REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawy reformujące uczelnie wyższe podpisane

Opłaty za drugi kierunek studiów, ograniczenie wieloetatowości pracowników uczelni oraz większa swoboda w tworzeniu kierunków studiów - m.in. takie przepisy wprowadzają nowelizacje ustaw reformujących szkolnictwo wyższe, które we wtorek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Podatek od środków transportowych - kara za niezłożenie deklaracji

15 lutego minął ustawowy termin do złożenie deklaracji na podatek od środków transportowych DT1. Jak pokazuje praktyka, zwłaszcza w gminach wiejskich duży odsetek podatników nie wypełnia swojego ustawowego obowiązku i nie składa deklaracji w wymaganym terminie. Organy podatkowe dysponują jednak środkami, które mogą zdyscyplinować podatników. Mowa tutaj o karach porządkowych, czyli sankcji finansowej, nakładanej w przypadku nieuzasadnionego niestawienia się na wezwanie organu podatkowego lub niezłożenia deklaracji. 

248 mln zł uratuje przedszkola przed likwidacją

Samorządy otrzymają dodatkowe środki na przedszkola – poinformował „Dziennik  Gazeta Prawna”. Pieniądze uratują placówki przed likwidacją.

Brak stanowiska innego organu

Art. 106 § 1 k.p.a. stanowi, że jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenie opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ.

REKLAMA

Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej uchwalona

Nowy system gromadzenia jednostkowych danych o uczniach u nauczycielach wprowadzi ustawa o Systemie Informacji Oświatowej uchwalona przez Sejm.

Bezpieczeństwo na Euro 2012

Sądowy zakaz stadionowy dla chuliganów na zagraniczne mecze polskich drużyn, karanie za posiadanie niebezpiecznych narzędzi (m.in. noża, maczety) w miejscu publicznym, kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa - to niektóre z propozycji projektu specustawy o bezpieczeństwie EURO 2012. Projekt skierowany został 5 kwietnia 2011 r. do uzgodnień międzyresortowych.

Ustawa o działalności leczniczej - do podpisu prezydenta

Sejm zakończył prace nad ustawą o działalności leczniczej. Nowy akt prawny nie zobowiąże ale zmusi samorządy do przekształceń lub likwidacji zadłużonych szpitali. Jeśli bowiem w terminie 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdań samorząd nie spłaci długu szpitala, przekształcenie będzie obligatoryjne.

Sposób dokonywania wypłaty z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło

Jesteśmy jednostką budżetową, prowadzimy doradztwo dla nauczycieli. Często zdarza się nam zawierać umowy zlecenia lub o dzieło. Czy rachunek, który wystawia wykonawca umowy, można zastąpić wypłatą dokonywaną na podstawie listy płac (zapis o liście płac byłby zawarty w treści umowy)? Zdarza się, że umowy są realizowane przez kilka miesięcy, a wypłata następuje za każdy miesiąc i łatwiej byłoby rozliczać taką umowę wyłącznie na podstawie listy płac.

REKLAMA

Samorządy w walce z narkomanią

Opublikowano Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016, który nakłada zadania związane z monitoringiem problemu narkotyków także na samorządy. Będą one m.in analizować ceny narkotyków.

Kredyty dla gmin na dokumentację do projektów inwestycji komunalnych

Inwestorzy - czyli gminy, związki gmin, powiaty i związki powiatów, mogą składać do BGK wnioski o udzielenie kredytu preferencyjnego na przygotowanie dokumentacji do projektu inwestycyjnego.

Pieniądze dla samorządów na zakup komputerów i udostępnienie internetu

Do 27 maja samorządy mogą składać dokumenty do konkursu na dofinansowanie projektów zapewniających dostęp do Internetu m.in. osobom niepełnosprawnym lub dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji materialnej.

Wynagrodzenie operatora transportu publicznego

Nowa ustawa o transporcie zbiorowym określiła m.in. prawa i obowiązki operatora publicznego transportu zbiorowego oraz sposób jego wynagradzania. Jednak przepisy te powinny być stosowane łącznie z regulacjami unijnymi.

Kara za opóźnienie w rozliczeniach z fiskusem

Podatnicy na złożenie PIT-u za ubiegły rok mają czas tylko do końca kwietnia. Deklarację można zanieść do urzędu skarbowego osobiście, wysłać pocztą, złożyć ją elektronicznie z podpisem elektronicznym lub bez. Co jednak grozi nam gdy uchybimy terminowi i nie złożymy zeznania podatkowego do końca kwietnia?

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Założenia budżetu 2012 i Wieloletni Plan Finansowy 2011-2014 opublikowane

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów został opublikowany Wieloletni Plan Finansowy Państwa 2011-2014, przyjęty 5 kwietnia 2011 r. przez Radę Ministrów oraz założenia do projektu budżetu 2012.

XXV Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP

W Poznaniu rozpoczyna się dwudniowe Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP, weźmie w nim udział kilkuset samorządowców z całego kraju.

Oświadczenia majątkowe samorządowców 2011

Jak co roku samorządowcy muszą przygotować i złożyć oświadczenia majątkowe do 30 kwietnia. Warto zrobić to wcześniej, aby mieć czas na ewentualne korekty.

Dyrektor żłobka i opiekun – nowi pracownicy samorządowi

Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Nowelizacja ureguluje płace dyrektora żłobka i zespołu żłobków, oraz starszego i młodszego opiekuna dziecięcego.

Strefy ochrony uzdrowiskowej – nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, która na nowo definiuje strefy ochrony uzdrowiskowej na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej.

Rząd zachęci do łączenia gmin i powiatów

Od 8 kwietnia trwają konsultacje społeczne do projektu strategii „Sprawne Państwo 2011-2020”. W dokumencie rząd proponuje szereg zmian usprawniających funkcjonowanie państwa – m.in. łączenie gmin i powiatów.

Grzywna za bezczynność organu - ustawa podpisana

Ustawa zmieniająca Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz nowelizację KPA, przyspieszająca postępowania w administracji publicznej została podpisana przez prezydenta.

Odszkodowania za opóźnienia pociągów już od lipca

Pasażerowie otrzymają od przewoźnika odszkodowanie za przekraczające godzinę opóźnienie pociągu – stanowi projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Nowe prawo może zacząć obowiązywać już od lipca 2011 r.

Plany ostrożnościowe i naprawcze w samorządzie

Zmiana definicji długu spowodowała, że już kilkadziesiąt samorządów jest zagrożonych przekroczeniem dopuszczalnego poziomu zadłużenia, a ich liczba może się zwiększyć. Samorządy te muszą wdrożyć programy ostrożnościowe i naprawcze.

Egzamin gimnazjalny 2011

Tydzień temu szóstoklasiści zdawali egzamin kompetencyjny a już dziś rozpoczyna się trzydniowy egzamin gimnazjalistów.

Bezpieczna Praca - kampania społeczna ITAKI

Ruszyła kampania społeczna ITAKI „ Bezpieczna Praca”, której celem jest zmniejszenie liczby zaginięć wśród osób wyjeżdżających do pracy za granicę

MSWiA: Nowe dowody osobiste w 2013 r

W związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym na dostawę blankietów dowodów osobistych MSWiA informuje o przesunięciu terminu wprowadzenia elektronicznych dowodów osobistych.

Rachmistrzowie spisowi już w terenie

Od piątku - 8 kwietnia - rachmistrzowie spisowi działają w obwodach terytorialnych i zbierają dane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.

Ile zapłacimy za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo

Projekt rozporządzenia w sprawie opłat za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 37e ust. 2 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zgodnie z powyższym przepisem Minister Infrastruktury określi w drodze rozporządzenia, stawki opłat za przejazd autostradą, mając na uwadze potrzeby utrzymania i ochrony dróg istotnych dla rozwoju sieci drogowej.

Możliwości finansowania inwestycji JST, które nie obciążają długu

Hallmark Events zaprasza na konferencję pt. „Finansowanie inwestycji sektora publicznego w nowych realiach prawnych. Obligacje przychodowe na tle innych instrumentów i struktur finansowania.” Konferencja odbędzie się 14 kwietnia 2011 r. Warszawie.

Poradnik Samorządowca - Ochrona i odpowiedzialność urzędników

Ustanowienie 20 stycznia 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa, która wchodzi w życie 17 maja br., wywołało ożywienie publiczne. Poruszenie to wynika m.in. z informacji, że urzędnik, który wydał błędną decyzję, będzie za to płacił z własnej kieszeni. Stąd celem niniejszego opracowania jest uzupełnienie wiedzy – głównie pracowników samorządowych w zakresie przysługującej im ochrony prawnej i to takiej ochrony, którą powinni zapewnić im ich pracodawcy.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Od 11 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowe przepisy regulują m.in. skargę na przewlekłość postępowania, odmowę wszczęcia postępowania, doręczanie decyzji podmiotom zagranicznym, przekazanie sprawy przez organ niewłaściwy, uchylenie lub zmianę decyzji.

Konferencja „PPP Efektywnie sfinansowane” - 20 kwietnia 2011

Zapraszamy do udziału w Konferencji „PPP Efektywnie sfinansowane” organizowanej przez firmę Investment Support w dniu 20 kwietnia br. w Warszawie. Konferencja pod honorowym patronatem Związku Polskiego Leasingu i Związku Banków Polskich.

NIK: Samorządy mają problemy z utrzymaniem dróg

Samorządy nie radzą sobie z utrzymaniem dróg w dobrym stanie technicznym. Brakuje im specjalistów i inżynierów nadzoru. Brak właściwego nadzoru w czasie budowy i przy odbiorze drogi jest jedną z głównych przyczyn złej jakości dróg. W efekcie samorządy muszą ponosić koszty związane z roszczeniami kierowców poszkodowanych przez wyrwy i koleiny.

Naczelna Rada Lekarska kwestionuje legalność dodatkowych ubezpieczeń

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne mogą uchybiać konstytucyjnej zasadzie równego dostępu do świadczeń – stwierdza Naczelna Rada Lekarska w informacji podanej przez PAP.

Opiekun prawny osoby niepełnosprawnej ma prawo do ulgi prorodzinnej

Opiekun prawny osoby niepełnosprawnej ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za 2010 rok. Warunkiem koniecznym dokonania odliczenia jest obowiązek alimentacyjny wobec takiej osoby.

Dodatek mieszkaniowy

W związku z licznymi podwyżkami, coraz częściej słyszy się o pogarszaniu się kondycji materialnej osób, które dotychczas nie potrzebowały pomocy socjalnej. Osoby, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania mogą liczyć na pomoc państwa w formie dodatku mieszkaniowego. Co trzeba zrobić aby taką pomoc otrzymać?

SN: Pracownik samorządowy odwoła się do sądu cywilnego od oceny okresowej

Od każdej oceny okresowej pracownik samorządowy może odwołać się do sądu cywilnego – stwierdził Sąd Najwyższy.

Czy istnieje etyczny samorząd

Na pracownikach administracji spoczywa szczególna odpowiedzialność. Od sposobu, w jaki traktują interesantów, zależy wizerunek nie tylko samej instytucji, lecz również samorządu. Dlatego właśnie warto powracać do tematu etyki w administracji.

GIODO skontroluje spis powszechny

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wkrótce rozpocznie kontrolę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Mniejsze składki do OFE – ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmniejszającą składki przekazywane do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Urzędnicy bez podwyżek w 2012 r

Rząd rozwiał nadzieje urzędników na podwyżki w 2012 roku. Rada Ministrów zamroziła płace pracowników sfery budżetowej.

Likwidacja NIP dla osób bez działalności gospodarczej

Od dnia 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP).

TK: Cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu konstytucyjne

Dopuszczalne jest cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu przedsiębiorcy będącemu właścicielem sklepu w którym sprzedawano alkohol nieletnim – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Do 20 kwietnia gminy mogą składac oferty na dofinansowanie z programu "Maluch"

Oferty na konkurs organizowany w 2011 r. w ramach programu "Maluch" można składać w terminie do 20 kwietnia 2011 roku - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Według założeń resortu pracy, w bieżącym roku „Maluch” dofinansuje 10 tys. nowych miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi.

Granice zadłużania się samorządów

Bardzo trudno w sposób jednoznaczny określić, gdzie leży granica długu, do jakiej mogą zadłużać się samorządy, aby nie utracić zdolności do bieżącego obsługiwania zobowiązań wobec społeczności lokalnej, kredytobiorców oraz innych wierzycieli, w tym dostawców dóbr i usług, a jednocześnie nie ograniczać możliwości swojego rozwoju.

Ochrona prawna funkcjonariusza publicznego - nowe przepisy

W dniu 22 marca 2011r. weszły w życie przepisy zmieniające Kodeks karny oraz ustawę o Policji. Celem tych zmian było przede wszystkim wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy publicznych, jak również wprowadzenie ochrony osób, które bez istnienia obowiązku prawnego reagują na naruszenia porządku prawnego i występują w obronie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

1 października wejdą w życie ustawy reformujące polskie uczelnie

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Szybkie koleje – europejskie przykłady

W ostatnim czasie odbywa się wzmożona dyskusja na temat sytuacji kolei w Polsce. Pokutuje obraz kolei brudnej, niepunktualnej i zawodzącej oczekiwania społeczeństwa. Czy może być inaczej? Spójrzmy na przykłady dobrych praktyk na świecie.

MEN: Uratować część szkół przed likwidacją

Projekt zmian w ustawie o systemie oświaty da możliwość uratowania części szkół przed likwidacją – oznajmiła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, w liście opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Rząd przyjął założenia budżetu 2012

Rząd przyjął założenia do budżetu państwa na 2012 r. przedłożone przez Ministra Finansów - z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 4 proc. i inflacją średnioroczna w wysokości 2,8 proc.

REKLAMA