REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Likwidacja sądów rejonowych pod lupą Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wydać orzeczenie w sprawie reformy sądów rejonowych. Reorganizacja małych sądów prowadzi bowiem zdaniem PiS do degradacji powiatów.

Podwyżka świadczeń pielęgnacyjnych przyjęta przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Od 1 kwietnia 2013 r. zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił 820 złotych. Zdaniem Ministra Pracy, to pierwsze z działań, jakie rząd planuje dla rodziców, którzy po latach opieki nad dziećmi będą chcieli wrócić na rynek pracy.

Uelastycznienie czasu pracy - pogorszy zamiast poprawić sytuację pracowników!

Związkowcy próbują zmusić rząd do wycofania się ze zmian dotyczących rozliczania czasu pracy. Według OPZZ wpłynie to na zmniejszenie zarobków pracowników przy jednoczesnym zwiększeniu ilości godzin pracy.

Absolutorium dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego

Instytucja absolutorium dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego służy kontroli wykonywania budżetu przez organ wykonawczy jednostek samorządu terytorialnego. Kontrola ta dokonywana jest corocznie przez organy stanowiące tych jednostek. Obowiązujące przepisy umożliwiają wyodrębnienie czterech etapów procedury absolutoryjnej.

REKLAMA

Sprawozdanie z wykonania budżetu jednostek samorządu terytorialnego

Sprawozdanie z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego jest jednym z dokumentów stanowiących podstawę podjęcia przez radę uchwały w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium dla zarządu. Należy pamiętać, że termin złożenia przez zarząd sprawozdania z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego do organu stanowiącego tej jednostki i regionalnej izby obrachunkowej upływa 31 marca 2013 r.

Wytyczne RIO w sprawie uchwał śmieciowych!

Deklaracje w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być składane w formie elektronicznej, ale tylko po określeniu przez gminę w uchwale ściśle określonych informacji.

Wybór partnera prywatnego w partnerstwie publiczno - prywatnym

Wyboru partnera prywatnego w partnerstwie publiczno - prywatnym należy dokonać w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej i wolnej konkurencji oraz przestrzeganie zasad równego traktowania, przejrzystości i proporcjonalności. Należy pamiętać, że wybór partnera prywatnego jest jednym z kluczowych zadań podmiotu publicznego.

Partnerstwo publiczno-prywatne - jak sporządzić umowę o PPP?

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym stanowi dla jednostki sektora publicznego gwarancję zachowania przez partnera prywatnego odpowiedzialności za przedmiot przedsięwzięcia. Umożliwia również bieżącą kontrolę nad realizacją zadania. Stanowi ona bowiem najważniejszy dokument regulujący zobowiązania partnerów przedsięwzięcia.

REKLAMA

Partnerstwo publiczno – prywatne – etapy realizacji projektu

Jedną z form finansowania działań podejmowanych przez jednostki sektora finansów publicznych jest partnerstwo publiczno – prywatne. Daje ono jednostkom sektora publicznego możliwość zrealizowania inwestycji, na które nie byłyby w stanie zgromadzić wystarczającej ilości środków. Partnerstwo publiczno – prywatne pozwala ponadto na podnoszenie jakości usług publicznych oraz realizacje coraz to nowszych inwestycji.

Rezerwa oświatowa – kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013 już ustalone

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013. Jak wynika z informacji ministerstwa, dofinansowaniem z rezerwy będą mogły być objęte wyłącznie zadania ujęte w podanych kryteriach. Resort apeluje jednocześnie o ścisłe przestrzeganie wyznaczonych terminów występowania z wnioskami o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej oraz o stosowanie wskazanych w kryteriach wzorów wniosków.

Projekt zmian w Karcie Nauczyciela trafił do konsultacji!

21 marca 2013 r. projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Zmiany w systemie zarządzania służbą zdrowia!

Ministerstwo Zdrowia proponuje poważne zmiany w systemie zarządzania służbą zdrowia. Likwidacji ulegnie centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniądze ze składki zdrowotnej będzie dzielić ministerstwo pomiędzy regionalne oddziały NFZ.

Herbata dla urzędnika to "nienależne świadczenie"

Zdaniem Ministra Finansów herbata dla pracowników samorządowych nie może być w urzędach przedmiotem przetargu. Jest ona bowiem świadczeniem nienależnym, od którego należy płacić podatek.

Ustawa śmieciowa pod lupą II Ogólnopolskiej Konferencji Samorządowej

To sposób i wysokość naliczania stawek za odbiór śmieci to największy kłopot jaki sprawia nowa ustawa o gospodarce odpadami - uważają samorządowcy. W Warszawie odbywa się II Ogólnopolska Konferencja Samorządowa "Gospodarka odpadami - wyzwania dla samorządów".

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej przyjęta przez Senat!

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Zdaniem senatora Mieczysława Augustyna najważniejsza zmiana dotyczy wyłączenia wydatków związanych z programami naprawczymi z kosztów utrzymania tych placówek.

Konta zespołu 7 – nowe szczególne zasady ewidencji przychodów i kosztów

Zmiany wprowadzone nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont objęły również ewidencjonowanie przychodów jednostek budżetowych na kontach zespołu 7.

Konta zespołu 8 zgodne z nowym rozporządzeniem

Konta zespołu 8 służą do ewidencji funduszy, wyniku finansowego, dotacji z budżetu, rezerw i rozliczeń międzyokresowych przychodów. Ewidencja przychodów i kosztów na kontach zespołu 8 jest jednak odmienna od dotychczasowych rozwiązań.

Konta zespołu 9 po zmianach

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont wprowadziła szereg zmian w zakresie kont zespołu 9. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. dodanie trzech nowych kont zespołu 9.

Plan kont jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

Plan kont jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych musi uwzględniać wykaz kont określonych w rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont z 5 lipca 2010 r., a także w rozporządzeniu zmieniającym z 19 stycznia 2012 r. Brak jednolitego rozporządzenia w tym zakresie może skutkować zastosowaniem błędnego nazewnictwa. Poniższy plan kont jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych uwzględniający oba akty prawne z pewnością pomoże tego uniknąć.

Dofinansowanie samorządów do in vitro

Ruch Palikota proponuje by samorządy, tak jak Częstochowa dofinansowywały metodę in vitro i metody zapłodnienia domacicznego.

Planowany wzrost świadczeń pielęgnacyjnych!

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada podniesienie wysokości świadczenia, które od września 2006 roku nie było waloryzowane. Zasiłki pielęgnacyjne powinny wynosić 200 złotych, a nie 153 - uważa SLD.

Dotacje dla gmin - celowe, przedmiotowe i podmiotowe

Dotacje dla gmin to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - procedura sporządzania i uchwalania

Ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym przewiduje sformalizowaną procedurę sporządzania i uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rada gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek rozstrzyga w formie uchwały.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym narzędziem planistycznym w systemie prawnym zagospodarowania przestrzennego gminy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustala przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określa sposoby zagospodarowania i warunki zabudowy.

Środki na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych zostały podzielone!

Propozycja podziału środków z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych została już zatwierdzona przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Nowa propozycja współpracy dla bibliotek!

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przewiduje możliwość rezygnacji z poruszania tematu bibliotek w założeniach do ustawy samorządowej. Taką propozycję minister Michał Boni złożył na spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy 18 marca.

Przechowywanie ksiąg rachunkowych i dokumentów księgowych

Sposób, a także czas przechowywania ksiąg rachunkowych i dokumentów księgowych określają przepisy ustawy o rachunkowości.

Dowód księgowy - podstawa zapisów w księgach rachunkwoych

Dowód księgowy to dokument stwierdzający dokonanie danej operacji gospodarczej np. przez jednostkę samorządu terytorialnego. Szczegółowe przepisy regulujące kwestię dowodów księgowych zawiera ustawa o rachunkowości.

Rejestracja bezrobotnych przez Internet!

Sądecki Urząd Pracy jest jednym z kilku urzędów w Polsce, który testuje pilotażowy program, pozwalający bezrobotnym i poszukującym pracy rejestrację przez internet. Taka możliwość wejdzie w życie w całym kraju od 27 maja.

Konta ksiąg pomocniczych – uzupełnieniem kont księgi głównej

Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej.

Wieloletnia prognoza finansowa - instrument planowania finansowego jst

Wieloletnia prognoza finansowa jednostek samorządu terytorialnego powinna być realistyczna. Oznacza to, iż powinna uwzględniać zdarzenia, które mają lub mogą mieć wpływ na gospodarkę finansową w perspektywie czasu wykraczającej poza bieżący rok budżetowy.

Związki zawodowe zapowiadają kolejne zmiany w umowach!

Związki zawodowe domagają się zmian nie tylko w umowach zlecenia, ale także w umowach na czas określony - wynika z propozycji przygotowanej przez OPZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych.

Od 2014 r. 6-latki obowiązkowo pójdą do szkół!

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Edukacji Narodowej od września 2014 r., obligatoryjnie wszystkie 6-latki będą musiały rozpocząć naukę w szkole.

Postępowanie zabezpieczające w egzekucji

Postępowanie zabezpieczające ma na celu zabezpieczenie należności pieniężnej, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby organowi utrudnić lub udaremnić egzekucję.

Polecenie służbowe w administracji

Polecenie służbowe zaliczane jest do najważniejszych wewnętrznych form działania administracji publicznej.

Kto może zostać pracownikiem socjalnym?

Szczegółowe wytyczne - kto może zostać pracownikiem socjalnym, określają ustawa z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej oraz ustawa z 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej.

Pomoc społeczna - nowe zawody

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wprowadziła w zakresie pomocy społecznej nowe zawody. Grupa zawodów - Pracownicy pomocy społecznej i pracy socjalnej, przewiduje trzy nowo dodane pozycje.

TK umorzył postępowanie ws. zwrotu mienia Kościołowi katolickiemu

TK umorzył postępowanie ws. zwrotu mienia Kościołowi katolickiemu, natomiast orzekł, że nie jest sprzeczne z konstytucją pozbawienie samorządu terytorialnego prawa do udziału w postępowaniu przed komisją zwracającą gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

Umowy zlecenia zostaną oskładkowane!

Umowy zlecenie zostaną oskładkowane. Pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS.

Cyfryzacja administracji samorządowej

Tegoroczne VII Forum Szkoleniowe Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. z Gliwic, pt. „Inteligenta Gmina filarem zrównoważonego rozwoju”, odbędzie się w dniach 21-23.03 w Szczyrku. Patronem medialnym spotkania jest „Gazeta Samorządu i Administracji”.

Faktury VAT - uproszczone

Możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz przesłanki warunkujące korzystanie z tej możliwości określa rozporządzenie fakturowe.

Budżet zadaniowy - etapy opracowania

Budżet zadaniowy jest planem finansowym danej jednostki opracowywanym przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego. W tworzeniu budżetu zadaniowego aktywny udział biorą również współpracownicy urzędu.

Odpowiedzialność solidarna w podatku VAT tylko dla wybranych!

Projektowane zmiany w podatku VAT, dotyczące wprowadzenia instytucji odpowiedzialności solidarnej, będą obejmowały tylko i wyłącznie hurtowy oraz prowadzony na szeroką skalę handel towarami wrażliwymi takimi jak paliwo, stal czy złoto.

Wzory pism w administracji – elektroniczna standaryzacja

Standaryzacja wzorów pism w administracji umożliwi elektronizację i uproszczenie procedur administracyjnych, będzie sprzyjać przejrzystości prawa i zwiększeniu świadomości prawnej, a także ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej.

Faktura – jakie dane należy podać?

Katalog danych jakie powinna zawierać faktura zawierają znowelizowane przepisy rozporządzenia fakturowego. Część danych obligatoryjnie umieszczanych na fakturze pozostała niezmieniona.

Uprawnienia pracownika samorządowego

Uprawnienia pracownika samorządowego regulują przepisy zawarte w ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Do uprawnień pracowników samorządowych możemy zaliczyć m.in. dodatek za wieloletnia pracę.

Związek międzygminny – sposób utworzenia

Związek międzygminny tworzony jest w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych. Szczegółowe zasady tworzenia związków międzygminnych reguluje ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Zadania jednostek samorządu terytorialnego

Zakres zadań jednostek samorządu terytorialnego określony jest ustawowo. Co istotne, poszczególne zadania jednostek samorządu terytorialnego nie mogą naruszać kompetencji innych organów administracji publicznej.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych– obowiązki płatnika

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych pracownika stanowi obowiązek płatnika składek. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.

OPZZ w walce o zmniejszenie bezrobocia

Dlaczego rząd stara się wspierać tylko pracodawców a nie widzi biednych pracujących, którzy mogą liczyć co najwyżej na umowy śmieciowe? To jedno z pytań jakie OPZZ chce zadać rządowi apelując o pochylenie się nad biedą i bezrobociem.

REKLAMA