REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dom pomocy społecznej nie może prowadzić dodatkowej działalności zarobkowej

Nie ma przepisów, które pozwalałyby domom pomocy społecznej świadczyć dodatkowe usługi (np. turystyczne) względem osób niebędących mieszkańcami DPS.

Urząd nie rozpatrzy odwołania od decyzji, która wygasła

Wygaśnięcie decyzji powoduje, że postępowanie odwoławcze staje się bezprzedmiotowe - wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wskaźniki do oceny sytuacji finansowej samorządów

Na stronie resortu finansów opublikowano wskaźniki służące do oceny sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w latach 2008-2010.

Rozliczenie wydatków budżetowych

Czy w budżecie jednostki samorządu terytorialnego zwroty niewykorzystanych przez jednostki budżetowe środków na wydatki można ująć (dla zachowania czystości faktycznie wykorzystanych środków) zapisem ujemnym: Wn 223 i Ma 133? Czy należy zaksięgować je po przeciwnych stronach, czyli Wn konto 133 i Ma konto 223? Wówczas dla ustalenia wysokości wykorzystanej dotacji na wydatki należy odjąć zwroty. Który sposób jest prawidłowy?

REKLAMA

Uchwała budżetowa 2012 i wieloletnia prognoza finansowa – wskazówki RIO

Warszawska Regionalna Izba Obrachunkowa umieściła na swej stronie informacje przydatne dla samorządów pracujących nad projektami uchwały budżetowej i uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.

KE: potrzebne nowe sposoby wspierania rozwoju miast

Komisja Europejska proponuje, by w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostały stworzone nowe instrumenty wspierające rozwój miast - ich kształt i funkcjonowanie są jednym z tematów trwającego w Warszawie spotkania przedstawicieli państw UE.

Urząd nie może być bezczynny - bez względu na przyczynę zwłoki

Urzędnik nie może czekać na dokumentację i tym tłumaczyć kilkunastomiesięczną bezczynność w rozpatrzeniu wniosku obywatela - wynika z wyroku WSA w Białymstoku.

Rada gminy nie może zmusić do podawania godzin otwarcia sklepu

Rada gminy nie może żądać od właścicieli sklepów, restauracji i zakładów usługowych, by zamieszczali wywieszkę o godzinach otwarcia placówki i przerwach w jej działalności - orzekł WSA w Gorzowie.

REKLAMA

Język migowy w urzędach w 2012 r.

12 września 2011 r. Prezydent podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która narzuca umożliwienie osobom głuchoniemym komunikacji z organami administracji publicznej poprzez zapewnienie tłumacza migowego. Urzędy mają tylko kilka miesięcy na przystosowanie placówek do nowych regulacji.

Systemy czasu pracy

Aby kontrolować koszty czasu pracy pracowników, każdy pracodawca w pierwszej kolejności powinien zdecydować, w jakich systemach czasu pracy będą oni pracować. Dokonanie odpowiedniego wyboru pozwoli dostosować godziny pracy osób zatrudnionych do potrzeb zakładu pracy. Ma to bezpośredni wpływ na dopuszczalną liczbę godzin pracy w poszczególnych dniach pracy oraz na moment powstawania nadgodzin.

Gmina nie zawsze odliczy VAT

Gmina nie może odliczać podatku zawartego w cenie towarów i usług, które wykorzystuje do budowy obserwatorium nietoperzy i ochrony ich siedliska - stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach.

Nie można zaskarżać wyroków i postanowień NSA

Orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego są ostateczne, stają się prawomocne z chwilą ich wydania i nie można ich zaskarżać - przypomniał NSA w postanowieniu.

Budżet zadaniowy – aspekty wdrożeniowe i księgowe

Tematyka budżetowania zadaniowego budzi wiele zainteresowania i wątpliwości, tym bardziej że od 1 stycznia 2012 r. zakładowy plan kont powinien zapewniać ewidencję wykonania budżetu w układzie zadaniowym.

O nowych trendach na Kongresie Marketingu i Innowacji w Samorządach

Już 18 listopada br. Rzeszów stanie się miejscem debaty o nowoczesnych i innowacyjnych narzędziach wykorzystywanych w promocji miast i regionów. Pierwsza edycja Kongresu Marketingu i Innowacji skierowana jest do przedstawicieli samorządów, pracowników agencji, firm oraz instytucji okołobiznesowych.

NSA: Za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych nauczycielowi przysługują dwa dodatki

Jeśli nauczyciel pracuje w warunkach trudnych i uciążliwych – przysługują mu dwa dodatki do wynagrodzenia. Ograniczenie przez organ samorządu praw nauczyciela w tym zakresie jest niezgodne z prawem.

Renta planistyczna po zmianach

Obowiązek zapłaty renty planistycznej nie powstanie, jeżeli wartość terenu określona w planie miejscowym uchwalonym przed 1 stycznia 1995 r. była wyższa bądź nie uległa zmianie na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego po 31 grudnia 2003 r.

Znieważenie i zniesławienie samorządowca w sieci

Internet to przede wszystkim źródło wiedzy, niestety bywa on także narzędziem służącym znieważaniu oraz zniesławianiu osób publicznych. Dotyczy to zwłaszcza samorządowców – zarówno radnych, jak i pracowników jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności zajmujących w nich kierownicze stanowiska.

Schroniska dla zwierząt w opinii NIK-u

Ponad połowa schronisk jest przepełniona. Każdego dnia trafiają do nich średnio cztery kolejne zwierzęta. Chociaż sytuacja z roku na rok pogarsza się, urzędnicy w znikomym stopniu interesują się problemem bezpańskich psów i kotów, a program przeciwdziałania bezdomności zwierząt realizuje tylko co trzecia polska gmina.

WSA: Dieta tylko dla radnych – nie dla członków zarządu


Uchwała rady powiatu nie może przyznać diet członkom zarządu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

W poprzednim zakładzie pracy 19 sierpnia 2005 r. pracownicy wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Po dostarczeniu dokumentów (dotyczących pracy w gospodarstwie rolnym rodziców) ustalono, że 20 lat pracy minęło 20 sierpnia 2004 r. Pracownica zatrudniona jest u nas od 1 września 2009 r. i w kwietniu br. złożyła nam pismo z prośbą o wypłatę nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W jakim terminie pracownica powinna mieć wypłaconą tę drugą nagrodę jubileuszową? Czy to my powinniśmy wypłacić tę nagrodę, czy powinien ją wypłacić poprzedni zakład pracy?

Samorządowcy w sytuacjach kryzysowych - poradnik

Zły wizerunek samorządowca przekłada się w bezpośredni sposób na wizerunek całego miasta bądź gminy. Negatywne opinie o samorządzie mogą spowodować, że nawet przez kilka lat dany region będą szerokim łukiem omijać poważni inwestorzy, którzy przykładają wyjątkową wagę do swojego wizerunku i nie chcą, aby zła sława o danym miejscu przeniosła się na ich markę.

Gminy wiejskie potrzebują więcej pieniędzy na rozwój

 Gminy wiejskie potrzebują więcej środków na rozwój; pieniędzy brakuje przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury wiejskiej, a zwłaszcza na budowę dróg lokalnych - mówiono podczas środowej debaty poświeconej finansowaniu gmin wiejskich.

CKE szykuje próbę z nowego egzaminu dla gimnazjalistów

7, 8 i 9 grudnia odbędzie się badanie wiedzy i umiejętności uczniów trzecich klas gimnazjów - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Udział szkół w badaniu jest dobrowolny i ma pomóc w przygotowaniach do nowego egzaminu gimnazjalnego na wiosnę 2012 r.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych 2012

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 października 2011 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012 r.

Rozliczanie podatków przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego

Jakie zadania należą do komórki organizacyjnej w urzędzie gminy prowadzącej rachunkowość podatków? Jak prawidłowo udokumentować przypisy, odpisy oraz zwroty podatków, a jak wygaśnięcie zobowiązania podatkowego?

7 kroków do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej

Zmiana sprzedawcy energii może przynieść od kilku do kilkunastu procent oszczędności. Gminy i inne instytucje publiczne oraz odbiorcy energii w gospodarstwach domowych coraz częściej korzystają z tej możliwości.

Cena za język migowy w urzędach

Wydatki związane z realizacją ustawy o języku migowym w urzędach mogą wynieść nawet 5 mln zł rocznie – obliczył „Dziennik Gazeta Prawna”.

Euro – motywacją do współpracy transgranicznej

Wspólna organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 to okazja, a często konieczność, do zacieśnienia współpracy z ukraińskimi partnerami. Także między samorządami lokalnymi i regionalnymi.

Ujawnianie danych uczniów poza szkołę - niedozwolone

Wszystkie sytuacje, kiedy dane dot. ucznia przekazywane są poza szkołę, to sytuacje z zasady niedozwolone - powiedział na briefingu prasowym w Łodzi Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy

Czy należy sporządzić aneksy do zawartych umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy po zmianie przepisów?

Europejski Kongres Gmin Wiejskich

Rozpoczyna się największe spotkanie samorządowców w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - Europejski Kongres Gmin Wiejskich. Kongres odbywa się w Warszawie w dniach 19-20 października 2011 roku. Organizatorem tego wydarzenia jest Związek Gmin Wiejskich RP.

Asystent rodziny i koordynator pieczy zastępczej - zasady wynagradzania

Jest projekt rozporządzenia regulującego wymagania kwalifikacyjne i zasady wynagradzania pracowników wprowadzonych ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - czyli asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej.

NIK: gminy nie dbają o schroniska dla zwierząt

Ponad połowa schronisk dla zwierząt jest przepełniona. Każdego dnia trafiają do nich średnio cztery kolejne zwierzęta. Chociaż sytuacja z roku na rok pogarsza się, urzędnicy w znikomym stopniu interesują się problemem bezpańskich psów i kotów - wynika z ustaleń NIK.

MPiPS: zwolnienia lekarskie bez NIP

Aby otrzymać zaświadczenie lekarskiej o niezdolności do pracy nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Sprawozdanie z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Do 20 października 2011 r. gminy mają obowiązek sporządzenia i złożenia właściwemu wojewodzie sprawozdań z wykonania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Przedstawiamy zasady sporządzania tego sprawozdania.

Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy

Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?

Wszystkie gminy muszą mieć konto na ePUAP i Elektroniczną Skrzynkę Podawczą

Każda gmina musi mieć założone konto dla podmiotu publicznego na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej oraz zainstalowaną Elektroniczną Skrzynkę Podawczą.

"Dziennik Gazeta Prawna": Układ gminno-dyrektorski

Samorządy dają dorobić dyrektorom szkół. Dzięki temu nie muszą płacić wyrównań pedagogom, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Niektórzy dyrektorzy zarabiają dzięki temu nawet 11 tys. zł miesięcznie.

Kongres marketingu i innowacji w samorządach

WYBIEGAJĄC W PRZYSZŁOŚĆ

Raporty o stanie kultury polskich miast i wsi: to nadal dwa różne światy

Rozwój kultury na wsiach zachodzi wolniej niż w miastach - wynika z dwóch raportów o stanie polskiej kultury, które opublikowało w czwartek Narodowe Centrum Kultury. "To nadal są dwa różne światy" - ocenił prof. Wojciech Burszta, jeden z twórców raportów.

Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego

Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne.

MPiPS: gmina może zwolnić z opłat za pobyt dzieci u opiekuna dziennego

Gmina może - w ramach posiadanych środków - częściowo lub całkowicie zwolnić rodziców z opłat za pobyt oraz wyżywienie dzieci u dziennego opiekuna; rodzice mogą domagać się od gminy utworzenia tej formy opieki - przypomina resort pracy i polityki społecznej.

Organizacja opieki medycznej dla piłkarzy i kibiców

Jednym z filarów organizacji wielkich imprez masowych jest zapewnienie opieki medycznej wszystkim uczestnikom. Znana jest już lista szpitali, które zostały przewidziane do obsługi drużyn, VIP-ów oraz kibiców uczestniczących w Euro 2012. Powstały także plany zabezpieczenia medycznego wszystkich stadionów.

Ustawa o bezpieczeństwie morskim podpisana przez Prezydenta

W celu dostosowania polskiego prawa do porządku prawnego w Unii Europejskiej uchwalono ustaw o bezpieczeństwie morskim, którą w dniu 30 września 2011 roku podpisał Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wpłaty samorządów na część równoważącą w 2012 r.

Znane są już szacunkowe kwoty wpłat samorządów na część równoważącą w 2012 r.

Statystyczny nauczyciel ma 41 lat i jest kobietą

Ponad 665 tysięcy nauczycieli obchodzi w piątek swoje święto - Dzień Edukacji Narodowej. Większość z nich to kobiety. Średnia ich wieku to 41 lat - wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Przeszeregowanie płacowe nauczyciela

Wysokość wynagrodzenia nauczyciela może ulegać zmianom w czasie trwania stosunku pracy. Jeżeli związane jest to z uzyskaniem przez nauczyciela kolejnego stopnia awansu zawodowego, zmiana wynagrodzenia uzależniona jest od daty złożenia przez nauczyciela wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.

WSA: nie można zmieniać decyzji związanych

Decyzje związane przy wydawaniu, których przepisy prawa nie pozwalają organom na swobodne uznanie nie mogą być uchylane lub zmieniane w trybie art. 154 kpa i art. 155 kpa – stwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w orzeczeniu, na które zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich.

Samorządy nie mają szansy na stawkę 0 proc. VAT

Powiaty nie mają szansy na zerowy VAT dla prowadzonej przez siebie działalności, np. sportowej, dzięki czemu mogłyby odzyskiwać podatek zawarty w cenach kupowanych towarów i usług - wynika z odpowiedzi wiceminister finansów na poselską interpelację.

REKLAMA