennik Gazeta Prawna": rząd obiecał, zapłaci samorząd

Początek roku oznacza dla nauczycieli 7-procentową podwyżkę pensji, dla samorządowców kłopoty, bo gminy kolejny raz będą musiały dołożyć do obietnic rządu. W ubiegłym roku kosztowało to 250 mln zł - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

"Gazeta Wyborcza": administracja do cięcia?

Rząd wraca do pomysłu ograniczenia zatrudnienia w administracji publicznej - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Ma to być jedna z kilkudziesięciu ustaw, którymi jesienią zajmie się Sejm.

Względy techniczne w podatku od nieruchomości

Względy techniczne mogą przesądzić o zastosowaniu wyższej lub niższej stawki w podatku do nieruchomości, jednakże co dokładnie oznacza to określenie - tego ustawodawca nie wyjaśnił.

Europejska Stolica Kultury 2016 - mija termin składania wniosków

Termin składania wniosków na konkurs Europejska Stolica Kultury 2016 mija w poniedziałek. Udział w nim zadeklarowało 11 polskich miast. W piątek swoją kandydaturę zgłosiła Warszawa.

REKLAMA

Nowe zasady prowadzenia dokumentacji w szkołach i przedszkolach

W Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.

Oświadczenia majątkowe samorządowców - 10 lub 13 września

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozwiało wątpliwości związane z terminem składania w bieżącym roku oświadczeń majątkowych przez radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Fundusz Kolejowy - projektowane zmiany

Znane są już założenia projektu zmian w ustawie o Funduszu Kolejowym oraz ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prywatne. Projekt został przygotowany przez Ministra Infrastruktury.

Regionalna Izba Obrachunkowa - struktura i funkcjonowanie

Strażnik finansów samorządu.Tak najprościej można podsumować kompetencje i cel działania regionalnych izb obrachunkowych. Oficjalnie stanowią one państwowy organ nadzoru i kontroli gospodarki finansowej. Przedmiotem niniejszej publikacji jest odpowiedź na najprostsze pytania dotyczące tego, czym się właściwie zajmują i jak są zorganizowane regionalne izby obrachunkowe.

REKLAMA

Od 1 września ARiMR przyjmuje wnioski na renty strukturalne

Od 1 do 10 września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników ubiegających się o renty strukturalne. Otrzyma je ok. 6 tys. rolników. Będzie to ostatni nabór w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

"Gazeta Wyborcza": Polskie koleje czasu nie liczą

Łączne spóźnienie pociągów w Polsce w pierwszej połowie tego roku wyniosły pięć lat i miesiąc - wylicza "Gazeta Wyborcza". Z ponad 715 tys. uruchomionych pociągów pasażerskich niemal co trzeci był spóźniony.

"Dziennik Gazeta Prawna": Koniec prohibicji na stadionach

Do Sejmu ma trafić ustawa znosząca zakaz sprzedaży niskoprocentowego alkoholu podczas meczów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W roku szkolnym 2011/2012 nowa forma egzaminu gimnazjalnego

W roku szkolnym 2011/2012 egzamin gimnazjalny będzie miał trochę inną formę niż obecnie, inaczej też będą oceniane prace uczniów; brana będzie pod uwagę nie tylko ich wiedza i umiejętności, ale też sposób rozumowania.

Pozew zbiorowy

Instytucję pozwu grupowego wprowadzono Ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, obowiązującą od 19 lipca bieżącego roku.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym - podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada, że Inspekcja Transportu Drogowego przejmie od wojewodów stacjonarne wagi służące do ważenia tirów.

Zamiast elektronicznego podpisu "zaufany profil"

Za kilka miesięcy osoby pragnące załatwiać sprawy urzędowe przez internet nie będą musiały kupować elektronicznego podpisu. Zastąpi go "zaufany profil", czyli konto w specjalnie utworzonej bazie, za które nie trzeba będzie płacić. Projekt przygotowuje MSWiA.

Ustawa o nowych dowodach osobistych - podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o dowodach osobistych, która zakłada, że od połowy 2011 roku będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości, a prawo do niego będzie przysługiwało Polakom już z chwilą urodzenia.

"Życie Warszawy": igrzyska z kłopotami

Za trzy tygodnie w Warszawie rozpoczną się Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. To największa tegoroczna sportowa impreza w stolicy. Tymczasem marszałek województwa wycofał obiecane na ich organizację 1,4 mln zł, a miasta Mazowsza nie chcą gościć u siebie sportowców - alarmuje "Życie Warszawy".

Ostatnie 3 dni na wniosek o "szklankę mleka"

Mleczarnie i placówki oświatowe chcące uczestniczyć w programie "szklanka mleka" mają tylko 3 dni na dostarczenie wniosku do Agencji Rynku Rolnego o przyznanie dopłaty - poinformowała rzecznik Agencji Iwona Ciechan.

"Puls Biznesu": rządowe gwarancje warte tyle, co nic

Dług przygniata podatnika. Kończy się era bezpiecznych inwestycji w skarbowe pieniądze. Ekonomiści coraz częściej ostrzegają przed bankructwami państw - akcentuje "Puls Biznesu".

Konkurs Zdrowa Gmina - rośnie zgłaszalność na badania

W okresie od marca do lipca w 30 gminach i dzielnicach, które zakwalifikowały się do dalszej części konkursu Zdrowa Gmina, średnio o 3,21% więcej kobiet skorzystało z mammografii i o 1,28% więcej z cytologii.

Budowle przeciwpowodziowe - szczególne zasady przygotowania inwestycji

Inwestycje przeciwpowodziowe będą realizowane znacznie szybciej dzięki wzmocnieniu i rozszerzeniu zakresu przedmiotowego decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji.

W Wielkopolsce prototyp e-recepty

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada, że pod koniec roku w jednym z powiatów ziemskich wielkopolski zostanie przetestowany prototyp e-recepty - poinformował w czwartek dyrektor CSIOZ Leszek Sikorski.

GIODO: Gminy przy rekrutacji do przedszkoli żądają zbyt wielu danych

Żądanie od rodziców dzieci ubiegających się o miejsce w przedszkolu dokumentów potwierdzających zatrudnienie lub rocznego rozliczenia podatkowego jest niezgodne z prawem - ocenił Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski.

"Metro": Pozwy zbiorowe nie są popularne

Polacy nie korzystają z pozwów zbiorowych, które miały być skutecznym straszakiem konsumentów przeciw koncernom czy urzędom - oznajmia "Metro".

"Gazeta Wyborcza": Nieudane Święto Policji w Gdańsku

Bójką oficerów, nogą w gipsie naczelnika komendy wojewódzkiej, wielką kontrolą z Warszawy oraz prokuratorskim śledztwem zakończyło się tegoroczne Święto Policji w Gdańsku - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Nabór na dofinansowanie remontów dróg lokalnych

1 września br. ruszy nabór wniosków na 2011 rok do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - poinformował resort spraw wewnętrznych. Samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie remontów i modernizacji dróg gminnych oraz powiatowych do końca miesiąca.

Podwyżki dla nauczycieli - wrzesień 2010

Zmienione rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy podwyższa stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z dniem 1 września 2010 r.

Grobelny: samorządy dalekie od progów zadłużenia

Szef Związku Miast Polskich (ZMP) prezydent Poznania Ryszard Grobelny podał, że średni poziom zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w Polsce nie zbliża się do ustawowych limitów, osiągnęły je tylko nieliczne samorządy.

Centralna Komisja Egzaminacyjna: terminy sprawdzianu, egzaminów i matur 2010/2011

Sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się 5 kwietnia, egzamin gimnazjalny w dniach 12-14 kwietnia, a matury od 4 do 27 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała terminy egzaminów zewnętrznych w roku szkolnym 2010/2011.

Prawdopodobnie nie będzie jednej ustawy metropolitalnej

Projekt ustawy metropolitalnej, mimo że jest gotowy, nie ma szans na wejście w życie; przeciwne są mu m.in. mające sprzeczne interesy samorządy różnych regionów kraju. Dlatego bardzo możliwe, że powstanie kilka odrębnych propozycji dla różnych metropolii.

Oszacowanie

Zbiór metod służących określeniu podstawy opodatkowania w wysokości możliwie zbliżonej do rzeczywistej.

Inkasent

Podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej), obowiązany do dokonania przede wszystkim dwóch czynności: pobrania podatku od podatnika i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Płatnik

Podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) pośredniczący pomiędzy organem a podatnikiem, obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego przede wszystkim do dokonania trzech czynności: obliczenia podatku za podatnika, pobrania go od niego (ze środków, które co do zasady płatnik podatnikowi winien jest przekazać) i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Podatek

Publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (województwa, powiatu lub gminy), wynikające z ustawy podatkowej.

Zobowiązanie podatkowe

Zobowiązanie podatkowe to forma konkretyzacji obowiązku podatkowego - wynikające z tego obowiązku zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (województwa, powiatu albo gminy) podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Obowiązek podatkowy

Ustawodawca definiuje obowiązek podatkowy jako wynikającą z ustaw podatkowych nieskonkretyzowaną powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

"Dziennik Gazeta Prawna": Administracyjny rak toczy budżet

Wzrasta zatrudnienie w administracji publicznej. W latach 200-2009 przybyło ponad 113 tys. urzędników (wzrost o 36 proc.), w tym w administracji państwowej blisko 47 tys., a w samorządowej 66 tys. osób - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

MEN: koniec roku szkolnego w ostatni piątek czerwca

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by zajęcia w szkołach kończyły się w ostatni piątek czerwca. Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego opublikowanym na stronie internetowej MEN.

"Rzeczpospolita": Księgi wieczyste i rejestry w Internecie

Zawierając transakcję kupna mieszkania u notariusza nie trzeba już będzie dostarczać odpisu z księgi wieczystej - informuje "Rzeczpospolita". Notariusz sam, za pośrednictwem Internetu, zajrzy do księgi wieczystej. W ten sam sposób zamówi odpłatnie odpis tego dokumentu.

Dwa lata za złamanie zakazu wstępu na imprezę

Złamanie zakazu wstępu na imprezę masową lub niedotrzymanie obowiązku osobistego stawiennictwa w czasie trwania imprezy masowej podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Prawidłowe uchwały Rady Gminy

Uchwała jest podstawą formą podejmowania decyzji przez kolegialny organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, jakim jest Rada Gminy. Przedstawiamy praktyczne wskazówki jak powinno wyglądać jej przygotowanie i redagowanie.

Wynagrodzenie a zmiana wysokości pensji w trakcie miesiąca

W razie zmiany wysokości wynagrodzenia pracownika w trakcie miesiąca należy obliczyć pensję, rozdzielając okres przed i po zmianie wynagrodzenia.

Zasady ruchu drogowego na drogach wewnętrznych

Przepisy ruchu drogowego będą stosowane także na drogach wewnętrznych – stanowi nowelizacja ustawy Prawo ruchu drogowego - którą właśnie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Czy gmina może kupić komputery ze stawką 0%

Czy istnieje możliwość opodatkowania dostawy sprzętu komputerowego stawką 0%, w przypadku gdy zamawiającym, nabywcą i płatnikiem jest gmina (co wynika z faktury), a bezpośrednim odbiorcą sprzętu są szkoły (placówki oświatowe), na rzecz których dokonano dostawy?

MON: nie brakuje pieniędzy na szkolenie wojska

Resort obrony narodowej zapewnia, że nie brakuje środków na szkolenie żołnierzy. W tym roku - jak powiedział Robert Rochowicz z MON, komentując medialne doniesienia na ten temat - jest ich o kilkaset milionów więcej niż w roku ubiegłym.

"Rzeczpospolita": fotoradary pod lupą

MSWiA sprawdza, czy gminne fotoradary służą poprawie bezpieczeństwa na drogach, czy celom biznesowym. Ze względu bowiem na wysokie koszty sprzętu (ok. 200 tys. zł) niektóre gminy decydują się na dzierżawę fotoradarów od prywatnych firm - ujawnia "Rzeczpospolita".

"Metro": Zachód biedny jak Polska B

Bunt w Polsce A. Pięć zachodnich województw chce, żeby rząd traktował je tak samo, jak uboższą Ścianę Wschodnią. Samorządowcy przekonują, że nad granicą niemiecką też jest Polska B - akcentuje "Metro".

Od 1 września zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Od 1 września przewoźnicy kolejowi wprowadzą korektę w swoich rozkładach jazdy. Część pociągów zniknie, część przybędzie, a niektóre zmienią godziny kursowania.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2010 r.

Podstawą do naliczania wysokości podstawowego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2010 r. jest kwota 2794,25 zł. W związku z tym na jednego zatrudnionego pracownika wysokość odpisu podstawowego wynosi w tym roku 37,5% z kwoty 2794,25 zł, co jest równe 1047,84 zł.

Zapisy do lekarzy przez internet

Możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej - zakłada projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA