REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odrębny NIP dla gminy i urzędu

Gmina i urząd gminy występujące w charakterze podatnika lub płatnika powinny posługiwać się odrębnymi numerami identyfikacji podatkowej – wyjaśniło Ministerstwo Finansów na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.

Reguła wydatkowa i warunkowe podwyżki VAT

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. warunkowe podwyżki VAT, gdyby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB. Wprowadza też tzw. regułę wydatkową ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa.

"Dziennik Gazeta Prawna": Ciężkie odchudzanie administracji

Zapowiadane odchudzanie administracji publicznej może poskutkować lawiną pozwów - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Awans pracownika samorządowego

Czy na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych możliwe jest awansowanie pracownika zatrudnionego na stanowisku nieurzędniczym na stanowisko urzędnicze, bez przeprowadzenia procedury konkursowej?

REKLAMA

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji - uchwalona

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji do 2013 roku - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Cięcia etatów nie obejmą jednak policji, straży pożarnej i granicznej.

Sejm przyjął kodeks wyborczy

Sejm jednogłośnie przyjął w piątek kodeks wyborczy, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów. Zakłada on m.in. możliwość dwudniowego głosowania i korespondencyjnego głosowania dla Polaków przebywających za granicą.

Na listach wyborczych minimum 35 proc. kobiet

Nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, żeby została zarejestrowana - zdecydowali posłowie. Sejm przyjął w piątek ustawę, która ma zwiększyć udział kobiet w polityce.

RPD: o odebraniu dziecka nie może decydować pracownik socjalny

W przypadku braku jednomyślności ws. odebrania dziecka z rodziny, decyzji nie powinien podejmować samodzielnie pracownik socjalny - uważa RPD, który napisał w tej sprawie do szefa MSWiA. Resort przygotował rozporządzenie regulujące te procedury w ustawie antyprzemocowej.

REKLAMA

Senackie propozycje dot. m.in. wygaszania mandatów radnych

Skrócenie z trzech do jednego miesiąca czasu, jaki ma rada gminy, powiatu czy sejmik na wygaszenie mandatu radnego - to jedna ze zmian proponowanych w senackim projekcie nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej, który w czwartek rozpatrzyli posłowie.

Komisje o projekcie tzw. ustawy żłobkowej

Klubiki dziecięce, które sprawują opiekę nad małymi dziećmi, będą miały trzy lata na dostosowanie się do wymogów przewidzianych dla tego typu placówek - zdecydowali posłowie rozpatrujący sprawozdanie podkomisji nt. projektu "ustawy żłobkowej".

W piątek w Sejmie o ustawie zwiększającej udział kobiet w wyborach

Nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, żeby została zarejestrowana - przewiduje projekt ustawy, która ma zwiększyć udział kobiet w wyborach. Głosowanie zaplanowano na piątek.

Obniżenie wynagrodzenia pracownikowi mianowanemu

Mianowanie jest szczególną formą nawiązania stosunku pracy, toteż nie wszystkie regulacje zawarte w powszechnie obowiązującym prawie pracy będą miały zastosowanie do umów o pracę zawartych w drodze mianowania.

Kiedy zamknąć szkołę z powodu mrozu

Niskie temperatury mogą być przyczyną zamknięcia szkoły – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pożyczki dla samorządów na realizację programu rozwoju obszarów wiejskich

Weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

Komisja rewizyjna nie skontroluje radnego

Rada gminy nie może zlecić komisji rewizyjnej przeprowadzenie kontroli działań radnego – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Uchwała taka stanowi istotne naruszenie prawa i podlega stwierdzeniu nieważności.

"Samorząd terytorialny dla Polski"

Wzmocnienie jednostek pomocniczych w gminach miejskich - dzielnic i osiedli - a także roli powiatów to kolejne propozycje zespołu doradców prezydenta dotyczące zmian funkcjonowania samorządu.

Minister wyrazi zgodę na zwiększenie liczby studentów

Uczelnia będzie musiała uzyskać zgodę ministra za zwiększenie liczby studentów, a do tzw. minimum kadrowego wykładowca będzie się liczył tylko na jednej uczelni - takie m.in. przepisy projektu nowelizacji ustawy o uczelniach zaakceptowała w środę sejmowa podkomisja.

Odpowiedzialność materialna urzędników: koalicja za, opozycja przeciw.

Kluby PO i PSL poparły w środowej debacie w Sejmie projekt ustawy, w myśl której funkcjonariusze publiczni będą ponosić odpowiedzialność materialną za "rażące przekroczenie prawa". Przedstawiciele PiS i SLD byli przeciwni temu rozwiązaniu.

Ponad 70 poprawek do projektu kodeksu wyborczego

Ponad 70 poprawek o charakterze merytorycznym i technicznych złożyły cztery kluby parlamentarne do projektu kodeksu wyborczego. W środę po południu poprawkami zajmie się nadzwyczajna komisja sejmowa, która pracowała nad projektem przez ostatnie półtora roku.

Wyłączenie członka SKO po wniesieniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy

Wymogi formalne dotyczące składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w postępowaniu z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez lata budziły sprzeczne interpretacje zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. Tym razem ustawodawstwo podążyło w ślad za rozwiązaniami jakie ukształtowała praktyka.

Prawo do nagrody jubileuszowej podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Pracownica jednostki państwowej nabyła prawo do nagrody jubileuszowej, będąc na zasiłku dla bezrobotnych (z prawem do niego). W chwili obecnej pracuje. Czy zakład pracy powinien jej wypłacić nagrodę jubileuszową, do której nabyła prawo będąc na zasiłku?

Raport: gimnazja wiejskie słabsze w nauczaniu angielskiego

6,5 pkt. słabiej w porównaniu z młodzieżą miejską wypadają gimnazjaliści z małych miejscowości podczas egzaminów z języka angielskiego - wynika z przedstawionego w środę raportu opracowanego przez przedstawicieli Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP).

Zasiłek przez 3 miesiące po zawarciu kontraktu socjalnego

Osoba zawierająca kontrakt socjalny będzie mogła otrzymać zasiłek okresowy lub celowy i nie utraci do niego prawa po znalezieniu pracy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”

Jakie prace uprawniają do emerytur pomostowych

Kwalifikowanie do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, których wykonywanie uprawnia do emerytury pomostowej, często przysparza kłopotów. Dotyczy to także przedsiębiorstw należących do samorządów.

Jak przedsiębiorstwo powinno rozliczyć upominki dla pracowników

W wielu instytucjach i zakładach pracy pracownicy i ich bliscy otrzymują prezenty. Jak wyliczyć kwotę podatku, aby pomniejszyć przychód pracownika w PIT-11?

Komisja finansów za odrzuceniem projektu ustawy o finansach publicznych

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o finansach publicznych. Domagał się tego PiS, który sprzeciwia się ewentualnym podwyżkom VAT i włączeniu Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych.

Strefy ochronne na terenie uzdrowisk

W najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii komórkowej. Uzdrowiskami będą mogły natomiast zostać wyrobiska kopalni soli - zakłada projekt nowelizacji ustawy o uzdrowiskach.

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

W Sejmie kodeks wyborczy, ograniczenie subwencji dla partii i repatriacja

Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ustawy ograniczającej subwencje dla partii politycznych w latach 2012-2013. Posłowie rozpatrzą też projekt kodeksu wyborczego oraz projekt ustawy repatriacyjnej dla Polaków ze Wschodu.

Wolne święto Trzech Króli – już w Dzienniku Ustaw

Opublikowano nowelizację ustanawiającą święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy oraz odmawiającą pracownikom prawa do dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

Objęcie funkcji przez samorządowców po wyborach

Samorządowcy wybrani w powszechnych wyborach, aby rozpocząć wykonywanie funkcji, muszą złożyć ślubowanie. Niektórzy radni pracujący w samorządowych instytucjach mają obowiązek wcześniej złożyć wniosek o urlop bezpłatny.

MF: nadwyżka budżetów samorządów po trzech kwartałach 902 mln zł

Budżety jednostek samorządu terytorialnego po trzech kwartałach 2010 roku osiągnęły nadwyżkę w wysokości 902 mln zł, przy planowanym na ten rok deficycie w wysokości 28 mld 667 mln zł - poinformował resort finansów we wtorek w komunikacie.

"Dziennik Gazeta Prawna": wolny rynek dla nauczycieli

Rząd chce zrzucić z siebie odpowiedzialność za nauczycielskie pensje. Odpowiadać będą za nie samorządy. To one mają decydować o wysokości zarobków oraz pensum, czyli obowiązkowej liczbie godzin, które musi przepracować nauczyciel - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy sprzęt Służby Celnej m.in. do walki z dopalaczami

Najnowszy sprzęt laboratoryjny do szybkiego i precyzyjnego wykrywania zakazanych substancji, m.in. narkotyków i dopalaczy, zaprezentowali w poniedziałek celnicy w Centralnym Laboratorium Celnym (CLC) w Otwocku pod Warszawą.

Zaliczenie dróg do odpowiednich kategorii

Kto decyduje o zaliczeniu drogi do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych lub gminnych? Jak przebiega ta procedura?

Związki i porozumienia międzygminne - korzyści ze współpracy

Łatwiejsze osiąganie zamierzonych celów, szybsze i sprawniejsze wykonywanie zadań publicznych oraz wspólne rozwiązywanie problemów. Tak najogólniej można opisać zalety współpracy międzygminnej.

Jak realizować zadania publiczne po likwidacji zakładów budżetowych

Zadania publiczne można realizować w kilku formach. Od wyboru konkretnej z nich zależy m.in. sposób powierzania i dofinansowywania zadań komunalnych.

Ustawa o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych - podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Do końca tygodnia można składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców

Wyborcy chcący oddać głos w II turze wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do piątku mogą składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców w miejscowości, w której mieszkają, ale nie są zameldowani na stałe.

Sejm znowelizował Prawo wodne

Sejm znowelizował ustawę Prawo wodne, wprowadzającą do polskiego prawa unijną dyrektywę przeciwpowodziową. Za przyjęciem noweli głosowało 390 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali - to główne założenia znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, którą w piątek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

"Rzeczpospolita": Zadłużone metropolie

W połowie roku jedno miasto miało więcej niż 50 proc. długów wobec dochodów - informuje resort finansów. Najprawdopodobniej był to Kraków. Z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą" do końca roku mogą dołączyć do niego: Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Warszawa i Poznań.

ARiMR: od 1 grudnia br. rolnicy będą dostawali dopłaty bezpośrednie

Od 1 grudnia br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie dopłat bezpośrednich za 2010 rok. W ciągu dwóch pierwszych dni chce przekazać rolnikom ok. 2 mld zł. W pierwszej kolejności pieniądze dostaną powodzianie.

Skutki podatkowe świadczeń z ZFŚS

W odpowiedzi na sygnały naszych Czytelników przygotowaliśmy zestawienie tabelaryczne obrazujące opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń z ZFŚS - tych najpopularniejszych, najczęściej udzielanych pracownikom i ich rodzinom oraz byłym pracownikom (obecnie emerytom i rencistom) jednostek.

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym - uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o publicznym transporcie zbiorowym. Oznacza to, że m.in. samorządy będą zajmować się organizowaniem przewozu osób, niezbędnego z punktu widzenia interesu społecznego. Pozostałe przewozy będą wykonywali na zasadach rynkowych przewoźnicy komercyjni.

Podatek leśny

Znaczenie podatku leśnego dla budżetu przeciętnej gminy zależy od stopnia jej zalesienia. Na ogół jednak dochody z tego podatku stanowią skromny ułamek całości dochodów gmin.

Zbiórka podpisów pod inicjatywą zmian w "janosikowym"

Obywatelska inicjatywa ws. zmiany ustawy o tzw. janosikowym wkrótce zostanie zgłoszona u marszałka Sejmu. W piątek zakończył się pierwszy etap zbierania podpisów pod projektem. Poparła go m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Samorządowe gazety, biuletyny i ... blogi

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Izba Wydawców Prasy apelują o wprowadzenie zakazu wydawania przez samorządy i administrację publiczną prasy. Specjaliści od Public Relations twierdzą natomiast, że gazeta lub biuletyn może być sprawnym narzędziem komunikacji z mieszkańcami, niestety, często niedocenianym. 

Regionalne fundusze ochrony środowiska wspomogą samorządowców

Szefowie pięciu regionalnych funduszy ochrony środowiska chcą wesprzeć samorządowców w przygotowaniu i realizacji strategii rozwoju Polski Zachodniej - poinformował w czwartek prezes wielkopolskiego funduszu Przemysław Gonera.

"Rzeczpospolita": W szkołach nadal po staremu

Nauczyciele wciąż przekazują encyklopedyczną wiedzę - ubolewa "Rzeczpospolita".

REKLAMA